honza.g

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 19.5.2019  22:46
    Zde jsou lvi (1958)

Klasický průměrný socialistický film. Řemeslo v pořádku, postavy jsou přirozené, neschematické, ale scénář dost přibarvuje realitu, spíše než o pokus o kritické hodnocení chodu společnosti, kde všechno řídí strana, jde o nesmělý náznak, že ne všechna minulá rozhodnutí byla ta nejlepší možná - samotný princip vedoucí úlohy strany je nejen správný, ale hluboce lidský. V praxi si vůbec nedovedu představit, že by člověk vyloučený se Strany, mohl vůbec někdy zastávat nějaké vedoucí místo (vyloučený bylo mnohem horší označení než nestraník). Podobně i další filmové reáíie nemají oporu ve skutečném život té doby.

• 19.5.2019  22:28

Co je vlastně potřeba, aby se film dal zařadit do kategorie western? Musí se v něm vystřelit z koltu? Nebo aspoň z pušky? Kolikrát? Na člověka? Musí tam být indiání nebo stačí Mexičané? Musí se jezdit na koni? Musí přijet dostavník? Musí ve vztahu mezi hlavními postavami hrát podstatnou úlohu krásná žena? To všechno tu je, v míře větší než malé. Tak proč se tu objevují hodnocení jako "není to vlastně western" nebo "divný western"? Chybí tu postava šerifa i pomocníka, ale ten není ani třeba ve filmech Maršál / Opravdová kuráž. Yul je výborný, atmosféru trochu kazí scénář, který trochu neodolal touze diváky vychovávat. Celkově je to dobré.

• 13.5.2019  16:50

Solidni dokument, zamšřujee se na klíčové filmy, které ovlivnily jeho kariéru. Asi to byl opravdu klaďas i v životě.

• 13.5.2019  16:45

Viz. komentar od gudaulin .

• 11.5.2019  23:49
    Stud (1967)

Brilantní portrét osvíceného a poctivého "místodržitele". Ten komunistický sultán říká "můj okres" s takřka feudální samozřejmostí. Na rozdíl od středověku je ale mentalita víc zaměřená na ideologický základ: když je obviněn z nepravosti jím dosazený (reminiscenční vzpomínka na "volby" předsedy JZD na vesnici je prostě úžasná), první, co ho napadne, že je to útok revizionistů proti všemu dobrému, co (komunistická) strana dělá v celé zemi. Dnešní divák má ovšem problém pochopit, jak ta komunistická mašinerie mohla fungovat, když "padouch" byl dlouhodobě úspěšný pomocí banálních podvodů (např. s pojištěním proti neúrodě!) a "poctivec" na okrese nemá ani tolik fištrónu, aby si uvědomil, že jediný dekret na jeden byt nemůže přiklepnout současně kamarádovi a současně fabrice. Ve své době to byl dost odvážný film, v podstatě otevřel cestu, na které vznikly další filmy jako Smuteční slavnost, Žert, Ucho a nakonec i Skřivánci na niti - a stejně jako tyto skončil v normalizačním trezoru.

• 11.5.2019  23:19
    Soupeři (1977)

Film je skoro o ničem, historické události tvoří pozadí velmi vzdálené, životní události obou protagonistů jsou minimalizovány a divák může hloubat akorát nad podivnou zavilostí útočníka, který si výzvu na souboj (dobově akceptovaným řešením sporů) přeměnil na metodu likvidace ne soupeře, ale člověka, který se mu nelíbil. A nebo nad snad ještě podivnější nemožností "toho normálního" se té fanatické snaze o vlastní likvidaci vyhnout. Herci hrají dobře, hudba, spád, vše docela jde, ale třetí hvězda je za úžasnou kameru - skoro každý záběr delší než 3 vteřiny připomíná obraz od renesančních mistrů.

