Idego

Idego

okres Brno

22 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Růžoví plameňáci (1972)

  Nejzvrácenější film, který jsem doposud viděl. A umíral jsem u něj smíchy.

 • poster

  Špičák (2009)

  Minimalisticky syrová forma servíruje perverzní absurditu o totálně pošahané dystopické rodině, ze které mrazí i škube v bránici; často obojí zároveň. Kočka je nejnebezpečnější tvor, kterému čelíme. Dálnice je typ větru. Lustr spadl prudce na podlahu, ale nic se mu nestalo, protože byl vyroben ze 100% exkurze. Lanthimosovi se podařilo naservírovat velkou dávku ujetosti tak, že jsem to hltal i s navijákem. Dogme 95, Betonová zahrada a Monty Python dohromady. Filmová povinnost pro všechny milovníky šíleností. Doporučuju všema deseti. „Víš, co udělá táta, až zjistí, že jsem ti vylízala klávesnici?”

 • poster

  Dej mi své jméno (2017)

 • poster

  Den cvoka (2002)

  Trpíte existenciální frustrací? Sere vás svět, lidi, život, všechno? Tohle je film pro vás. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 aneb třikrát doprava a čtyřikrát doleva!

 • poster

  Odcházení (2011)

  Do posledního detailu promyšlený klenot. Havel vložil odkazy do všeho od rozvržení scény a úhlů záběru přes oblečení postav až po hudební motivy. Symbolika je v drobnostech omezených na jeden záběr, ale je také systémová, dynamicky se vyvíjející a prostupující celým filmem. Myslel jsem si, že excelentního Třísku v nastudování divadla Archa už nemůže nic překonat, ale ten další rozměr, o který divadelní hru obohatily možnosti kamery, je natolik silnou přidanou hodnotou, že se mi nakonec film líbil ještě víc než Odcházení na prknech. Je to takový filmově-divadelní hybrid (což přece vůbec není apriori negativum!); taková neobyčejně originální a experimentem zavánějící směsice, která se vymezila jako žánr sám pro sebe. A nutno dodat, že žánr silně podhodnocený a nepochopený.

 • poster

  Pokání (1984)

 • poster

  Hanebný pancharti (2009)

 • poster

  Hodiny (2002)

  "It's about this woman who's incredibly... Well, she's a hostess and she's incredibly confident and she's going to give a party. And, maybe because she's confident, everyone thinks she's fine... But she isn't."

 • poster

  Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

  Vypůjčím si pro svůj komentář větu z obalu DVD: Jste srdečně zváni k Georgeovi a Marthě na večer plný her a zábavy. Sluší se ještě dodat, že zábava se ponese v duchu sadistického prskání jedu a psychického teroru a hrát se bude například Poniž hostitele. Pravda nebo lež? Láska nebo nenávist?... Psychologické komorní drama, které ani po více než 40 letech neztratilo na síle, a jsem si jist, že ještě dlouho neztratí. Brilantní scénář + brilantní Burton a Taylorová = Who's Afraid of Virginia Woolf? = dokonalý film. Nemám co vytknout. 100% Zajímavé komentáře: Matty, Oskar

 • poster

  Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994)

  One more push, I'm gonna smack his face so hard he'll have to stick his toothbrush up his arse to clean his teeth! aneb milujeme Bernardette. Sempre Libera z Verdiho La Traviaty zpívaná transkou sedící ve flitrovém oblečku s 30m závojem na třímetrovém střevíčku usazeném na střeše levandulového autobusu jménem Priscilla uhánějícím australskou pouští. Větší úlet než stavba předešlé věty. Vivat ABBA!