Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Položka 36 (2022) (epizoda)

Asi jsem čekala trošku víc. Dlouhý úvod a kratičký (i když výživný) závěr. Každopádně mě to na chvíli vrátilo do dětských let, kdy jsme s kámošema šmejdili ve sklepích starých baráků na pražských Vinohradech. Bůhvíproč se mi pak zdávaly ještě dlouho děsivé sny...

Avatar: The Way of Water (2022)

Zážitek ještě nestihl vychladnout, a tak chvíle rozhodování mezi 4 a 5 hvězdama, 5 si to nakonec ode mě nezaslouží, protože po dějové stránce to bylo sice zcela dle očekávání, ale bez nápadu. Podívaná ovšem skvělá, tam fantazie jede na plné obrátky a vtahuje do úchvatného světa, který se prostě neomrzí a pořád je na co koukat. A na pokračování se pochopitelně těším a doufám, že se dočkám.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Mám tenhle film ráda a po rozhovoru u piva se svou dcerou, která si právě sehnala kdesi práci recepční a vyprávěla mi, jak po ní chtěli, aby šla na nějaký příšerný večírak, a ona si tam mezi načančanými hosty připadala jak totální idiot, jsem si na něj vzpomněla a řekla si, že si to musím zase pustit. Mám ho ráda, protože je o ztrátě a nalezení sebe sama, o hodnotách, o povrchnosti, a přitom i v těch povrchních cancech o módě se najde kus pravdy. Zevnějšek odráží i ty hodnoty, které by jinak vidět nebyly, a módní průmysl je tu od toho, aby nám pomáhal k sebevyjádření. A zároveň možná i od toho, aby nám pomáhal v hodnotách se zorientovat. Asi většina lidí si tím projde. Hledá svůj styl, a přitom vlastně hledá, jak říct světu kolem sebe něco o tom, čemu věří, jak se dívá na svět, co je pro něj (či pro ni) důležité. A to i tehdy, když to vlastně zase až tak neřeší. Jo a Streepka je prostě boží. :)

Most - Série 4 (2018) (série)

Tak jsem se po pár letech dostala k poslední sérii Mostu. Když už mám v plánu se na ten most podívat, tak bych to měla vidět celé, že. No, nevím, jestli to ještě nepřehodnotím. Zdá se, že mezi Kodaní a Malmö se toho děje trochu moc a ne vždy jsou to věci, o něž by člověk stál. Jak mě ta třetí řada trošku nasírala příliš dotěrnou emotivností, tak ta čtvrtá, vzdor taky trošku prvoplánové emotivnosti, to seriálu vyžehlila závěrem. Přesto o hvězdu navíc nedostane, těch momentů, co se z vás snaží mačkat slzy, tam bylo přece jen trochu moc. Každopádně asi, pokud se na tu cestu na most vypravím, s sebou pro jistotu neberu svoje (byť už dospělé či skorodospělé) děti. Jistota je prostě jistota.

Red (2010)

Jeden z těch filmů, co se na ně už dlouho chci podívat a furt nic. Tak včera večer konečně něco. A to něco, u čeho jsem se dost pobavila, nejvíc mě asi rozsekalo prasátko.

Skleněný (2019)

Na Skleněnýho nás nepustili do kina, chtěla jsem tam propašovat synka, tehdy dvanáctiletého, a nezdařilo se. Pak jsem nějak pozapomněla, že jsme to vlastně hrozně chtěli vidět, a dneska přišla ta správná chvíle. Mladému je od té doby o tři roky více a asi je to dobře, protože v těch dvanácti by to nejspíš neocenil (i když ty dva předchozí filmy tehdy viděl a vypadalo to, že i pochopil). A tedy k filmu - inu, každý jsme nějaký. A obávám se, že ty divnoděti, se kterými se v rámci speciálněpedagogického studia a praxe setkávám, do tohohle pojetí světa až moc zapadají.

Vyjednavač (1998)

Tak tohle byla paráda. Napětí od začátku do konce, žádná intelektuálně-psychologicko-dramaticko-hysterická vycpávka, nic, co vás nutí přemýšlet o smyslu života, jenom celou dobu trnete, jak to dopadne. Nepřestávám se plácat po zádech za nápad dokoukat devadesátkové thrillery, které mě minuly, a že jich v té době bylo natočeno sakra dost a já jich sakra dost neviděla!

Moon (2009)

Nezáviděníhodné životní okolnosti, a ještě ke všemu na Měsíci, když je tam člověk tak Sam...

Dobrá znamení (2019) (seriál)

"I am tne archangel fucking Gabriel!" A jestli mají kachny uši, případně zda by se v devíti kruzích pekla našla taková věc jako gumová kachnička... Jo, takhle nějak si představuju Armagedon. Když je divák dostatečně trpělivý a netrvá mu rok, než se dostane ke třetímu dílu (protože první dva jsou rozjezd), je odměněn jízdou pekelně nebeskou. Já si ty dva rozjezdové nakonec i zopakovala, abych se vrátila do děje, a rozhodně mi to neublížilo.