blitzer

blitzer

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 28.9.2017  22:59

Atmosféru koncertu jsem si užil loni přímo na pražské zastávce rozlučkového turné. Dneska v kině jsem si vychutnal tenhle zážitek ještě jednou, ovšem z jiného úhlu pohledu. S výborným zvukem, obrazem a bonusovým materiálem plným nostalgického, ale ne patetického, vzpomínání. Sabbati birminghamským koncertem neumřeli; zůstává ještě dost generací, které budou jejich hudbu milovat, až do své smrti.

• 17.8.2017  19:03

Rozumím tomu, že v éře komixových blockbusterů přijde dnešnímu divákovi film jako málo akční, neřkuli unylý, nenormální. Mně naopak přijde neobvykle normální. Vypráví prostě zážitky malého chlapce z vynuceného pobytu v pro něj nezvyklém prostředí. Víc než Obecnou školu mi připomínal Pány kluky. Příběh volně plyne a zaznamenává zajímavé okamžiky z paměti (a fantazie) Zdeňka Svěráka, jehož knižní přelohu jsem četl asi před dvěma lety. Moc se mi líbila dobová výprava (včetně bez příkras zobrazeného života na venkově), kamera i představitel hlavní dětské role. Potěšila i tradiční camea cimrmanovských herců a další Svěrákovy odkazy (Akumulátor 1). Jak napovídá i zdejší hodnocení (74 % při prvním dni v kinech), film si nezíská masovou oblibu jako Obecná škola, ale své diváky si jistě najde. Třeba mě :-)

• 29.12.2016  23:27
    Masaryk (2016)

Když jsem četl první avízo filmu či viděl první trailer, obával jsem se, že půjde z velké části o laciný bulvár. Tyto obavy se naštěstí nenaplnily; scény zobrazujících Masarykův prostopášný život tu mají své místo a není jich přehršel. Film na mě působil na české poměry až nezvykle vyzrále - hutná atmosféra historického dramatu ve mně vyvolávala podobné pocity jako třeba při sledování loňského Mostu špionů, nebo o něco starší minisérie V síti CIA. Dost tomu pomohla i úžasná dobová výprava, včetně maskování herců (chvílemi byl jak Roden, tak Kaiser k nepoznání). Na druhou stranu musím dodat, že mi k dokonalosti chybělo cosi blíže nespecifikovatelného - 4,5* v tomto případě zaokrouhluji nahoru. Pozn.: Snad to bylo umocněno geniem loci krásného historického sálu Lucerny, ale poprvé jsem zažil situaci, kdy se po skončení filmu ozval aplaus (předpremiéra).

• 2.10.2016  12:34
    Rada nad zlato (studentský film) (2015)

Přestože jsem v OVB nikdy nepracoval, určité povědomí o dění v této firmě jsem měl. Dokument ho jen potvrdil. Jednou jsem dokonce byl čistě pro zajímavost na pohovoru v jiné poradenské společnosti, a přestože jsem nebyl na pohovor (záměrně) připraven a na otázky kluka možná mladšího než já jsem reagoval spíše nedbale, samozřejmě mi obratem přišel e-mail, že jsem přijat. Myslím, že opravdu přijmou kohokoliv, jen aby 18letí „manažeři“ získali provizi za další ovečky. Na dokumentu mi trochu vadily některé zbytečné a opakující se záběry (večírek) a taky házení do jednoho pytle. Nemyslím si, že by veškeré finanční poradenství spadalo do této žumpy, jak v dokumentu zaznělo. Nicméně je asi smutnou skutečností, že většina finančních poradců jsou jen bouchači investičního životního pojištění a podobných „výhodných“ produktů. Jako všude je prostě potřeba pečlivě vybírat, jaký produkt či službu si kupuji. Celkově si myslím, že je dobře, že dokument vznikl, třeba trochu napomůže kultivaci oboru, nebo alespoň varuje potenciální klienty či zaměstnance.

