Sisters of Death (1976)

Tak tenhle dedentní drive-in exploitation filmík mě opravdu skvěle bavil. V podstatě jde o velmi volnou adaptaci této klasiky: http://www.csfd.cz/film/39504-deset-malych-cernousku/. Viděl jsme už mnoho levných amerických hororů a thrillerů ze 70s, ale tento rozhodně patří k těm rozhodně zdařilejším. Jednoduchý příběh, ale opravdu perfektní napětí, od druhé poloviny i velmi slušné tempo, překvapivé zvraty, docela dobré hraní, než byste bejval vůbec čekaly, krásné mladé hippie kočky (v čele s hvězdnou Claudií Jennings, bývalou kráskou s "Playboy Playmate", která v té době byla na vrcholu svých tvůrčích sil, kdy ještě chudák netušila jaký tragický osud ji život přichystá) a posledních cca 10 velmi vzrušujících minutek, film by se dal z části označit i jako slasher, ale nebylo tu tolik krve ani nahoty. Chvílemi mi to připomínalo Bavův pre-slasher "A Bay of Blood", ale v porovnání s ním, byl tento film až moc krotký a spíš neškodný. Pokud ale patříte mezi fandy B-horroru, pak Vám tento snímek, pokud na něj narazíte, vřele doporučuji. Zapomenutý kousek ale skvělý.

Abducted (1986)

Lacinej 80s canuxploitation, který zcela jistě-bez debat, diváka zaujme nádhernou dech beroucí scenérií (točilo se v oblasti Britské Columbie), dále hlavní unesená hrdinka (ze začátku silně nepřesvědčivá, s postupujícím časem to ale bylo lepší a lepší), přirozeně krásná mladá dívka Renee (Roberta Weiss), která je velmi sexy i přes skutečnost, že se tu vlastně ani pořádně neodhalila, ano nahota tu není, což v podobném žánrovém filmu, nebyl zas až tak častý jev! Větší důraz je tu kladen na napětí-ale ani toho tu tolik není, než na násilí a různé špinavosti, příběh je velmi jednoduchý (ten koncept, otec a syn a jejich naprosto rozdílné charaktery, unesená dívka, která přilne staršímu muži k srdci a který ji de facto bere za svou dceru, to vše v kontextu z krásnou přírodou a velkým dobrodružstvím nebyl vůbec špatný), a občas skutečně efektivní, energický a trochu i dojemný, ale bohužel slabší a trochu nelogické okamžiky tu převažují, herecké výkony ale nebyli nejhorší, podle mě až z příchodem staršího muže na scénu, druhá polovina je z mého pohledu jednoznačně lepší a zajímavější. Ale i tak děkuji moc uživateli Bloodymu13, který mi tento, u nás totálně zapomenutý snímek doporučil. A já ho doporučuji též, za vidění určitě stojí, nejlépe takhle někdy na teplou letní prázdninovou noc.

Delirio di sangue (1988)

Krev mladých dívek jako znovunabytá inspirace pro tvorbu psychicky narušeného malíře, který si myslí že je reinkarnací slavného Vincenta Van Gogha. Vynikající perverzní trash, suprový masochistický kýč, ale také neuvěřitelná zábava. Perfektní bizarní, dekadentní, obscénní, zvrácená a zvrhlá záležitost, najdeme tu například i několik odkazů na reinkarnaci, nekrofilii nebo duševno. Film má dobrou atmosféru, místy poněkud halucinogenní (zejména psychedelické, leč trochu směšné finále!), prostředí starého hradu, tu funguje také velmi dobře, klavírní romantický hudební doprovod je rovněž parádně trefný a na místě. Co víc si tedy přát? Snad jen více nahoty, sexu, vražd, gore a možná i lepších speciálních efektů. Milovníci trashe, kompletisté, nebo masochisté si ale i tak přijdou na své. Děsivý ksicht narušeného nekrofilního posluhovače a majordoma Butlera (hrál ho bývalá peplum hvězda Gordon Mitchell) jen tak z paměti nevymažu, je fakt že svého pána Lawea zastínil, ale také je pravdou, že oba se tu navzájem skvěle doplňovali, fungovala tu mezi nimi jakási chemie, opravdu zvrácená dvojka k pohledání:-) Podobné filmy: "Color Me Blood".

