Upír Nosferatu (1922)

Aj po vyse 100 rokoch od natocenia to ma stale neskutocnu atmosferu. Tieto neme klasiky maju co to do seba. Tu uz ide o hodnotu daneho filmu a o to, co do kinematografie priniesol.. i ked na tu dobu je technicka stranka naozaj obdivuhodna.

The Big Steppers Tour: Live from Paris (2022) (koncert)

Bol som na koncerte v Prahe a musim konstatovat, ze Kendrick je uplne inde nez vacsina hip-hopovych umelcov. Tato show je toho dokazom.

Na západní frontě klid (2022)

Porovnavanie s filmom 1917 uplne chapem, ale svojim zobrazenim vojnoveho pekla to ma asi blizsie ku Gibsonovmu Hacksaw Ridge. No inak.. to zobrazenie prvej svetovej a toho chaosu na fronte ma dostalo. Je tam vsetko co od dokonaleho filmu chcem.

Světlonoc (2022)

Vcera som v predpremiere videl novy film Terezy Nvotovej, Svetlonoc. O tom, aky bol o film zaujem, svedci aj to, ze najvacsia Slovenska kinosala so svojimi 600 miestami nestacila. A to je dobre. Slovensky film tu stale je a nie, nie su to len tie priblble rom-com odohravajuce sa na dovolenke pocas Vianoc ci Silvestra. Dovolim si tvrdit, ze Svetlonoc je najlepsi film za poslednych 10 rokov. Zaujimava tema s este lepsim spracovanim. Samotna reziserka v diskusii po filme povedala, ze netocila film s jednym konkretnym zanrom a je to vidiet. Je to drama, je to mysteriozny film, je to horor (folk horor). Spracovanie Slovenskych tradicii v malej dedine niekde v lesoch v horach, vie tuzemskeho divaka zaujat, pretoze sa s tym vie stotoznit. Scena obycajnej velkonocnej “sibacky a oblievacky” ci svatojanske slavnosti ukazane tak ako tieto “tradicie” u nas (zial) funguju. Vsetko to doplna atmosfera, putovanie postav lesom a odkryvanie tajomna, miestami vyobrazene dost explicitne. Je to film o carodejniciach(?). Chodte do kina, uz 29.9.

Blue (2018) (seriál)

Asi ta najlepsia vec aku mozete pustit svojim detom.

K zemi hleď! (2021)

Kaslat na novy Matrix! Ano, vsetci to chcu vidiet a asi to aj uvidia, ale je tu iny film.. Don’t Look Up. Prisiel v tej najlepsej dobe. V dobe pochybovacov, nekompetentnych politikov, hrdinov na socialnych sietach.. Ked su media uz len zabava a nikto ich neberie vazne a veria viac fakenews.. Paradny warning.. socialna tupost a zahladenost do seba, nekompetentnost papalasov, svetovych elit. Je to skvela a hlavne vtipna satira, ktora ukazuje 🖕

První člověk (2018)

Film o národnom hrdinovi v ktorom na teba v každom zábere neveje americká vlajka či iný patos. Poctivá filmarčina, zemiak v krku, spotené dlane a to ticho v TEJ scéne. Chladný film v tom najlepšom slova zmysle. Dokonalá kombinácia vzťahovej drámy zameranej na psychológiu dvoch hlavných postáv a nervydrásajúcich záberoch vesmírneho programu. Pre mňa doteraz nevidený zážitok, pretože Damien Chazelle na to ide proste inak než je štandard.

Oni a Silvio (2018)

Artovy mainstream ako ho vie spravit len Sorrentino. Bravo. [13. MFF Cinematik 2018]

Děsivé dědictví (2018)

Hororová udalosť nielen tohto roka. Hereditary neponúka ohrané lakačky pre mainstreamového diváka. Chce potešiť toho náročnejšieho, fanúšika žánru a ponúknuť mu to, čo sa už tak často nevidí. Nepríjemný zážitok v tom najlepšom slova zmysle. Tento film nie je strašidelný, ako sa všade dočítate. Je nepríjemný, miestami až mrazivý, obsahuje scény, pri ktorých bolo celé kino ticho a litre krvi či bubákov spod postele nečakajte. Hereditary je niekde inde. Pozvoľné plynutie deju a pomaly budovaná atmosféra, dáva divákovi dostatok času na vnorenie sa do deju filmu a pripravuje ho na peklo v samotnom závere, ktoré je doslova zvrátené. Ako som už vyššie písal, zabudnite na tuctové lakačky, debutujúci režisér Ari Aster vás vydesí jediným zvukom. Prehypeovaný A Quiet Place sa musí hanbiť.