Zlý americký sen (2024) (seriál)

Kto má rád podobnú tématiku, povinná jazda. Výborne spracovaný - Smutný príbeh so štastným koncom, ale s jedným otáznikom . Prečo?

Berlín (2023) (seriál)

[8/10] Dlhé čakanie na pokračovanie mojej oblúbenej série skončilo a máme to tu, samozvaný Berlín sa vracia vo vlastnom spinoffe. Očakávania som mal zhruba pomerne veľké a nesklamalo ma to, kto čaká akčnú sériu a výbuchy ako v De Papel bude sklamaný, ale podľa trailerov sa dalo pekne vyčítať zhruba akým smerom sa producenti vyberú a akým štýlom vyrozprávajú príbeh Berlína - TOP postavy, kde očividne ľutovali že ho nechali zomrieť v pôvodnej sérií. Priznávam že romantických pasáží bolo niekedy možno až príliš, ale všetko je to krásne vykomenzované kvalitnými dialógmi, skvelou kamerou, nádherny viuzál s dobrým výberom exterierov a interierov. Nová partia mi sadla, síce za tých pár častí sa ich nedá až tak veľmi si ich oblúbiť ale boli v pohode. Pedro Alonso aka Berlin je kapitola sama o sebe, svoje herecké kvality ukázal v plnej sile. Skôr som mierne sklamaný z návratu vyšetrovateľiek z pôvodnej série, to mi prišlo skôr iba ako obyčajný ťah na sledovanosť, moc ma tu nezaujali a zaobišli by sme sa aj bez nich. Takže výsledok je asi taký, že tento seriál je plnohodnotným prírastkom do našej oblúbeneje Money Heist éry, ktorá dúfam neskončila a pevne verím,že sa Berlín vráti v tak kvalitnom spracovaní, ako bolo toto.  "Prišel sem o čast lupu. Budeme muset krást znovu"

Křivák se skalpelem (2023) (seriál)

Paolo Macchiarini .. človek o ktorom by sa malo dozvedieť čo najviac ludí. Ohavné správanie, ktoré nebolo dostatočne potrestané.. Ale aspon Netflix týmto dokumentom ukázal čoho sú ľudia schopní pre peniaze a slávu.

Sly (2023)

[9/10] Možno trošku melancholickejší dokument ako konkurenčne skôr vydaný Arnold, ale to nemyslím v zlom. Výborne spracovaný dokument ktorý je povinnou jazdou každého fanúšika. Skvelé podanie životného príbehu so skvelým hlasom Stallona. Čo viac dodať, škoda že niektoré filmy nedostali väčšiu príležitosť, ale Ďakujem aj za tento 95m dokument.

Arnold (2023) (seriál)

[9/10]  Príjemne spracovaný dokument o Arnoldovi, ktorý poteší nejedného fanúšika tohto borca a myslím si, že ho ocení aj nezaujatý divák.  Aj ked som už väčšinu informácii o Arnoldovi vedel z jeho životopisnej knihy, audovizuálne spracovanie jeho príbehu je zase niečo iné, kde sa človek dozvie určite aj zopár vecí navyše.

Saw X (2023)

[8/10] Najváčšie tohtoročné filmové prekvapenie.  Som fanúšik série , ktorá si prešla už hocijakými častami a fázami, natočiť už desiatku chcelo určite kúsok odvahy, ale výborný krok bol návrat režiséra Greuterta, hlavného protagonistu T.Bella a zasadenie deja medzičas, kde Jigsaw začínal svoje vraždenie. Dlhá stopáž filmu je výborne rozložená a vyrovnaná. Začiatok venuje veľkú časti postave vraha, kde skúmame jeho život a problémy v ktorých sa nachádza. Tobin Bell hrá na pána aj najpriek pokročilému veku a myslím že každý fanúšik série sa teší jemu navrátu a tomu, že trávi celý film na plátne. Až mi bolo trošku ľúto, že takýmto štýlom tvorcovia nepokračovali pred 20 rokmi. Vtedy ale asi nikto nevedel, že všetci si postavu Jigsawa tak obúbia že nám ju budú tvorcovia stále vracať aj po smrti aspoň vo flashbackoch. Čo sa týka samotných vrážd, myslím si že to má dosť dobrú úroveň a až na jeden moment, to pôsobí pomerne uveriteľne (nie ako fialová krv v SAW 3D). Síce vieme čo čakať a neprekvapí nás brutalita lebo po toľkých častiach sme pripravení na všetko, občas som mal taký nepríjemnejší pocit pri týraní obetí. Vieme ako aj skončí film , kedže je to taký "medzikus" takže nejaké obavy že sa niečo stane hlavným vrahom, čakať nemôžme. No napriek tomu sa nato pozeralo výborne a všetko bolo tak ako má byť, nechýbalo absolútne nič a bolo až neuveriteľné, že film bol úplne fresh a nebola cítiť uvavenosť materiálu, ako pri iných pokročilých častiach napr. Fast Furios. Toto je povedal by som že vydarená bodka za kariérou vraha Johna Kramera. Či sa dočkáme nedočkáme 11ky, uvidíme.

Oppenheimer (2023)

[9/10] Mr.Nolan opäť serívruje poriadnu filmovú nálož, tentokrát sa rozhodol zdokumentovať život Oppenheimera. Mal som obavy z dlhej minutáže a aj z toho, že film bude z veľkej časti stavaný na dialógoch, ale je to natočené šikovným a pútavým spôsobom, takže režisér nám nedáva ani priestor na nudnejšie pasáže a priam káže divákovi, aby celý film pozorne študoval čo sa deje na plátne. Herecké obsadenie je postavené na zvučných menách, kde svoje herecké kvality ukazuje každý ako najlepšie vie a príjemne na prekvapil svojím hraním Robert Downey. Niektoré dialógy boli pekne vygradované v dosť hustej atmosfére, čo podčiarkuje aj veľmi dobrý výber hudby. Výbuch natočený výborne a vložený do deja v tej správnej chvíli. Opakované pozretie určite upevní môj dojem, že sa jedná o veľmi kvalitný snímok, ktorý určite bude zastávať čestné miesto medzi najlepšímy filmami posledných rokoch.

