Svadbos

okres Snina

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 10.9.2018  13:50
    Prodigy (2017)

Pri filme som sa vrátil do začiatku 90-ych rokov, keď som daboval podobné "výtvory" s béčkovými hercami (poznáte napr. film "Concrete War"?), všetky dialógy ja sám, priamo na viedokazetu. Nostalgia však vyfučala, tak ako vyfučí z hlavy aj tento snímok.

• 5.9.2018  20:20

Tento film nie je oslavou násilia a nevyzdvihuje armádne skúsenosti hlavného hrdinu. Nie je to proamerický príbeh o nezastaviteľnom vojnovom hrdinovi alebo o chuti pozabíjať čo najviac ľudí. je to film o traume a paranoi. Bez ohľadu na to, ako veľmi sú jeho pokračovania gung-ho. First Blood je film na premýšľanie, je skôr tragédiou než krvavým kúpeľom. "Rambo" môže byť prívlastkom pre armádu jedného muža, ale originálny film je oveľa chytrejší a smutnejší. Film je natočený na motívy románu Davida Morrella, dej ktorého sa točí okolo vietnamskeho veterána, ktorý sa vracia domov a tu je považovaný za hipíka protestujúceho proti vojne. V knihe je obetí oveľa viac (okolo 200). Keď sa Silvester Stallone dostal k natáčaniu, poprosil o prepísanie scenára s vylúčením toľkého zabíjania. Jeho Rambo nie je priamo zodpovedný za žiadnu obeť (iba niekoľko zranení a nepriamo pád z helikoptéry). Tento fakt nás núti sympatizovať s hrdinom. Film mal pôvodne trvať vyše troch hodín, ale Stallone sa obával, že taká dĺžka by mohla pochovať jeho hereckú kariéru. Zaujímavý je fakt, že ešte v roku 1975 sa uvažovalo o obsadení Steve McQueena do úlohy Ramba - nedošlo k tomu kvôli tomu, že Steve bol príliš starý na rolu vietnamského veterána.

• 29.8.2018  20:51
    Predátor (1987)

