• Krátkometrážní

Duna (1984)

Když jsem četl Velkou rybu od Davida Lynche popisoval Dunu za svůj nejhorší počin ve filmové kariéře. A musím souhlasit. Ale ostatní (nejen) vrcholná díla jsou vize, temné stránky duše, hypnóza, snění, sny, bádání, vnímání, zápletky, labyrint - formálně tajemné, mrazivé atmosféry pohlcující do divákova nitra - zkuste Mulholland Drive, Lost Highway, Blue Velvet a vnímejte, co jste ještě nezažili.

Prolomit vlny (1996)

Lars do diváka bodá stejnou silou, jako u Idioterne, Dogville, Dancer in the Dark a má pořád sílu. Emocionálně zdrcující.

Nachtstück (2006)

Opět výborný Peter vybroušený do detailu.

Hit TV (2016)

Kesh má styl, který dokáže proniknout v plném snění vědomého diváka. Klíč od brány neon-ových světů optiky (nyní už kontroverzního) Refna, nebo (skrytě psycho-prázdného) Korineho v depresivním artu pro nejzkušenější diváky. A zde je natěšenost na velké plátno v plnohodnotné stopáži maximální.

Dítě (2005)

Tak tyhle festivalovky beru všemi deseti. Autentičnost dýchá z obrazovky maximálně. Depresivnost, realita podaná ve skvělé formě. Dardenne brothers mají skvělou (evropskou) optiku, která mi už nějakou dobu chyběla. A mám pocit, že Rosetta (1999) v Cannes dýchá dodnes.

Realita (2014)

Dupieuxův mindfuck, který mi udělal díru do hlavy. Na podobný tranz jsem čekal od psychothrilleru Enemy, a smysluplného The Frame.

Špičák (2009)

Yorgos Lanthimos je vládce bizarní řecké vlny, ihned po Humrovi jsem věděl, že tenhle tvůrce bude můj šálek kávy, zatímco Humr v Cannes vyvolal smíšené pocity - Špičák diváky odrovnal na plné čáře. Haneke zde dýchá ze všech stran. Sexuálně perverzní záležitost. Tak autentické, až z toho mrazí.

Humr (2015)

Pro mě vrchol Cannes 2015. Těžký trademark naplňující očekávání. Yorgos Lanthimos - řecká zvláštní vlna silně bodnutá do nevědomého diváka. Lanthimosova nebezpečná myšlenka budoucnosti až mrazivo pulzující.

The Invitation (2015)

Karyn Kusama perfektně buduje napětí, skvěle dotahuje myšlenkový potenciál - nepředvidatelnost graduje až s neuvěřitelným nádechem. Ztělesňující pocit z depresivního prostředí, skvělou hrou postav a manipulaci diváka. Závěr skvělý.