Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Western
  • Animovaný
  • Dokumentární

Noc na Zemi (1991)

V souhrnu jde o 5 malých filmů, většinou výborných, jejich krátký rozsah je plně využit, nic není nedotaženo, i ta výplňka v Římě je dobrá. Asi nejlepší povídkový film, co jsem kdy viděl.

Sedm (1995)

Nesdílím zdejší ultimativní nadšení, ale opravdu každá složka filmařské práce je na top kvalitě. Ale že bych se na to těšil vidět to podruhé? Samotný příběh je samonosný, ale jen pro film - když celý děj založíte na vytvoření speciálně vyšinutého jedince, jehož reálná existence je velmi nepravděpodobná, tak mi to přijde fantaskní, ale nikam mne to neposune, brání to i většímu zamyšlení na těmi ostatními, v zásadě reálnými postavami. Natož, aby přišla nějaká katarze, něco, nad čím budu přemyšlet ještě druhý den. Vlastně se to blíží žánru sci-fi, osobnost vraha je sestavena s vědeckou přesností, a oba hrdinové ji postupně rozkrývají. A dělají to skvěle - jakkoli jsem občas uhodl, co se odehraje v příštích minutách, tak závěr byl vygradován tak mistrně (a přitom nenápadně), že jsem ho neuhodl. Takže diky tomu i já dávám 90%.

Zejtra napořád (2014)

Jak to jen popsat?  Ve scénáři je snad vše, co vyste v moderním filmu čekali: neklidný a schopný mladík (Young Urban Professional), s chytrým až moudrým bratrem, který je současně vazoun, polozlý mafián s mírně komickou gorilou, mezinárodní askept byznysový, mezinárodní aspekt vztahový, je to rychlé, semtam vtipná hláška, oddechové epizody, tuzemské i zahraniční hudební vložky. Jenže je to takový filmařský eintopf. A nejenom, že nepříliš chutný, ale i s problémem, kam ho zařadit. Na komedii málo scén na zasmání, na parodii místy příliš dokumentární, na rodinný film moc násilnické, na psychologický příliš povrchní (a to hrdinova vnitřní samomluva byla nepřeslechnutelná). Tak snad thriller po česku? Jenže co ten happy end a vlastně celá romantická linka o hledání té pravé?

plakát

Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc? (1969)

Trochu to navodilo představu, jak by asi dopadl příběh Jméno růže, kdyby ho napsal Jiří Suchý. Magický případ poručíka Borůvky nepostrádá vtip J.Škvoreckého a režisér mu dodal spád. Není to pravá detektivka, na to je to příliš bláznivé, ale není to ani parodie a ani to nesklouzlo do feérie ve stylu "artových" filmů, co se ve "Zlatých šedesátých" také objevily.  Je to "jen" hravé, okořeněné satirou té doby (archivace knih dle velikosti a další narážky na papalášský  management). Herecky nikdo nezáří, ale taky nikdo nezklamal. A je tam spousta vtipných nápadů. Určitě doporučuji pro deštivé odpoledne.

plakát

Koncert Midem Cannes 1968 (1968) (koncert)

Těžko hodnotit představení, které někdo vymyslel a někdo aranžoval pro francouzské publikum. Nevím žádný detail, nic o zaměření tržního festivalu, o druhu poptávky. Obecně se mi zdá, že nabízet ve Francii, kde slovo šanson znamená píseň, žánr šanson je obchodně nesmysl 9přivézt český řízek do Vídně by snad taky nikoho nenapadlo). Ale stalo se, vybrali z našich domácích hvězd ty, které měly v aktuálním repertoáru 2 trochu slušné skladby, co připomínaly šansony. Nedopadlo to úplně špatně, ale dost bych se divil, kdybychomLogické by bylo nabízet něco jiného, čeho domácí nemají nadbytek. Třeba fanoušci Johnny Hallydaye by si desku s Miki Volkem koupili, kdoví. Nejvíc to odnesl Waldemar, přitom jeho verze hitů, co zpíval Hugues Aufray, jsou vynikající, a i kdyby covery byly zakázané, tak se dalo najít něco, co by Francouzi ocenili víc než Don, Diri, Don. Takže dokument je zajímavý pro nás, co jsme  později s těmito zpěváky vyrůstali. Mně osobně přijde, že tuhle výkladní skříň české popmusic aranžoval někdo hodně blízký stranickému vkusu. Ve srovnání se sporadickými dokumenty z domácími vystoupeními a zejména  s praklipy J.Roháče, ty výstupy většinou neměly šťávu. Převářně statické vystupování (okořeněné Neckářovým kozáčkem v rubášce) a "taneční" zvuk orchestru přímo uspával. Pěvecké výkony nebyly špatné, ale pro západní publikum šlo spíš o raritky zpoza železné opony. Jedině Hegerová vypadala jako by patřila do evropské ligy. Zaujala mne vizáž J.Laufra, zdálky vypadal jako Karel Gott, zblízka jako jeho bratr. Taky jsem nepochopil, proč naše moderátorka vedla některá představování zpěváků v angličtině, zatímco většinou mluvila francouzsky.

Bravados (1958)

Western, který není úplně standardní, trochu víc se přemýšlí na úkor menšího napětí. Mrtvých je dost, chybí překvapivé  zvraty, pronásledování záporáků i jejich prchání je tak nějak rutinní. Ale jede to svižně, A vlastně žádná slabá místa. Dobré pokoukání.

Shane (1953)

Nechápu poměrně slabé hodnocení, v rámci žánru je to špička, prostě to nemělo chybu,. Bylo to dostatečně napínavé, svižné, střelby méně, rvaček tak akorát. Anomálie: zloduch není primárně zlý - v pozadí konfliktu myšlenka ohledně principu zásluh  o území (právo těch, co je vybojovali na indiánech vs. právo těch, co chtějí budovat civilizaci - pravda, v rámci zápletky je redukováno na právo pastevců vs. právo farmářů, potažmo extenzívní zemědělství vs. intenzivní). Ale příběh i chování postav je uvěřitelné, romantický trojúhelník neruší spád děje.  Piha na kráse: běžící osmiletý kluk by neměl být rychlejší než jezdec na koni, resp. mělo by se víc naznačit (že by nějaká drastická lesní zkratka?)

Enderova hra (2013)

Vtipný nápad, a využitý na 90%, slušné efekty i hudba, kvalitní herecké výkony. Ale zase žádná strhující podívaná nebo nervák, ani hlubší ponor do psychologie. A konec takový, jak to říci? Povinný? 70%

plakát

Naši sousedé Jamadovi (1999)

Kdo v Japonsku byl, asi potvrdí, že na první i druhý pohled se Japonci od Evropanů hodně liší. Tento film ukazuje, že v lidském nitru se ta odlišnost težko hledá. Autorův jemný humor je pochopitelný minimálně v celé auroamerické civilizaci.

Iracionální muž (2015)

W.Allen - čím starší, tím krotší, ale také jednodušší. Ale pořád je to zručná a přitom zábavná psychoanalýza. Samozřejmě nesmíte dialogy i vnitřní monology pozorně poslouchat a nepovažovat je za nudné. Ale to se u WA předpokládá jaksi automaticky, že.

Ovládací panel
1 bod