Sósó no Frieren (2023) (seriál)

Úvodná epizóda dokonale vystihuje celkovú atmosféru a priebeh, akým sa anime ďalej uberá. Prvýkrát v živote som videl seriál, v ktorom mi nevadilo, že dej a samotná zápletka sú odsunuté na vedľajšiu (poslednú) koľaj v prospech dokonalého vykreslenia scény a emócií, ktoré postavy práve zažívajú. Na tému nesmrteľnosti verzus pominuteľnosti ľudského života mal veľmi dobrý nábeh už Fumetsu no Anata e, dokým sa v ďalšej sérii, vcelku ironicky, nezačal strácať vo vlastnej bezcieľnosti. Frieren má zatiaľ našťastie nabehnuté na to zapísať sa ako jeden z najunikátnejších projektov súčastnosti, či už postavami, témou, hudbou, animáciou, alebo prebudenými emóciami, ktoré vo vás ostanú po pozretí každej epizódy. P.S. YOASOBI a milet FTW. 28/28 - 100%

Shiguang Dailiren (2021) (seriál)

Veľmi inteligentný a originálny sci-fi thriller. Prvá séria je epizodiálna a pomaly buduje napätie a pravidlá, na ktorých funguje cestovanie v čase tohto sveta, aby vyvrcholila v jednom z najšialenejších cliffangerov, aké som kedy videl. Druhá séria už ponúka uzavrený dej jedného prípadu, no budovanie napätia a dej je spracovaný podobným, ak nie lepším spôsobom. Všetky postavy sú sympatické a ľahko obľubiteľné, animácia je na vysokej úrovni očakávateľnej od Haoliners a hudba je vybraná, že sedí jak riť na šerbeľ. Tu sa naozaj nedá nájsť niečo podstatné, čo by sa dalo vytknúť.  24/24 - 100%

Oši no ko (2023) (seriál)

Vždy ma veľmi poteší, keď sa objaví film alebo seriál, ktorý ma napriek všetkému, čo som videl dokáže prekvapiť originálnou zápletkou a postavami. Úvodná epizóda je dokonalým príkladom ako vytvoriť zároveň narrative hook, dať základy minulosti hlavným postavám a určiť ich ciele. Kriminálna zápletka odohrávajúca sa v pozadí ďalších epizód následne poskytuje element neustáleho napätia a ústredným motívom sa stane problematika šoubiznisu. Tematika, ktorá ma vonkoncom nezaujíma, no ak je podaná skrz plnohodnotne rozkreslené postavy, na ktorých mi má záležať, tak to vôbec nevadí. Akasaka rozhodne presvedčíl, možno sa vrátim aj k jeho Kaguji, ktorá ma prvou sériou ničím veľmi nezaujala a dopozerám zvyšok...  11/11 - 100%

Blue Lock (2022) (seriál)

Moja mienka o futbale je, že je to jeden z najnudnejších a najpreceňovanejších športov vôbec, takže som bol veľmi prekvapený svojim vlastným hodnotením. Nie sú tu žiadne hluché miesta, postavy sú zároveň zaujímavé aj zabavné a psychologické hrátky veľmi netradičné na japonské pomery, kde sa väčšinou presadzuje tímový duch a priateľstvo. V rámci šónenu a hlavne športových šónenov je to vysoký nadpriemer, čo sa kvalitou v pohode vyrovná Kuroko no Basuke či Haikjú. Rozhodne najlepší počin tohto štúdia a jediné čoho sa obávam je, že ako bude dej gradovať v ďalších sériách.  24/24 - 85%

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Oldschoolový dobrodružný blockbuster, ktoré sa netočili už minimálne posledných desať rokov. Z každého dialógu a scénky je cítiť, že autori chcú hlavne, aby si divák znalý aj neznalý loreu užil jeho pozeranie. Postavy sú napísané veľmi šikovne, aby implementovali všetky nevyhnutné neduhy modernej Hollywoodskej produkcie a zároveň skrz naskrz sa hodia do hocijakej D&D kampane. Síce kvalitatívna laťka oproti minulým pokusom o adaptáciu nebola nastavená príliš vysoko, i tak som bol veľmi milo prekvapený a odchádzal som z kina spokojný pri rozoberaní nesopčetného množstva easter eggov. 85%

