Černá smrt (2010)

Zlý film. Black Death nie je seriózny film a žiaľ ani žiadna oddychovka(v porovnaní s lepším no nie dobrým Centurion). V prvom rade je epic fail tá ručná kamera, ktorá tej ako takej vážnosti filmu podráža nohy. Takýto žáner nemusím a ani som toho moc nevidel, ale toľko, že sa tam hodia viac pomalé a dlhé zábery viem a mal by to vedieť aj človek, ktorý si hovorí režisér. Netuším čo Smitha viedlo k tomuto kroku, ale skôr než "niečo nové v danom žánry" z toho vyšlo niečo čo sa nedá ani pomenovať. Technická stránka filmu je nezvládnutá a to nie len kamera, ale aj jednotlivé zábery, ktoré mohli dobovosť filmu priblížiť viacej. A čo sa týka deju, tak to tiež nie je žiadna sláva. Nečakal som nič z čoho by som otváral ústa, no je to len (pod)priemer, ktorých tu bolo a bude. A nech mi to nikto nehovorí o dobrom scenári a atmosfére. Atmosféra sa nemala kedy dostaviť, pretože sa všetko udialo moc rýchlo(a to pomlčím o gradovaní filmu) a celý film na mňa pôsobí ako sled scén, ktoré dohromady tvoria mix dobových (nazvem to) trademarkov, ktoré sa tam akože hodia No a Sean Bean bol naprosto nevyužitý. PS: Film som nebral ako horor, pretože to horor nie je. Film nehodnotím podľa očakávania, pretože som ho neočakával.

The Ninth Configuration (1980)

The Ninth Configuration má niečo do seba. Film má čo ponúknúť, no ponúka to veľmi zle. William Peter Blatty to na papieri evidentne vie, ale ako režisér zlyháva a zahrabáva sľubný námet pod čiernu zem. Je to podané tak, že som to skoro ani nedopozeral. Keby sa toho chytil schopný režisér, verím, že by sa z toho stal oveľa známejší a možno aj kultovný film. Takto ide o dobrú vec, ktorú si radšej prečítam než znovu pozriem. Bezváhania dávam len 2*, pretože som sklamaný z toho, ako sa dá takýto dobrý dej takto zle a nudne natočiť.

Srbský film (2010)

To, že som toho už videl veľa a vydržím asi všetko je pri tomto filme bezpredmetné, pretože tento film si nepozrie len tak hocikto. Poriadny exploitation pre skalných fanúšikov daného subžánru je určený pre veľmi malé publikum a bežný hororový divák ktorý začína pri Kruhu a končí pri Sawe sa nechytajá a asi by to nevydržal. Srpski film je naozaj silná káva a sám som si pri jednej scéne povedal "to snád nie". V rámci svojho (sub)žánru splna všetky atribúty a dokonale plný to čo exploitation má, šokuje. Takéto halo si pri hororove pamätám naposledy asi pri Hostely, ale toto je iná liga a vlastne aj iný šport. Režisér Srdjan Spasojevic sa zaraduje do skupny europskych hororových režisérov, ktorý otriasli novodobým hororom a spravili malý humbuk. Dovolím si tvrdiť, že Srpski film je tá malá hranica medzi normálnym hororom a Japonskými shock horormi. Ocenujem explicitné násilie a to, že násilie nebolo samoúčelné. Film by som odporúčal každému divákovi, pretože pri tomto filme oceníte hodnotu slovného spojenia "ved je to len film". Nie je to nechutné. Je to hra s divákom počas polovice filmu, aby ho v druhej polovičke na konci dorazí už spomínané explicitné násilie. PS: Ako by povedal Vukmir, "To je film" :) PS2: Ale stálu sú lepšie filmy, ktoré zhnusia viac a intenzívnejšie(Martyrs, Haute Tension, Inside)

Boat (2007)

Ako som tu čítal rôzne komentáre, dosť ludí spomína, že Boat je bezmyšlienkový. Ja si myslím pravý opak. Boat je až príliš lynchovský. David netočí normálne filmy, to vieme. No i ked sú jeho filmy tažko až vôbec pochopitelné, stále dokážu zaujať. Atmosféra sa v jeho filmoch buduje každým záberom a stále sa je načo pozerať. Boat má tú chybu, že okrem toho psycha čo sa tam deje (deje!), je to nezaujímavé. Bežný divák si film pozrie a dostane zo seba napr. "ten lynch je ako normalny? asi je ale normalny halucinogenny fetak"(T2). Aj to je názor, no kto Lyncha pozná(má ako tak napozeraného) vie, že v jeho filmoch treba hladať čosi viac. A to čosi viac tam určite je. Lenže tu sa tažko hľadá resp. tažko chápe. Ten ženský voice-over je ľod, sú to stromy, je to nejaká ozajstná žena? Čo vlastne chcel týmto filmom autor povedať? Otázky aj priestor na diskusiu by boly, no film je natoľko nezaujímavý a nudný, že sa s filmom nik nechce zapodievať.

