MCZ

David Světlík

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4
    • 14.9.2019  04:21
    Bill Burr: Paper Tiger (TV film) (2019)

Billa Burra mám hodně rád a vidět jej naživo v Praze byl fantastický zážitek. O to více pak zamrzí, jak slabě tenhle speciál vyznívá nejen v porovnání s těmi předchozími (I'm Sorry You Feel That Way a You People Are All the Same), ale i proti vzpomínkám na pražské vystoupení, se kterým sdílí dost materiálu. Protože to, co mají společné, jsem slyšel v mnohem lepším podání začátkem tohoto roku. A ty nové věci to zdaleka nevynahradí. 6/10

• 7.6.2019  02:06

Akčnější druhá polovina mě tolik nebrala a ta finální "vysvětlovačka" je přespříliš dlouhá. Trochu mě až mrzí, že nezůstalo jen u toho dlouhého pub crawlu bez jakýchkoli fantastických prvků, protože zejména úvod je solidně nahláškovaný, má to vtip a své kouzlo. Každopádně mám pro ty tři slabost už od Spaced a hlavně Pegg je v té roli životního ztroskotance a alkoholika naprosto výborný. 7/10

• 14.5.2019  04:05
    Chilling Adventures of Sabrina (TV seriál) (2018)

První dva díly jsou dost slibné, a i přes množství nelogičností a klišé jsem se tak nějak rád nechal unést tou hororově-pohádkovou atmosférou, už jen kvůli slabosti pro dané téma (čarodějnice mi vždycky naháněly hrůzu). Jenže epizoda od epizody je seriál slabší a slabší, ty logické lapsy už se nedají přehlížet ani když se člověk otočí zády k obrazovce a v neposledku se časem vytratily i poslední zbytky mé sympatie k hlavní postavě. Ten nápad převrátit klasický sitcom do vážné "dospělejší" roviny mi přišel docela fajn, problém ale je, že nová inkarnace Sabriny se bere až příliš vážně na to, jaká je to vlastně pitomost. Takže teď už jen trochu váhám, jestli to stojí za to dokoukat s tím, že finální verdikt bude velice pravděpodobně mnohem horší anebo raději ušetřit čas. Moc dobrý výsledek to každopádně není. 4/10

• 19.4.2019  17:40
    R jako rodina (TV seriál) (2015)

"I will put you through the fuckin' wall." Je to vtipné, ale zdaleka nejde pouze o drsnější variaci na animované "rodinné" komedie. Krutost, s jakou tvůrci seriálu se svými postavami zacházejí, je totiž někde na úrovni BoJacka, ne-li ještě dál. V jeden moment se člověk hlasitě směje, aby mu bylo o pár minut později stejně intenzivně nepříjemně. Je naprosto běžné, že jsou ve sračkách všichni členové rodiny zároveň, jde jen o to, kdo to má v daný moment horší. A jakmile se pro někoho něco vyřeší, znamená to pouze, že dotyčného čeká v následujících chvílích (nebo rovnou epizodách) něco ještě příšernějšího. Každopádně Bill Burr je génius. Vůbec ten voice cast je podařený - zejména Laura Dern má s Burrem výbornou chemii. A Rockwellův Vic je pak určitě jeden z nejsympatičtějších animovaných narkomanů vůbec. Každopádně díky za trochu jiný pohled do sedmdesátek v USA. 8/10

• 11.2.2019  14:58
    Sex Education (TV seriál) (2019)

Příjemný počin se sympatickými a výborně zahranými postavami, skvělou hudbou (je milé zase slyšet The The), ale docela hlasitě to šustí papírem a zejména v závěrečném díle se slušně plní kvóty na klišé... Také mi přišlo, že seriálu dost podráží nohy zvolený formát. Totiž vzhledem k tomu, že se odehrává v průběhu několika málo týdnů, maximálně měsíců, a nerámuje třeba celý školní rok, jsem opravdu zvědavý, jak bude další série smysluplně navazovat, když spousta zápletek končí (nebo spíše nekončí) tak nějak uprostřed. Ale třeba se s tím tvůrci nějak poperou. 6/10

