Všechno, všude, najednou (2022)

Ak prijmete základnú "sci-fi" premisu aj so všetkými nedostatkami a problémami, ktoré implikuje, čaká na vás viacero podarených filmov v jednom: 1) farebná, nápaditá, šialená akčná zábava jackiechanovského strihu, ale aj 2) komorná rodinná dráma o medzigeneračnom prijatí, či 3) populárne-filozofické pojednanie o tom, že pocit malosti oproti vesmíru môže byť zdrojom nihilistického zmaru, ale aj absurdistickej radosti. Rozhodne jeden z najoriginálnejších a najšialenejších filmových koktejlov za dlhšiu dobu, ktorý presne preto nesadne úplne každému a úplne vždy.

Seveřan (2022)

Eggersova metóda z Čarodejnice, kde sa mýtus adaptuje doslovne, je rozhodne zaujímavá a poskytuje kopu priestoru pre prirodzené začlenenie halucinačných/rituálnych/nadprirodzených prvkov, ktoré splývajú s "objektívnou" realitou. A aj keď je Severan vizuálne bohatý a je na ňom badať násobne väčší budget než u predchádzajúcich režisérových fíčur, je o to viac odťažitý a neprístupný, neposkytuje divákovi veľa vecí, ktorých by sa mohol zachytiť. Postavy nie sú skutočnými charaktermi, ale rozhýbanými bábkami v nejakej shakespearovskej hre osudu, k mnohým činom im chýbajú skutočné motivácie a u mnohých scén je badať, že boli zaradené či upravované na žiadosť štúdia (boj s mŕtvolou, naťahovanie stopáže postupným vraždením, záverečný súboj). Eggers je veľmi zaujímavý autor, ktorý by však, podobne ako mnohí ďalší, mal točiť skôr cudzie látky a nespoliehať sa už len na vlastné scenáre. Budem ho aj naďalej pozorne sledovať. Slabších 7/10.

Lékořicová Pizza (2021)

PTA je bezpochyby skvelý režisér, ktorý formálnym jazykom filmu vládne ako málokto. Z obsahu však mávam u jeho kúskov rozpačité pocity – ide o autora, ktorý vie ako veci predať, ale možno toho nemá moc čo povedať. Prial by som si, aby svoj talent neplytval na vlastné scenáre, ale siahol po hotovej látke, ktorú by dokázal pozdvihnúť na taký level, ako máloktorý žijúci režisér. Z Pizze vo mne ostáva príjemný, ale veľmi plytký pocit, už len preto, že nostalgia, s ktorou pracuje, sa so mnou generačne i geopoliticky míňa veľkým oblúkom. Podobne ako u American Graffiti tu dokážem oceniť filmárčinu a zachytenie prchavých pocitov mladosti, ale tie sa do mňa nijako hlboko nezapisujú.

Batman (2022)

Uťahaná snaha o absolútnu temnotu, ktorá však na mnohých miestach vyznieva smiešne. Patetické dialógy, úmorné expozície a hádanky a zvraty na úrovni popouldňajšej kriminálky na TV Markíza len podčiarkujú nemotornú snahu o skombinovanie Reevesových veľkých vzorov, od špinavých noirových gangsteriek až po fincherovské Se7en a Zodiaca. Šiel som na to s otvorenou hlavou, ale uchechtol som sa toľko krát, že nemôžem ísť vyššie než na 60 %. Cením snahu o trochu iné, detektívne pojatie, ale dvojke prospeje, keď sa rozhodne len pre jednu cestu a spracuje ju čistejšie a menej cheezy.

Rozbitý robot Ron (2021)

Áno, ďalší animák podľa šablóny, kde viete jednotlivé story beats predpovedať skoro na minútu presne. Ale je naozaj roztomilý, a aj keď komentuje svet sociálnych sietí príliš na prvú dobrú, hodnotu priateľstva budovaného na skutočných zážitkoch a konfliktoch to detskému divákovi predáva skvele. Náš syn (4 r.) si počvachtal!

Dexter - Nová krev (2021) (série)

Prvá epizóda je tak tragicky napísaná, že som sa skoro nedonútil sledovať to ďalej. Ale našťastie sa Dexter rozhýbe a prinesie v podstate štandardnú sezónu, ktorá mohla byť so cťou odvysielaná priamo po štvrtej a ušetrila by nám tak kopu utrpenia. Aj tak som sa však neubránil pocitu, že quality TV sa už za tých pár rokov niekam posunula, tento koncept pôsobí trochu zastaralo a v podstate už Dexter nemá čo zaujímavé povedať. Prípadný spin-off s Harrisonom by som si ale zo zvedavosti pustil.

Rozkoš (2021)

O tom, ako pre trochu času na výslní človek stráca sám seba, že konsenzuálny styk sa môže zmeniť na znásilnenie lusknutím prstu, a sex s černochom je 'v branži' stále považovaný za ten najväčší fetiš. Dobre napísaný a skvele natočený film, z ktorého nejednému empatickému divákovi zovrie žalúdok.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Mať k dispozícii takú výnimočnú hereckú skvadru a natočiť... toto, to by malo byť zločinom proti umeniu. Prázdny žvást s nezaujímavými historkami, v ktorých sa nedá stotožniť absolútne s ničím. Andersonov formálny maniérizmus mu evidentne prerástol cez hlavu. Svojím neustálym upozorňovaním na seba (strojené kompozície, zmeny pomerov strán) je neuveriteľne otravný a žiaden z "briskných", absurdných a rádoby chytrých dialógov nezakryje to, že vlastne ani nemá čo povedať.

Policejní film (2021)

Wtf, ČSFD, 64%? Originálne natočený dokument (?) o tom, aké je to byť policajtom v Mexico City (alebo takmer všade na svete). Baví, aj keď je vám táto téma ukradnutá, pretože po celú stopáž chytro dávkuje prekvapenia, ktoré dávajú do nového kontextu to, čo ste videli. Svieži poklad schovaný hlboko v útrobách Netflixu, ktorý však stojí za preskúmanie.

C'mon C'mon (2021)

Nečakane mocný film o budovaní vzťahov na úprimnosti, prežívaní emócií a o tom, že veľký príbeh života je zložený z malých, nenápadných momentov. Keď zaznie Star Child, ani jedno oko nezostane suché. Rozhovory s mladými ľuďmi vracajú nádej, že to všetko nejde do sračiek. Skvelý zážitok a neuveriteľný výkon Woodyho Normana.