Král Tulsy - Go West, Old Man (2022) (epizoda)

Stallone v nenormálnej forme, v úlohe ktorá mu sedí ako ušitá. Dúfam, že zvyšné časti si udržia vysoko nastavenú laťku.

Top Gun: Maverick (2022)

[9/10] Pre mňa film ktorého som sa nevedel dočkať, ale dal som tomuto počinu šancu na striebornom plátne a som rád, že som tak učinil. TOP GUN je "TOP" vo väčšine aspektoch a môžem povedať, že parádnu akciu ako tu, som dlho v kine nevidel. Príbehovo jednoduchá vec, ktoré ale oldschool diváci a milovníci 90s majú radi, ked je to dobre natočené tak nieje očom. Herecký ambasál je obsadený dobre, Cruise je klasik v roli, ktorá mu sedí ako ušitá, vedľajšie postavy splnajú to čo majú, pozerá sa na nich dobre, niesú to tí klasický otravní teenegari, ako to v dosť podobných filmoch býva. Tipujem že po viacerích pozretiach tento film ocením ešte viac, ale aj tak ho hodnotím výborne, je to ukážková jazda, ktorej nechýba nič, má absolútne všetko, v roku 2022 sa niečo podobné len tak nevidí.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

LA CASA DE PAPEL - celkové hodnotenie seriálu - [9/10] Jednotlivé série: Season 1 (2017) - [10/10] Season 2 (2017) - [9.5/10] Season 3 (2019) - [9/10] Season 4 (2020) - [9/10] Season 5 (2021) - [9/10] Jedného pekného dňa som sa rozhodol zapnúť netlix a z nudy, bez očakávaní pustiť tento fenomén, o ktorom človek číta a počúva z každej strany. Ako fanúšik podobných žánrov som tomu dal šancu a priznávam sa, som nadšený z toho čo som mal možnosť vidieť a aj ked niesom fanúšik seriálu, tak toto je počin, od ktorého sa môžu mnohí režiséri, scenáristi a aj herci učiť. Prvé dve série, ktoré sa venujú prvej lúpeži, hodnotím po pozretí všetkých sériíí ako tie najlepšie. Všetky série sú vynikajúce, ale toto bol ten začiatok toho všetkého a je z toho cítiť takú väčšiu skromnosť, ako pri pokračovaniach. Je to originálne napísane, skvelo natočené, človek stále čaká ako to bude pokračovať a s radostou som zapínal dalšie časti a série. Bol som nadšený z profesorových nápadov, ako dokázal všetko naplánovať, prepracovať, vykonať. Dejovo je to dobre rozložené, tvorcovia neukazujú prehnane veľa akcie, sekajú to s flashbackmi do minulosti, kde sa dozvedáme ukážky plánovania krádeží, je to rozložené celkom dobre, nemal som s tým problém. Ale občas som mal pocit, že je ten dej možno zbytočne natiahnuty, ked už začalo niečo poriadne (SE 3,4,5) tak to pretli flashbackmi, kedy som občas rozmýšlal, či majú vôbec zmysel, no ale ked prišlo k úplnému záveru, pochopil som ich pointu, celkový význam a to mi zahlmlilo všetky tie "nedostatky", za ktoré som považoval tieto, niekedy pripadajúc zbytočné vytahovanie minulosti. Scenárista je proste kráľ a samozrejme, že to nieje dokonalé, všetko má svoje chybičky a aj tu sú nedostatky, ale všetko ostatné je tak grandiózne, že tieto mini chybičky sú prehliadnuteľné. Všetky postavy majú dostatočne veľa priestoru, každý z nich je originálny a cením, že sa tvorcovia rozhodli pichnúť do toho aj témy, ktoré sú dnes aktuálne (lgbti). Nebolo to nezbytne nutné to tam dávať, ale na moje počudovanie mi to neprekážalo. Ked postavy nedostanú priestor pri lúpeži, tak aspoň vo flasbackoch. Niekedy je to rozložené nie úplne spravodlivo, niekde by som ubral, inde zase pridal a netlačil do neskorších sérií postavu Arturita zo začiatku, ale nevadí. Toto sú jediné nedostatky, ktoré mi utkvali v pamäti no a samozrejme, nejaká tá nereálnosť pri akčných scénach, prestrelkách atd. Ale akcia je perfektná, drsná a aj v celku dobre natočená, pôsobí to dosť realisticky. A ked som hovoril že SE 1/2 sú tie najlepšie, je to pravda. Tie dalšie niesú o moc horšie, ale prvé bude vždy(alebo väčšinou) prvé. Trojka začne skvelým tempom, nové postavy, plány, záchrana, krádež. Všetkého je viac, viac akcie , napätia, slovných prestreliek, až niekedy tomu chýba ta skromnosť prvých častí. Ale ja tak je to jazda jak hovado, ku koncu nechýbajú emócie, správne vykrištalizované finále, všetko skončí tak, ako to profesor (ne)naplánoval. Som rád, že to vznikllo, že som pri tom strávil pár pekných hodín a v budúcnosti sa k tomu určite vrátim a klobúk dolu pred tvorcami seriálu.