• 8.4.2016  04:52

Po slušném třetím Iron Manovi a výborném CA: Winter Soldier přichází vystřízlivění. Druzí Avengers jsou "The best of" marvelovek - pitomý děj, odbytý záporák (i když Ultron určitě patří do té lepší poloviny, je ho prostě málo) a zejména příliš dlouhá stopáž zkombinovaná s nudnou akcí, která vrcholí likvidací nekonečného zástupu zaměnitelných pěšáků (tentokrát robotů). Plus ta absurdní neochota ohledně umírání lidí, takže absence jakýchkoli sázek či obětí. Ten film mě neštval, jen nudil a jeho jediná emotivní složka bylo bolestné přihlížení tomu, jak to Whedon nezvládá. 4/10

• 27.1.2016  02:19
    John Wick (2014)

První polovina ještě ujde, pak začne akce nudit svou jednotvárností, nesmyslné chování postav vytáčí čím dál víc (ano, i u oddychovky jaksi vadí, když si neumíte představit, jak by se idiot mohl stát mafiánským bossem) a celé to završí hodně neuspokojivý pocit z té pomsty, což je myslím v případě revenge filmu celkem zásadní problém. Jinak to opravdu dost připomíná Payback (taky tenhle), který je ve všem výrazně lepší - ať už jde o příběh, postavy nebo i akci (a to se nejedná o vyloženě akční film). 4/10

• 6.10.2015  02:16
    BoJack Horseman (TV seriál) (2014)

Ambiciózní první série. Nevyvážená ta druhá. Ale i tak pořád jeden z nejlepších animovaných seriálů, který hraje hlavně ty vážnější noty. 9/10

• 22.5.2015  18:15
    Kmeny - Hipsteři (E11) (epizoda) (2015)

A selfie jako neexistuje nebo k hipsterům nepatří nebo co? Jinak místy trochu zbytečně kruté, řekl bych.

• 5.2.2014  04:37
    PSH: Jižák (hudební videoklip) (1998)

Neuvěřitelné, co tady před lety mohlo vzniknout. Jižák je pro mě jeden z vizuálně nejzajímavějších českých klipů vůbec a spolu s nadčasovým textem (původní verze je z roku 1984) se tak jedná o něco zcela ojedinělého, zvláště když si uvědomím, jakým směrem se český hiphop vydal, když opustil podzemí a skočil do nablýskaných mainstreamových vod. Každopádně bavilo mě to na střední, znovu mě to pak začalo bavit, když jsem se před pár lety z východu země přestěhoval právě do Jižního Města a i dneska si to občas pustím a pořád mě to baví. "Beton je tady a beton je i tam, všechno je na beton a každej fandí nám."

• 29.12.2013  18:08

Obsazení ústřední dvojice mohlo být trochu nápaditější, i když na Gemmu se aspoň hezky kouká. Ještě, že je tu superčarodějnice Famke, která si scény, ve kterých vystupuje, spolehlivě krade pro sebe. Viděl jsem Unrated cut a upřímně řečeno mě tak trochu zklamal, čekal jsem podstatně větší nářez; více mrtvých dětí, znásilnění Mařenky atd... a ono nic. Jestliže oproti kinoverzi obsahuje jen trochu více nadávek a krve, tak to myslím takový rozdíl nedělá a klidně bych ten finální sestřih normálně promítal, opravdu se nejedná o žádný extrém. Ale pořád je to sranda, podobně jako Død snø, a v rámci žánru film určitě patří do té lepší poloviny produkce posledních let. 6/10

