VanTom

pracující

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 54 72
    • 19.2.2018  21:15
    Coco (2017)

Vizuálně jsem dlouho (jestli vůbec) neviděl natolik nádherný, opulentní, detailní svět (v dokonalé animaci), jako tunajší Říši mrtvých. Samotný příběh o zakázané hudbě a nepostradatelné rodině už mě tolik nevzal, i když postupně zaháknul, dějově překvapil (aneb "se zvrátil") i dojal. Zběsilé akční přeběhy, útěky a pády, přesto (nebo právě proto), že se na nich nestavělo, vyznívaly jako nucená úlitba pro neposedné děti, vypočítaná na pravidelné dávky čistě podle minutáže. Čili stejně infantilně, jako neustále se rozpadající kostlivci.

• 19.2.2018  21:05

Podvratnou vzduchoplavbu si Cruise s Limanem uvolněně užívají, což lze spatřit jak na jejich nasazení a energii, tak na svěžích nápadech a audiovizuálních pentličkách. Dramaticky se nepředvedou - spíš řetězí zábavné epizodky (třeba kam ukrýt stohy vydělaných bankovek); a přestože titulní sympatický gauner skončí neslavně, že by z jeho opojné drogově-pašerácké jízdy vyvodili nějaké morální poučení a zdvižený prst, to fakt ne.

• 14.2.2018  13:17
    Milada (2017)

Reálný životní osud silné, zásadové, pokrokové ženy Milady Horákové v demokracii zašlapávajícím období československých dějin stačí sám o sobě nastřádat filmařům velké plusové body, čili pak ani tolik nevyčuhuje, že samotné zpracování se dá označit maximálně za adekvátní, bez větší přidané hodnoty či autorského vkladu. Zpočátku mi také přišlo docela útržkovité a širší souvislosti se neobtěžující (dějepisnému analfabetovi) sdělit, ale neurazilo (AJ verze s titulky).

• 14.2.2018  13:12
    Malé nehody (2014)

Nezávislé drama z maloměsta se hnípe v pocitech několika individuí, jimž život změnila, rozdělila i spojila tragická důlní nehoda. Uspávajícně pozoruje vyrovnávání se s následky svých i cizích činů a ničím nepřekvapí, i když pod (jejich) kůži se dostane. 5/10, ale stáhnu to tentokrát dolů za tu neustále se - jako na vodě - pohupující kameru, jíž se semtam něco odkolébá úplně ze záběru.

• 13.2.2018  12:40
    Insatiable (1980)

Chtěl jsem "dějové porno", našel jsem tuhle klasiku, v níž se nicméně přes všechnu "akci" na děj stejně skoro nedostalo. Slavná modelka, herečka a dědička Sandra Chase se prochází / projíždí a přitom zažívá / vzpomíná / sní, prostě se jakoby zpovídá ze svého neukojitelného libida. Na rozdíl od dnešních jednoúčelových XXX Insatiable vypadá jako film, se slušnou hudbou, jakýmisi produkčními hodnotami a vlastně i hereckými výkony, zvláště od protahované Marilyn Chambers - nejen při relativně normálním, upoceném sexu.

• 13.2.2018  12:29

Velice milá připomínka, že ani v důchodcovském věku život nekončí, stále se lze (s kamarádkami) společensky družit, neotupit samotou nebo stereotypem, i se zamilovat (přestože na bolestně krátkou chvíli). Samozřejmě, že spoustě "stavů" ulehčí, pokud stáří čelíte se sklenkou lahodného vína ve slunečné Kalifornii, střídavě na jachtě a golfu. :-) Stále elegantní Blythe Danner jimi provedla naprosto suverénně, přirozeně a opravdově.

• 9.2.2018  21:19

Dlouho mi to připomínalo staré české komediální pohádky (jen s kung fu namísto čar a kouzel), v nichž se marnotratný synek s dobrým srdcem vydal do světa, aby se naučil soběstačnosti a zodpovědnosti. Ovšem pouze do momentu, kdy jacísi zlí pochopové - nindžové krvavě vyvraždili nevinnou hereckou společnost. Na což navázalo groteskové hašteření dvou mistrů při výcviku a závěrečný bezpříčinný fight s někým, kdo za ten masakr nemohl (a provinilce sám potrestal). Prostě dramaturgický vývoj scénáře stál za "čínskou" starou belu, přesto mnohé gagy a všechny akrobatické souboje pobavily.