• 27.4.2019  15:54

Tenhle druh filmu sci-fi zabíjí. Děj je snad ještě hloupější než u Star Wars, veškerá logika jde ne stranou, ale je zahozena do černé díry, nejen ta kolem hlavní zápletky (zničit planetu "zla" magickou zbraní "dobra"), ale i v chování té nejposlednější postavy. Hudba ujde, efekty a dekorace jsou scifistické a celkem kvalitní, ale to je všechno. Vtipné to trochu je, ale Červenému trpaslíkovi to sahá tak těsně nad kotníky. Celkově je to málo crazy, tváří se to hrozně reálně. Na pohádku je tam zase moc mrtvých. Výsledkem je něco jako průměrná bláznivá komedie s romantickou moralitkou na konci, jako scifi to fanoušek žánru nemůže přijmout, to je jako tvrdit, že Policajt z Beverly Hills je kriminální thriller. Je až nepochopitelné, jak velké slabinu všeho druhu jsou zdejší komentátoři tomuto filmu schopni odpustit, a děsí mne, že je to kvůli tomu přídomku sci-fi. Jako že když je něco přiřazeno do vědecké fantastiky, tak to může být blbé, jen když to má pár "kůl" hlášek a pár líbivých a známých ksichtů? Chudák L.Perry, doufám, že za ty 2 minuty dostal řádně zaplaceno, když už byl v titulcích na předním místě.

• 22.4.2019  22:43
    Kód Enigmy (2014)

Možná to není přesný životopis, ale dobu i charaktery film vystihl zdařile. Čili není-li to pravda, je to uvěřitelně (do)vymyšleno. Klíčové informaci (jak se stalo, že Churchill na základě dopisu od evidentníh podivína povýšil onoho podivína na vedoucího týmu) se tvůrci vyhnuli. Jinak herci hrají dobře, ale scénář není nijak složitý, jak pro herce, tak pro diváka.

• 19.4.2019  22:01

Komediálních prvků tam moc nebylo, ta úvodní bitka trochu mate. Střílečka jen jedna a taková divná, rozhodně nebyla naínavá. Prostě spojení westernoví komedie je divné a film to jen potvrdil. Ale hloupé to nebylo.

• 19.4.2019  21:58
    Žert (1968)

Kundera je zručný vypravěč životních postojů a umí vygradovat i minipříběh díky neokázalé prezentaci silných emocí postupně, jaksi po vrstvách. Film, na kterém se scénáristicky podílel dokázal jeho literární předlohu převést do hutného filmového tvaru. A Munzar předvedl bohorovnou aroganci svého "hrdiny" dokonale.

• 17.4.2019  19:37

Perfektní filmařská práce, nikde žádná slabina a navrch božská MM. K tomu jemný, kultivovaný humor - zdá se to tak snadné, proč je to dnes tak nedostatkové zboží? Že by tehdy byla poptávka a dnes ne? Vypíchl bych, že role naivní blondýnky je podaná tak, že nejde o karikaturu, tím méně zesměšnění ve stylu vtipů o hloupých blondýnách. Proř vlastně dávám jen 80% - inu, je to jednoduchý, oddechový film, nikam diváka neposune. V paměti zůstene jen MM, zvláště nesmrtelná scéna nad větráním z podzemní dráhy.

• 11.4.2019  09:28
    Mercury (1998)

Bylo to až příliš předvídatelné a zápletka příliš staví na tom, že běžný člověk si netroufne tvrdit, co se děje v mozku autisty, takže si zakáže pochybnosti o tom, že když ten geniální mozek uvidí a rozluští kódovanou zprávu, tak hned jde telefonovat a správné číslo. Aspoň, že záporáka hrál Baldwin, to fakt není klišé - to je jako kdyby Forman obsadil do role sestry v Přeletu nad kukaččím hnízdem Olinku Schoberovou.

• 7.4.2019  00:23

Hudební film, pokoušející nebýt muzikálem. Zdařilo se, ale hloupé to bylo úplně stejně jako muzikál.

• 30.3.2019  20:22

Prijemny, ale prilis predvidatelny film, nenstve ani nenadchne, da se koukat a snadno se zapomene. Aspon ze Balzerova nema zase roli supersebevedome vudkyne, ktera je nad vsemi.