• 26.12.2013  23:38

Tedy, něčeho podobného bych se v dnešní době blockbusterů s otravným CGI dočkal asi jen stěží - osmdesátky fantasy filmům přály a Company of Wolves je toho dalším důkazem. I v porovnání s podobnými Sleepy Hollow T. Burtona nebo Gilliamovými Brothers Grimm je pro mě tenhle snímek jednoznačným vítězem. Příběh je možná tak trochu na pozadí, ani ne tak kvůli své snové nedoslovnosti, ale zkrátka protože se na to moc dobře dívá a ještě lépe poslouchá (hudba je vpravdě úžasná), tudíž ojedinělá atmosféra se stává tím, na čem divácký zážitek leží nejvíce. A stojí to za to. 9/10

• 17.11.2013  15:47
    Honest Trailers (TV seriál) (2012)

Poslední díly mi sice přijdou trochu slabší, ale i tak díky za tu spoustu perel jako třeba Titanic 3D ("3D so real you can actually feel James Cameron stealing money from your pocket."). Indiana Jones & The Kingdom of The Crystal Skull, Inception, The Notebook. 8/10

• 1.10.2013  23:21
    Iron Man 3 (2013)

Určitě nejlepší Iron Man, nahláškovaná hovadina, která si na nic nehraje. 6/10

• 26.9.2013  01:44

Nejděsivější válečný film, co jsem zatím viděl. Západní velkoprodukce se může jít bodnout, tohle je čiré šílenství. 9/10

• 26.9.2013  01:30
    The Verve: Bitter Sweet Symphony (hudební videoklip) (1997)

Jako dítě jsem klip nesnášel, nicméně zavrhovat jej při svém nynějším nadšení pro devadesátky by bylo silně nežádoucí, vlastně nemožné. Tenhle pomník poslední optimistické dekády se totiž tyčí pořádně vysoko, dost možná i proto, že "You're a slave to money then you die" platí dneska víc, než kdykoli dříve.

• 16.9.2013  19:18
    Twin Peaks (1992)

Úvod vypadal slibně, oželel jsem i nepřítomnost několika postav a s tím, že film ani náhodou seriál neukončuje, jsem se smířil ještě dříve než začal. Přišel mi ale příliš dlouhý a především mě zklamal (a taky vlastně naštval) v části, která měla být jeho hlavním trumfem, totiž v samotném finále, které je oproti nejedné scéně v seriálu těžká slabota. Nakonec je dobře, že Fire Walk with Me propadl a Twin Peaks nechali po tomhle pokusu už nadobro spát. 6/10

• 16.9.2013  18:53
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Kéž by se Lynch s Frostem byli angažovali v té druhé sérii trochu víc - její kvalita značně kolísá a zhruba od poloviny (potomcosestanevyvíteco) je to už vyloženě natahovaná nuda, kdy je nová hlavní zápletka pouhým stínem té předchozí a většinu vedlejších by člověk rovnou přeskakoval. Nedivím se tedy tehdejšímu poklesu sledovanosti seriálu a jeho následnému zrušení. Je to ale škoda, protože co Twin Peaks předvádí ve své první polovině, bezpochyby patří k tomu nejlepšímu (nejdivnějšímu, nejmrazivějšímu...), co jsem doposud v seriálové tvorbě viděl a zejména epizody, které točil přímo Lynch, jsou náplněny takovou koncentrací napětí, atmosféry i svébytného humoru, že by z toho jíní tvůrci uvařili hned několik seriálů. A v tom je právě největší síla TP - ve sloučení zdánlivě neslučitelného, kdy se divák při absenci jednoznačných odpovědí spokojí i s vysvětlením, že sovy prostě nejsou, čím se zdají být. Ono mu vzhledem k neuzavřenosti seriálu stejně nic jiného nezbývá. 9/10

