stepni.vlk

štír tělem i duší

1 bod

• 23.2.2021  14:17
    Super 8 (2011)

Co se stane, když smícháte 3 nadržený teenagery, 1 nadrženou obludu a 1 splašenej vlak? Odpovědí je super 8. Kdyby mi bylo 7-10 a byl jsem v kině, káknul bych si asi do trenek, ale takhle? Pokud hledáte rodinný film s nádechem hororu a předpubertální romantiky a školních plesů ze 4. třídy, berte všema deseti. Jinak si jděte ven vystřelit pár rachejtlí. Vyjde to nastejno. Příště koukejte ty filmy značit pořádně, ať vím, koho mám vyděsit. Takhle to bylo utrpení. E.T. zkrátka odešel z domova po 30 letech od svých psychopatických příbuzných a je hladovej po lidský krvi.

• 20.2.2021  16:30
    Modrý tygr (2012)

Modrý tygr je rodinný film. A stejně jako ke komedii je k němu třeba tak přistupovat. Cesta do fantazie malých dětí a návrat do dětství byl alespoň pro mě a pro těch pár prcků, se kterými jsem se koukal, parádní. Jasně definované dobro a zlo, již zmiňovaná fantazie a přátelství malých dětí nemělo chybu a i já si párkrát rozvzpomenul na dětství. Alespoň hlavní hrdinové měli obstojné herecké výkony, ale neexistující dramaturgie (hlavně v prvních 2/3 filmu) a slabší dialogy film značně kazí. To je ale v Českém filmu standardem. Po dlouhé době nicméně hezký český film slespoň pro ty nejmenší. Pro děti ulétající na fantazii jasná volba.

• 16.2.2021  23:17
    Fargo (TV seriál) (2014)

Hodnotím po 1. serii. Svět, kde zločinci a psychopati mají navrch, protože se úmyslně zapomnělo na něco, jako policejní technik. Jelikož se ale jedná o krimi s lehkým nádechem hodně černé parodie, jsem ochoten to odpustit. Hlavní hrdina má teda pech. Rozsekat si nos před hasičárnou dvakrát v jedný sérii je jak uklouznou 2x v policejní koupelně. Inu past na medvědy sklapla a je to za 5. Pro psychopaty bez výcviku ta pravá volba.

• 8.2.2021  21:06
    Rick a Morty (TV seriál) (2013)

Neuvěřitelnej biják, kde každá z postav vč. zvířat, emzáků i kytek má nějakou tu duševní poruchu. Skvělý tempo si drží po celou dobu. Rick jako osobnost asi nikdy nebude mít moje sympatie, ale seriálová role mu sedne skvěle a kdo by nechtěl mít strejdu s portálovkou? A jedno poučení na závěr: Pokud se vám seriál nelíbil gratulujeme vám. Jste v pubertě, alkoholik, duševně nemocný nebo vše v jednom a neschopní brát se s nadhledem.

• 8.1.2021  12:43

První 2/3 filmu jsou takříkajíc průměrný a nebýt toho, že miluju válečný ilmy, asi bych to ani nedokoukal. Velká Říjnová tomu ale dala šťávu a tak nakonec hodnotím na roveň s 1917. Na Remarqua a západní frontu to asi nemá, ale i tak zdařilej počin. 5 hvězd za oblibu válečnejch filmů. Jinak si odečtěte 1 hvězdu. Doporučuju Lotyšům a milovníkům válečnejch filmů. Naopak nedoporučuju milovníkům Říjnový Revoluce. Mohli by být zklamaní a kapku dezorientovaní pravdou či hoaxem. Záleží na tom, jak to cítí.