• 20.9.2016  08:53

První díl Bridget Jones jsem viděl poprvé jen 2 dny před tímto nejnovějším, a musím říct, že mě navzdory své auře kultu nijak zvlášť nezaujal. Den na to jsem zhlédl díl druhý, který mě – snad díky prvkům crazy-komedie – bavil víc. Z trilogie však nejvýše řadím právě letošní novinku, která má spád a plno vtipných momentů. Z mého pohledu má tedy série jasně vzestupnou tendenci, což je vzhledem k závěrečnému cliffhangeru potěšující :-)

• 28.7.2016  07:57
    Bones (2010)

K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=j_Ev1DcZo0o

• 18.7.2016  09:30

Líbilo se mi vše dobové: výprava, kostýmy, auta, hudba atp. Co se mi naopak nelíbilo vůbec, byl Hitler. Zdálo se mi, že ho hrál robot bez výrazu, namaskovaný jako Pavel Kříž. Trochu směšné mi taky přišlo obsazení dua z Komisaře Rexe, nicméně pánové hráli dobře (horší to však bylo s Goebbelsovým dabingem). S osudem Lídy Baarové nejsem tak detailně obeznámen, abych dokázal zhodnotit, co bylo přikrášleno, a co odpovídalo realitě. Celkově jsem se ale u filmu bavil a přišlo mi, že velmi rychle utekl.

• 30.6.2016  12:10
    Sbohem český koutku (TV film) (2010)

Když člověk poznává zobrazovaná místa, hned se na takový dokument kouká jinak. Osud všech zúčastněných je mu najednou bližší a cítí smutek nad bezprávím, které na nich všechny tři zainteresované státy a jimi vedené spory a bojůvky napáchaly. Jako doplněk k dokumentu doporučuji tento díl Reportérů ČT (stopáž od 23:45).

• 6.5.2016  11:08
    Mary a Max (2009)

Námět je sice celkem originální a sympatický (přiblížit pohled na Aspergerův syndrom), ale film samotný mi přišel trochu přibrzděný. Ze začátku jsem čekal, až se děj trochu víc rozeběhne (skončí část s vypravěčem), ale po několika minutách bylo jasné, že film ve stejném tempu doklopýtá až do konce. Možná to byl ale úmysl a součást „deprese-konceptu“. Tam nepochybně spadal i styl animace vzdáleně připomínající Tima Burtona. Černý humor fajn; chtělo to víc šťávy.

• 3.5.2016  09:49

Na filmu mi trochu vadilo, že nebylo úplně zřejmé, pro jaké věkové publikum je určen. Příběh je totiž poměrně jednoduchý, až dětsky naivní (podkopání se dovnitř). Navíc v některých momentech až přehnaně doslovný (např. když se při odchodu z promítací místnosti nacisti poplácávají po ramenou se slovy „skvělá propaganda“ – každý divák přitom ví, že šlo o propagandu). Na druhou stranu si nejsem jist, jestli by snímek dětského diváka dokázal naplno zaujmout. Ale pokud ano, tak jedině dobře. Film obsahuje spoustu poučných momentů a graduje velmi sugestivní finálovou scénou. Drobnou výtku bych měl ještě k výběru představitele chlapce v pruhovaném pyžamu – přišel mi trochu při těle a málo zubožený.

• 26.4.2016  21:40

Shooting Dogs je celkem syrově a bez příkras natočený film, který nutí k zamyšlení. Mám trochu pocit, že si západní divák "vystačí" s filmy o Holocaustu, a genocidy odehrávající se za hranicemi Evropy ho až tak nezajímají. Proto si myslím, že je důležité točit filmy jako je tento. Dobře to vystihla postava novinářky, která prohlásila něco v tomto smyslu: "Při reportážích o masakrech v Bosně jsem každou mrtvou ženu obrečela, ale tady je to jiné. Tam mi každá mrtvá žena připomínala mou matku, protože byla bílá". Trochu cynické, smutné, ale asi pravdivé. Jinak souhlasím s komentářem uživatele Enšpígl.

• 26.4.2016  08:54
    Mise (1986)

Mise je kus poctivé filmařiny ze staré školy, při jejímž sledování máte pocit, že natáčení musela být docela dřina. Takové filmy se v posledních letech snad téměř netočí (výjimkou je možná loňský Revenant). Bez moderních digitálních efektů, byť mohou být sebedokonalejší, zkrátka vypadá vše opravdověji. Měl jsem skutečně pocit, jako by se filmaři přenesli do 18. století a zachytili aktuální události ve vší syrovosti. Právě silný příběh s jímavým vyústěním je velkou devizou Joffého filmu. V neposlední řadě musím vyzdvihnout Morriconeho hudbu. Vlastně mi přišlo, že šlo o variaci na jeho westernovou tvorbu, kterou pomocí lokálních hudebních nástrojů (píšťaly) zabalil do indiánského hávu. Vtipné a funkční řešení. Ústřední motiv je nádherný a přišel mi hrozně povědomý.

