• Krátkometrážní

jOBS (2013)

Zostaňte hladní, zostaňte blázniví, toto tu síce takto nezazneje, lebo to opisuje len časť jeho života, no zaznie to tu inak. Celkovo je jeho životopis poňatý inak, lebo aj on sa tak snažil na veci dívať, búral bariéry. To, že spočiatku to malo mať v názve slovo inšpirácia, to aj presne vystihuje tento film, lebo tak to poňali, snažili sa ľuďom ukázať niečo, nejak ich povzbudiť k veciam, akurát, že mi tu aj tak mnohé chýba. Ja som si toto dielo užil, aj keď viem, že mal aj mnohé zlé stránky a aj keď si z toho do života zoberiem len to, čo chcem, pretože nie som zástancom násilného a rýchleho hnania sa dopredu za pre mňa abstraktnými vecmi, ako zapísať sa do histórie, urobiť veľký biznis, robiť kariéru v kapitalizme, lebo ak ju človek neurobí, tak nič vraj nedokázal. Áno, prístroje nám pomohli, nastáva ich doba, no niekedy aj uškodili a pokiaľ za nimi bude stáť len honba za niečím, ako mamon, povyšovanie sa, tak radšej ich nemať, aby vás neovládali, či neovládali iní cez ne. Ja som spokojný s hereckou stránkou, s prístupom k tomu, lebo je to inšpirujúce, energické, no ja si idem tiež svojou cestou, tiež proti zabehnutým veciam a toto tiež svojím spôsobom nahráva systému, ja volím zas svoj prístup, takže sa na mňa nehnevajte, vnímam to zo svojho pohľadu.

Jak vycvičit draka (2010)

Nepáči sa mi štýl animácií, aký dnes robia v rozprávkach, miloval som ten štýl možno niekedy od konca druhej svetovej vojny do začiatku nového milénia. No musím priznať, že podľa mňa je natočiť rozprávku obtiažnejšie než klasický film pre dospelých. Najmä, čo sa týka neopakovania klišé alebo originálnosti. Aj tu bolo klišé, ako rozhovor s otcom o akože tajomstve, ďalej vkladanie nádejí do syna a následné sklamanie sa, zábava a krásna panoráma pri lete, či záchrana na záver. Vždy ma vie fascinovať, ako tie najhoršie obludy sú vždy iba o jednom kuse. Na deji sa dá vyzdvihnúť priateľstvo, učenie sa správania od tých drakov, teda drak tu svojím spôsobom asi vynahrádza psov a to, že tu išlo o syna najvyššie postaveného kmeňového náčelníka, čo vyzdvihlo zodpovednosť. Páčili sa mi aj tie hry, no už nechcem viac prezrádzať, svoju atmosféru to má, no dej ma až tak neuchvátil. V 3D verzii som to nevidel, no podľa mňa je to pre taký typ ako stvorené, najmä kvôli častiam s lietaním. K dnešnému dňu 11.12.2013 to má tu 86% a je to 149. najlepší film podľa hodnotenia, čo mi príde ako výsmech, či nezmysel, pretože je to len priemerné dielo z môjho pohľadu, ktoré neprinieslo do sveta rozprávok nič prevratné, no chápem tie oči tej kreslenej postavičky, vlastne jej celý výzor bol tak milý, že sa tu takpovediac roztopilo asi viac ľudí.

Šťastní to lidé: rok v tajze (2010)

Nie som si istý, či sú tak celkom šťastní alebo len pripútaní svojou psychikou na jedno miesto, ale dobre, to že to urobili Nemci a ešte takto vykreslili Rusov, za to pomyselný klobúk dole. Vadila mi postupnosť, pretože začali tvrdou prácou a praktickými ukážkami ako prežiť v drsnej zimnej prírode, prechádzali cez pár dialógov, pár zábaviek, no zas skončili pri praktických veciach, ktoré inak na filmoch milujem, no neboli detailné a tak by som si musel dodatočne niečo naštudovať a vyhľadať, čiže to boli prakticky len ukážky a divák „zíraj“. Títo ľudia musia bojovať o prežitie, ale myslím, že nie sú v takom strese ako my, čo sa sami nazývame civilizovaní. Z tých diel z divočiny je toto dosť presvedčivé, niektoré chvíľky stoja za to, je to proste tamojší život a zvyky. Ja mám radšej teplejšie prostredie a osobne myslím, že názov je trocha prehnaní, ale tento dokument sa oplatí vidieť.

