Taking Off (1971)

Forman začíná, dá se říci, od znova. Samozřejmě konkurzem. Zachycení autentičnosti bez kýče a trapnosti. Nesmí chybět ani generační skok. Ovšem, přece jen nejsme ve středu Evropy, ale ve Spojených Státech. Forman se rozhlíží zachycuje, píše a realizuje. Rodiče děti hledající a rodiče děti (ne)nacházející, nakonec...všichni se chceme hlavně bavit, ne ? Vynikající komedie i drama.

Slavnost květin (2013)

Skotsko - kubánské prozření cestovatelské a osobní. Výlet za kořeny své rodiny s perfektním vyústěním. Jemný humor i silné drama. To vše v revolučním hávu, který tuto destinaci a přímého souseda zhmotnění kapitalismu jistě ovívá 24h denně. Skvělá režie i herci. Za mne rozhodně Eva Birthistle.

SM Kabaret: Kabaret oživlých mrtvol (2014) (divadelní záznam)

Ujetá zábava do ujeté doby patří, pasuje to do sebe, nekompromisně a neohlížet se na nikoho. Heslo divadelníků, převzaté od světových finančních magnátů. Přehnaný humor, sociologicky politické popichování, všeobecná satira a apokalyptický závěr. Výborně připraveno, perfektně sehráno. Originál každým coulem.

Le Soleil noir de Hiroshima (2011) (TV film)

Jaderný věk započal. V nenápadném českém městečku Jáchymov byl nalezen prvek, jenž otočil lidské možnosti nakládání s energii o 180°. Je tedy útok na dvě japonská města vrcholem toho, co člověka napadne při zmíněných možnostech? V jaderné energii je budoucnost USA...let´s go boyzz!! Fly to Hiroshima and Nagasaki. Nelidsky zrůdný útok na bezbranné, civilní obyvatelstvo, které se právě probudilo do osudného dne, a zároveň amorální pokus na živých obětech. Copak ta radiace asi s těmi lidmi tam udělá...? No nic, budeme to pár desítek let pozorovat a mezitím si trochu zainvestujeme do jaderné energie. Japonci jsou tímto degradováni na úroveň malých bílých myší. Američtí vojevůdci a za rohem vykukující fabrikanti jen pozorují, jak se ta jejich hra na písečku zvaném Země vyvíjí. Proč nezamořit zemi tisíce kilometrů daleko, abychom zjistili, jestli můžeme používat jadernou energii pro svůj finanční prospěch? Až neskutečně jednoduchá a zároveň dech beroucí otázka je základem celého dokumentu. Nestoudně cynický přístup amerických velitelů k této otřesnosti je tu skvěle prezentován a jen potvrzuje celkovou tragickou jednoduchost. Ovšem, nic nejde samo, je potřeba mít vše pod kontrolou. Tisk, televizi..no prostě celé veřejné mínění...vždyť by jinak přišlo o život minimálně jeden milión Američanů, nebýt toho bezvýznamného útoku. Tento fiktivní výpočet se stal základem celé americké propagandy. Bezvýznamného pro ty, kteří jsou konzumenty kontrolovaného smýšlení. Nejen Sověti, ale i Amíci. Cílená propaganda je, jak se zdá i dnes, nevyhnutelná. Dokument mohl být daleko drsnější, co se týká záběrů z Japonska, také zmínka např. o manželské dvojici Rosenbergerovích, kteří byli odsouzeni za údajnou "jadernou" špionáž k trestu smrti, či o morálním a duševním kolapsu jednoho z otců jaderné chemie a držitele Nobelovy ceny Otto Hahna, který se po zprávě z Japonska dostal na pokraj sebevraždy, by dokument jistě velmi zvýraznila. I tak se jedná o pohled na politické a vojenské smýšlení amerických vládců bez jakéhokoli obalu.

Říše léta (2010)

Komedie ? Možná, ale i perfektní drama s výbornou režií. Island představuje svůj tisíciletý folklór. Elfský folklór. Islandština je velmi roztomilá řeč.

Vynes na horu svoj hrob (1979) (TV film)

Možná klasické horolezecké dilema v jasně dané kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a touze dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor.

Oddělen (2011)

And...what´s your problem...??. Nekompromisní sonda do lidské duše s průvodcem, jenž se dobrovolně stylizuje do role zachránce těla i ducha. Před ním není nutné nic skrývat či obalovat. Není nutné se před ním schovávat za drsné řeči, agresi...citové pohnutky. On do nich vidí. Nevidí nic, ale i to je výsledek. Lidská duše je prázdná, snažíme se jí naplnit, ovšem marně. Marnost je zlo, plodí nenávist. Vůči sobě i okolí. On jejich duše naplňuje a nutí je přemýšlet v bezmyšlenkovitém světě, i když jeho duše již dávno odlétla. Schoulený, samotný chlapec zachraňuje ty, kteří o záchranu nestojí. Naprosto excelentní, ukázková režie ve velmi silném dramatu, ale i humoru, který by zde čekal málokdo. Bezchybný soundtrack a perfektní herectví. Takovéto filmy potřebuji.

Melancholie (2011)

Vizuálně nádherný počátek lidského konce se v mých očích postupně změnil v jakousi studii dvou psychicky labilních sestřiček. Ztráta všech hodnot, ano. Smíření se s nicotností, která během okamžiku pohltí vše, co bylo miliardy let tvořeno, ano ! Nicméně stylizovat lidskou slabost, rozmařilost, a hlavně strach do prostředí šlechtického sídla s golfovým hřištěm, mi prostě zkazilo celý dojem. Celý svět a jeho paradoxní útrapy se cvrkly do tohoto luxusu. Prázdnota budoucnosti jakoby se vryla do vyprávění, ovšem na úkor diváka. Zde již je pře - Trierováno. K tomuto již skutečně potřebujete Larsův slovník naučný. Nádherný počátek se vrací...je konec. Rozlítaná kamera, přehnaná absurdnost dialogů, hudba snad ironická a dokonce i scény, degradující jakoukoli nabytou vážnost (nevěstina milostná avantýra mi připadal skutečně směšná...) Jestliže Lars si dovolí říci... "I...understand Hitler" (nevím tedy, co je na bestiální genocidě jiných národů k pochopení) já si dovolím napsat " I understand verbal...this time...".

Vynález (1986) (TV film)

Mluv pravdu a nic než pravdu, jinak na Tobě bude vše vidět. Není lepší nalézt protilék? Skvěle sehraná komedie, potvrzující poctivost slovenského herectví ve všech protagonistech.