tulen12345

tulen12345

Slovensko
záujem: československá filmová tvorba

8 bodů

Moji oblíbení herci

 • foto

  Luděk Munzar

  Můj nejoblíbenější herec, legenda všech legend...:-) a s obrovským hereckým rejstříkem. V mládí se propracoval od rolí v romantických mladíků (Dědeček automobil, Srpnová neděle) až do postáv s hlubokým psychologickým rozpoložením (Neviditelný, Žlář nejtemnější, Klobouk plný deště). Dokáže mě upoutat prakticky ve filmech jakéhokoliv žánru, ale u mě má velké plus zejména za hlavní rolu v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře a dramatické TV-inscenace (Ubohý pan Kufalt, Královská hra, Opory společnosti, Spor architekta Zítka, Otevřený kruh,...), nezapomenutelný jako Valentín Bláha v Našich furiantech. Občas se rád pokochávám rovněž dokumenty a cestopisními filmy, na kterých se často podílel jako průvodce.

 • foto

  Vladimír Brabec

  Legenda ze zlaté éry Národního divadla, se hereckým širokým rozsahem a sympatickým hlasem. Za pozornost stojí jeho herectví např. v historických komediích Poslední růže od Cassanovy, Svatby pana Voka, Píšťalka pro dva, televizní adaptaci románu Charlese Dickense Malá Dorritka, národno-obrozeneckém seriálu Sňatky z rozumu (Antonín Dvořák), muzikálu Sto dukátů za Juana či rodinném filmu Kapitán Korda. V neskorších letech 1974-79 si zahrál legendární postavu majora Zemana v seriálu 30ti kriminálek, po kterém se stal pro 90% diváků hercem jediné role (což se bohužel odrazilo i na jeho filmografii od 80.let nahoru s malým počtem výraznějších počinů na filmovém plátnu). Pozor, i major Zeman byla role nacházející se v jednotlivých příbězích v zcela odlišných polohách! -od vynikajícího kriminalistu (Studna), přes romantického hrdinu (Mědirytina), zranitelného člověka (Štvanice) až po zlobivého tatínka (Šťastný a veselý) či veselého komika (Třetí housle).

 • foto

  Václav Voska

  Hodně nedoceněný herec, na kterého si potrpí spíš fajnšmejkry :-) Průvodce Sňatkami z rozumu, Kramerius z F.L.Věka, Watson v parodii Touha Sherlocka Holmese, tajemný otec v Panně a netvorovi, doktor v Nikolu Šuhaju loupežníkovi, opuštěný titulní hrdina v komorní Noci klaviristy, nenápadný starožitník v Růžích pro Zemana atd... Mě ale nepřestává s ním fascinovat divadelní záznam filosofické komedie VAJÍČKO (1968), což je opravdová Voskova životní role, kde celých 100 minut snad ani nesleze z obrazovky, baví diváky, nechává je se zamýšlet nad fungováním světa i nahlédnout do psychologii jedné postavy silně rafinované... Velké díky cyklusu "Herecké hvězdy" na ČT artu, kde po dlouhé době zařadili do vysílání celou řadu výborných (a bohužel zapomenutých) TV-incenací s Václavem Voskou v hlavní roli ze 60.let: Dědictví na úvěr, Měsíc s dýmkou, Kříšťálová noc, Obžalovaná a především úžasný Zločin lorda Savila podle Oscara Wildea. Za zmínku stojí i zcela atypická hlavní role v akčním seriálu Rozsudek (1971).

 • foto

  Jiří Adamíra

  Pan herec s obrovskou noblesou a podmanivým, mírně sarkastickým hlasem, který mimo jiného využil i v mnoha rozhlasových hrách. Jedinečný rada Korejs v Panoptiku města pražského a majitel kina Nerudný z Byl jednou jeden dům. Upoutal mě i v netypicky akčních rolích v kriminálkách Hra bez pravidel a Rukojmí v Bella Vista. Z televizních inscenacích - úžasný kousek: Ministerstvo strachu (1966). Pak zejména v 80.letech hrál různé role v mnoha historických, uměleckých a životopisních filmech, které mi moc sedli (Putování Jana Amose, Lev s bílou hřívou, Božská Ema, Komediant, Hanussen). Pouhé tři roky před smrtí zazářil v hlavní roli Albrechta z Valdštejna v dvoudílném historickém snímku Popel a hvězdy.

 • foto

  Vlastimil Brodský

  Velkej grand! Pana Brodského zařazuju do svého TOP10 mimo jiné z nostalgických důvodů: jako malého kluka mě hodně upoutal jeho ředitel v dětském filmu Ať žijí duchové, kdy jsem si říkal, že tohle je přesně ředitel, jakého bychom potřebovali ve škole - přátelský, ochotný zazpívat a popovídat si s dětmi, chodít s nimi na výlety ve volném čase. Později jsem si "Bróďu" zamiloval jako velikého učitele Aloise Drchlíka v sci-fi seriálu pro dospívající mládež Návštěvníci, stejně jako ve Světácích, Broukovi v hlavě a různých televizních komediích. Jeho veliký přínos pro českou kulturu pro děti a mládež je nesporný, stejně jako pro filmovou a televizná zábavu v celé řadě děl, ale můj největší obdiv má za herecký výkon v psychologických dramatech Jiřího Hubače Mapa zámořských objevů a Tažní ptáci a hlavní roli v německém válečném filmu z prostředí židovského ghetta Jakub lhář (1974).

 • foto

  Radovan Lukavský

 • foto

  Petr Haničinec

 • foto

  Karel Höger

 • foto

  Miloš Nedbal

 • foto

  Jiří Vala

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace