mchnk

okres Most
DJmechanik // nejen československý fajnšmekr // filozof samouk

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
    • 26.6.2017  22:27
    Hitlerův poslední rok (TV film) (2015)

Precizně zrekonstruovaný dokument obsahující známé záběry i informace o postupu osvobozujících vojsk, plus další pasáže. Rozdělení Evropy vítěznými mocnostmi (nezájem Spojenců o osud států východní Evropy - "S Rusi si musíme podat ruku co nejdále na východě.") detailnější rozbor bezvýchodnosti režimem podvedeného německého národa, zoufalé vyzbrojování dětí, žen a starců, nebyly výjimkou i sebevraždy celých rodin či velmi silná část o důsledcích zvrácené politiky německého nacismu, jejíž zrůdný odkaz zůstal na duši lidstva jako temný šrám. Brutalita a nelidské zacházení, s nímž se setkalo civilní obyvatelstvo na východě, se v těchto letech přesunulo s Rudou armádou do Berlína, kde především bezbranné ženy a dívky zažívaly nevýslovné peklo.

• 25.6.2017  11:01
    Victoria (2015)

Victoria a její sto čtyřiceti minutový noční zážitek. Velmi náročné technicky, neskutečně kýčovité obsahově. Film v mé mysli míchal blivajz v podobě koktejlu jménem Titanic (náhodná hodinová láska na celý život) a Bony & Clyde. Vše ozdobené festivalovým deštníčkem. Pro mě vyloženě promarněný potenciál ke skvělému alternativnímu mládežnickému filmu, jenž mohl excelentním způsobem natočení představit noční život v současném Berlíně. Nestalo se.

• 25.6.2017  10:49

I na malé vesničce, obsahující zdánlivě jen pár tragických osudů mužů, žen a dětí, se odráží nelidsky zrůdné nacistické smýšlení...tito lidé prostě nesmí dále žít. Velmi profesionální a důstojné zpracování, i včetně vyprávění osudů převychovávaných dívek.

• 24.6.2017  12:32

"Ať mi někdo zkusí říct, že jsme tu překáželi a dám mu hned jednu po hubě!". Nostalgicky laděný příběh o generaci dělníků z třicátých let a jejich "boji" za své místo v nastávajících letech šedesátých. Jsme svědky jejich tragikomického snažení, vyobrazeného kupříkladu v údržbě prastarých automobilů, švejkovském přístupu, starostí o hygienu v polorozpadlé fabrice Myšárna či jednoduše v obavách o budoucnost. "Tak ses tý nezaměstnanosti dočkal, dědku...už tě nikde, nikdo dávno nepotřebuje.... Helge opět nastavuje celospolečenské zrcadlo a ke svému osobitému stylu vyprávění a psychologie přimíchává tentokrát i specifický humor. Horníček, jako hlas svědomí celé vesnice i každého jejího obyvatele, se obzvláště povedl.

• 21.6.2017  21:35

Zadlužit jedince, rodinu...národ. Kapitalistický bagr, postavený v sedmdesátých letech v zámořské kolébce této bizarně nemorální myšlenky, nastartovaný v letech osmdesátých a plně rozjetý v devadesátých, již dávno překonal oceán a železnou oponu naivní rudé diktatury, aby nastolil diktaturu peněz, ze které zřejmě nevede cesta...i přesto, skromnost a pokora ke každodennímu životu, začít u sebe a hlavně pro sebe...zabít v sobě rozmařilost a falešné touhy po majetku, ve kterém lidé hledají štěstí.

• 21.6.2017  21:18
    Z lásky nenávist (TV film) (2017)

"Třetí znásilnění jsem už ani necítila...". "Naštěstí jsme bydleli v přízemí, takže jsem vystrčila děti v pyžamkách ven, aby neviděly, co bude následovat.... Průměrná výpovědní hodnota i zpracování pěti extrémních případů domácího násilí s relativně šťastnými konci. Dokument, který čeká na slzy, aby je poté zbrklé a detailně zabíral. Osobně mi rozhodně chyběla větší osvěta, jež by se vryla do paměti diváků daleko více a nezmizela by po přepnutí programu či opuštění projekce a zamáčknutí slzičky. Rozhodně souhlasím i s názorem, že samotným základem kvalit jsou samy protagonistky.