Jim Thomas sprvoti vôbec nemal na mysli Hollywood, keď premýšľal o myšlienke svojho scenára "Hunter". Prvotne malo ísť o mimozemského lovca, ktorý mal loviť rôznu korisť vrátane ľudí na rôznych miestach po celom svete. Ale po niekoľkých brainstormingových stretnutiach so svojím bratom Johnom vyladili príbeh o jednom mimozemšťanovi a jednej skupine ľudí. Rozhodli sa o skupine super vojakov a názov zmenili z "Hunter" na "Predator". Aj keby tento prvotný návrh Predátora bol dokonalý, bratia Thomasovci nepoznali spôsob, ako to dostať do správnych rúk mimo staromódnu techniku odosielania listov štúdiám, agentom, výrobcom - komukoľvek, o kom by si mysleli, že by mal o to záujem. Odmietnutia boli takmer zúrivé a zdanlivo nikdy nekončiace, až kým sa nedostali pred dvere spoločnosti 20th Century Fox, vedenej Larry Gordonom. Nie veľa ľudí videlo film "Nomads", prvotinu Johna mcTiernana. Jedna osoba ho však iste videla. A to, čo táto osoba videla pod nánosom všetkých tých chaotických produkčných hodnot, bol potenciál. A tou osobou bol Arnold Schwarzenegger, ktorý bol hviezdou Predátora. V roku 1986 bol najväčšou hviezdou v Hollywoode. Spolupracoval s Larrym Gordonom, aby získal šéfa pre svoj najnovší projekt - bol to Schwarzeneggerov priateľ, producent John Davis, ktorý mal na mysli Johna McTiernana. Schwarzenegger videl Nomádov a nasmeroval ho na na Gordona a jeho tím. Arnold bol ohromený schopnosťou McTiernana udržať napätie aj pri takomto nízkonákladovom filme. A to Arnold chcel - aby Predator bol napínavý od samého začiatku. Schwarzenegger bol presvedčený, že McTiernan je dosť talentovaný nato, aby nový film zvládol. Preto on a Davis nahovorili Gordona a Joel Silvera, jeho produkčného partnera, aby McTiernana vzali za režiséra. Predator bol pre Fox veľkým projektom a práve on nakopol kariéru McTiernana v každom možnom smere. Niktoho už nezaujímali Nomádi, ale práve z popola tohto filmu vznikla jeho príležitosť získať oporu. Schwarzenegger bol už istý ako hviezda filmu, pripravený napraviť si reputáciu po neúspechu Raw Deal, ale McTiernan pracoval priamo so Silverom na špecifických hercoch. Všetci sa im vyplatili. Carl Weathers sa ukázal byť najdôležitejším rozhodnutím McTiernana. Weathers ako jednorázový linebacker San Diego a Oakland Raider odišiel od amerického futbalu v roku 1974, aby mohol pokračovať v kariére ako herec. Krátko potom bolo jasné, že toto rozhodnutie bolo múdre. Po rôznych štekoch v televíznych filmoch sa Weathers dostal k úlohe Apolla Creeda v Oscarovom filme Rocky z roku 1976. Creed sa stal ikonickým americkým charakterom, ktorého wethers zreprízoval trikrát. McTiernan pochopil schopnosť Weathers "hrať", a to s úprimnosťou a dôveryhodnosťou, Napriek všetkým jeho úspechom sa Arnold Schwarzenegger nikdy nedostal do emocionálnej stránky jeho výkonov. McTiernan vedel, že Schwarzenegger bol ešte stále ako herec nedovarený a oceňoval Weathersovu prácu vo filmoch Rocky jeho schopnosť priniesť to najlepšie v Silvestrovi Stallonem. Weathers mal byť v McTiernanovej mysli pre Arnolda nie ako podporujúci hráč, ale ako rovnocenného partnera. A k tomu prispievala aj jeho fyzická zdatnosť. Carl Weathers je vynikajúcim protivníkom Schwarzeneggera a celej čaty. Dodáva tangenciálnu vrstvu k dynamike skupiny a funguje ako aktívnejšia a zaujímavejšia verzia Pavla Reisera z filmu Aliens. Do úlohy Hawkinsa obsadil McTiernan Shane Blacka, aby mal na pľaci ešte jedného spisovateľa, ktorý mohol sem-tam pomôcť s nejakým nápadom. Black bol jednou z nových tvárí akčného filmu v roku 1987, ktorý produkoval čerstvý scenár pre Lethal Weapon, jeden z najväčších hitov toho roka. Film neielenže urobil z Mela Gibsona a Dannyho Glovery hviezdy prvej svietivosti, ale z Blacka učinil horúcu scenáristickú komoditu. Black mal schopnosť vytvoriť plne realistický svet len čisto z dialógov, ťažkých macho-polôh, agresie a svojrázneho humoru. Za scenár boli hlavní zodpovední Jim a John Thomasovci, ale dva "pussy" vtípky z úst Hawkinsa sú z pera Blacka. Zvyšok obsadenia bol naplnený postavami a každá z nich dopĺňala kolorit svjskou bláznivosťou. Sonny Landham hrá vo filme Billyho, mystického žoldniera, ktorý ako prvý zistí, že sa tam deje čosi zlé. Landham v 80-ych rokoch hrával kde-tu, blysol sa vo filmoch The Warriors (réžia Walter Hill) a Poltergeist (réžia Tobe Hopper). Väčšiu úlohu si zahral až vo filme "48 Hrs". Touto úlohou pritiahol na seba pozornosť Silvera a ten ho posubul McTiernanovi. Landham bol tak trochu neriadená strela. V 70-ych rokoch sa z vojnového veterána stala pornohviezda v San Fernando Valley. Na pľaci bol prchký a násilnický a to aj v prípade, keď ho nikto neprovokoval. Preto Landham potreboval osobného strážcu - nie preto, aby ho chránil pred útokmi iných, ale ho držal na uzde. No a potom tu je Jesse Ventura, profesionálny zápasník, vtedy na vrchole svojej kariéry. Vo filme sa objavil na Schwarzeneggerove odporúčanie. Ventura (vlastným menom Jesse Janos) bol námorníckym veteránom a členom podmorskej demoličnej čaty. Slúžil vo Vietname. Po skoncovaním s námorníctvom sa Ventura stal členom motocyklového klubu v Južnej Kalifornii a nakoniec zápasníkom. Jeho alter ego vo svete wrestlingu bolo Jesse "The Body". Následne si zmenil priezvisko na Ventura. Niekoľko rokov si budoval úspešnú akriérua stal sa hviezdou tohto športu, až kým mu neobjavili krv v pľúcach. Ako hovoril, bolo to kvôli vystaveniu plynu Agent Orange vo Vietname. Tento fakt ukončil jeho kariéru. Ventura sa stal ambasádorom športu, keď komentoval zápasy, šperkoval komentáre. A v roku 1986 sa z neho stal Blain, chlapík žuvajúci tabak a s kruhovým guľometom v rukách vo filme "Predator". Afroameričan Bill duke bol obsadený do úlohy Maca, Blainovho najbližšieho priateľa. Duke začínal vo filmoch "Car Wash" a "American Gigolo". Len čo začala renesancia akčných filmov v polovici 80-ych rokov, Duke sa chopil príležitosti a už aj stál po boku Schwarzeneggera vo filme "Commando", počas natáčania ktorého sa s Arnoldom veľmi skamarátili. Práve Shwarzenegger odporučil Duka aj do Predátora. Richard Chaves, charakterový herec, doplnil čatu ako Poncho, najmenej vplyvný člen skupiny, ale posledný, ktorého si Predator podal. Annu hrá mexická herečka Elpidia Carrillo. Ľudské obsadenie bolo ukončené, ale najťažšou úlohou bolo zohnať niekoho, kto by sa zhostil úlohy Predatora.