• 23.4.2016  20:52

Skvělý životopisný dokument, nejen po obsahové stránce, ale i obrazové (o té hudební se ani zmiňovat nemusím). Moc se mi líbil například nápad doplnit zvukovou stopu animací zobrazující pravděpodobný děj. Taky musím ocenit, že se dokument striktně držel časové osy - od Kurtova dětství, přes školní léta, začátek kapely, vztah s Courtney, až po jeho poslední dny - bylo to v příjemném protikladu k absolutně neuspořádanému životu páně Cobaina. Na několika místech se mi vybavil film Doors, protože mi přišlo, že Kurt byl stižen stejnou hudební genialitou a naprostou duševní rozervaností zároveň jako Jim Morrison. Však se taky oba dožili stejného věku. Pozorovat některé záběry z Cobainova soukromí bylo dost depresivní. Jinými slovy, dokument dokázal přiblížit pocity ústřední postavy velmi autenticky.

• 23.2.2016  22:00

Krásný, lidský film, který pochopitelně těží hlavně z jedinečného životního osudu profesora Hawkinga. Myslím, že by se filmu musel ujmout opravdový břídil, aby se nepodařilo tento dojemný příběh převést na plátno. V tom to měli tvůrci trochu zjednodušené. Na druhou stranu mohl vzniknout vyloženě sentimentální kýč, což se naštěstí nestalo. Na scénáři bylo docela znát, že je film adaptací knihy paní Hawkingové, neb se děj kolem ní točí v nemenší míře, než kolem samotného hlavního hrdiny. Toho zahrál Eddie Redmayne opravdu skvěle a myslím, že Oskar je v tomto případě v dobrých rukách. Jediné, co bych mohl vytknout, je místy pomalejší tempo, kdy má člověk trochu tendenci se koukat na hodinky. Celkově solidní 4*.

• 21.2.2016  19:36
    Tajný život skal (TV seriál) (2013)

Další ze skvělých dokumentárních pořadů Václava Cílka, který je zde díky geologickému základu seriálu jako ryba ve vodě. Oproti některým jiným cílkovinám se mi právě líbilo, že zde je Cílek opravdu v roli odborníka - geologa, a nikoliv filozofujícího "rozumbrady" (což se mi začalo už trochu zajídat zejména u cyklu Bohové a mýty staré Evropy.) Jelikož jsem za poslední rok několik skalních měst prošel a něco málo si k tématu přečetl, byl mi Tajný život skal takový bližší. Všechny díly jsem zhlédl téměř najednou a Cílkovo zasvěcené povídání mě úplně pohltilo. Moc se mi líbilo, že seriál byl natáčen na mnoha polo-zapomenutých lokalitách, o nichž jsem nikdy neslyšel. Je vidět, že má pan Cílek naši republiku opravdu důkladně prochozenou. Taky musím ocenit doslova ilustrativní vysvětlování různých geologických jevů pomocí pouhé tužky a papíru. V dnešním přetechnizovaném světě to bylo vskutku osvěžující. Škoda, že dílů bylo jen deset, klidně bych uvítal druhou řadu :)

• 8.2.2016  09:39
    Divočina (2014)

Na Wild jsem chtěl jít svého času dokonce do kina, protože mě zaujal motiv putování přírodou na vlastní pěst. Dobře, že to tehdy nevyšlo, film mě totiž docela zklamal. Čekal jsem spíš žánr survival, ale ten zde byl zastoupen jen velmi zlehounka. Ani očekávaných záběrů divoké severoamerické krajiny jsem se zase tolik nedočkal. Název Divočina tak asi spíše odkazuje hlavně na nezřízený život hlavní hrdinky a stav její duše před tím, než se vydala na cestu za poznáním svého vlastního nitra a znovuobjevením sama sebe (řečeno s patosem). Že jde o klišé, by ještě tolik nevadilo, kdyby bylo aslespoň dobře natočeno. Ten pocit jsem však neměl, a to zejména v samotném závěru, kdy prozření Cheryl jakoby spadne z nebe. Ani technicky mi to moc nesedlo, protože mě rozptylovalo neustálé přenášení děje do minulosti a ještě hlubší minulosti, mnohdy jen na pár vteřin. Smysl takového vteřinového flashbacku hledám marně... tedy pokud se nejednalo o nějaký bizarní vládní program na zvýšení zaměstnanosti filmových střihačů.

