Křižník Potěmkin (1925)

Film, který k vám mluví obrazem - naprosto srozumitelně a přehledně; a nepustí dokud neskončí. Prostě vrchol génia.

Rude Boy (1980)

Tenhle hudebni polodokument se (vcelku uspesne, pravda) snazi priblizit Anglii konce 70.let, tu ktera zrodila punk, skrz tu nejlepsi z punkovych kapel - The Clash. Jako film je to ale celkem bida (scenar je tragedie, vsichni zucastneni neherci...) a vlastne moc nema smysl na to koukat...nebyt toho, ze tu je nekolik desitek minut profesionalne tocenych zaberu z koncertu Clash. Rika se, ze jejich vystoupeni mela v sobe neskutecnou energii, a tohle je dukaz. Pokud chcete videt, jak se naplno proziva muzika, jak vypada opravdu elektrizujici koncert a jak vypadal punk v podani svych nejtalentovanejsich tvurcu, je tohle pro vas. A pokud mate radi Clash, tak tohle je poklad, ktery proste videt MUSITE!!!

Saturnin (1994)

Vzhledem k tomu, že kniha a film je vždycky něco trochu jiného, je lepší nesrovnávat. Tohle je nicméně víc než důstojná filmová verze, s kouzelnou atmosférou a především úžasnými představiteli všech rolí, kteří do nich padnou jako ulití. V čele, samozřejmě, s Oldřichem Víznerem - jeho Saturnin je prostě a jednoduše dokonalý.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Přestože se zde často tluče Kubrickův pohled na svět a lidstvo se Spielbergovým, kupodivu to dává dohromady neobvyklý, pozoruhodný a jakýmsi zvláštním způsobem vlastně úžasný film.

S čerty nejsou žerty (1984)

"Máchale, spadlo ti to! Asi vítr!" nebo "Jéé, já si zlomil šavli..." jsou nezapomenutelné hlášky nezapomenutelného kaprála Petra Nárožného v podle mě nejlepší pohádce co existuje. Skvělá hudba, naprosto dokonalí všichni herci, spousta legrace a báječné peklo!

Vlak života (1998)

Komedie, která je vlastně nesmírnou tragédií. U žádného filmu jsem neviděl, aby CELÉ plné kino zaraženě a ztichle sedělo po celé závěrečné titulky a ještě chvíli potom. Mrazivost tohoto filmu to dokázala, a kdo jej uvidí, pochopí proč.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Je jen pár věcí, na které si udělám čas v případě každé televizní reprízy. Tohle je zaručeně jedna z nich. Prostě koncert, nezapomenutelné, úžasné a nikdy se mi to neomrzí!!!

Co dál, doktore? (1972)

Tuhle komedii prostě můžu kdykoliv. Svěží, vtipné, spád jak má být, nezapomenutelné scény (hořící pokoj, automobilová honička, soud) i dialogy. A ovšem, skvělé herecké obsazení v čele s Ryanem O'Nealem v roli drasticky probouzeného nudného vědce.

Oběti války (1989)

Nějakou chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na Michaela J. Foxe v naprosto nekomediální roli (kterou zvládá perfektně, škoda, že těch se v dramatech neobjevil častěji), ale pak už jsem sledoval výborné drama o tom, co udělá z lidí válka. Vykolejený Sean Penn i ostatní herci jsou taktéž vynikající.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Rozhodně to není jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, ale to bude mou zaujatostí proti současné filmové tvorbě. Rozhodně to není dokonalé. Je tam spousta věcí, které si mohli autoři odpustit, aniž by to ublížilo filmu či předloze (visící Frodo, skokan Denethor či Legolas, etc.) a taky mi tam místy něco chybělo. Taky Mortensen opravdu není ten pravý král. Ale i tak je to asi nejlepší film, co dnes může vzniknout, a jsou tam momenty, které prostě nejdou popsat (většina filmu). A když nebudete rýpaví jako já, tak jako celek je to prakticky dokonalý epický film, který vtáhne diváka do svého světa a pustí jej až někdy hodinu po skončení. Takže 95%, což se zaokrouhluje nahoru...