• 8.2.2018  19:18

Steve McQueen mal ťažké detstvo, ktoré zahrnovalo aj pobyt v domove pre problematickú mládež. Bolo ťažké s ním spolupracovať, ale mal aj empatickú stránku. Počas natáčania tohto filmu na Tajwane objavil dievčenský sirotčinec a okamžite ho zadotoval sumou 20.000 dolárov. V jeho podpore pokračoval ďalších 10 rokov. V Hollywoode o tom nikto nevedel.

• 8.2.2018  15:12
    Nevědomí (2013)

Všetky najlepšie sci-fi filmy, natočené v 21. storočí, brali inšpiráciu zo sci-filmov natočených v 20. storočí a hlavne zo 70-ych rokov. Filmy ako Interstellar, Ex Machina, Another Earth, Gravity či Chappie, ťažili z filmov minulosti, aby predstavili svet budúcnosti. Aj v samotných Hunger Games nájdeme odvolávky na Rollerball alebo Logan’ s Run. Režisér Joseph Kosinski sa narodil v roku 1974 a hovorí, že "vyrastal" s klasikami vtedajšej dekády (ešte na VHS-kazetách), citujúc Silent Running, The Omega Man a Star Wars. Hlavnou témou týchto filmov je osamelosť: botanik Bruce Derna, ktorý obieha okolo Saturnu vo veľkom skleníku u "Silent Running", "The Omega Man", ktorý ako posledný človek na Zemi príde o rozum alebo Luke Skywalker prinútený čeliť neistote galaxie za Tatooine.

• 9.10.2016  21:42

Nikdy by som nepovedal, že pri ducharine vypustím slzu dojatia. Vynikajúci film.

• 13.10.2014  20:42
    Surf II (1984)

Komediálny mix horrorov 70-ych rokov a surferských filmov rokov 60-ych (s vhodnými oldies ako soundtrack). Deezen čo do srandy nikdy nesklame, ale najlepší vtip vo filme je jeho názov: Surf I nebol nikdy natočený.

• 21.9.2014  12:28

Kto z českých distribútorov prekladal názov filmu, mal by dostať Oscara. To ako vážne? Pre pána Jána. Do Ríma s láskou. Fakt? Nie snáď náhodou Rímu s láskou?

• 8.1.2014  19:35
    Konzultant (2013)

V uvodnej scene filmu hovori Fassbender Cruz: " mas tu najchutnejsiu p***u v celom krestanskom svete". Ona odpoveda: "och Boze". Religiozna alegoria? Dufajme, lebo inac je to trapne, ako cely tento film.

• 30.12.2013  22:59
    Mafiánovi (2013)

Skutocne som sa pobavil - odporny film. Chudak De Niro, ze berie aj take ulohy. Pfeifferova si to zasluzila. Besson nebude francuzsky Tarantino nikdy.

• 29.9.2013  20:59

Cronin a Tandy urobili pre film viac, než film pre nich.

• 10.9.2013  19:18
    Afrika (TV seriál) (2013)

Neskutocne nadherne a dojimave zaroven.