Made in Abyss (2017) (seriál)

Anime, na ktoré som si schválne počkal, dokým nevyjde celé, lebo som tušil už z upútavky, že to bude niečo výnimočné a budem ho hltať diel za dielom. Predčilo to však všetky moje očakávania. Nádherný kontrast vizuálnej a obsahovej stránky mi výrazne pripomenul ako veľmi podobne s touto formou pracoval aj Gakkóguraši!, tu je to však prinesené k dokonalosti hlavne vďaka podmanivo skomponovanej hudbe dotvárajúcej atmosféru tajomna. Značne citeľná originalita námetu podáva pohľad na neľútostné zákonitosti prírody Priepasti a ukazuje zas a znova, že najhoršími nepriateľmi sú si nakoniec ľudia navzájom. Výborný podtitul by bol: If you stare into the abyss, the abyss stares back at you. TOP 3 OP leto 2017. 13/13 - 100%

Blood Drive (2017) (seriál)

Guilty pleasure toho najvyššieho kalibru. Je to krvavá, zábavná a i keď sa to na prvý pohľad nezdá cez všetky tie brakové tematiky prevzaté z 80-tkových hororov, tak aj vcelku inteligentná jazda. Colin Cunningham hrá svoju postavu pološialeného moderátora božsky a ak by niekedy mal niekto nájsť herca pre stvárnenie nejakej vyšinutej anime postavy v hranej podobe, tak by som sa v prvom rade obrátil na neho. Veľká škoda, že stanica neobnovila seriál pre druhú sériu, ale popravde som stále prekvapený, že niečo takéto v prvom rade boli ochotní produkovať, takže veľké plus za odvahu a kreativitu autorov. P.S. Najlepšia použitá cenzúra ever. 13/13 - 95%

Skam (2015) (seriál)

Nemyslel som si, že je vôbec možné vytvoriť tínedžerský seriál, ktorý mentalitou nekončí pri 15-ročnom divákovi a nebude obsahovať len ploché zaškatuľkované postavy, ale dajte to Nórom a oni vám vytvoria hotový poklad. Síce už dávno nemám 15, ale bolo až neuveriteľne jednoduché vžiť sa do malých každodenných problémov skupiny stredoškolákov, ktoré pre nich však predstavujú neprekonateľné životné prekážky a zlyhania. Hlavne vďaka krásne realisticky napísaným replikám a ich vierohodnému podaniu rovnako starými hercami je to tým väčšie prekvapenie, pretože tieto silné stránky malo aj napríklad Skins nebyť predstavy tvorcov, že každé druhé dieťa je závislé na drogách a liekoch. 43/43 - 90%

Zlá krev (2017) (seriál)

Všetky seriály Ryana Murphyho s reálnym základom sú poctivo faktografické, excelentne zahrané a navrch obohatené o tak nezmierne množstvo pochopenia pre postavy, ktoré chtiac-nechtiac divák musí pociťovať aj napriek tomu, že sa jedná o typovo diametrálne odlišných ľudí s mne cudzími problémami. Nevedel som ani, že ma táto tematika môže zaujať a byť to podané rýdzo dokumentárne, tak asi ani nezaujme, ale Murphyho hybridný rozprávací štýl jednoducho má myšlienku, cieľ a plejádu kvalitných hereckých výkonov a mne nedáva priestor vymenovávať akékoľvek negatíva. 7/7 - 90%

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Pokiaľ by sa k nám Planet Earth vracal každých desať rokov s takto prekrásne nasnímanými novými dielmi, tak sa vôbec nebudem hnevať. Najsilnejšou stránkou Planet Earth, samozrejme mimo vizuál, je doplnenenie o funkčný komentár, ktorý je rovnako kritický ako optimistický a človek si potom odnáša pocit obohatenia nie len o faktografické zaujímavosti o prírode, ale aj z množstva problémov hodných na zamyslenie sa pre bežného človeka s jeho nepodstatnými malichernosťami každodenného života. 6/6 - 100%