• 8.1.2021  04:57
    Až na krev (2007)

Neurazí ani nenadchne. Možná je to tématem. Filmařině totiž nelze nic vytknout. Takže pokud milujete přelom 19. a 20. století, shlédněte raději nějaký western. A pokud máte rádi olejové skvrny na podrážkách nebo studujete historii a chcete prokrastinovat a zároveň mít pocit, že se učíte něco z historie kapitalismu, nelze než doporučit. Jinak se vyhněte obloukem. Doporučuji všem olejářům a všem z rodiny Ewingů.

• 5.12.2014  19:05

4 hvězdy za to, že máme v partě podobnej tmel i průšvih jako je Barry :).

• 18.3.2013  23:14

Gumy, které zřejmě vypily hopsinkovou šťávu a proto jsou ještě vygumovanější...tupost filmu sahá hluboko pod běžný popcornový celovečerák. Myslím, že velitel by za takhle sprasenou akci nejen letěl na hodinu ale zkejsnul by v chládku na doživotí :). Tomuhle filmu chybí logika, scénář a co je hůř pointa. Jediná věc co mu nechybí jsou koule, ale pokud je to jediný klad, je lepší si pustit porno pro buzíky. 1 hvězda za Hulka pro kterého mám slabost z předchozího dílu. Doporučuji jako příručku pro gumy s IQ pod 70. :)

• 5.2.2013  13:34
    Happy end (1967)

Vladimír Menšík katem a maminkou zároveň aneb palindromická řež po česku :). Kdo si doteď myslel, že viděl vše, je na omylu. Připomnělo mi to snad jen jednu epizodu Červeného trpaslíka. Konkrétně díl Pozpátku. Zde ovšem dovedeno k dokonalosti. Příběh člověka, který nemá o kauzalitě ani ponětí s komentářem člověka, který ví o kauzalitě vše, je mistrovský nápad sám o sobě. Doporučuji všem, co hledají návod na sestavení nevěrné ženy ze zbytků :).

• 4.2.2012  11:07
    Na vlásku (2010)

Klasická pohádka, kterou si malé holčičky zamilují pro její klasický příběh a dospělí pro její skvělý humor ala Shrek. Mimochodem kůň mi svým uměním silně připomíná mého buldočka :). Až pohádku uvidíte, jistě pochopíte. Jeho vyšpulený spodní ret nelze zapomenout. Občas bych koníka potřeboval v práci jako skartovačku, ale to trochu předbíhám :). Hodnotit pohádku čistě očima filmového kritika mi přijde naprostý nesmysl, takže pokud se na pohádky nedokážete dívat jako děti, budete nejspíše hodnotit za 3*. Kdo to však zvládne, může se vyšplhat až na krásných 5*. Mě k tomu chybělo jen malinko. Doporučuju malým i velkým dětem. Potom taky těm, co do plínek teprve stárnou a vůbec všem, co mají smysl pro humor. :)

• 14.1.2012  17:12

Nádherný svět, který je bohužel pro mě až moc....no, kdybych já tak věděl, co mi na tom filmu vlastně nesedělo. Možná jsem se na něj jen přespříliš těšil a výsledek udělal své. Owen Wilson a Marion Cotillard mi perfektně sedli. 20. léta zbožňuju. Kavárenský povaleč jsem od svých 20 let. Humor svěží a typicky Allenovský. Jeho cestování v čase mi připomínalo nejmenovanou knihu od Hermana Hesse :). Přesto přeze všechno bylo něco špatně. Pro mě zatracená záhada a slepá ulička uprostřed nádherné Paříže.