Těžký časy RJ Bergera (2010) (seriál)

Videl som prvých šesť epizód a ďalšie už ani nepotrebujem. Ide o priemer(v tých lepších častiach seriálu) po všetkých stránkach. Ďalší pohľad do americkej školy kde sa looser chce dostať pod sukňu najväčšej kosti na škole(aké originálne). Je tu aj ten neohrabaný kamoš, ktorí vie ako a kedy povzbudiť, nie futbalový, ale basketbalový tým a samozrejme šiplaný rodičia. Vlastne si to zobralo niečo a možno aj všetko z ostatných teen komédií a natrieskalo do tohto seriálu. Prirátajte si tú cool modernú hudbu čo frčí na MTV :( a máte vymaľované. Kopia Superbadu sa snaží no s ničím originálnym to ťažko vyhrá. A pritom trailer bol taký skvelý. 50% a tom som prižmúril jedno oko.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Pamätám si na deň, keď som tento film videl po prvý krát. Označil som ho za totálny chaos a nudnú kravinu ohodnotenú jednou hviezdou. Teraz, ovplyvnený časom filmu a teraz, keď už viem kto je David Lynch som si dal repete. Samozrejme prešli roky a Lyncha som ako tak napozeral a ako zamilovaný do seriálu Twin Peaks som prišiel opäť k Fire Walk with Me. S kludným svedomím si dovolím tvrdiť, že na toto sa treba pripraviť a náhodný divák(ako som bol napr. ja pri prvej projekcii) si o filme nič dobré nepomyslí. Treba vidieť a pochopiť mytológiu Twin Peaks a až potom si naplno vychutnáte tzv. záverečný film, ktorý to vlastne celé začne. Kto má rád seriál, film sa mu bude tiež páčiť. Je škoda, že vypadli niektoré postavy(málo Coopera čo je pochopiteľné, no Audrey mi chýbala), ale postava Laury Palmerovej si niečo takéto zaslúžila. V skratke: Vitajte v podivnom mestečku Twin Peaks a zoznámte sa s Laurou Palmerovou.

Počátek (2010)

What's the most resilient parasite? An Idea. A single idea from the human mind can build cities. An idea can transform the world and rewrite all the rules. Which is why I have to steal it. [Videl v Kine]

Predátoři (2010)

Na planétu predátorov spadne(!) skupinka najlepších zabijakov planéty(?). Po putovaní a vychutnávaní si fauny a flóry sa dozvedajú, že sú tam všetci z nejakého dôvodu. Sú totiž korisť a niečo ich má loviť. A tak sa začne boj o to, kto je väčší motherfucker. Predators, dlho očakávaný film mnohých nostalgikov je slušná pocta a zároveň sequel klasiky s Arniem. Dostali sme 80´s b-éčko na, ktoré môže byť Rodriguez aj rejžo Antal hrdí. No, každý film má svoje ALE a ani tento film nie je výnimka. Ten kto čakal čistú zábavu plnú akcie a málo kecov bude sklamaný. Väčšia časť filmu je o tom, že skupinka ľudí sa presúva z miesta na miesto s plno zbytočných kecov. Dialógy možno nie sú zlé, no časom už nudia a to na úkor akcie. Ku koncu je to už len poctivá oldschoolová akcia, ktoré je prehľadná a detailná. Z filmu mám dobrý pocit a uvažoval som o 4 hviezdach no film má dosť múch a nechcem klamať sám seba. V skratke: hlášky cool, akcia na moje počudovanie prehľadná, masaker bol tiež, no kecov viac, hudba bola skvelá. Chcel Rodriguez spraviť letný popcornák, alebo solídny akčný film? Pretože to nie je poriadne ani jedno a hlavne toto je najväčšie mínus na filme. Chcem director´s cut, orezaný o dialógy a pridanú drsnú akciu! [Videl v Kine]

Noční můra v Elm Street (2010)