• 13.6.2017  23:36

Excelentní kousek. Silné lidské drama zabalené do morbidně legračního námětu. Fantastickým způsobem odvyprávěné a zrežírované. Buranská společnost oddaných strojvůdců, ve které má každý své krvavé číslo, čisté svědomí a klid v duši. Smířeni se svým osudem, usedají do připravených strojů a smetou vše, co jim přijde do cesty. Součástí jejich života se stala smrt, Ilija dokonce již dohlédne na druhý břeh, je ochoten se nechat převézt, nebo může z kapsy nažehlené košile vyndat jízdenku pro další život. Pro mě bezchybný film se vším, co divák potřebuje. Balkán opět posouvá už tak vysoko nastavenou laťku své současné kinematografie. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].

• 10.6.2017  12:53
    Ráno pod mesiacom (TV film) (1979)

Klasicky nadprůměrně kvalitní TV film, tentokráte vyšperkovaný silně sugestivní kamerou, jež snímá nekompromisní drámo o údělu ženy...matky. V nelítostném horském prostředí s agresivním neschopným opilcem, kteréžto role se Petr Čepek zhostil opět skvěle, i když nechal svůj hlas na Barrandově či v zdánlivě pohodlném luxusu, jenž je ovšem plný pokrytectví a partnerské odcizenosti. Pro fanoušky Emílie Vášáryové bez diskuze povinnost.

• 7.6.2017  00:01

"Hlavní je cíl, nezáleží, jaká cesta k němu vede". Příběh úspěšného občana, otce, manžela, milence a doktora, který svůj život i naděje drží pevně v rukách, nic ho nezaskočí, je odhodlán své vize dosáhnout navzdory všemu...a všem. Již dávno rezignoval na jakoukoli změnu společnosti a morálky ve své zemi, je ochoten proti ní použít její vlastní zbraně, tedy to nejhorší, čeho se muže chytit. Ač plný myšlenek o neochvějnosti zásad a pevnosti svého charakteru, nyní se dobrovolně ohýbá, jde přeci o budoucnost, kterou si nedá vzít. Z naděje se ovšem stává marná prázdnota a odcizení, vše, co ještě před pár dny nehodlal pustit, mu náhle protéká mezi prsty, již to vypadá, že snad ani není za co bojovat...žít. Výborně sehraný a odvyprávěný snímek, který křičí, ovšem velmi tiše, nabízí vynikající kontrasty a nabádá k menší, možná nejmenší míře pokrytectví, které v sobě všichni máme. Nelhat nikomu ve svém okolí, považuji osobně za jednu z největších svobod, které může člověk dosáhnout. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].

• 4.6.2017  16:23
    Tajemné ostrovy Japonska (TV film) (2015)

Ostrov Okinawa - Taketomi: Cíl mé životní cesty :)

• 4.6.2017  11:39
    Bezvýznamná žena (TV film) (1983)

Excelentně sehraná konverzačka s velmi vytříbenými dialogy a životními moudry, které si lze poslechnout hned několikrát. Ano, je zde skutečně mnoho vět, o kterých lze přemýšlet, jak na bázi lehce humorné, tak i skvěle dramatické. Atmosféra v podstatě dokonalá, venkovská anglická aristokracie v nádherných kostýmech, šálečky, čajíčky, pokrytectví, faleš, povrchnost a hlavně klebety Také jedno velké rodinné odhalení, které vynikajícím způsobem otřese charaktery všech zúčastněných. Herectví všech slovenských protagonistů je opět bravurní, dvojice Vášáryová - Lasica je bez diskuze základ, ovšem já osobně byl nejvíce nadšen z dominantní a přesto křehké feministky Lady Allondyové, kterou úžasným způsobem ztvárnila Kamila Magálová.