• 8.1.2012  15:53

Velmi slušně se rozjíždějící příběh upadající s průběžnou stopáží a konečnou akční podívanou. Pokud Vás iritují nelogické absurdity všeho druhu u béčkových příběhů tak jako mě, je to možná film na 0-1 zhlédnutí. Tady je to narozdíl od "béček" jen zabaleno do blískavého kabátu a přijatelných dialogů (případně posunkové řeči). U komedií mě to až tolik nevadí, ale u vážně míněných trilerů, které staví na odborné lékařské či vědecké terminologii mě to doslova irituje i když jde o sci-fi. A co jsem nestihl pochytit já, vystihl ve svých 12 bodech perfektně uživatel MartinezZ. Komu to nevadí, má šanci na kvalitní podívanou, ale já se zkrátka nebyl schopen do filmu zamilovat. Jednu hvězdičku bych dal za slušně vykreslenou postavu Césara, která se s příběhem pečlivě vyvýjí. Jedna je za bezesporu dobře odvedené triky. Chtělo se mi přidat ještě jednu za naléhavost tématu, ale od toho jsem upustil. Proroctví o konci světa a Jobových zvěstí budeme mít v tomto roce všude plno, tak proč kvůli tomu sledovat podprůměrný film. Zbytek je pro mě buď průměr nebo slabota. Tady nelze doporučit nikomu jinému než plyšákům vycpaným popcornem. :)

• 28.12.2011  20:56
    Labyrintem revoluce (TV seriál) (2006)

Reakce na 5. díl - My všichni starší víme o co jde. Jen to teď konečně někdo řekl nahlas a konečně natočil. Ne, nelze vše svalovat na komunismus. V porevolučním zmatku si téměř každý uloupil to svoje. Jestli je to v pořádku, to ponechám na svědomí každého z Vás. Nicméně je dobré vědět, že nic není černobílé. Tenhle dokument je do značné míry tendenční a hazí jen svinstvo na opačnou stranu než je obvyklé. Díky tendenčnosti také dostal ode mě jen 3 hvězdy místo 5. Doplňuje však šířku záběru a říká, že po revoluci nekradli jen členové vlády, a Viktor Kožený, ale i bývalý komunisté, potažmo všichni kdo jen trochu mohli a měli na to náturu. Doporučuji zejména mladším 30-ti let, kteří jsou ochotni přijmout i jiná fakta, než která jsou jim běžně předhazována. Kdo to zažil, mohl by vyprávět. :)

• 26.12.2011  13:22
    Ztracené civilizace (TV seriál) (1995)

Tady jen krátký komentář k mému hodnocení. Viděl jsem jen 10. díl seriálu Tibet - konec časů a tenhle díl bych doporučil všem, kdo se o tuhle tématiku zajímají. Sice nic nového pod sluncem, ale skvěle natočeno, sestříháno a okomentováno.

• 25.12.2011  00:48
    Pretty Woman (1990)

Možná nejde o nic víc než o metamorfózu jedné štětky v princeznu, ale mě to kupodivu nad míru stačilo. Jde jen o to, jestli vás tyhle sladkobolné příběhy berou nebo ne a tenhle je jeden z nejlepších. Richard Gere a Julia Roberts tvoří opravdu povedenou romantickou dvojici a dovolil bych si vypůjčit hlášku z jednoho nejmenovaného českého filmu....Vivien, já ťa mám rád aj bez peněz :). Kdo ale hledá něco víc než pohádku bude jistě zklamán. A komu film doporučit? Snad těm kteří pochybují o rčení chudoba cti netratí. :)

• 10.12.2011  15:51
    Kameňák (2003)

Tak tenhle kousek mě zastihl v nemocnici a to v poměrně silném morfiovém opojení, takže hodnocení berte s rezervou :). Nicméně nutno podotknout, že od dvojice Izer-Dobrodinský mám naposloucháno téměř vše a jejich příběhy složené výhradně z vtipů mám velmi rád. Tento humor nemusí sedět každému a tak bych pochopil i velmi rozdílné hodnocení. Filmařské umění je na bodě nula a to včetně hereckých výkonů. Ty mi přijdou zmršené (přehrávané) spíše záměrně, ale narozdíl od Indieho mi to docela sedí. Jen bych příště doporučil panu Troškovi investovat kapku více peněz do scénáře a nakoupit ho kupříkladu u výše zmíněné dvojice Izer-Dobrodinský. I tak jde ale o scénář složený výhradně z vtipů a tak je třeba občasnou křeč ve scénáři odpustit. Poslední kameňák dostal ode mě ještě o hvězdu méně. Komu se z předchozích slov ježí na hlavě vlasy hrůzou, ruce pryč. Vy ostatní očekávejte jednorázovku, u které se hodně nasmějete a která časem omrzí. Jde o příjemný a nenáročný zdvihač nálady. Doporučuji všem s IQ pod 100 a lidem po mozkových operacích :).