Pekné je, že som ďalší člen rodiny, ktorý videl Nočnú Moru v kine... len s tou výnimkou, že ja som žiaľ mohol vidieť len tento remake. Ale to sem nepatrí. Hneď na začiatok, aby bolo jasne vedieť, kto koment píše. Som veľký fanúšik pôvodného filmu a pri recenzovaní jednotlivých dieloch som strávil nejednu hodinu a viem o samotných filmoch viac než by bolo potrebné. Nightmare on Elm Street Wesa Cravena je môj najobľúbenejší horor aj napriek tomu, že to možno nie je najlepší film svojho žánru, no mne prirástol k srdcu kvôli viacerým aspektom. A tie skúsim porovnať s remakom. Režisér Samuel Bayer je len ďalší amatér, ktorý dostal možnosť natočiť si remake slávneho hororového KULTU. Nechce sa mi veriť, že tento človek točil videoklipy, pretože vo filme nedokázal ukázať jeden svoj vlastný záber či aspoň(čo už pri režiséroch, ktorý začínali točením klipov býva zvykom) hru so svetlom a uhlami kamery. Taký remake Texaského masakru nebol super film, no rejžo dokázal svojou zručnosťou pri klipoch natočiť pekne vyzerajúce obrázky. Bayer zlyhal po režijnej stránke a to asi každý čakal. Scenár je dosť rozporuplný. Niečo vyzerá ako akási pocta(tričko s číslom 10) originálu a niečo je zase totálna kopia originálu(všetko ostatné). Nemám rád, keď remaky kopírujú jednotlivé scény záber po zábere(dokonca aj hlášky) a pozeráme sa na to isté len s inými hercami... toto nikdy nepochopím. Nočná Mora obsahuje dobré scény, niektoré boli aj krvavé no žiaľ Craven to natočil pred 26timi rokmi a tak žiadnu novú scénu vo filme neuvidíte. Čo ma zarazilo najviac, bola totálna vykrádačka veľmi vydareného crossoveru Freddy vs. Jason vo finále filmu(nebudem ďalej spoilerovať). Striedanie reálneho sveta s tým snovým bolo neskutočne zle spravené. Niekedy som mal ako divák problém sa zorientovať, pretože sa to dialo len tak bez nejakej atmosféry. Neskúsený režisér sa snažil no bez vlastných nápadov, skopírovaného scenáru, ktorý by som ja sám zbúchal , to nejde. A pri Nočnej More nevedieť pracovať s atmosférou, kto chce buď slepých divákov, alebo žiadnych divákov. Žiaľ dnešná vyplatlaná americká mládež stále bude podporovať rakovinu dnešnej hororovej tvorby M. Baya a i keď som si povedal, že už nikdy niečo takéto nepodporím svojou návštevou kina... nepomôžeme si. Malé rypnutie do MPAA raitingu, ktorý je na moje počudovanie R. Ak by tvorcovia vynechali jednu scénu kľukne mohli vyfasovať PG13tku a zarobiť na deťoch ešte viacej(aspoň toto im nevyšlo). Späť k téme. Po zneuctení Jasona Voorheesa Platinum Dunes dokázalo sprzniť ďalšiu hororovú ikonu a to zrejme tú najväčšiu, Freddyho Kruegera. Robert Englund je Freddy Krueger, nikto iný... asi toľko k preobsadeniu. Jackie Earle Haley šušle a tá jeho dokurvená maska tomu všetkému dala klinec do rakvy. Nedokážem si vysvetliť aký chorý mozog môže niečo takéto vymyslieť. To tu vážne nikto nemá rešpekt pred klasikou? Potešili ma trademarky nočnej mory no trademarky a pocta originálu sa veľmi rýchlo prehupla do obyčajnej vykrádačky bez štipky originality s netalentovaným tvorcami a vyvrcholením v podaní zmeny hl. postavy(či už masky, alebo samotným Jackie Earle Haleym). PS: K hodnoteniu pár ľudí v mojej topke. Tento film je zlý film, no stále to nie je horšie než remake Piatku 13steho a film si odpad! určite nezaslúži a to som na film tiež dosť nakydal. S hodnotením by som s kludným srdcom šiel aj nižšie, no presne dve scény sa mi páčili a dokonca aj ten záver alá Freddy vs. Jason bol pozerateľný. Teším sa na ďalšie pozretie a vychytanie ďalších vecičiek. No vááážne :) Sklamaný nie som, čakal som presne toto. [Videl v Kine]

Spanish Movie (2009)

Dosť ma prekvapilo keď som uvidel, že film tu nemá žiadne hodnotenie. Síce nejde o žiaden zázrak, aleje to najlepší film s prívlastkom Movie za dlhú dobu. Všetky tie Date, Epic, Disaster sú sračky najhrubšieho zrna(a hlavne preto, že sa snažia robiť vtip z niečoho vtipného) a som rád, že Spanish Movie sa drží hororového žánru ako svojho času Scary Movie a aj preto je tam cítiť istú atmosféru a na moje počudovanie tam nie je žiaden fekálny humor. Trápne ftípky sa tu nájdu, no suma sumárom je to vydarená paródia, ktorá do dnešnej parodickej žumpy priniesla ako také osvieženie... žeby to bolo tým, že to je európsky film? :) No a cameá známych španielskych režisérov potešili.