• 9.2.2018  21:14

Originální "supermanský" fórek, natáhnutý akorát na hranu mezi vtipností a trapností. Jak deadpoolovské!

• 8.2.2018  21:03

Experimenty mladých, cílevědomých stážistů se smrtí našláply (i vypadaly) celkem dobře, nicméně by šly lehce zaměnit třeba za neznámou psychotropní drogu, jejíž halucinační dopady zbystřují vědomí a na světlo vytahují "hříchy minulosti", doslova. Takže už po nějakých 40 minutách mě neatmosférická, banální a čím dál hloupější duchařina přestávala oslovovat.

• 8.2.2018  20:53

Investigativní novinář odhaluje citlivou kauzu CIA (do Států pašovala kokain, za utržené peníze financovala protivládní rebely v Nikaragui) a následně se nestačí divit, co (mu) vydání článku způsobí. I když: pár nepřímých výhrůžek, snaha o zdiskreditování a zametení pod koberec nepřinášejí žádné drámo, jen hlavní postava běsní a ztrácí nervy (i divákovy sympatie). Film tak zaujal spíše z "faktografického" hlediska v první polovině, než v té druhé osobní.

• 6.2.2018  21:28

Geostorm mi nepřišel jako nezvládnutý průšvih, vidím v něm standardní sci-fi katastrofický blockbuster, který povinně vyžaduje vypnout mozek a nechat se omámit trikovými atrakcemi na plátně. V tom tedy poněkud kulhá, protože se spíše komplikovaně - a lehce nezáživně - zamotává do politického spiknutí na nejvyšších místech, přičemž matnou akcí režisér neohromí. On i tu destrukci velkoměst aranžuje tak nějak "mechanicky", na kosmické stanici to probíhá jen o málo lépe. Závěrečnému sluníčkovému happy-endu jsem ovšem tak jako tak podlehl, i když ten pes už byl opravdu přes míru parodie.

• 6.2.2018  21:21

Neslanému, nemastnému (a 100% klišovitému) exotickému dobrodružství dodává šťávu snad jen další "pamětihodná" kreace Nicolase Cage. Jeho jednookého banditu ovšem nasadí až na závěrečnou třetinu, do té doby jsem trošku klimbal. Jinak bych řekl, že režisér se celkem snaží, avšak akční bitky (a že jich je hodně) si do bláta sráží roztřepanou kamerou a zmatečně rychlým stříháním.

• 5.2.2018  20:17

V této akční komedii vychloubačný podvodníček (ne)pomůže utlačovaným dělníkům v barvírně plátna proti arogantní vrchnosti, takže se vydává zesílit (a zmoudřet) do slavného Šaolinu. Nicméně na rafinované výcvikové komnaty zapomeňte, jeho nekonvenční trénink spočívá výlučně ve stavění lešení. Výživný závěrečný souboj jeho "lešenářského" kung fu (proti neméně vymakanému "lavičkovému" :-)) ovšem stojí za tu slabou 4. hvězdičku.

• 5.2.2018  20:11

Animovaný mikropříběh přibližuje teroristický čin, kterým replikanti ochromili společnost na desetiletí. Také samozřejmě nechybí nějaké to existenciální zafilosofování umělých bytostí. Normálka.

• 2.2.2018  13:43
    Iron Fist (TV seriál) (2017)

Iron Fist se vůbec nerozebíhal špatně a do světa multimilionové korporace v područí Ruky nás (snad až prostoduše dobromyslný) Danny Rand uvedl patřičně. Roztáhlá zápletka však vybírala podivné zákruty a na povrch čím dál zřetelněji vyplouvaly dva největší nešvary: podfinancovanost (viz třeba idiotský výlet "do Číny", z níž jsme viděli zezadu jedno skladiště, nemluvě o nule záběrů z tajemného K'un Lunu) a především bídné přízemní fighty, definovatelné jen svou nemohoucností, dřevěností a nenápaditostí (ať už je snaživě simuloval Finn Jones, nebo jeho dublér v kapuci).