• 9.3.2019  19:04
    Pes baskervillský (divadelní záznam) (2018)

Vytvořit divadelní inscenaci z notoricky známé knižní předlohy a hlavně z mnoha filmových zpracování, je odvážný počin. Aby to nenudilo, musíte přijít s něčím novým, třeba změnou scénáře (přílišná změna ošem naštve znalce díla, tedy v tomto případě většinu), nebo změnou důrazu na jednotlivé momenty příběhu, nebo změnou reálií. Zelenka je génius, který od všeho udělal trochu, k tomu inovoval dialogy, přidal pár scének. Přitom Sherlockovského ducha zachoval, hlavní postavě vtiskl trochu české představy o anglickém humoru, ale Roden zahraje skvěle cokoli. A prostředí krumlovského parkového divadla bylo využito naplno, korunovalo dílo. Skvělý zážitek, necelé dvě hodiny utekly až moc rychle.

• 3.3.2019  21:20

Zajímavě řešený dokument o vyjímežné manželské dvojici.

• 24.2.2019  21:14

Tak to máme za sebou. příběh je dokončen ve stylu akčního trháku (na motivy jedné kapitoly z Tolkiena).

• 24.2.2019  21:11

Proti prvnímu dílu nastal významný posun směrem k Hollywoodu, romance přerotlého trpaslíka a elfí bojovnice je umělá a odporuje Tolkienovu duchu. Při hodnocení se na tuhle partii snažím zapomenout. Zkorumpované vedení vodního města - není to klišé? Chápu, že děj je třeba natáhnout, aby na třetí film kus knihy zbylo, ale k tomu se daly najít více "středozemní" reálie (delší bitva s pavouky?, život lesních elfů - ten král byl dle Tolkiena hrabivý až hamižný, to se dalo rozpracovat). To, že Bard je jakýsi disident, mi přijde jako implantát z 20. století. 70% se skřípěním zubů.

• 24.2.2019  20:53

Při zfilmování obecně známé knižní předlohy není možné drtit scénář podle předlohy. Důležité je zachovat atmosféru, respektive vykouzlit filmařskými prostředky svět, který není v rozporu se světem vzniklým v hlavě čtenáře. Jacksonovi se to daří.

• 20.2.2019  23:53

V jednoduchosti je často síla, ale nebýt vtipného a přitom logického vyvrcholení, dala by se jednoduchost scénáře vyklídat jako prostoduchost. Celkově príma film, pro westernové fanoušky bonbonek.

• 20.2.2019  23:46

Až skoro učebnicový příklad toho, jak gagy fungující v groteskách ztrácejí šťávu, když se jen zřetězí za účelem vytvoření celovečerního filmu. Ale mohlo to dopadnout hůř, komu se líbil seriál, tady se taky párkrát zasměje a párkrát uznale zabručí.

• 5.2.2019  17:49

Divný western, dost pomalý, ale napětí nechybí. Události, co protagonisty potkávají, vypadají podivně, chvíli jsem si připadal jako bych sledoval x-tý díl nějakého seriálu, ale nakonec se to propojí jak u Tarantina. Akorat děvče na začátku bylo asi jen pro navození atmosféry - v tom kraji je něco špatného. Kamera, dost umělecky pojatá, vzbuzuje dojem romantického a docela spořádaného světa, ale Divoký Západ se nezapře, ačkoli kovboje, ba snad ani krávu neuvidíte.

• 3.2.2019  23:17

Poněkud newesternový příběh s velmi westernovými reáliemi: hrdina - silná osobnost s tvrdou pěstí a rychlým tasením koltu, zlatokopové, mladý partner hrdiny, koně, hory, lesy ... Těch klišé je skoro moc, a zásadní střet (tentokrát mezi jedincem čnícím nad ostatními, a davem pocházejícím ze "spodiny") se připravuje dost dlouho, nejmíň půlhodinu si říkáte, kdy už to přijde. A on přijde a rychlý holywoodský konec j evlastně nepříjemně standardní.Ale postavičky a drobné střety v průběhu jsou celkem zábavné, dá se to vidět.