• 4.2.2016  10:49
    Malý princ (2015)

Knižní předlohu jsem zrovna nedávno četl, takže pro mě příběh malého prince nebyl neznámý. Líbilo se mi, že scénáristi pojali film tak, že Exupéryho knížku vložili do jiného příběhu a vlastně tak přetavili moudra v ní obsažená do světa hlavní hrdinky. I po formální stránce bylo toto pojetí skvělé, protože obě vrstvy filmu byly odděleny odlišným typem animace. Z postav mě nejvíc dostal plyšový lišáček, který byl roztomilý a vtipný zároveň. Příjemný byl i anglický dabing, zejména Jeff Bridges v roli letce byl skvělý. V neposlední řadě musím ocenit hudbu, která mi v občas připomínala motivy z československých filmů (a her:-)) pro pamětníky.

• 3.2.2016  09:28
    Gebrian versus (TV pořad) (2012)

Velmi zajímavý pořad o architektuře, která nás obklopuje. Jeho průvodce si všímá toho, co oko běžného obyvatele města v dennodenním shonu nevnímá, a možná raději ani vnímat nechce. Většina míst a detailů, na které Gebrian poukazuje, tak nutí diváka k zamyšlení až před obrazovkou a – jak jsem se sám přesvědčil – teprve poté i v reálném prostředí. Je divácky pohodlné dávat mu za pravdu; krom toho se člověk nad mnohými nelogičnostmi často i (hořce) pousměje. Asi to není v možnostech tohoto pořadu, ale líbilo by se mi, kdyby byly prezentovány i reálně proveditelné návrhy na zlepšení zobrazované situace. Občas by tak bylo fajn, kdyby byl pohled Gebriana coby architekta doplněn pohledem ekonoma. Například v díle o Náměstí Jana Palacha Gebrian stučně zmíní, že existují návrhy na přestavbu tohoto veřejného prostoru a doplní, že i peníze na to by se našly. Asi našly, ale kde? V momentě, kdy veřejný dluh ČR dosahuje téměř 2 bilionů Kč, mi přijde trochu chucpe implicitně upírat zrak směrem k veřejným financím. Z cizího (našich daní) krev neteče, že. Propojení Gebrianova pohledu s něčím neotřelým v oblasti ekonomie veřejných statků by podle mého názoru diskusi o podobě veřejného prostoru velmi osvěžilo.

• 26.1.2016  11:47

Původní filmy o Šíleném Maxovi mám moc rád – zejména dvojku považuji za esenciální postapo –, a proto jsem se na tuto novinku, přicházející po neuvěřitelných 30 letech od posledního Maxe, těšil. Prvně musím smeknout před Georgem MIllerem, že dokázal na úspěch původní série navázat. Stvořit ve věku 70 let takhle neuvěřitelně živelnou akční jízdou – klobouček dolů. Příběh je vpravdě jednoduchoučký, ale napínavý a atmosféra celého postapokalyptického univerza dává vzpomenout na takové žánrové pecky, jako je již zmiňovaný Mad Max 2 či Vodní svět. Souhlasím s některými komentáři, že hlavní postava je trochu upozaděna a film má vlastně dva hlavní hrdiny. To mi však vůbec nevadilo a aspoň se tím celkem elegantně rozšířily možnosti dalšího pokračování série. Celkově si myslím, že fanoušci žánru musí vrnět blahem. Oblíbená postava: šílený metalista v červeném :-)

• 25.1.2016  12:56
    Room (2015)

[Obsahuje spoilery] Velmi zdařilé drama naturalisticky vykreslující život dvou osob v uzavřeném prostoru a jejich následný návrat do reality všedního dne. Film je tak vlastně rozdělen na dvě různé poloviny, přičemž se nedá říct, že by jedna z nich pokulhávala za tou druhou. Vrcholem filmu pro mě ale stejně byla scéna útěku, při níž jsem napětím ani nedutal.

