VanTom

okres Příbram
pracující

<< předchozí 1 2 3 4 20 40 59 78
    • 19.9.2018  20:16

Životní "oblouk" T.S. Garpa se bizarním početím poeticky vybarvuje odstíny lidské komedie plné mladické fantazie a spisovatelské imaginace, šťastná dospělost se zbožňovanou rodinou však nakousne přemnoho závažných (vedlejších) motivů a zamíří k tragickým koncům. Právě zkratkovitý všeobjímající záběr (láska, sex, "chlípnost", odžité zkušenosti i katastrofy, feminismus, tolerance, smrt, trocha umírněného bláznovství ad.) představuje dvousečnou zbraň, jelikož se máločemu dostane potřebné hloubky či vyznění.

• 19.9.2018  20:11

Zamilovaný pár, chudý jak kostelní myši, se na rande s pětatřiceti jeny v kapse potlouká poválečným městem a zažívá jak malé okamžiky štěstí a radosti, tak třídní nerovnosti a neférovosti. Vše během jedné báječné neděle, střídavě optimisticky slunečné i depresivně deštivé. Sice mi přišla celá druhá polovina, tzn. krize a naléhavé usmiřování se závanem "magického realismu" (nebo také počínajícího šílenství ze zoufalství :-)), nehorázně utahaná, ovšem stále tak nějak lyricky pěkná a bez debat mistrovsky zrežírovaná, že nemám to srdce dát jen 3 hvězdičky.

• 17.9.2018  20:35

Samozřejmě mě úplně zhrozilo, kolik (lžiček) cukru normální "zdravé" potraviny obsahují. Zajímavý dokument o stravovacím experimentu sem tam příliš tlačil na pilu v takové té estrádní, trikovo-klipové zábavnosti, a ke konci vedl vyloženě zaujatou křížovou výpravu proti ziskuchtivým potravinářským společnostem sponzorujícím studie o (ne)škodlivosti fruktózy, ovšem důležitou zprávu s varováním srozumitelně předal. Shodou okolností mám doma zrovna koupený Mountain Dew a nějak mě přešla chuť. :-)

• 17.9.2018  20:23

Zajímavé, jak je ONA úplně jiný film než ON a trochu mě zneklidnilo, že se i těch pár společných scén v (subjektivních) detailech lišilo. JEJÍ chování se vyznačovalo výrazně větší ztraceností, neukotveností a chaotičností, kdy skutečně nevěděla, co dál se sebou, ale i jakousi romantičností. (Nelogické) emocionální ženské myšlenkové pochody se tudíž podařilo vystihnout věrně (aspoň co můžu posoudit, že? :-)). Zatímco by první film IMHO celkem obstál i samostatně, u tohoto už si tolik jistý nejsem, jelikož informacemi kdo&co víc šetřil. Proto výsledné hodnocení spíš shrnuje pocity z obou dohromady.

• 14.9.2018  11:57
    The Punisher - Série 1 (série) (2017)

Perfektně vystiženou i zahranou postavu Punishera deptá a ze snů budí sžíravé trauma ze ztráty rodiny, což představuje přesně ten hnací motor pro zavilé, brutální zabíjení zlých lidí, kteří za tím (sebevíc vzdáleně) stojí. Přestože v jádru zůstává Frank férový, byť nedůvěřivý a zlomený sympaťák, neochotně si pouštějící k tělu staré i nové "přátele". Netriviální scénář a režie pak ve 13dílné, mírně roztahané (trošku ubrat by fakt neškodilo), přesto semknuté sezóně předvádějí špičkové, nápadité řemeslo s výborně zvládnutými zvraty, emocemi, psychologií i akcí (drsný závěrečný duel).

• 14.9.2018  11:51

Nedobře zrežírované a sestříhané, hloupé béčko o zajatých hrdých amerických vojácích, živořících ve vietnamském lágru pod dohledem sadistického dozorce, rozhodně svou (úsměvně) výbušnou akcí v džungli nepostrádá náběh na "guilty pleasure" (kde jinde se plamenometem brání (přes) provazový most? :-)). Obzvlášť, když Chuckova plukovníka Braddocka portrétuje jako echte tvrdou, neoblomnou, neponížitelnou (nemluvnou a nemytou) skálu. Nebo spíš dřevo (herecké)?