• 16.4.2013  20:51
    Lesní duch (2013)

Pri natacani sa pouzilo 25.000 litrov krvi. Pre porovnanie, vo filme 30 days of night sa pouzilo 4.500 litrov.

• 14.3.2013  14:29
    Hitchcock (2012)

Film sa mi zdal veľmi preexponovaný. Anthony Hopkins je dobrý herec, tu sa však z každého jeho gesta dalo čítať: za toto musím dostať Oscara. Afekt na afekt. V druhej polovici filmu mi zblbol prehrávač, ani som neľutoval. A že by takto vyzeral Hitchcock? Strašná maska.

• 13.2.2013  07:40
    Cesta (2012)

Distribútor asi film nevidel, pretože snímky z dovolenky si Raul pamätá, zarazí ho tam iná vec. Celkovo film osciluje medzi psychologickou drámou a kvázi horrorom. Niečo tomu chýbalo.

• 7.2.2013  21:50

"Strach je to pravé miesto" - varoval slogan k tomuto filmu. Ak by existovalo miesto, kde by sa nepokoj a mizéria preliali do tehál a cementu, isto by to bol Danvers State Hospital v Massachussets. O tejto budove, postavenej v roku 1874 a zdemolovanej v roku 2006, sa hovorilo, že to bola inštitúcia, kde bola lobotómia dovedená k dokonalosti. Niektorí herci potvrdzujú, že počas nakrúcania na nich tiesnivá atmosféra a história veľmi pôsobili. Film bol natočený 24P high-definition kamerou a transferovaný na 35 mm. je plný naturalistických pohľadov, docielených prirodzeným svetlom (a tmou) . Andersonove používanie stopových záberov pripomína "The Shining" a týmto kope rovnakú studňu zúfalstva a izolácie. Hudba a zvukové efekty sú excelentné a niektoré dialógové scény súperia s "The Exorcist III", čo do navodenia husej kože. V roku 2001 bol tento film prepadákom, dnes je však považovaný za prvotriedne cvičenie v pod kožu zachádzajúcom psychologickom horrore.

• 7.2.2013  21:30
    Rituals (1977)

Kanadský horror rokov 70-ych je najviac spájaný s menom Davida Cronenberga, ale táto krajina je taktiež zodpovedná za dva najneobvyklejšie horrory: "Black Christmas" a tento neprávom opomíjaný film. Rituály prichádzajú po filme "Deliverance" (1972), ale živia sa hlavne "Piatkom 13-eho" a rozmachom slasher-filmov počiatkov rokov 80-ych. Namiesto obsadenia mladých tridsiatnikov, vo filme hrajú už dospelí jedinci, so svojími vlastnými neistotami a emocionálnym zúfalstvom voči iracionalite a čistému šialenstvu. Hrozivá atmosféra posúva ďalej hypotézu, že napriek všetkej výchove a socializácii sme ako druh niekde hlboko vnútri stále len predpotopnými divochmi.

• 7.2.2013  16:30

Film je natoľko kontroverzný, že vtedajší riaditeľ Tokyjského filmového festivalu bol vyhodený, keď ten film objednal na premietanie. Film nakoniec v Japonsku zakázali.

• 6.2.2013  09:44
    Dead Babies (2000)

Ďakujem civilizácii za tlačítko FF na ovládači.

• 1.2.2013  14:23
    Muška (1967)

Muška s dobrou muškou :-)

• 1.2.2013  13:54
    Patrola (2012)

Tento film snáď drží svetový rekord v použití slova f**k. Nedopozeral som, nedalo sa...