• 20.1.2019  19:09
    Škola otců (1957)

Je to spíš taková moralitka, byť poměrně košatá. V době vzniku to byl nesmírně potřebný film, ukázal, že se může (byť velmi opatrně) mluvit o některých problémech, které režim nemohl otevřeně přiznat, protože jsou koncepčně svázány s jeho podstatou - především s potlačováním individuálního myšlení a zavíráním očí před neschopnými lidmi na vedoucích pozicích, protože věrnost straně byla mnohem cennější než dispozice na danou funkci. Helge mistrovsky použil metodu maskování za režimní nástroje - spásu, byť pozdní, přinesl předseda ONV, tedy stranický funkcionář. V praxi to fungovalo zřídka, ale byla to jediná cesta, strana ovládala všechna řídící místa. Předpokládám, že film na současníky působil jako pohádka, a ani já nevěřím, že Helge to myslel s vyústěním realisticky. Ale umožnilo mu to na závěr přidat téměř plamenný projev, shrnující tu zásadní chybu ve společnosti, a současně tím překrýt velmi realistické výjevy z pohraničního maloměsta, které samotné by komunistickým cenzorům určitě vadily zásadně.

• 13.1.2019  22:57

Western jako ze zlaté éry, tam by zapadl do průměru, nic mu nechybí, ale hranice žánru nepřekračuje ani neposouvá. Vlastně nevyniká niičím, ale nic také nemá špatně. Vyvážený a tedy dobrý filmový zážitek. Jen na něj možná zapomenu.

• 13.1.2019  20:00

Svět, ve kterém se hlavní dvojice ocitá, přijímám s obtížemi, asi jako podsvětí z Pulp Fiction. Taky se mi líbí, že oba milenci nejsou žádní klaďasové a přitom scénář netlačí na pilu, aby dokázal, že jsou to hajzlíci vytvoření zlým světem. Ale nejsou tak špatní, jako ti druzí. Film má spád, ale podle mne nejde o thriller, spíš taková předvídatelná podívaná, která ale rozhodně nenudí. A Defoe září.

• 13.1.2019  19:50
    Jan Palach (2018)

Palach je dost citlivé téma, domácím tvůrcům to trochu svazuje ruce, nechtějí-li vyznít pateticky ani civilně, tak tíhnou k dokumentární formě. A Sedláček ji umí. Přinejmenším se mu podařilo nenásilně přiblížit vývoj úvah mladého člověka od kritické analýzy situace společnosti až k tragickému gestu. Po tomto filmu už snad nikdo neřekne, že jen blázen si může myslet, že demonstrační sebevražda změní společnost. Je to nepravděpodobné, ale neznamená to, že je to zcela nesmyslné. A hlavně to neznamená, že na takový čin musíte být duševně nemocní. 70%

• 30.12.2018  22:33
    Kouzelník Žito (TV film) (2018)

Průměrný scénář, mizerně napsané postavy, Celé je to nedomrlé.

• 30.12.2018  22:30

95% - nedaří se mi uvěřit, že až tak zkamenělé vedení školy a celé prostředí by bylo v USA možné, na přelomu 50. a 60. let. Nicméně příběh teenagerů v prostředí, ve kterém zvítězila představa, že něco jako puberta je možné zcela eliminovat, je opravdu silný ("Mít vlastní názor? V 17 letech? Nesmysl!"). Spoiler (skoro): Rodiče, kteří důsledně ignorují osobnost potomka a formují ho dostatečně tvrdě do ideálu podle svých představ [z jiné doby], ho vlastně jako svébytnou bytost vygumují a místo něj vytvoří jiného člověka. A myslí si, že na to mají právo, vždyť ho zplodili a mnoho let udržovali při životě. Vtip je v tom, že s nástupem puberty už moc gumovat nedá.

• 23.12.2018  00:08

Mix hereckých es nezaručí vyjímečnou podívanou. Čekal jsem více slovního herectví. Základní premisa (chci zesměšnit světové detektivy) je divná. A na parodii to zase bylo málo bláznivé. Prostě to "nejelo".

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10