• 13.9.2018  12:59

Násilně roztáhnout a nadto rozpitvat jednořádkové "fóry" (tzn. notoricky známá hloupá úmrtí) na několikaminutové scénky se málokdy povede, no ani tady se to nevyplatilo. Nadřazená zápletka, kdy se zakřiknutý nekňuba posedlý bezpečím pokouší sestavit psychologické profily kandidátů Darwinových cen a zjistit, co mají společného, pobrala vtipnosti ještě méně a ve své romantické rovině nefungovala vůbec.

• 13.9.2018  12:53

Malá člověčí rebelie proti ustanoveným pořádkům, tvrdě potlačujícím živelnou svobodu ducha a vymáhaných despotickým (resp. spíše necitlivým) vedením, se právem řadí mezi nejvýstavnější klenoty kinematografie. Fantastické herecké výkony, scénář i režie dokonale budují omezený mikrosvět psychiatrické léčebny a jejích (ne)dobrovolných pacientů.

• 12.9.2018  13:11
    Hidan no Aria (TV seriál) (2011)

Pitomoučké pubertální anime, řekl bych toho "nejprostřednějšího" proudu, se zaškatulkovalo ponejvíce jako akční romantika. Co se v něm dělo, jsem pravidelně zapomínal po každém dílu, ale měli tam střední školu pro zabijáky, tzv. "Buteie", hlavního hrdinu, kterého zcela bezdůvodně milovaly spolužačky - elitní bojovnice - i "střídavé" nepřítelkyně, zhusta potomci slavných rodů: Holmesových, Lupinových, Johanky z Arku. WTF? Všechny se pak chovaly neskutečně uječeně, hystericky, buď dominantně, nebo naopak vilně submisivně, a při každé narážce na (milostný) vztah či pohled brutálně zrudly a vyváděly. Až se to opakováním stalo i trošičku vtipné. Ani nevím, proč jsem to dokoukával.

• 12.9.2018  12:49

Ne že by mě JEHO překonávání partnerské krize půl roku po tragické události nějak (se)bralo, ovšem na pohled z JEJÍ strany se nesmírně těším (mnoho společných scén zde neměli). Hrozně zajímavý koncept a doufám, že dílky pěkně zapadnou do skládačky většího obrázku. Jinak šlo o "chlapské", civilní vyrovnávání se se ztrátou (a snahu nepřijít následně také o vztah a pokračovat) bez větších gest i citů, občas hluboké, občas fádní, většinou nepřítomně odtažité. Lepší 3*.

• 10.9.2018  13:02
    Juno (2007)

Milá "indie" (animované mezititulky a plno písniček) o svéhlavé, nekonformní 16leté středoškolačce, která neplánovaně otěhotní, ale rozhodne se dítě porodit a dát k předem domluvené adopci ("drama" odtikávající dospělosti krásné Jennifer Garner). Především díky živelné Juno (ve famózním podání Ellen Page) a její vyřídilce plné bryskního humoru (zjevně poděděném po otci J.K. Simmonsovi), s níž nelehký úděl suverénně snáší, uteče 9 měsíců jako voda.

• 10.9.2018  12:52

Slušné boxerské/vězeňské drama si zakládalo na drsném (hiphopovém) prostředí nápravného zařízení, kde se proti sobě postavili dlouholetý neporažený "uvnitř" versus arogantní nově příchozí, skutečný šampión "venku". Finální zápas nepostrádal grády ani napětí, jen jaksi nebylo komu vyloženě fandit, jelikož scénář sympatie k soupeřům (stejně jako jejich šance) rozložil fifty-fifty. Oni také ve výsledku zvítězili oba.

• 6.9.2018  19:54

Komediální talenty Billyho Crystala, Bette Midler i půvabné Marisy Tomei umí rozesmát i z mála, nicméně souboj s vysloveně trapnými a/nebo 100x provařenými situacemi, které každého nešimpanzího scénáristu napadnou okamžitě po nadhození zápletky (jako: děti nesmějí cukr, aby nevyváděly, takže si je děda samozřejmě usmiřuje zmrzlinovým dortem), úplně vyhrát nedokázaly. Kdybych počítal skóre, uhrály to taktak na remízu, jelikož závěrečné sentimentální padnutí si kolem krku přeci jen "zahřálo u srdíčka" (tfuj! :-)). 5/10

• 6.9.2018  19:42
    Ben Hur (1959)

Biblický historický epos - "opravdický velkofilm (TM)" - 3,5 hodiny drží pozornost nejenom majestátní výpravou - kulisami, davovými scénami, roztomilými trikovými miniaturami s malovanými pozadími, ale i rozvětveným, nepatetickým příběhem - trnitou cestou za pomstou a smířením židovského šlechtice Judy Ben-Hura (lehká teatrální plochost rozkolů, utrpení, činů i citů "větších než život" podmínkou). Klíčová scéna závodů čtyřspřeží stále vyráží dech.