• 30.5.2017  23:25
    Cena slávy (2014)

Příběh dvou životních kamarádů, jejichž vize budoucnosti, podpořená velice podivnými nápady, skutečně připomíná grotesku. Je v tom vše, dva komici, mající více štěstí než rozumu, šílená situace, legrační humor a také nalezení tíženého štěstí v každodenní skromnosti života. Kvalitně natočený i sehraný nenáročný snímek, možná trošičku nedotažený, hudba pro mě zbytečně velkolepá, ale celkově velmi povedená a zábavná podívaná. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].

• 27.5.2017  10:54
    Tereza (TV film) (1976)

"Ak je nezachránime, viac na svetlo božie nevyjdem". Velmi slušné a výborně se vyvíjející hornické drámo o záchraně jedné baně i vlastního svědomí a charakteru. Snímku by moc slušel i žánr psychologický. Slovenská tvůrčí elita zaručuje veškeré kvality, což potvrzuje i naše česká kráska Danuše Klichová. (Ani předabování dvou protagonistů zde nebyl rušivý prvek)

• 16.5.2017  23:07
    Ústava (2016)

Silně melancholický film, který ovšem v divákovi zanechá dosti pozitivního. Potemnělý byt plný lidské zapšklosti, silného nacionalismu a dokonce i fašismu. Ustašovská uniforma, její majitel, kruté vzpomínky i realita profesora Vjekoslava Kralja doslova vězní, zato Katharina je zcela svobodná, tančí a dokáže i milovat, co nakonec navždy spojí či rozdělí tyto dvě osoby v jednom těle? Prostá sousedská výpomoc, jež zachraňuje duše a prosvětluje šedý život. Nádherně sehrané a skvěle zrežírované lidské drama prokládané lehkým humorem. [Filmový Klub Citadela-Litvínov]

• 9.5.2017  23:09

Velmi příjemný, skromný film o stejně naladěném, lidsky sympatickém pekaři a mistrovi světa v lehké váze, jenž si tuto svou prozatímní nálepku veze s sebou do Helsinek na svůj nejšťastnější den v životě, kterým je nepochybně 17. srpen ´62. Nikdy na něj nezapomene, v ten den se rozhodl, a šel do toho, jo...také absolvoval několikaminutový boxerský zápas. Vynikající režie, herectví i krásný romantický příběh o naplnění svých životních cílů. [Filmový Klub Citadela-Litvínov]

• 8.5.2017  20:50
    Škoda lásky (TV film) (1995)

Melodie s českými kořeny, jež se stala nedílnou součástí 2. sv. války. Zavzpomíná zde několik umělců, hudebníků i herců a součástí jsou také ukázky z film či pořadů, kde se píseň objevila. Za zmínku stojí i zajímavý popis amerického "osvobození" Plzně dle vzpomínajícího Miroslava Horníčka "Američani přijeli v krásných uniformách, v džípech, s nohama nahoře a tak ledabyle na nás mávali". Boyz se prostě náhodou objevili na české půdě, slavme!

• 7.5.2017  10:31
    Chudá holka (1929)

Silné drámo o nelehkém, chvílemi až tragickém osudu Marie Růžové, jež zklamána a s hlavou skloněnou vyráží ze svého rodného kraje, kde již zakusila lidské opovržení, díky jejímu nemanželskému původu, do světa velkoměsta. S šátkem na hlavě, uzlíčkem, ale také silným a neoblomným charakterem i přirozenou pracovitostí naráží na prohnilou morálku, ve které se bezbranná žena stává obyčejnou věcí na prodej a dle toho se ni tak jedná. Většina se i podvolí, ovšem Marie bojuje a bojuje i ve chvíli, kdy jsou proti ni už skutečně všichni. Na svou dobu velice precizní režie, Mac si zde skutečně vyhrál a dal záležet, stejně tak skvěle se vyvíjející příběh plný zvratů, jenž srovnávat s pozdější červenou knihovnou, odehrávající se mezi kulisami na Barrandově s kolovrátkovým dějem, je zcela scestné, zvlášť v roce 1929. Tato dramatická romance nabízí krásné exteriéry, vynikající kameru, lehký humor (Abstinent kouzla zbavený) a skutečně povedený scénář, který by se ve své době neztratil v celosvětovém měřítku, vlastně i dnes můžeme ve filmech vidět to samé, boj za spravedlnost a lásku. Možná věčné téma, které mi zde v plném počtu nezkazila ani závěrečná ukvapenost, slabý originální hudební doprovod či příliš upravená Suzanne.