• 2.2.2018  13:33

47letý Brad rekapituluje svůj dosavadní život a při srovnání se svými bohatými, slavnými, úspěšnými vysokoškolskými spolužáky (už ne přáteli, čí vinou?) dochází k závěru, že ničeho kloudného nedosáhl. Přestože je dostatečně zajištěný, má talentovaného syna, se kterým si rozumí, milující manželku i smysluplnou práci. Už dlouho na mě něčí pochyby a osobnostní krize nepůsobily tak negativisticky a ublíženecky, jako jeho neopodstatněné stěžování, shazování mladistvého idealizmu či liché představy, jak se ostatní mají skvěle. Samozřejmě se to časem zvedlo, když nevyhnutelně zjišťoval, že se mu vůbec špatně nedaří, jenže to jsme my všichni viděli dávno před ním.

• 30.1.2018  13:15

Na odlehlou farmu přijíždí anonymní, sadisticky úchylný vidlák s nabroušenou břitvou, nechť krvavý (žánrově krásně čistý) masakr započne! Při nerovném útěku z jeho osidel a záchraně kamarádky prokázala hlavní hrdinka v rámci možností slušnou duchapřítomnost, nicméně scénárista si na ni (a na diváka) připravil velice vypečený závěrečný twist, který mne zanechal na vážkách, zda jej ocenit jako brilantní, či naopak totálně WTF. [původně za 2*]

• 30.1.2018  12:09

Čtyři osudy čtyř neobyčejných postav se postupně skládaly a nepravidelně (ne nutně) protínaly, společné měly zoufalé hledání lásky, štěstí, naděje, roz(h)řešení, zázraku, shrnuto ve dvou slovech: spřízněné duše. Zahaloval je atmosférický opar autorské vize a dokázaly snadno zaujmout, byť na konci nijak výrazný emocionální otisk nezanechaly. 7/10

• 26.1.2018  20:44
    Plastic (2014)

Pětice mladých zlodějíčků (2 + 2 kamarádi + barbína, takže na podrazy je zaděláno i zevnitř) se neopatrností zaplete s velkým gaunerem a musí do 14 dnů splašit jářku 2 milióny liber. Filmaři se je snažili prezentovat uvolněně free, ale chvílemi jsem si bolestně uvědomoval, že mě vůbec nezajímají (natož jejich lásky / hádky). Megalomanský podfuk už dopadl lépe, nicméně na jeho "deus ex střílečka" řešení jsem všechny diamanty vsadil hned na začátku. 50%

• 26.1.2018  20:35

Nezakotveně zhýralý životní styl single skoro-čtyřicátnice by mi mohl být snad i blízký, ovšem její pomatení smyslů, kdy se v utkvělé představě vrací do rodného zapadákova ulovit svou dávnou "pravou" lásku (toho času šťastně ženatou a čerstvě tatínkem), jakékoliv sympatie úspěšně torpédovalo. Proto jsem se k ní 80% času nedostal a nefandil jí, přestože závěr ji trošku ospravedlnil a zejména podvratně relativizoval její očekávané prozření a "polepšení".

• 25.1.2018  21:26

Do mrtě "bladerunnerovská" pouliční procházka / směna / bitka vysvětlila, jak náhodný dobrý skutek zapříčinil odhalení skrývající se "kůže", kterou najisto navštívil K na začátku filmu. "Vystřižená scéna" velmi slušně propaguje nelítostný svět, samostatně jí však chybí údernost i pointa.

• 25.1.2018  21:22

Názorná demonstrace absolutní poslušnosti nového typu replikanta v jedné hutné, gradující scéně zapůsobila nejenom na skeptické korporátní politiky. Jen bych tedy pochyboval, že se jednání takové úrovně bude (i v sebevíc dystopickém roce 2036) odehrávat v natolik špinavé, tmavé, stísněné kanceláři.