• 5.9.2018  21:06
    Arrow - Série 4 (série) (2015)

Naprosto odpočinková záležitost, ve které se vztahy vyvíjely zbrkle ode zdi ke zdi a skoro v každém dílu dorazil nějaký starý známý (ať už na kladné, či záporné straně barikády). Za nitky tahající "kouzelník" Damien Darhk v podání Neala McDonougha mne na rozdíl od flashbackové linky na ostrově i bavil, přestože se pořádně předvedl až v závěru. 60%

• 5.9.2018  20:58
    Arrow - Série 3 (série) (2014)

Mocný Ra's al Ghul povětšinou jen přicmrndával ze stínů a rozhodnutí tvůrců, aby Oliver pálil za Felicity, uslzeně rozpolcenou mezi ním a budoucím Kapitánem Atomem (fajnový Brandon Routh), stále považuji za špatný vtip, jenž úplně zruinoval její postavu. Ono celé se to jaksi propadlo do takových ledabyle hloupoučkých, ubrečených a mermomocí zaláskovaných rovin, v nichž mě hrdinové až na výjimky iritovali. 50%

• 5.9.2018  20:56
    Arrow - Série 2 (série) (2013)

Skvělý nadlidský záporák Deathstroke (charismatický Manu Bennett) s osobním motivem z minulosti na ostrově laťku pozvednul ještě o kus výše, přestože rodinné i milostné telenovely vesele vzkvétaly a bujily. 80%

• 5.9.2018  20:52
    Arrow - Série 1 (série) (2012)

Postupem série u mne začal Arrow (toho času "vigilant" bez jména) platit za oddechovou komiksovou jistotu, která povedenou akcí zdařile maskovala sem tam dosti připitomělé zápletky a "bravíčkové zašmodrchance" ve vztazích (ty byly občas na hraně, už holt nejsem teenager). 70%

• 4.9.2018  21:11
    Hellboy (2004)

Bourák Hellboy je kouzelně napsán i ztvárněn jako postava, jeho dětinské žárlení zamilovaného puberťáka či cynické hláškování nemají chybu. Mysteriózní příběh už splácává příliš mnoho okultních fantasy element(ál)ů dohromady, než aby dokázal strhnout, a akce se možná příliš urvala ze řetězu komiksovosti. Naštěstí nádherná "mechanická" výprava dá zapomenout i na občas nicmoc CGI triky a slabé finále.

• 4.9.2018  21:04

Tři billboardy připomínající 7 měsíců nevyřešenou vraždu rozčeří stojaté vody městečka Ebbing a pohnou tak životy několika jeho obyvatelů nečekanými směry. Opravdu nepředvídatelnými, vynikající originální scénář totiž v lehce ironicko-černohumorné, přitom lidsky opravdové situaci zasahuje nevybíravými direkty všechny objekty sporu a zhusta údery vrací. Fenomenální herci pak v kůži plnokrevných postav dokonale prociťují brilantní dialogy a jinak jisté režii pomáhají udržet směr i v lehce zvolněné a nesoustředěné druhé polovině se záměrně rozporuplným (ne)ukončením.

• 3.9.2018  20:58

Lidské figurky zde představují jen nezajímavé nositele dvou-tří základních charakterových vlastností a občas se střídavým (ne)úspěchem něco zahlásí. Jenže nemůže být zjevnější, že hrají druhé housle - společně s logikou výplachového scénáře. Míra destrukce města třemi zmutovanými monstrpotvorami v dokonalém trikovém provedení, v nápaditých, drahých a velkých akčních scénách, je totiž hravě zastíní. Zábavu však přináší jaksi jednotvárnou a opravdu nenáročnou.

• 3.9.2018  20:42

Vlastenecká historka ve výsledku vyzněla antixenofobně, protože na rozdíl od nacionalistického hnutí Bílý lotos (bandy náboženských fanatiků) ukazovala západní vědu/kulturu v dobrém světle a revoluční myšlenky podávala jako potřebu se změnit a obohatit poznatky i spoluprací (akupunktura "vs." moderní medicína). Celkově mi přišla soudržnější, vážnější (na humor komické postavičky samozřejmě místo zbylo) než v jedničce, i když rozuzlujícím velkým závěrečným fightem (rozhodně výborným a značně wuxia nereálným) trošku "zhloupla". 7/10

• 29.8.2018  13:07
    Angel Eyes (1995)

Celkem pěkné, hlavně normální (a krátké) porno smrsklo "příběh" do námětu, že prudérní, poctivá dívka s andělskýma očima hledá přes inzeráty práci, jenže ze všech se vyklube jen záminka pro sex (včetně prodeje biblí :-)) - na nějž časem samozřejmě přistoupí i ona.

