• Krátkometrážní

Kafe a cigára (2003)

Ľahko uletené dialógy nad šálkami kávy a v dyme z cigariet. Všetky epizódky majú spoločného menovateľa, ale nie všetky majú spoločnú kvalitu. Páčilo sa mi striedanie nálad, kde cez vtipné state prechádzala štruktúra príbehov aj značnou melanchóliou , zmätkom a podobne. Teoreticky sa to dá považovať za dobrú štúdiu situačných dialógov. Úplne si viem predstaviť, že Jarmusch zadal témy a herci na ne mali s menšími kozmetickými úpravami improvizovať.

Birdman (2014)

Tieto zákulisno / reálne filmy ma nikdy nenudili ( 8 1/2 - Fellini , Living in Oblivion - Tom DiCillo ... ), pretože rozprávajú o druhej stránke filmového umenia a svojim spôsobom ukazujú prstom na lenivých a často ľahostajných divákov. Niečo čo vidíme za maskou diela ktoré kritizujeme, alebo ho chválime sa nám snaží porozprávať príbeh obyčajného , vekom spustnutého muža s pestrejšou minulosťou. Birdman do svojej štruktúry zatiahol niečo pozoruhodné - komplex menejcennosti, prchavosť . Režijne sa nedá odoprieť originalita, ktorá vo svojom víre strhla i všetky herecké mená povyšujúce tento film na vysoký stupeň. Akurát sa mi v niekoľkých momentoch respektíve častiach filmu zdal byť námet vyčerpaný a minutáž zbytočne naťahovaná.

Pějme píseň dohola (1990)

Je dosť ťažké v tomto filme určiť spomedzi postáv tú hlavnú. Aj keď dej v expozícii označuje " nováčika " / " súdruha " za niekoho kto bude stáť v centre pozornosti, počas dĺžky celého filmu sa mi to tak nejavilo. Na druhej strane to vôbec nie je negatívne, pretože mládežnícky tábor bol v tak dokonalej a vitálnej harmónii , že som spokojne prijal fakt o neistej hlavnej postave. / Starci na chmelu / majú epiku a serióznu lásku ( s možno príliš stuhnutými polkami ), no toto má šťavnatý vtip a všeobecnú pestrosť.

Ikarie XB 1 (1963)

Predlohu som nečítal a tak som podľa plagátu očakával nejaký preblikaný , dnes už skôr komický ako pôsobivý sci fi filmíček na ktorom sa kedysi ktosi vedel celkom dobre pobaviť a rozoberať to aj mimo kina. Zostal som však veľmi milo prekvapený, celá vesmírna paráda tvorí iba kulisu pre dosť inteligentnú tému a zápletku s výrazným presahom aj do dnešnej doby. Komorná atmosféra a výborne napísané dialógy spravili z tohto filmu niečo k čomu sa ešte určite neraz a rád vrátim.

O 3 štart (2002) (pořad)

Je alarmujúce, že táto forma humorných relácii nemá adekvátnych pokračovateľov. Satiru priamo reagujúcu na spoločenskú situáciu nahradili primitívne a nič nehovoriace komerčné relácie s chudobným cieľom zarobiť.

Román pro ženy (2004)

Spätné referovanie námetu v pár vetách je výsostne primitívne: Mladá redaktorka Laura si z kaderníckeho salónu robí terapiu / denník / červenú knižnicu / vzbudzuje závisť a popri tom si sama oživuje mnohé milostné príbehy vzťahujúce sa na jej prítomnosť. Čo ma ale na tomto filme zaujalo je réžia Filipa Renča . Ten s motívom francúzskej piesne niekoľko krát sa opakujúcej v deji totiž všetkým pochybujúcim predostrel, že sa zjavne reálne snažil nakrútiť niečo charakterovo podobné francúzskym milostným filmom so špecifickým vtipom a harmóniou. To na jednej strane spravilo z filmu sviežu komédiu, na strane druhej mi snáď absentoval väčší podiel národného temperamentu.

Marketa Lazarová (1967)

Kto je Marketa Lazarová vo filme od Františka Vláčila ? Ústrednou postavou stredoveku určite nie je . Jej fungovanie sa vyvíja v tempe s ostatnými postavami a mnohokrát sa javí, že okolité charaktery sú ďaleko podstatnejšie , než nejaká Marketa Lazarová. Napriek všetkému je autenticita nakrútenej doby natoľko výrazná , že jej podiel v deji je tolerovateľný a ako historický film dokáže Marketa Lazarová konkurovať mnohým zo svetovej produkcie .

Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)

Filmy Almodóvara zostávajú pre mňa záhadou. Existujú totiž dva póly akými sa na jeho tvorbu pozerám, buď mi film pripadá nemastný - neslaný, bez kúska vtipu s vedomím, že asi by som sa mal smiať. Na strane druhej sú diela, kde súhra okolností navodzuje smiech automaticky . Humor aj vkus sa síce veľmi rôznia, ale je naozaj zvláštne, že u jedného režiséra nefunguje rovnaký zmysel pre humor.

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Štruktúra príbehu evokuje rozprávku, kde v každom zábere je plno južanského temperamentu a črty všetkých postáv sa zasluhujú o dokonalú zábavu s folklórnym nádychom.

Spoutej mě! (1989)

Chlapíka pustia z blázinca a on prv než si veci stihne usporiadať v hlave, vydá sa rázne konať aby si usporiadal najskôr záležitosti okolo elementárnych potrieb " normálnych " ľudí. Myšlienka " nájdem si ženu a spravím si s ňou deti " nemohla u tohto šaša pojašeného zo Španielska dopadnúť inak, než takouto dávkou absurdít. Pedro Almodóvar je majster farebného gýča na ktorom sa dá dobre baviť.