• 3.12.2011  13:57

Malinko teď pominu krásu přírody a naléhavost tématu. O tom je zde spousta komentářů a nezbývá mi, než s některými souhlasit. Mě však film zaujal něčím jiným a to skvěle vykreslenou postavou badatele, který není sto zapadnout do obyčejného a šedého průměru lidí, kteří se snaží změnit nezměnitelné či se snaží poprat o to málo, co na téhle planetě ještě zbývá. V tomto filmu se díky vlkům a okolní přírodě setkává se svým nitrem a prohlubuje se u něj postoj pozorovatele. Průvodcem na cestě poznání se mu stává starý Inuita a černý vlk a on si velmi jasně uvědomuje, že nemůže s nadcházejícími událostmi nic udělat. Zjišťuje, že jedinou rozumnou cestou je uchovat si v paměti veškeré chvíle, nechat je na sebe volně působit a tím změnit pohled na události které přicházejí a chápat je v širších souvislostech. Není to lehká cesta, ale odměna je o to sladší. Podobnou cestou šel i Kevin Kostner v mnohem slavnějším, o něco více uhlazeném a bezesporu i lépe natočeném Tanci s vlky. Doporučuji všem lidem, kteří jdou po podobné cestě a občas zapochybují o jejím smyslu :).

• 27.11.2011  17:09

Syrový příběh, který nedělá kompromisy a nemaluje nic na růžovo ani na černo. Pokud lze pravdivě vylíčit život dospívajících lidí, kteří se v 80. letech vydali na cestu drog, pak opravdu jedině takto. Všichni herci mi nejdřív přišli velmi strnulí, ale s narůstající stopáží jakoby jim vrůstaly role přímo do těla. Hodně zde udělala také práce s maskami a líčením, které je na mistrovské úrovni. Kdoví, jestli by dnes šel natočit takový film. Vzhledem k nízkému věku herců by patrně rozbouřil nejedny puritánské vody. Dílo je naprosto nadčasové a kdoví jakým směrem by se ubíral můj život, kdybych v 17. letech nečetl knižní předlohu. Příležitostí jak sejít z cesty bylo za život více než dost. Tenhle film lze snad doporučit úplně všem. Rodičům, dospívajícím, učitelům....zkrátka všem, komu záleží na životě. Otázkou zůstává, co s těmi ostatními a tím nemyslím jen oběti drog. Buďte rozvážní a laskaví, ale přitom odhodlaní a nekompromisní. Nepovažuji se za radikála, ale s tvrdými drogami to jinak nejde.

• 20.11.2011  12:11

Franku Drabinovi vděčím za svůj první letní kino zážitek u Máchova jezera a tak není divu, že mě tenhle chlapík dokáže rozesmát i po letech. Úvod uprostřed Arábie nemá chybu a pokládám ho za nejlepší část filmu spolu s romantickými scénkami, nad kterými nejedno oko nezůstane suché a nejedna bránice zůstane v křeči. Spotřeba piva se ten večer pohybovala díky škytavce o třetinu níž než je u mě obvyklé. Žhavé výstřely a bláznivá střela byly, jsou a budou mými největšími favority na poli amerických parodií. Mimochodem...již 10 let pracuji na poli stavebnictví, tak není divu, že mě tenhle film opravdu okouzlil :). Doporučuji jako spolehlivý lék na depresivní stavy všeho druhu a alkoholikům na nucené dovolené. Chlastat se po tohmhle filmu vážně nedá :).