• 5.2.2013  04:19

Lynchova "tarantinovka před Tarantinem" (už je mi jasné, kde se vzala inspirace pro True Romance a Natural Born Killers). Že byl film natáčen v období Twin Peaks, by se dalo poznat i nebýt tolika známých tváří v drobných úlohách, protože i ta na pohled nejobyčejnější scéna se dříve nebo později nějakým způsobem zvrátí. Nálada se mění prakticky s každou další scénou, přesto si film drží úžasné tempo jako ten svištící kabriolet. S označením komedie bych sice trochu váhal, ale upřímně jsem nečekal, že se kdy u Lynchova filmu tolik nasměju (pasáž s Willemem Dafoe černým humorem rozhodně nešetří, a to až do samého konce), vždyť i ten závěr je úžasně švihlý. Tenhle film každopádně zachrání Nicolase Cage před peklem pro herce a to nejen díky tomu saku z hadí kůže. 9/10

• 29.2.2012  01:42

Skoro bych si troufal tvrdit, že děj je v tomhle filmu jen takovým doplňkem; hudba jako srdeční tep, souznění obrazu a zvuku, úžasná dynamika života - to je, oč tu (Lola) běží. 9/10

• 27.2.2012  01:59
    Super (2010)

To (ne)únavné srovnávání s Kick-Ass není zcela na místě (scénář Super se mimochodem psal ve stejnou dobu, co vznikal Kick-Ass komiks); zatímco Kick-Ass svým žánrem neomylně spadá do mezi akční komiksové adaptace, Super se poměrně bezpečně jakémukoli škatulkování brání. Toho akčního elementu tu ani tolik není, jen taková hrstka hlavně na konci, zato to "ostatní" je už mnohem zajímavější. A taky divnější. A divočejší. Z těch hlavních je tu nejkladnější postavou Liv Tyler, po většinu času zdrogovaná nebo znásilňovaná (tedy její role), to mluví asi tak za všechno... dealer a pasák Kevin Bacon - který si to tu dává fakt parádně - by pak v klasickém dobro-zlo rozložení neomylně pasoval do role antagonisty, to by ovšem nesměl být jeho protivníkem Frank (aka "Crimson Bolt"). Frank je totiž nebezpečný sociopat, který věří tomu, že k němu prostřednictvím televizního seriálu promlouvá sám bůh - Nathan Fillion tu mimochodem v těch pár minutách taky slušně válí - a vzápětí se už moc nezdráhá umlátit pár náhodných lidí hasákem třeba jen kvůli předbíhání ve frontě do kina. Klaďas. A pokud snad čekáte další indie film Ellen Page, pak vězte, že Libby je především hodně drsná parodie na její obvyklé role, vyhrocená od naprosté nesnesitelnosti - to když mluví - až k šílenosti - to když třeba zrovna někoho porcuje na kusy, Wolverine-style a cynicky se u toho hlasitě směje. Konec asi mohl být trochu jiný, značně totiž ujíždí zase zcela nečekaným směrem... na druhou stranu, zmiňoval jsem už, že je Super fakt divný film? 8/10

• 9.2.2012  12:59
    Rain Man (1988)

Herecký výkon Dustina Hoffmana považuji za jediný opravdu neoddiskutovatelný klad tohohle snímku (který beztak dělá všechny ty pětihvězdy). V téhle rozdrolené roadmovie se totiž Cruise drtivou většinu času chová jako to největší hovado, které svůj pohled na svět přehodnotí (?) až v samém závěru, a to poté, co svého bratra-autistu zneužije k tomu, aby s jeho pomocí v kasinu vyhrál velké množství peněz. Pak už ho může mít bezvýhradně rád... Sakra, nemůžu si pomoci, ale buď já nebo ten film, jeden z nás má tedy mimořádně pokřivený smysl pro morálku, vždyť je to přeci naprosto zrůdné (anebo je Rain Man nejslavnější nepochopený film). Každopádně zlatý Forrest Gump a když už opravdu chytrý film o mentálně postižených, tak raději Idioty. 5/10