Schizofrenik (1980)

Z části psychologický thriller a 80s slasher, to vše ale zabaleno do velmi průměrného kabátu, zabijáka jsem sice nebyl schopen identifikovat téměř až do konce, to jediný klad (ale bohužel na dlouho ten poslední), stále jsem byl přesvědčen o tom, že je to ten Kinski, některé pronásledovací scény a mordy (spacháné ostrými nůžkami) byly velmi slabé a neefektivní (bez krve ani gore), film bohužel trpěl tvůrčí neosobitostí, chtělo to bejvale nějakou dobrou invenci, větší oživení, více intrik a zvratů v tak už děravém a slabém scénáři, spíše mě to nudilo, napětí tu bylo opravdu pomálu. Nej scéna, abych ale jen nekritizoval: vyhrocená událost u garáže s Kinskiho dcerou a první vražda, která mě docela navnadila. Film který nepřekvapí ani neurazí, bohužel na 80s slasher záležitost po všech stránkách spíše slabota. Určeno spíše pro kompletisty a fanoušky Klause Kinskiho, který tu byl jako vždy děsivý ale i zábavný.

Karhanova parta (1950)

Pomalu nestravitelná a nezáživná budovatelská agitka, opět jen samá práce, budovatelské nadšení, práce a zase jen práce, socialistická hesla, poučky, úderky a zlepšováky, na lásku a na soukromý život pomalu není čas. Ale přesto to mělo něco do sebe, tu dobu a myšlení těch lidí z nás tady nikdo nezažil, takže je těžké někoho kritizovat a odsuzovat. Souhlas ale s tím co se týká Plachty (ve svém bohužel posledním filmovém představení), že jde zcela určitě o jednu z jeho nejméně sympatických rolí, možná dokonce nejhorších, od druhé půle je to však zase ten starý dobrý Plachta, v jádru poctivý pracovník, zbavivší se starých přežitků a myšlení. František Smolík v příkladné uvědomělé roli zkušeného mistra-dělníka, milující svou práci a závod nadevše, je jednoznačně nejsilnějším článek tohoto filmu. Dělníky tenkrát tento film určitě zaujmout musel, propaganda ať už třeba k povzbuzení a uvědomění našich pracujících to byla mistrná:-)

Dobře situovaný pán (1939)

Marvan v hlavní roli a dokonce i trochu jako milovník, že to není možné? To byste museli vidět tenhle polozapomenutý komediální klenot, obsazený osvědčenými komediálními tipy, Marvan sice nakonec utřel nos, ale nutno podotknout že s noblesou sobě vlastní. Co dál dodat, Ferbaska tu nijak nevybočuje ze svých stereotypních až někdy už doslova únavných rolí, Nedošínská tradičně dobrá, stejně tak Pešek, který se tu setkal opět se svým parťákem Strejkou, co by studentem z "Cesty do hlubin študákovy duše" ze stejné doby. Opět samej vtípek, ale oba tu tentokrát hráli elektrikáře, a nakonec Plachta, ano můj velký oblíbenec, byl to podle mě zase on, který zde na sebe strhl nejvíce pozornosti, včetně diváckých sympatií, opět mě zde zaujal, měl tu nejvíce komediálních scén, ta s indiány ve snu a ze ztraceným totemem v podobě dětské panenky neměla chybu, sranda byla i to jak si myslel že zpronevěřil šéfovi peníze a jak to začal přepočítávat, to kolik let by musel splácet statisícový dluh, při svém platu tuším 700 kč s odkladem 200 kč měsíčně:-) Sice jde o další z řady naivních, leč kouzelných snímků z té doby, na film se dobře kouká, diváka baví, a ani moc nenudí. Lepší dobový průměr.