• 5.11.2011  19:14
    Megamysl (2010)

Superhrdinská komedie o tom co se stane, když se padouch začne jednoho krásného dne nudit :). Film je dostupný i v pseudo 3D verzi, takže vy, kdož nemáte doma 3D monitor či tv nezoufejte a klidně sháňejte. Pokud Vás žánr zaujal a máte rádi rockovou muziku, nebudete litiovat. Film dával dohormady stejný animátorský kvintet jako Shreka, takže z tohoto úhlu pohledu je to sama o sobě záruka kvality. Jak napsal Tarry Prachett v knize Stráže, stráže: "Hrdinové jsou hrdinové a ostatní jsou kompars, který musí umírat. Tuto knihu bych rád věnoval tomuto komparsu a udělal z něj na vteřinu pravé hrdiny." Tady je to o tomtéž. Pokud máte navíc rádi parodie všeho druhu, neváhejte ani na vteřinu. Tento film doporučuji všem lidem, kteří mají pocit, že v životě ničeho nedosáhli. I na Vás může jednou vyjít řada při losování outsiderů. Jak s tím naložíte už je jen na Vás. Padouch nebo hrdina? My jsme jedna rodina! :)

• 29.10.2011  22:31

V dětství mi Indiana Jones úplně uniknul a tak asi nejsem ten pravý, kdo by měl hodnotit tento film. Navíc dobrodružné filmy nemám obecně příliš v lásce. Nicméně chtěl jsem ho vidět jako jeden z nejlepších dobrodružných filmů své doby a tak jsem zapnul na videu play AVI a šel na to.Na filmu se podepsaly typické neduhy akčních a dobrodružných filmů 80. let. Tj. že hrdinové přežijí téměř vše, jsou prakticky nezranitelní a jejich odvaha by je vzhledem k činům stála život během prvních 5 vteřin filmu. Výkony nacistů jsou pravděpodobně záměrné, ale natolik stupidní, že je není možno vystát. Krom toho není prakticky co vytknout, ale výše zmíněné mě natolik rušilo, že nemohu dát víc než 2 hvězdy. Co mi naopak nesmírně vyhovovalo byl lehký a svěží humor, který doprovázel celý film. Kdyby šlo o parodii na nějakého skvělého Indiana Jonese a přidalo by se ještě více humorných scén, bavil bych se asi jako u žhavých výstřelů. Doporučuji těm, co Jonese viděli v ranném dětství, jinak Vám pravděpodobně nebude mít co dát.

• 15.10.2011  15:10

Snově surrealistická komedie vymodelovaná na pozadí operní árie. Výrazným doplňkem je zde česká animace za dob své největší slávy a vše je podpořeno skvělými hereckými výkony staré školy. Za všechny bych jmenoval trojici Dočelomanský - Kubáň - Brodský, která se k sobě velmi hodí. Odvážné dílko, které (světe div se) nebylo pro svůj surealismus a lehké narážky trezorovým filmem. Doporučuji Al-kajdě jako náborový film. Poučení o důležitosti plnovousu je zde dovedeno k dokonalosti :).

• 12.10.2011  18:29

Vynikající krátkometrážní komedie o tom co se stane, když se to přežene se sprostými slovy na rodinných oslavách a s masařkami v boji s nebeským zločinem. Kdo neviděl, nebudou mu tahle slova dávat příliš velký smysl a pravděpodobně si řekne, že tenhle film bude pěkná slátanina, ale věřte nebo ne, není. Za tu čtvrt hodinu zábavy to jistě stojí. O nějakém hlubším poselství tu nemůže být ani řeč, ale jako kostra příběhu funguje skvěle. Doporučuju sebevrahům před vystřílením celé školy. Místo toho dejte s babičkou čaj o páté, prožeňte si kulku hlavou a nebe máte jisté :).

