Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů (2002)

Barvičkově přeplácaná, ale povětšinou čerstvě nápaditá, úsměvná a ve výsledku nezávadná dět(in)ská špiónská akční blbina disponuje přehledným rodinným příběhem a po přicestování na titulní ostrov se více přiklání k staromilskému, fantastickému dobrodružství (viz trikové odkazy na Raye Harryhausena). Přestože minimálně vyrovnává první díl, na nadprůměrné hodnocení by potřebovala odsýpat ještě o chloupek svěžeji a koherentněji.

Star Wars: Klonové války - Série 1 (2008) (série)

Sem tam jsem si říkal, že tohle jsou konečně ty pravé Star Wars – nové a nové exotické planety, vesmírné bitvy, souboje na světelné meče či kreativní (a hojné) využívání Síly. Avšak dohromady šlo o nepříliš souvislé střípky z galaktické války mezi Republikou a Separatisty s různými hrdiny, které se mohou táhnout donekonečna (resp. do třetího filmu) s pohříchu okrajovým vlivem. Kromě určité zjednodušenosti zápletek se výraznější zacílení na mladší publikum naštěstí projevilo převážně "vtipným" žvatláním droidů…

Pevnost Alamo (2004)

Letmé nastínění politické přetahované v Texasu a zúčastněných postav s jejich drobnými starostmi před neočekávaným příchodem tisícihlavé mexické armády připravilo půdu slušně, ovšem pak to šlo od desíti k pěti. Filmaři již během prvního útoku vytáhli vlastenecký prapor obdivného patosu do nesnesitelné výše, protože přece oslavují hrdiny, co "vytvořili národ". V jinak opravdových, neošizených kulisách se navíc hlavně nudně povídalo, mezi krátkými útoky nastávaly dlouhé (celodenní) pauzy. Epická finální bitva nicméně do toho umírání trochu života vlila.

Kód 355 (2022)

V obvyklém dalekosáhlém špiónském komplotu se musí spojit čtyři schopné agentky, aby zajistily nesmyslný MacGuffin (hackující internety či co) a zabránily jeho padnutí do podlých – mužských – rukou. Já vám nevím, tyhle ženské akčňáky. Roztřesené průměrné bitky a honičky sice nasazují relativně slušné tempo, které však pozdržuje nevhodné vylévání srdéček. Baby jsou fajné, ovšem Jessice jsem akční "kick-ass" roli nevěřil (na rozdíl od Diane) – ale ani se skoro nenudil. Čistý 50% průměr.

Protivný sprostý holky (2004)

Slušné, spíše na děvčata zacílené teen středoškolské komedii se nedá upřít decentní šarm i (povětšinou) osvěžující nadhled s lehce podvratným vtipem. Kromě silného obsazení však do žánru nic objevného nepřináší a mnohé situace mi přišly nápadně povědomé.

Paroží (2021)

Působivě rozkrývaná folklórní hororová historka se tak důsledně (pomalu) soustředila na zneužíváním traumatizované postavy a postupné zrození parohatého netvora, až jeho řádění bezděky odsunula na vedlejší kolej a zamířila rovnou zkratkou k finální, poněkud "popichovací" konfrontaci. Skvělí herci, pevné režijní vedení a parádně ošuntělé, bezútěšné oregonské důlní městečko ovšem zanechaly celkový dobrý dojem. Silné 3 hvězdy.

Vodonoš (1998)

Parodická dacanská komedie se šišlajícím prosťáčkem ve svém středu, kterého nevybíravě uráží a dělá si z něj šoufky, navléká obnošený kabát sportovních příběhů, díky němuž se ve finále vzepne k motivujícímu, smířlivému touchdownu. Jinak je to vcelku nuda na trapnou (se skvělou Kathy Bates a imbecilním Sandlerem), alespoň poměrně umírněná a nevulgární.

Percy Jackson a Olympané - Série 1 (2023) (série)

Přestože vyprávění v plynulosti klopýtá a společně s Percym dlouho tápe(me), kam se vydat a co jest vlastně v sázce, postupně se s fajn přáteli do dobrodružné cesty za zlodějem Diova blesku ponoří(me). Ono také přijmout "updateovanou" podobu božských říší či bytostí řecké mytologie, maskujících se nepozorovaně mezi moderními smrtelníky, chce kapku dobré vůle (zvlášť pro předlohou nepolíbené). Ale jak říkám, po chvíli si fikční svět sedl a rád se do něj vrátím ve druhé sérii. 7/10

Chobotnice (1998)

Pitomost omšelé monstr zápletky nikdo ani neskrývá, avšak výsledná žranice by musela být akční jízdou od začátku do konce, aby naservírovala žádanou béčkovou zábavu. Nesměla by se marně pokoušet o hororové strašení, když dementní žoldáky tráví hezky popořadě, dopředu avizovaně. Mizerné digitální triky by pak posloužily jako neškodná obloha, stejně jako z polovičky úspěšné pokusy o odlehčovací hlášky. Famke to tady opravdu sekne.

Roucho (1953)

Roucho Ježíšovo z ukřižování (společně s výčitkami svědomí… a láskou, samozřejmě) obrací na víru sobeckého římského tribuna, marnotratného floutka bez zásad. Biblický sandálový velkofilm potěší kašírovanými studiovými kulisami, patrnými domalovávanými pozadími a Technicolor barvami s patinou klasiky, příběhově však zejména ve druhé polovině drhne a nestrhne. Zcela napřímo proklamuje křesťanské hodnoty a jen zřídka inscenuje nějakou (ve výsledku zbytečnou) akci.