• 24.1.2018  21:21
    Nenávist (2004)

Nadstandardně zneklidňující děsivost vycházela ponejvíce z naprosté neznalosti toho, co a proč se na místě stalo a jak tomu uniknout, pátrání po příčinách pak osvěžilo nechronologické poznávání událostí (logiku věcí bych však neradil podrobovat drobnohledu). Náznakové lekačky v prvním poločase působily mnohonásobně účinněji, než intenzivní, ale až samoúčelné a prvoplánově odporné strašení plazícími se "krkajícími" duchy ve finále.

• 24.1.2018  21:12

Pokračování kultovního sci-fi věrně drží nastolenou estetiku, etiku i ducha a rozvíjí stejné otázky, přitom do značné míry zvládá stát na vlastních nohách. Jenže designově úchvatnou, vědecky precizní vizi budoucnosti zobrazuje až velkohubě přemýšlivě a meditativně pomalu, určité zrychlení by neuškodilo, obzvlášť v případech, kdy se existencionální přesahy opírají o křehké béčkové berličky. Fascinující filmařskou symfonii v pasážích, ve kterých se něco děje, tak prostřídávají prázdná nastavovaná místa, v nichž se oči klíží. Stále se však bavíme o vysokém nadprůměru.

• 23.1.2018  21:26

Vůbec jsem nečekal takhle solidní a slušně natočené akční / válečné béčko s výborným drsoněm Chuckem. Vlastně se dalo brát i docela vážně, tedy až na tu závěrečnou osvobozující "jednomužnou armádu", kosící vietnamskou džungli.

• 23.1.2018  21:17

Klasické "probuzení / polepšení" nezodpovědného, chlastajícího, lidi odhánějícího starého morouse a protivy svým "feel-good" dějovým obloukem nijak nevybočilo ze zajetých kolejí, ovšem stejnak bylo vše v naprostém pořádku. Hlavně pro snadno oblíbitelné postavy v čele s výborným a roli se oddávajícím Billem Murraym. Jiskra s malým talentem Jaedenem Lieberherem přeskočila okamžitě a nepohasla ani při lehce patetickém "svatořečení" v 100% happy-endu.

• 22.1.2018  21:09
    Temná věž (2017)

Uzavřená jednohubka pro mladší publikum (které co nevidět doroste do "young adult") ze zajímavě načrtnutého urban fantasy světa měla zjevně posloužit jako prolog pro něco monumentálního - což zdá se nevyjde. Naštěstí celkem obstojí sama o sobě, přestože postavy (výborný záporák McConaugheyho), prostředí (chudé pouštní postapo plus současný NY) či zápletka o jakési Věži uprostřed vesmíru vykázaly zatím jen zlomek potenciálu.

• 22.1.2018  20:52
    Oko za oko (2008)

Lehce výstřední geniální detektiv a jeho policejní tým versus partička mazaných podfukářů na kurzu za pomstou. Brilantní lupičské plány zde jen rámují hru "tygra a psa", která v chytrém scénáři směřuje do nevyhnutelného "konfrontačně-smířlivého" finále. Ještěže stojí spíš na kriminalistické práci, s akcí (resp. pár akčními honičkami) si režisér zrovna netyká. Lepší 3*.

• 17.1.2018  12:20
    Sněhulák (2017)

Takhle nezvládnutou a nezajímavou AAA detektivku aby divák pohledal. Elitní (ožrala a nespavec) detektiv pátrá po úchylovi, co porcuje "matky, které nevědí, kdo je otcem jejich dítěte" (+/-) a staví přitom sněhuláky (kterých si ovšem nikdo moc nevšímá). Jo a z nějakého kosmického důvodu je to mezi nimi osobní, od půlky přestříhané tak, že to nedává základní smysl a finální likvidaci zlosyna jsem se musel zasmát. Nicméně mrazivou atmosféru hezké obrázky zasněženého severu navodit dokázaly.

• 17.1.2018  12:11
    Kluk (2010)

11letému venkovskému Klukovi se z vězení navrací zidealizovaný otec - jenže po prvotní radosti a vzhlížení se čím dál jasněji ukazuje, že namísto chlapského vzoru jde jen o zkrachovalého nedospělého tlučhubu a budižkničemu. Skvělý Waititi (herec + režisér) hravě zvládá jak podvratně rozesmát, tak přirozeně nahlédnout do důvěřivé dětské duše.

<< předchozí 1 2 3 4 19 37 54 72