Diplomatické vztahy (2023) (seriál)

Na politické thrilleri, argo seriály   som vysadený. A toto je veľka mnamka. Dal som to na jednu šupu. Je to akčné, politické pozadie pôsobí dôveryhodne. Keri Russell je šik ako nikdy a Rufus Sewell odporne slizký ako vždy.  Chcelo by to aspoň 5 serií.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Toto nie je televízna inscenácia na pokračovanie. Je to seriál. A aký. 5 sérii za 4 roky, všetka ta vyprava, komparz, obsadenie. Ale nakoniec aj dej, a pomerne presne kopírovanie dejinných udalosti ma nútia dat 5. A dávam ju rad. PS 1; v každej časti niekto spomenie kavu, najčastejšie je pozvanie, napr. "Vero, dáš si kafe?" PS 2 som si všimol, az ked serial pozerám druhy krát, a K. Gott je na pravde Božej. Hra snáď takmer v každej časti. A ešte pivo, to je suverénne v každej. Úplne chápem, česi.

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

6, slovom šiesta čas niecoho, čo bolo pôvodne zmýšľanie ako trilógia. Na pôvodnych troch častiach som vyrástol, ich pasáže sú mi známe ako básne čo Štepánek recitoval svojim prvým láskam. Štvorku som pozrel z prirodzenej zvedavosti, pätku asi vôbec(aspoň si ju nepamätám). Ak básnici čakali na zázrak, ja nie! Aspoň som nebol sklamaný. Tvorcovia sa pokúšajú vykresliť súčastnosti v línii života hlavných postáv. Hoooodne nostalgie, pátosu, a pokusu o romantický dojak, z humorom ako z kamenaku. Nebola to katastrofa, a neviem či si to ešte niekedy pozriem znova, ale na Štepanka a jeho "Bond girl" mám slabos. Aj preto dúfam že sedmička už nikdy nebude!

Pustina (2016) (seriál)

HBO je pre mna zarukou kvality. Obvzlast mikroserie produkuju skvele. Uz horiaci ker ma dostal. Pustina ma posadila na prdel. Je v tom vsetko. Mysterizna drama, socialny dokument aj vizualna hra, navyse kvalitne obsadena. Bude vas seversky mrazit, a spomeniete si na mestecko Twin peaks. Jeden z tych lepsich serialov roka 2016!

Teorie tygra (2016)

Ziaden prevratny namet, velke dejove zvraty, ani tazke herecke etudy. Skor zabavny pribeh o tom, kam az vie zaviest chlapska beznadej v podani velkych hereckych mien. Ak to ma dake posolstvo, tak to, ze chlapi su vecny snilkovia a zeny (ich)pragmaticke opatrovatelky. Cierny humor je zda sa liekom na vsetko, aspon tu to funguje!

Jak jsme hráli čáru (2014)

Tak trochu Pelišky, trochu Občanský prúkaz, Kolja či Zemský ráj to na pohled.A Lasica, Šafranková, Vetchý, Roth, a Labuda najmladš. Trpky opis doby a krajiny kde bolo tak dobre, že ak si chcel odist tak ta dali dole! Ak poznáte niekoho, komu je za komunizmom smutno, dajte mu facku a pustite mu tento film, malo by to zabrat,,,

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Mám za sebou obe časti. A netajím spokojnosť. Ešte som nevidel rozpočet tvorcov, ale hanbiť sa nemusia. Síce žiadna veľká výprava, ale kontúry z čias, keď na stene miesto zemana Trautunberga visel císar pán sú reálne. Slušné obsadenie postáv, Plesl, Hermánej jr či Etzler, Mičová, Plachý boli skvelí, Roden klasika. Čo je však v historickom dramate najdôležitejšie? Vhodné uchopenie deja. Bez pátosu, priklášlovania, zmeny faktov. A to sa tu myslím podarilo. Občas mi to pripomenulo Dobrodružstvá kriminalistiky, čo mi ale vôbec nevadí. A v niečom aj Horiaci ker. V presvedčení, oddanosti, viere a utrpení hlavných postáv; obhajcov slepej spravodlivosti.. Je paradoxné, ako sa nielen česká história opakuje. Hlavne je to teda smutné,,,

Prázdniny v Římě (1953)

Ruku na srdce damy. Ze takmer 90 % z vas malo aspon raz za svoj adolescentny zivot sen, ze ste prineznou. Lebo za chlapov poviem rovno, ze kazdy by bol rad v predstavach rytierom, alebo aspon hrdinom. V Rime sa vam to moze splnit. Idealne je byt krasny ako Audrey a sarmantny ako Gregory a zazijete den na aky nezabudnete do konca zivota. Lebo tato filmova klasika ponuka viac ako krasne "kulisy" vecneho mesta, naozaj zabavne momenty a jemny nadych erotiky ako pri letnej laske. Ponuka rozpravku pre dospelych. Naivne romanticku, ale vo velkom style! Tych viac ako 60 rokov filmu nic neubralo. Naopak.

True Štúr (2015)

Vždy keď príde nový filmový počin zo slovenskej kuchyne, spozorniem. Tento krát sa tak stalo už počas upútavok slovenskej jednotke, kde sa hlas hlavnej postavy prihováral tak podmanivo, že napriek tomu že doposiaľ doma nevlastníme televízny prijmač, musel som vidieť svetovú(rozumej slovenskú) premieru. A neľutujem. Napriek tomu, že som sa o zromantizovanej postave slovenských dejín nedozvedel nič nové, to čo snímka ukázala je lepšie ako všetko čo ponúkajú učebnice literatúry a jazyka slovenského. Parádne, na naše pomery až odvážne spracovanie, a fantastický Robo Roth si zaslúžia pozornosť. A tvorcovia pochvalu. Dávam štyri * z piatich!

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Skvelé, sladké a divoké ako najlepšia sangria! Keď už sa Woody Allen rozhodne vytiahnuť päty z domu(rozumej manhattan) nemôže si vybrať lepšie miesto ako centrum andalúzie. Barcelona je čarovná, a réžia to vedela. Vizuálne móc príjemné, navyše vložené do prostredia umelcov, bohémov, dobrého vína(doporučujem podávať k filmu) a skvelej hudby. Ozaj, Bardem je fakt macho, a výkon podal famózny, ale je to nič oproti prekvapeniu že ona vie hrať. A ako! Penélope, bravoooooo!!!