• 29.8.2018  13:02

Strhávám hvězdičku za prvních pár epizod, jež vyplňovaly zoufale otřepané osobní trable starých známých, přičemž nevynechaly snad jediné, ať už školní či vztahové/kamarádské, "osmdesátkové" klišé. Že se budu až nudit, to jsem vážně nečekal. Ovšem jejich postupné sbíhání při rozkrývání "podzemní nákazy" z druhého světa nabralo na naléhavosti a vygradovalo v intenzivní, skvěle natočenou akční parádu, která mě přikovala k obrazovce.

• 28.8.2018  13:15

Krásnými záběry (obyčejné) přírody lemovaný "road trip" pár osvobozených(?) otroků - pěšky přes lesy a louky za dramatické války Severu proti Jihu - se nesl v přemýšlivém, rozporuplnými emocemi protkaném duchu. Přestože mírně uspával pozvolným tempem, závěrečným vykoupením (ve více významech toho slova) zapůsobil.

• 28.8.2018  13:02

Romantická komedie Kevina Smithe si tentokrát namísto popkultury idealizovala natáčení pornofilmů (tím, jaká že je to vlastně profitabilní, ale zároveň kamarádská a naplňující zábava). Mnohé fóry i láskyplné srdíčko (jakkoliv klišovité) zasunuly do vlhkého, stejně často však vystříkly vedle trapností, nechutností a neměřitelnou slovní sprostotou. [Napoprvé mi přišly tak nepřirozené, že jsem hodnotil za 2*.]

• 23.8.2018  20:25

Na počátku celého "nemrtvého" fenoménu stála jedna odlehlá usedlost a v ní několik zabarikádovaných, panikařících a hádavých individuí (rozhodně žádní svatouškové ani extra sympaťáci), obležených hordami příšer ("ghúlů" v anglickém originálu). Dodnes zůstává tento černobílý minimalistický horor velice funkčním, působivým, a přes slabší herecké výkony talentovaně natočeným. [Ale na 5* jako kdysi po prvním zhlédnutí to nevidím.]

• 23.8.2018  20:16
    Akta X - Série 5 (série) (1997)

Vynikající sezóna dokázala být pro oba agenty opravdu nadmíru osobní (Danina dcera Emily!) a ve světle událostí dokonce vtipně prohodila jejich role (skeptický Fox). Hodně na plyn šlápla v konspiraci s mimozemskou invazí, kde už celkem jasně (po)odkryla karty. Samozřejmě se našlo pár slabších výplňovitých epizod, ty silné však stály za to, i když si třeba jen nadšeně, poučeně hrály (černobílý monstr horor či upírská kolonie).

• 22.8.2018  21:34
    Thor (2011)

Zmoudření pyšného, arogantního kralevice nastudoval Branagh divadelně ve velkolepých kulisách "shakespearovské tragédie" (v hodně velikých uvozovkách - Asgard), i v roztomile přímé komedii s romancí (Nové Mexiko, Země). Nejvíc se vynasnažil na postavách, které byly do jedné sympatické, zábavné i patřičně "cool". Naopak za nepřehlednější akci nebo zápletku s ledovými obry (aspiruje Laufey na nejzapomenutelnějšího záporáka MCU?) už tolik vavřínů neposbírá.

• 22.8.2018  21:23

Jelikož se černohumorné "zpovědi" ambiciózního zoufalce nedalo ani za mák věřit (samozřejmě záměr), působila celá jeho špiónská historie jako přehnané vychloubání, jak je "bondovsky" senzační, duchaplný, schopný. A jako taková přestávala po chvíli zajímat i bavit, prostě: "ať si něco pindá", což mělo negativní dopad i na emocionální zvážnění v závěrečném aktu. Naštěstí filmařsky se Clooney i Kaufman vytáhli velikou energií a spoustou nápadů, přestože délku mohli trochu srazit. Mezi 3-4 [ponechávám dřívější 3*].

<< předchozí 1 2 3 4 20 40 59 78