Nevěsta byla v černém (1968)

Kill Bill po francúzsky podľa Truffauta. Moreau je ukážkový psychopat, dokonalá "nevěsta krví zborcená". Na Hitchcocka to pochopiteľne nemá, ale v subžánru "revenge" filmov celkom príjemný kúsok.

Rok 68 (2007) (seriál)

Tak trochu iný pohľad na udalosti, ktoré sú dnes takmer zabudnuté. Polesný neprezentuje politiku skrz oči politikov, ale bežných ľudí - mládeže, pracujúcich, ľudí, ktorí o ničom nerozhodovali, no predsa ich životy boli tak krehké. Scéna, v ktorej sa jeden z ľudí poplatných režimu snaží (beznádejne) vysloviť zopár viet, ktorým ani on sám nerozumie je majstrovská a vystihuje realitu doby, žiadny zbytočný pátos, žiadny sentiment, Polesný vytiahol z archívu to, čo iní prehliadli, ľudskú tragédiu zoči-voči mašinérii. "Keď mi v predvečer stého výročia narodenia Lenina dávali legitimáciu do strany, plakala som ako malé dieťa." - Tu je tá realita.

Sedmkrát žena (1967)

Shirley MacLaine na sedem spôsobov v diele snáď najznámejšieho talianskeho filmového neorealistu všetkých čias. Luxusne obsadené, avšak značne nevyrovnané. Niektoré poviedky (osobne najviac 1., 3., 7.) sú super, ostatné slabšie, ale tak to už v poviedkových filmoch býva (snáď s výnimkou tvorby Jarmuscha). Cez to všetko však dostatočne zábavné, taliansky správne strelené - mimochodom, Peter Sellers v prvej poviedke exceloval zo všetkých hercov snáď najviac.

Jízda do Ox-Bow (1942)

Tak trochu iných 12 rozhnevaných mužov po westernovsky so skvelým Henrym Fondom. Niektoré filmy by si rozhodne zaslúžili oveľa viac pozornosti a toto je jeden z nich. Priamy ťah na bránku, žiadne zbytočné odbočky, pátos, žiadne vedľajšie dejové línie a i tie, ktoré by mohli sú vkusne uťaté v zárodku.

xXx: Nová dimenze (2005)

A toto natočil tvorca flmu na Ostrí nože. Ice Cube nemá charizma Diesela, Willem Dafoe ako záporná postava zlyháva, akčné scény sú neprehľadné, ťažko sa hľadajú nejaké veľké pozitíva. Keby to malo ten nadhľad z jednička, poviem si OK, aspoň dačo, ale tých dôvodov vidieť v tom niečo iné než len nepodarenú zlátaninu nádejného režiséra, je veľmi málo. A to to nezačínalo vôbec zle. Odkedy však Ice naskočil z člnom na most, to išlo celé do veľkých xXxxXx.

Det okända. (2000)

Jeden z najkvalitnejších filmov, čo sa pomeru rozpočet/kvalita týka. Je to síce vykrádanie niektorých motívov známejších filmov, ale páči sa mi myšlienka situovať dej do lesa a páči sa mi aj prekvapujúco kvalitný scenár, v ktorom sa na rozdiel od rozpočtovo drahších filmov neobjavuje toľko logických dier. Postavy konajú viac-menej opodstatnene a logicky, myšlienka je síce nie úplne rozvedená, ale predsa uspokojivo vysvetlená - pokiaľ sa pri takto malom rozpočte (čo na kamere jasne vidieť) dá natočiť niečo takto atmosférické, napínavé a žánrovo príťažlivé, tak Michael Hjorth má môj rešpekt. Evidence bolo pre mňa väčšia bomba, ale tu tých 4* môžem svedomito dať.

Temná bouře (2006) (TV film)

Dark Storm predstavuje všetko to, čomu vo filmovom priemysle nerozumiem - načo dávajú televízie peniaze na film, ktorý s určitosťou nezaujme ani priemerného, konzumného diváka? Prečo to radšej nedajú nejakému tvorcovi, ktorý z toho vytvorí film, ktorý, hoci nebude dokonalý, ale bude oveľa viac pozerateľný? Stephen Baldwin je ako herec totálne neschopný, jeho "kamenný" herecký výraz sa nemení ani počas súlože, ktorá je natočená a i zahraná skutočne "bravúrne" a asi odpovedajúca schopnostiam tohto herca. Ak mám byť však úprimný, v porovnaní s inými, žánrovo podobnými TV produktami, je film ako taký znesiteľný.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Jednotka i dvojka boli ešte pre "bežného" diváka, posledný diel je však skutočne už len pre tých najmenších. Dospelý si tu nenájde nič pútavé, respektíve to, čo by ho prípadne ešte mohlo upútať (zaujímavé charaktery) tu úplne absentuje. Dejová línia podpriemerná, záporák ťažko nesympatický, zábavných miest veľmi málo.Množsvo moralizovania (ktoré je však nevyhnuteľné), zbytočných rečí a tie zaujímavé pasáže nerozvité. Mať to ešte väčšiu dĺžku, tak pomaly zaspím. Sťažka 3* a pevne dúfam, že toto bol definitívne posledný diel.

Černobylské deníky (2012)

Pokiaľ Parker bude točiť filmy ako natočil tento, tak z neho môže byť celkom slušný rejža. Z okukaného námetu (partia ľudí uväznená na neznámom mieste obkolesená neznámym tajomnom) vyťažil horor s parádnou klaustrofobickou atmosférou, temný, mrazivý a do poslednej chvíle v skutku napínavý. Po šialenej jazde v Evidence ďalšie príjemné prekvapenie.

Sedmý kontinent (1989)

Prvý a posledný Haneke. Asi na dlhú dobu. Filmovo stvárnený masochizmus dovedený do krajnosti. Preplácaná štúdia rodinných (dys)funkčných medziľudských vzťahov podobne ako Felliniho Skúška orchestra prevedená až na samotný kraj priepasti. Neuveril som tomu, že niečo taká ako Siedmy kontinent môže byť. Neuveril som predkladanej realite, ktorá mi bola Hanekem cynicky naservírovaná.