• 31.12.2011  02:00

Dostal jsem, co jsem zasloužil! Ba ne, dostal jsem, co jsem očekával - místy poměrně napínavou podívanou s docela nápaditými triky požírajícími jednu bezvýraznou postavu za druhou, zatímco to celé rychle utíkalo, logické díry se prohlubovaly v propasti a já váhal, jestli spíše chválit za to, že to mohlo být podstatně horší anebo naříkat a ptát se, proč to vůbec muselo být. Jenže odpověď na tuto otázku je přece jasná - když se nad tím zamyslím (jen trochu, abych to hned nevyvrátil), současný (velko)filmový průmysl je tak trochu jako ta Věc - nenápadně útočí na filmy, co máte rádi, přežvýká je a pak se je snaží napodobit. A na všechny dojde. Takže vzhledem k těm slušným "zábavným kvalitám" nakonec tenhle spíše-prequel-nežli-remake-remaku vlastně nebolí, byť za více než jedno podívání ni trochu nestojí. 5/10

• 27.9.2011  01:42
    Absolvent (1967)

Mám trochu problém s tím koncem. Jít si za svým štěstím i přes nepřízeň všeho a všech - proti tomu samozřejmě nemohu namítnout ni půl slova, ale zpracování mi uvnitř hlavy trochu drhne, mračím se, přemýšlím, ještě přemýšlím a musím se nakonec přiznat, že ve mě Mrs. Robinson vzbuzovala když už ne přímo sympatie, tak přinejmenším soucit - a právě tahle nejednoznačnost se mi na Absolventovi velmi líbila - Benjamin má totiž do nějakého ideálu dostatečně daleko a rozhodně se jeho chování nedá zcela omlouvat rodinným prostředím a mladickou nerozvážností. Ovšem tohle trvá jen tak do poslední čtvrtiny filmu, kdy z nešťastné paní udělají tvůrci skoro až nestvůru - to abych náhodou nezapomněl, komu mám vlastně fandit. A to se mi přitom i závěr docela líbil, jen mohl být o tolik... lepší. Z technického hlediska jinak musím vyzdvihnout naprosto parádní kameru, k hudbě bych jen poznamenal, že nemám zrovna rád, když hraje v průběhu filmu pár skladeb pořád dokola. 8/10

• 3.8.2011  00:29

Je super zjistit, že film má koule i po letech a pro druhého Terminátora tohle platí od prvního záběru. Poprvé jsem také viděl režisérský sestřih, který je velmi dobrý, byť v porovnání s Aliens DC se nejedná o takovou must-see záležitost, protože i bez těch přidaných scén film dobře funguje (což se právě o Aliens úplně říct nedá). Je sice trochu divné chválit režiséra za to, že dalším střihem nezkazí své dílo, ale vezmu-li v potaz, že to někteří jiní (neuvěřitelně často a s neuvěřitelným zanícením) dělají, jak příšerný je naštěstí nezařazený alternativní konec (schválně si ho najděte na YouTube a klidně rovnou přiberte i alternativní konec Titanicu) a hlavně film, který Cameron natočil naposledy, nezbývá mi než konstatovat, že i kdyby do konce svého života točil jen další kočičí omalovánky, ani v mých očích mu to už neodpáře statut jednoho z nejlepších režisérů kvalitní akční zábavy dvacátého století. 9/10

• 2.7.2011  03:12

Woody a jazz... Svižně to odsípá, nechybí tu Allenova hravost a ten konec je opravdu dojemný. No, já si nemůžu pomoci, ale mně se to fakt líbilo, a to více než většina "pravdivých" životopisných snímků - postava je možná fiktivní, ale tenhle biografický film funguje jako skutečný film. A bod za hudbu. 9/10

• 29.4.2011  03:37
    Tráva (TV seriál) (2005)