• 17.1.2016  20:30

Jako dobrý, ale už to není taková pecka jako kdysi. V patnácti jsem hltal každou větu z Tarantinova pera, dneska mě to už neohromí. Nicméně, film mě docela bavil, a přestože jsem po první konverzační hodině na chvíli usnul, ukecanost - jako mnozí zde - bych mu nevytýkal. Jen jsem čekal, že se víckrát zasměju. Líbilo se mi tradiční tarantinovské členění na kapitoly, které filmu dalo jistý řád. Ta předposlední, vysvětlující, byla podle mě nejlepší. Závěrečný gorefest považuju za celkem přepálený, ale na to jsme si u Tarantina už asi zvykli. Od Osmi hrozných jsem toho moc neočekával, a tak nejsem zklamán, ani nadšen. Se stejným "zaujetím" budu do budoucna přistupovat i k dalším novým tarantinovkám.

• 17.1.2016  13:51

Úžasně naturalistický dobrodružný film o vůli přežít za účelem pomsty. Ne že bych sledoval každý nový western (resp. film odehrávající se na území Severní Ameriky v 19. st., jako právě Revenant, který westernem jako takovým není), ale myslím, že od dob legendárního Tance s vlky nevzniklo nic, co by toto prostředí vykreslilo tak věrně. Špína, zima a bolest hlavního hrdiny je divákovi zprostředkována takovým způsobem, že dalším stupněm je už snad jen polévání diváků studenou vodou a působení fyzické bolesti během projekce v kině. Krom hlavní dobrodružné linky a akčních scén (na medvědovi jsem vůbec nepoznal, že byl jen digitální) se mi moc libily i poetické záběry do korun stromů a na zasněženou krajinu. Vážně nádherná příroda. Jakožto příznivec Raye Mearse a dalších survivalistů jsem byl pochopitelně nadšen že všech bushcraftových kousků, které hlavního hrdinu stále držely při životě (při scéně s koněm jsem si vzpomněl na Beara Gryllse nocujícího na poušti v kadáveru velblouda). Co se technické stránky filmu týče, tak musím ocenit dlouhé záběry kamery i v těch nejnáročnějších scénách (což jsem u Lubezkiho obdivoval už v Potomcích lidí). Dokážu si představit, že samotné natáčení asi nebyla žádná procházka růžovým sadem. I z tohoto důvodu bych Leovi letos vytouženého Oscara opravdu přál (při poslední scéně mi přišlo, jako by svým přímým pohledem do kamery promlouval k členům Akademie: "Tak už mi ho konečně dejte" :D).

• 8.12.2015  20:18

Atmosférické drama z období studené války, které tuto etapu nedávné historie vykresluje podle mého názoru věrohodným způsobem. Krom úžasné dobové výpravy se mi líbil i příběh samotný, který se neustále posouval vpřed. Dvě hodiny a něco tak utekly jako voda. Na Spielberga mi to přišlo relativně málo popcornové, což oceňuji. Rukopis mých oblíbených Coenů jsem ve scénáři (až asi na jednu scénu) nezpozoroval.

• 24.11.2015  16:07

Myslím, že příběh by se mohl odehrávat v podstatě v jakémkoliv pracovním prostředí. Nepochybuji o tom, že se všude najde despotický workoholik typu Mirandy Priestly. Ovšem např. film z finančního prostředí by jistě nebyl tak atraktivní (zejména pro něžnější pohlaví), jako svět módy :-)

• 24.11.2015  15:04

Příjemná komedie, která mi trochu připomněla mé oblíbené Zítra ráno vstanu a opařím se čajem. Bylo vtipné pozorovat, jak se postupně vyvíjel přístup hlavního hrdiny k situaci, v níž se ocitl (nejdřív si jen tak zablbnout, potom se pokusit ze zoufalství se vším skoncovat a nakonec v tom začít hledat nějaký vyšší smysl). Myslím, že podobně by se asi chovala většina lidí.

• 5.10.2015  19:39
    Saturnin (TV seriál) (1994)

Donedávna jsem byl Saturninem zcela nepoznamenán, až před týdnem jsem se k němu dostal úplnou oklikou při luštění jedné "hádanky". Obsah mě docela zaujal, tak jsem si dnes pustil tento čtyřdílný seriál. Bylo to docela příjemné, nenáročné pokoukání. Nicméně jsem čekal o něco větší porci komických situací a vyšší stupeň ironie/sarkasmu. Chvílemi byl příběh až moc suchý. Každopádně musím ocenit výpravu - dobové kostýmy, automobily apod. byly oku lahodící.