• 2.5.2017  22:53

Jeden z nejsrozumitelnějších filmů, které jsem měl čest zhlédnout, excelentně odvyprávěný, nasnímaný i sehraný. Historie se prý opakuje a na Balkáně by o tom mohli sakra vyprávět. Danis Tanovič vypráví, vynikajícím způsobem začleňuje diváka do jednoho dopoledne v sarajevském Hotelu Evropa a představuje mu několik lidiček, kterým se obyčejný den a banální problémy mění v něco životně zásadního. Naději střídá zmar, ve kterém neschází ani osobní rezignace, horlivá diskuze plná nacionalismu se mění v krásné lidské souznění a kariéra je plně převálcována rodinnou láskou. Jeden by vážně nevěřil, co vše se dá v pětaosmdesáti minutách zobrazit. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].

• 30.4.2017  20:34

Lavina myšlenek v angličtině s balkánským přízvukem, rozebírající výskyt a potřebu ideologie, která se do lidí nejlépe cpe pomocí filmu. Jen několik základních myšlenek - "(Ne)vědí, co činní a přesto to nadále činní...". "Kapitalismus je neustále v krizi, potřebuje krizi ke svému přirozenému koloběhu, jenž stojí na chrlení neustále nových výrobků bez ohledu na potřebu či důsledky výroby". Za řeč také stojí rozbor potřeby druhého Velkého, někoho, kdo vše vyřeší (vůdce, vláda, korporace) stejně tak nucené americké hrdinství Zachráníme Tě, ač chceš nebo ne.... Realizované i v jejich světových vojenských akcích. Pro diváka Čechoslováka je rozhodně nejzajímavější teorie o pozitivech Pražského jara ´68. Dočkáme se zde i něčeho pozitivního? Ale ano, např. "Největší lží jsou naše sny a touhy".

• 29.4.2017  12:51
    Idioti (1998)

Vůči divákovi v podstatě arogantní, kdybych v sobě probudil svého idiota, asi by mě to i nasralo. Trier a jeho samolibost se, žel přírodo, odráží i v jeho rané tvorbě, v což jsem nedoufal...já blázen. Pro mě po všech stránkách zcela prázdné, na jedno použití, jako film vlastně k ničemu, nic ve mně nezůstalo. Tři snad jen za herectví krásných Dánek.

• 25.4.2017  23:26

"♪ Elle talar svenska ♫". Znalec ugrofinských jazyků si zde musel skutečně smlsnout. My ostatní si můžeme užít poklidné, nicméně skvělé zrežírované a sehrané severské drámo o celoživotním boji Elli Marji s Christinnou. O vzdoru přerůstající v odpor k vlastním lidem a kultuře, už tak utlačované státní mocí. Kde asi ti čistokrevní nordičtí povýšenci tenkrát vzali inspiraci? Naštěstí jejich forma třídění nechávala lidi naživu. Jako debut opravdu velmi dobré. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].

• 22.4.2017  20:12
    Mefisto a Faust v Paríži (TV film) (1983)

Povedená hříčka s lehkým filosofickým nádechem i atmosférou, která panuje mezi touto literárně velmi známou dvojicí. Hra s pokušením také potvrzuje nadprůměrnost slovenských protagonistů. Zúčastněná trojice sehrává vše velmi slušně u Mefista (Hryc) je možné mluvit o jedné z nejlepších rolí.