Zmizení (2013)

Rád by som napísal, že išlo o thriller ohľadom únosu detí, ktorý konečne bol realistický a zároveň trefný, že by vystihol všetky možné situácie a zvraty v ňom by neboli len dielom náhody. Samotný film je však dosť dlhý, na to čo ponúka. Jeho dve línie, kde v jednej deti hľadá policajt a v druhej otec jedného z nich dopadnú prakticky čo sa týka nájdenia pravej osoby podobne, akurát tu z toho víde, aby sa nepovedalo policajt vlastne lepšie, vďaka náhode, ktorá ho zastihne po nešťastiach. Nie som si istý, či zrovna takto postaviť film bolo najlepšie, ale zvraty boli silné, detailne je to niekedy naozaj skvelé, akurát analýza indícií, niečo profesionálnejšie, ktoré majú mnohé detektívky a tu s tým neoperujú, mi chýbajú. Záver si môžme domyslieť, no podľa mňa to je so šťastným koncom a ten prechod je dobre zvládnutý. Kamerovo je to skvelé, hudobne mi tomu niečo chýbalo, po čom by som si povedal expresívne wow. Patrí to k tým lepším filmom, nielen za tento rok, herecky neviem, niektoré tie výrazy, či pohotovosť mi boli až podozrivé. Akosi však nechápem to opätovné kopnutie si do Biblie, aspoň ja som to tak vnímal, také to triviálne uvažovanie, aj keď vo vypätých situáciách logika ide často stranou. Film za to stojí, nenechajte sa odradiť niektorými prehannými reakciami naň, je dosť možné, že aj po jeho skončení sa vám budú v hlave premietať niektoré scény, mne však aj uvažovanie, čo tu mohlo byť inak, aby to malo silnejšiu emóciu, rácio a zaujímavosť, lebo ohromený som nebol.

Rammstein: Mein Teil (2004) (hudební videoklip)

Veľmi čierna vec, temná, brutálna, drsná, až prehnane. Treba poznať aj zákulisie toho, inak môže byť kontraproduktívna. Mňa až takáto kontroverzia a prehnanosť neoslovuje, najmä ak text, spev, či hudba mi veľmi nejdú dokopy.

Rammstein: Keine Lust (2005) (hudební videoklip)

Čo ma po nadhľade, či kontroverzii, ak ma to neoslovilo ani hudovne, ani textovo, ani spevom a klip bol podľa mňa triviálny, tak na čo mi to bude? Zbytočnosť, podľa mňa, aj keď snaha uťahovať si a ukázať, ako užívateľ Radko píše, apatickú kapelu tu bola, no pre mňa nič výnimočné a smerodatné.

Rammstein: Mein Herz brennt (2012) (hudební videoklip)

Dom hrôzy v priemernom prevedený všetkých prvkov tohto klipu a piesne, čakal by som niečo výpovednejšie, kontroverznosť a drsnosť niekedy nemusí stačiť.

Rammstein: Ohne Dich (2004) (hudební videoklip)

Klip je brutálny a silný, nielen emočne, splnenie posledného priania, akurát hudba, spev a text absolútne zlé a nehodiace sa z môjho pohľadu.

Rammstein: Mutter (2002) (hudební videoklip)

Tak tento klip bol krutý, no zároveň emočne silný. Hudba už bola lepšia, text, či spev sa tam takto v podstate aj hodili, proste dalo sa.

Rammstein: Du riechst so gut '98 (1998) (hudební videoklip)

Hudba podpriemer, spev hrozný podľa mňa, vrátane textu, no klip mal niečo do seba, bol síce temný ako väčšina klipov od Rammsteinu, no títo chlapíci ukazujú aj inú tvár Nemcka, jeho histórie, či aj sveta za jeho hranicami. Niektoré momenty mi pripomenuli neskorší film Van Helsing, ale inak mohli sa s tým viac pohrať, lebo celkový dojem nemám nejak dobrý.