• 31.1.2013  21:21

Titulky k filmu sú zobrazované skrz zábery na veľké americké mesto. Od tej doby je film úplne uzavretým univerzom, vizuálne vyjadrovaným osvetlením, nerovnovážnymi kompozíciami a štylizovanými dialógmi. Expresívna kamera Johna Altona, jazzová hudba Davida Raksina, cieľavedomo štylizované dialógy Philipa Yordana posunuli dovtedajšie zvyklosti kriminálky a cenzorských obmedzení na základe „The Production Code“. A to robí z „The Big Combo“ jeden z najpamätnejších filmov 50-ych rokov, súperiacim s predchádzajúcim majsterštykom „Gun Crazy“ (1950). Zatiaľčo „Gun Crazy“ zábermi na rôzne lokality zosilňoval príbeh, „The Big Combo“ doslovne neumožňuje vonkajšej realite vstúpiť. Chýba tu viac slnka alebo jasu a vôbec tu nie je šťastie. Tieto aspekty sú nahradené neurotickým súbojom medzi policajným dôstojníkom Leonardom Diamondom a jeho alter egom, gangstrom Mr. Brownom. Film obsahuje neslávne známu scénu s orálnym sexom. Susan Lowell, ktorá je zhnusená sama zo seba, nemôže odolať dotyk Browna, hlavne keď ju uspokojuje orálne. Táto scéna priamo zasiahla vtedajšiu cenzúru. Lewis sa však cenzúre vyhol, keď kamerou zastavil na Suzaninej tvári, zatiaľčo Brown pomaly mizne zo záberu a kĺže sa dole jej telom. Táto scéna taktiež rozrušila herca Cornela Wildeho, hrajúceho postavu Diamonda a jeho manželku, Jean Wallace v úlohe Susan Lowell. Wallace súhlasila s natočením scény, len keď Wilde nebude na pľaci. Keď Wilde nakoniec videl finálnu scénu, nebol z nej nadšený.

• 31.1.2013  21:01

Filmová verzia románu Kennetha Fearinga z roku1946, natočená spoločnoťou Paramount, kopíruje základnú zápletku, s niekoľkými odchýlkami. prvou je úvod filmu, ktorý je úplne v štýle film-noir, keď kamera snímatmavé mesto a prechádza na muža (George Stroud), ukrývajúceho sa v tieni veľkej budovy, v ktorej sídli Janothovo vydavateľstvo. Následne začína hlas rozprávať o udalostiach posledných 24 hodín. Druhá odchýlka sa týka jeho indiskrétností s Pauline Delos, premenovanou na Pauline York. Tu je Stroud vinný nielen z nevinnej flirtovačky, či niekoľkých drinkov. Zatiaľčo román jasne a logickejšie prezentuje vzťah ako sexuálnu aférku, film zobrazuje Georga ako obeť okolností. Napriek tomu obe formy sú zhodné s opísaním eskalujúcej sily veľkých spoločností v Amerike, hlavne vydavateľstiev, ako je Janothovo impérium. Tento strach z centralizácie a veľkých obchodných firiem je vynikajúco zobrazený v Janothovej posadnutosti veľkými hodinami, umiestnenými na jeho budove, ktoré kontrolujú a synchronizujú všetky hodiny v budove. (Spoiler) V jednej zo scén, ukrytý v mechanizme hodín, náhodou naruší ich chod – týmto sa naruší chod všetkých hodín v budove. Tento moment, spolu Janothovou zlosťou a pocitom neschopnosti, je výbornou metaforou na centralizáciu finančnej moci v Amerike. Na druhej strane, okrem otváracej sekvencie, ponúka film málo z vizuálneho expresionizmu a nalomených charakterov, ktoré charakterizujú väčšinu noir-filmov rokov štyridsiatych. Tón je svetlejší a skôr nahráva komédii.

• 30.1.2013  20:28
    Psí rok (2009)

Ako reklama na borderku to bolo celkom dobré (sám doma jednu mám). Ináč príbeh tenučký ako plávacia blana medzi prstami Labradora.

• 30.1.2013  18:04

Klišé na klišé, ale dalo sa na to pozerať. Akurát nerozumiem, prečo sa to volalo, ako sa to volalo, keď psi tam hrajú tretie husle.

• 28.1.2013  20:34

Komédia, ktorej sa musím bližšie pozrieť "na zub" :-)

• 23.1.2013  19:48
    Nebojte sa prvákov (TV film) (1989)

Toto sa nedá nedopozerať- nazval by som to edwoodovina na slovenský spôsob. Geniálne trapné. Ak tomu nedám 5 hviezd, tak potom ani jednu.

• 11.1.2013  09:51

Dalo sa na to pozerať. Baldwinova nadržanosť bila doslovne do očí.

• 11.1.2013  09:51
    Zabít tiše (2012)

Film s vysokým kvocientom štvorpísmenkového slova. A ukecaný až hrôza.

• 11.1.2013  09:50
    Snílci (2003)

Film sa kľudne mohol volať "Odblanenie jednej panny". Úplná zbytočnosť.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36