• 18.4.2017  23:53
    Glory (2016)

Tragikomická figurka, bezmocně se zmítající v nastrojeném světě. Kdo? Ten směšný koktající železničář. Tedy, vlastně hrdinný poctivec, vyznamenaný vzor své profese! Stala se mu taková nešťastná nehoda, on by potřeboval zpět ty staré hodinky, které mu byly na slavnostním předávání omylem...Ano, jistě, stačí, když ho obléknete a dáte mu přečíst toto naše prohlášení. Dopomůže mu to k jeho hodinkám? On by je velmi rád dostal zpět. Ale pochopitelně, skutečně postačí, řekne-li těm lidem do televize PRAVDU. Na scéně se objevuje Canko Petrov, člověk lidský, žádající zpět svůj život. Nechte ho, prosím, pečovat o králíky, nechte mu jeho zarostlou zahradu a polorozpadlý domeček, vraťte co mu patří! Zcela obyčejný příběh, jenž by se mohl odehrávat hned vedle Tebe a Ty ho přesto zkonzumuješ pomocí medií, o skutečných hodnotách, plný fantastických kontrastů, završený geniálním závěrem. Takto diváka rozesmát, dojmout a profackovat...pro mě osobně nevídaný zážitek. [Filmový Klub Citadela-Litvínov]

• 16.4.2017  13:43
    Vegas (2009)

Klasicky precizní severská režie, skvělé herectví a velmi silné scény (Terje a jeho závěrečné hledání matky je něco fantastického). Vynikající mládežnické drama, které se za oceánem ani v Evropě hned tak nevidí, vlastně ani nevím, co mi překáží v plném počtu, již nyní se těším na druhé zhlédnutí.

• 15.4.2017  15:12
    Juha (1999)

Na samém konci dvacátého století se Aki Kaurismäki, po stránce filmové, vrací na jeho počátek. Němá, naivně romantická groteska i drsné drama o boji skutečné lásky s tou vyumělkovanou, zabalenou do lákavého obalu, pod kterým se nakonec skrývají jen zoufale prázdné pohledy, mimochodem excelentně nasnímané. Originálně a skvěle odvyprávěný milostný příběh.

• 11.4.2017  22:45

Tak tedy Polka Krystyna Krauze mi nakonec ukázala Kryla pětihvězdičkového. Člověka vzrůstu nevelkého, všestranného umělce, cholerika, bezdomovce, geniálního textaře a básníka, člověka, kterého jeho nadčasová tvorba vlastně zastiňuje. "Nikdo neví, jak vypadá, ale všichni ho znají". Hlavně si nezoufejme, nebo ne moc často, hleďme kupředu a vyhlížejme dobu Krylovu, do které nás zve tento inspirativní a zcela objektivní dokument o prosťáčkovi, jenž se odváží proti jakkoli zbarvenému politickému zlořádu jen s kytarou a rovnou páteří. [Filmový Klub Citadela-Litvínov]

• 10.4.2017  23:41

Film...ano, jak jinak to nazvat, o deseti záběrech, přesto ze života, plný jeho tragičnosti i absurdní legrace, doprovázený všem dobře známými zvuky. Film, ve kterém ti nemůže nic uniknout...nebo naopak vše.

• 8.4.2017  14:44
    Hodina úsvitu (TV film) (1975)

Slovenská vlna odporu proti německým okupantům a své fašistické vládě již po několikáté a opět ve stejně vysoké kvalitě. Poctivé herectví, skvělé obrazy drsné doby a silný příběh s nádechem psychologického dramatu, vyvíjející se do poslední minuty. Vše podpořeno povedenou hudbou (autora neprozradí divákovi ani titulky).

• 5.4.2017  17:11

Bizarní panoptikum česko-romské společnosti, které bych za žádnou cenu nepouštěl nezasvěcenému cizinci, pokud bych nechtěl naši republiku v zahraničí totálně znemožnit. Tomáš Kratochvíl, vybaven nabitou kreditkou od České televize, prostě jen natáčí své nicneřešící celovečerní home video z ústecké romale zoo a z několika demonstrací pomatených ochránců národa. Jo, taky nám natočil svou novou přítelkyni. Nejtragičtější na celém tomto paskvilu musí být celkový účet za Tomášovo půlroční dovolenou u cigánů, financovaný z koncesionářských poplatků.

• 5.4.2017  16:49
    Panenka (TV film) (1980)

Z mého pohledu velice zajímavý příběh, průměrné herectví a velmi nevěrohodné, chvílemi až naivní prostředí.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48