Zlaté ptáče (1932)

No po filmařské stránce naprostý kýčovitý brak, ale to u režiséra Kmínka nebylo zas až tak nic překvapivého. Film má tolik chyb a technických nedostatků, až to budí smích, viz například některé nelogické dějové zvraty, nešťastné vysvětlení, že jde jen o sen a že to děcko (i barová tanečnice) ve skutečnosti neumřeli. Já to opravdu nepostřehl a bral za samozřejmost a pomalu sem se neubránil slzám, ač mě ten nemožný tlustý fakan (nejslabší článek filmu, režisérovo vlastní dítě, od té doby se v šoubyznysu vůbec nic nezměnilo) kterému vůbec nebylo rozumět, po celý film neuvěřitelně štval. Svým způsobem jak to bylo ale pitomé, tak to bylo místy i docela hezké, milé a kouzelné. Scénář nebyl vůbec špatný, chytnout se tohoto námětu v té době někdo z renomovanějších režisérů (napadá mě například Innemann nebo Machatý) a mít i dostatek financí, mohl to být docela dobrý dramatický trhák, který se mohl objevovat pravidelně dodnes na našich obrazovkách, takhle jde o právem zapomenutý a opomíjený film, televize se filmem moc nechlubí, nejspíš proto aby se zakryly ty tzv. špatné filmy a divák byl přesvědčen o tom, že v tý době vznikaly jen samé dodnes reprisované klenoty, no ještě že tu máme ten CS-film. Pro Korbelaře to byla opravdu první větší dramatická role, celkem se mi zde i líbil, krasavice Šárková v lehce erotické roli, mě ale moc nezaujala, i když její kladný a vřelý vztah k dětem byl nepopíratelný, trochu si šlapala na jazyk a nebyla ani tak hezká, jako ve svých jiných pozdějších filmech, zajímavé, když ji tu bylo 25 a byl to jeden z jejích prvních filmů, nejspíš i u ní platilo, čím starší tím krásnější a filmově vyzrálejší, ale s tím omezeným rozpočtem prostě žádné velké zázraky dělat nešly. Dále co mě zde štvalo byl naprosto nezáživný a brakovitý hudební doprovod (včetně zpěvu) a role tyranského majitele hostince (lidská povaha se od té doby vážně moc nezměnila), ten byl taky směšný až úděsný. Film má tedy podle mě hodnotu hlavně tu dokumentární, občas to vypadalo jak když se člověk kouká na Čáslavského dokumenty z tý doby (pece, kouřící komíny, ocelárny, fabriky). Film je z roku 1932 a i tady najdeme odezvu na "Velkou hospodářskou krizi" z třicátých let, jak v dialogu u píva, tak i obrazně. Strašně nešikovný, ale jinak docela milý film:-)

Más allá del terror (1980)

Duchové mrtvých a zavražděných přišli právě vykonat svou pomstu. Raritní a velmi obskurní mix bikersploitationu a zombie filmu, něco ve stylu Ossoriovi templářské "Blind Dead" serie, opět velmi dobré masky. Velké sleazy, nějaký ten sex a nahota, dokonce i milovníci gore si zde přijdou na chuť, v kratičké scéně ve finále, masturbace u oltáře naprosto šílená věc. Okolí starého oprejskaného, temnými-nadpřirozenými silami začarovaného kláštera, kde se začnou brzy dít velmi podivné věci, kosterní zombíci, právě ožívají, je neuvěřitelně strašidelné místo, kam bych osobně nepáchl ani ve dne. Film se odehrává převážně v noci, škoda že je snímek tak tmavý, ale pocit strachu a úzkosti, díky docela slušné atmosféře, v divákovi navodit dokáže. Vůbec film je neuvěřitelně nemorální, cynický, chladný a syrový. Byla to taková blbinka, po dějové stránce, ale člověk se nenudil a film mě osobně utekl jako voda, některé nápady byly fakt dobré, stejně tak jako úžasný plakát.

Žoldácké komando (1981)