• 20.8.2015  10:35
    Bílá královna (TV seriál) (2013)

Lekce anglické historie zhuštěná do deseti hodinových dílů. Měl jsem pocit, že seriál předpokládá divákovu bazální znalost dějinného období, ve kterém se odehrává (1464–1485). Jelikož jí nedisponuji, tak jsem se v ději a postavách chvílemi ztrácel. Bylo proto zapotřebí se trochu dovzdělat. Jde spíše o konverzační drama, byť ani o pár vydařených záběrů z bitev není divák ochuzen. Dobová výprava je na vynikající úrovni, jen se mi moc nepozdával výběr/maskování některých herců. Například samotný král Edward IV. mi přišel jak vystřižený z nějakého lifestylového magazínu, a to po celých zobrazovaných 20 let jeho života (jeho představitel vizuálně vůbec nestárnul; až v den jeho smrti mu nechali narůst vousy). Z herců se mi naopak nejvíc líbila Amanda Hale, představitelka Margaret Beaufort, a potom David Oakes, který ztvárnil králova bratra George a kterého znám už z mé oblíbené „středověké“ minisérie Pilíře země a taky z Borgiů.

• 17.7.2015  10:01

Filmy Woodyho Allena mě nikdy moc nelákaly (doposud jsem viděl asi jen jeden), ale na Match Point jsem dostal v minulosti zálusk už několikrát. Možná proto, že není tak typicky „allenovský“, jak zde píší někteří znalci jeho tvorby. Film jsem shlédnul s přestávkou během dvou dnů. Zajímavé přitom je, že jsem si pauzu nevědomky naordinoval přesně v momentě, kdy došlo ke změně žánru. První den jsem tak sledoval v podstatě banální romantické drama, jehož ústřední zápletkou byl nespočetněkrát zfilmovaný milostný trojúhelník. Říkal jsem si, že v závěru musí přijít něco velkého, něco výbušného. Jinak by se musel stokrát omletý příběh skončit v propadlišti filmových dějin a neměl by zde úctyhodných 80 %. A taky že jo. Druhý den jsem vlastně sledoval detektivku. Velice mě pobavila scéna s prstenem, která se - takřka po tarantinovsku - úžasně propojila s původně zdánlivě nesouvisejícím tenisovým entrée. Samotný závěr à la „Život je jen náhoda“ byl už jen třešinkou na dortu.

• 14.7.2015  10:56

Navzdory tomu, že film nevypráví téměř žádný příběh, jsem se při jeho sledování ani chvilku nenudil. Dokáže totiž diváka pohltit neobyčejnou atmosférou, která má dva rozměry. Tím prvním je tak trochu tajemná ústřední postava plaché služebné pracující v domě ještě tajemnějšího malíře. Líbilo se mi vykreslení jejich platonicky intimního vztahu, který je spíše jen tušen, a přesto, nebo právě proto, vytváří v domě dusno. Sympatická mi byla postava (na první pohled nesympatické) malířovy tchýně, která pragmaticky postavila potřebu zachování finanční stability rodiny nad rozmary své zhýčkané dcery. Druhým momentem, který vykresloval atmosféru snímku, bylo úžasné vyobrazení života v holandském městě 17. století. Ať už šlo o nádherné dobové kostýmy, převozníky na loďkách, dění na trhu, nebo třeba obyčejné praní špinavého prádla. Zejména při této scéně jsem si uvědomil, jak měli lidé dřív všechno o hodně složitější, čímž museli mít daleko méně času. A my si přitom často stěžujeme, že je dnešní doba uspěchaná a nemáme na nic čas. Za zmínku stojí ještě výrazná hudba, která dokreslovala lehce potemnělou náladu celého filmu.

• 25.6.2015  16:07

Skvěle natočený, poutavý a zároveň poučný historický film. Vzhledem k tomu, že stejně jako asi většina nedánských diváků jsem neměl o dějinách Dánského království žádné povědomí, byla pro mě Královská aféra velmi příjemným překvapením – jak z filmového hlediska, tak v kontextu (zejména hospodářských) dějin. Zaujalo mě totiž, že Dr. Struensee byl mj. zastáncem myšlenek laissez faire, které měl možnost takřka v neomezené míře aplikovat v praxi. Svobodomyslnými reformami, které dalekosáhle změnily chod státu a celé společnosti, proti sobě pochopitelně poštval zastánce starých pořádků, jejichž reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Krom samotného námětu musím ocenit i herecké výkony (zejména role pološíleného krále je divácky/herecky vděčná), výpravu a celkově úžasné vytvoření atmosféry druhé poloviny 18. století.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19