Co je na Weeds určitě sympatické, tak skutečnost, že přestože námět - jak už to tak bývá - se nijak netají ambicemi zaujmout co nejširší publikum, jeho podání se nesnaží marihuanu nijak zvlášť popularizovat ani démonizovat a stojí vcelku pevně uprostřed. Není to seriál o řadových huličích a ani o agentech DEA, je o lidech - dalo by se říci - mezi nimi, dealerech, tedy především o jedné vyvedené dealerce. Zpočátku se to tak ještě moc nezdá, ale heslo seriálu se nese především v duchu "v tomhle kšeftě se musí počítat s velkými penězmi i následky". A tak, jak se osobní prodej několika známým mění Nancy přímo pod rukama v celou distribuční síť, přibývá nepříjemností a posléze problémů, jednoho gangstera nahrazují dva další a menší podraz je střídán větším. A to zároveň popisuje i můj problém, jaký jsem se seriálem měl, protože jakmile jsem tuhle kostru objevil (zhruba v polovině třetí série), už se seriál moc nevyvíjel a samotná látka nebyla tak silná, abych měl chuť se na něj dívat dál a postavy mi celkově také nepřišly natolik zajímavé nebo zábavné jako jinde, přestože své okamžiky nepostrádají (Zooey Deschanel tu mimochodem v těch pár dílech ztvárňuje opravdu zábavnou magorku), ale na hlavní hrdinku se leda dobře dívá a to je tak vše. Pár přímo výborných okamžiků a narážek tu rozhodně je (třeba celý subplot, kdy Celia s těmi "nejlepšími" úmysly vytváří z Agrestic malý policejní stát nebo Andyho působení v armádě...) a přestože zpravidla konec každé epizody smrdí větším či menším cliffhangerem, vynahrazuje to mnohdy jeho perfektní ironické vyznění. Skoro bych se odvážil tvrdit, že ani hrdiny Dextera či Californication (další seriály Showtime, taktéž ze světa na okraji/za okrajem... mimochodem, co v téhle televizi může šéfovat za lidi?) nemáchají tvůrci v takovém bahně jako tady, jenže zkrátka - jako celek to už tak dobře nefunguje. Tím samozřejmě nevylučuji, že si po čase jednu sérii zase dám, jen to nebude hned zítra. A ani pozítří. 7/10

• 13.4.2011  00:48
    Californication (TV seriál) (2007)

Seriál, který není těžké odsoudit; stačí vidět jednu epizodu nebo i pouhých pár scén mimo správný kontext a už si jej jeden zařazuje mezi prvoplánovou a lacinou zábavu. A přitom, ačkoli (drsný) vtip mnohé situace nepostrádají a skoro až pornografických scén zde také není málo, hraje Californication hlavně na vážnější notu a daří se mu to po většinu času překvapivě dobře. Kvalita jednotlivých dílů sice občas kolýsá (zvláště v případě momentálně poslední - čtvrté - série jsem měl u pár epizod pocit, že jsou tu vyloženě jen pro zaplnění místa), bohatě to však vynahrazuje ten drive, jaký dokáže seriál nabrat a to nejen v závěrech jednotlivých sezón, ale i v rámci samostatných dílů, kdy hrdinové zažívají až neskutečně - nicméně stále uvěřitelně - vyhrocené situace. Nemám odvahu hádat, nakolik je příběh ve vztahu s nějakou realitou satira, čistá fikce nebo zrcadlo, ale obraz, který o svém světě Californication vytváří, je velmi poutavý, velmi živelný až zběsilý, velmi otevřený a upřímný a v neposlední řadě také velmi romantický, i když možná trochu pokřiveným způsobem - "fucked up" řečeno ve slangu jeho hrdinů. A už dlouho jsem mimochodem neměl hlavní i některé vedlejší charaktery tak rád, jako právě tady. Na "líbivý a přístupný" mainstream je Californication náramně vydařená záležitost. The Apartment, Dogtown, And Justice for All. 9/10 (K velice špatné páté sezóně se komentář ani hodnocení nevztahují.)

• 8.2.2011  01:50

Jaké jsou ty dva další, v tom ještě nemám tak úplně jasno, ale Life of Brian je každopádně jeden ze tří nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tečka. Ještě jedna. 10/10

• 25.1.2011  12:45
    Hlad (1983)

Správně upírské, správně obsazené, správně atmosférické, správně ohudebněné, správně osmdesátkové. 9/10

<< předchozí 1 2 3 4