Z nostalgie, někdy v patnácti určitě za 5*, film bych viděl jako jeden z nejlepších a nejsilnějších Kung-Fu / Karate filmů všech dob, ale dnes na mě tahle ve své době jistě skvělá 80s martial-arts béčková podívaná, už tak silně jako tenkrát nepůsobí. Děj slabší, ale spolu s akcí krásně přímočarý, po choreografické stránce je film perfektní, v dobře namíchané směsi, je tu spousta zábavy, a plno skvělých akčních (s občas dobrými kaskadérskými kousky) a násilných scén (drsný Vietnam v retrospektivní scéně, ustřelené chodidlo, zahradní párty, finále se špetkou kratičkého gore), luxusních zvukových efektů a lá Bruce Lee filmy, všechno zde působí neuvěřitelně živé, atmosféra a groovy funkový hudební doprovod, cool týpci, afro účesy, parádní káry, příjemně se na to fakt kouká, všechno tu v neuvěřitelně rychlých po sobě jdoucích sledech odsejpá, čas vůbec nemusíte hlídat, člověk se vážně nenudí, vypíná mozek a relaxuje, dlouho mi ale trvalo (přes některé podivné dějové zraty) než jsem pochopil myšlení toho osamělého zakukleného snipera i myšlení celé té 5ti členné speciálně vytvořené silné akční grupy z vietnamštích veteránů, která tu má za úkol pomstít se za zmrzačení jejich přítele. Proč oni vždy po střelbě nepronásledovali toho střelce? To jak se tu ti týpci formují a dávají dohromady ke speciálnímu úkolu, mi připomnělo onu známou scénu ze "Sedmi statečných". Ale tam nebyli žádní atumobiloví dealeři, štětky, a nebo stavební dělníci, většina osobních problémů se tu řeší onou Karate / Kung-Fu metodou, ač to vypadá někdy už opravdu směšně. Konec překvapivý, ale tak trochu očekávaný (identitu střelce jsem odhalil docela brzy), ale i tak jde o příkladné béčko, určené především fankšmejkrům, je to špatný film ale příjemný. Tyhle staré kultovní filmy ve své době na starých vhs kazetách, prostě nešlo nemilovat. Motto, "Joseph vás potřebuje." Je opravdu pamětihodné, stejně tak jako ta replika s chovatelem prasat.

Endgame - Bronx lotta finale (1983)

Několik "recyklovaných" nápadů z o rok mladšího D'amatova post-nukleárního trashe "Anno 2020 - I gladiatori del futuro", a nejen z něho, ale jinak opět spousta podle mě obstojné akce a přestřelek, na motorkách, autech, ale i na zemi, desítky ne-li stovky mrtvých, zábavy, levných trikových efektů, opět několik bizarních postav jako mutanti, barbaři, SS jednotka s plynovými maskami, rybí muž, nevidomí mniši, vojáci vypadající jako Darth Vader, na druhou stranu ale i zajímavých, legračních kostýmů, gore je tu tentokrát méně (i když krátká sekvence se sekyrou v hlavě byla docela dobrá), prostředí bylo to co mě tu ale tentokrát vůbec neoslovilo, první polovina filmu byla z mého pohledu daleko nudnější a únavnější, spousta tmavých a mlhavých scén, v opuštěném jadernou válkou zničeném městě a polorozpadlých skladech, dotoho ta strašná monnotóní hudba, od druhé se to trochu rozjelo, tempo se zrychluje, film přibral na obrátkách, akce střídala akci, no ona tu byla téměř nonstop, přišlo více vzrušení, několik zajímavých scén, různých nových rekvizit, technických vymožeností a vychytávek, "B" obsazení bylo jednoznačně zvučnější, 2 herci (Cliver, Yamanouchi ve skvělé a příjemné roli Ninja bojovníka) se objevili i v předchozím filmu, příběh i když působil ploše a nenápaditě, tak nebyl úplně nejhorší. Eastmen v roli padoucha (opět!) byl neuvěřitelně cool a ďábelskej týpek, ale jinak totálně chladný k ženám, což nebyl zas až tak častý jev v jeho filmech, krásná mulatka Laura Gemser se nám tu opět trošku odhalila, i když nechtěně (jak překvapivé, už jsem vážně myslel že ten moment nepřijde!), jinak zde hrála opět pod dozorem svého manžela Gabriela Tintiho. Finále mě ale jinak dobře pobavilo, charakter Al Clivera bohužel trochu zklamal. "Vítěz bere vše". Kdo vyhraje, není bohužel divákovi už známo, následuje otevřený konec, tentokráte ale nevadí. Dávám slabší 3*, filmu podle mě přesto něco chybělo, nebyla to nejhorší žánrovka, za shlédnutí určitě stojí, ale viděl jsem lepší, ale pokud paříte mezi fandy post-apokalyptických filmů, potažmo trash/režiséra D'amata, film si jistě užijete.