• 11.10.2011  21:11
    Forrest Gump (1994)

Příběh tak geniálně prostý, jako sám Forrest a přesto neznám tvrďáka, kterého by tenhle chlapík nedojal byť na vteřinu k slzám. Přiznávám, že co se týče filmů, tak se nechám dojímat a psychicky vydírat velice snadno :). Forrest je plný klišé, ale byl prvním filmem, který tak úspěšně spojil všechna klišé, přidal pár geniálních nápadů a vše zasadil do velice kompaktního a silného příběhu. Vynikající film, kde snad nelze vyzdvihnout jeden konkétní obor. Ať už jde o režii, střih, herecké obsazení....vše se spojilo v jedno velkolepé a mistrovské dílo. Prestože se jedná jen o sympatie, dovolte mi vyzvednout alespoň postavu poručíka Dana (Gary Sinise). Scénka z bouře při lovu krevet mi navždy zůstane v paměti. Doporučuji k doplnění hladiny estrogenu v krvi :).

• 11.10.2011  21:09
    12 opic (1995)

Beze sporu mé nejoblíbenější sci-fi spolu s Matrixem. Poněkud schizofrenní, ale o to více poutavé. Film a jeho jednotlivé detaily lze vyložit mnoha způsoby. Herecký výkon Brada Pitta zatím nejlepší, co jsem viděl. Ostatně dostal pro své herecké umění dostatečný prostor a na 100% ho využil. Film je snadno pochopitelný i po prvním zhlédnutí, neboť základní dějová linka je snadno čitelná. Ale věřte, že až po druhém jste schopni docenit všechny jeho kvality a mnohačetná řešení. Kdo to zvládne napoprvé, před tím smekám. Doporučuji beznadějným případům schizofrenie. Buď Vás to zlomí nebo navždy osvobodí :).

• 11.10.2011  21:07

Na první zkouknutí dost nudný zážitek. Není divu. Poprvé jsem viděl tento film někdy ve 14-ti letech, ale s narůstajícím věkem čím dál tím větší pecka. Tenhle film můžete chápat ve dvou rovinách. Jednak hlavou druhak jako svého druhu abstraktní umění či poezii. Mě se osvědčilo spojení obého. Bytostně jsem nesnášel, když se nám na základní škole snažily učitelky vysvětlovat "co tím chtěl básník říci" a můj vztah k umění to zmrazilo na dlouhá léta. Jistě, básně a i tento film se dá popsat slovy, ale to podstatnější se ve velkých dílech skrývá mezi řádky a každý to vnímá či pochopí jinak. Proto o tom, dle mého, nelze psát rozbory. Velmi trefně to vystihl ve filmu Marečku podejte mi pero "hrdobec" :). Tento film a melodrama Střepy od Filipa Topola ve mě znovu probudili skrytou lásku k velkým dílům a za to díky. Vřele doporučuji těm, co nemají problém s propojením levé a pravé hemisféry :).

• 11.10.2011  21:05
    The Matrix (1999)

Pro mě kultovní film, který ovlivnil celý můj život. Druhý a třetí díl byl možná z filmařského hlediska méně vydařený, ale určitě doporučuju minimálně jednou zhlédnout celé,abyste pochopili, jakou filosofickou láhůdku Vám chtěli sourozenci Wachovští naservírovat. Teda pokud Vám nejde jen o bezduché akční sci-fi zasazené do postapokaliptických cyberpunkových kulis, ale i filosofický podtext celé trilogie. Nejde tu ani tak o narážky na bájné pstavy z mytologie, i když i ty Vás občas mohou navést ke správnému pochopení celé věci. Pro mě jasných 100% i přes neoddiskutovatelné filmařské výtky. Své nejoblíbenější trilogii zkrátka nemůžete dát méně. Doporučuji zejména praktikujícím budhistům a jogínům :).