Čtec

Čtec

okres Praha
předčítač

• 21.12.2013  16:50
    Království lesa (TV film) (2008)

Strašnej drasťák. Majitelům slabších nervů nedoporučuji. To je hrůza, co se v tom lese děje. Zvláště pasáže ze života hmyzu mi daly zabrat :-))

• 14.12.2013  02:14

Je na tom filmu něco zajímavého. Asi to bude jeho svým způsobem zvláštní atmosféra. A navíc ho povyšují dvě složky: hudba od Pehy promlouvající krásným hlasem Kataríny Knechtové a především pak malá, leč dokonalá, Kristína Svarinská. A tak jsem jej viděl už dvakrát a kouknul bych se klidně i potřetí.

• 4.12.2013  21:20
    Jak prosté (TV seriál) (2012)

Prosté? Asi jo. Ale taky, až na Lucy Liu, naprosto nezajímavé. Zvláště oproti briské verzi seriálu. Tenhle Sherlock nepřinesl vůbec nic kromě amerických konverzačních klišé. Chcete si o tom promluvit?

• 14.11.2013  19:48
    Cirkus Bukowsky (TV seriál) (2013)

Už u několikátého českého filmu (či seriálu) jsem zaznamenal hodně potlačenou vizuální barevnost. V tomto případě brutálně. Ale vůbec mi to nevadí, naopak. K tématu se to hodí a vypadá to (alespoň tady) zajímavě a dobře. Například záběry nebarevných interiérů bytů skoro připomínají pouze lehce kolorovaný černobílý film. Ale k těm bytům to pasuje. Nebo se mi moc líbily nadhledové záběry auta jedoucího podzimním lesem - z barev vlastně jen odstíny žluté. Paráda... Jinak Bukowsky je sympaťák, je to fajn a uvěřitelná postava. Zajímavá je také postava Mariky Šoposké, kterou mám čím dál radši. Docela se těším, jak to bude dál, a to není málo.

• 10.10.2013  02:35
    Rivalové (2013)

Přátelé, na tenhle film jsem čekal od 29. července 1979, kdy jsem viděl v televizi poprvé přímý přenos závodu F1, Grand Prix Německa z Hockenheimringu (vyhrál Jean-Pierre Jabouille s překrásným monstrem Renault RS 10 Turbo). Tímto dnem, v podstatě hned po skončení přenosu, jsem začal hltat veškerou dostupnou literaturu o ef-jedničkách (moc toho tenkrát u nás nebylo). Niki Lauda tehdy sice se sotva průměrným brabhamem zrovna moc nezářil, nicméně objevil jsem jeho knížku Mé roky s Ferrari, a ta mne dostala zcela a úplně. Niki v ní svým suchým, věcným, ale přitom neuvěřitelně sdělným (a pro mne i poutavým) stylem popisuje právě tu dobu, ve které se film Rivalové odehrává (takže pro ty, jimž se Howardův film líbil, bych Mé roky s Ferrari viděl jako vhodnou doplňkovou četbu). Strašně mne tehdy mrzelo, že jsem se o F1 nezačal zajímat o pár let dřív a nezažil polovinu 70. let "v přímém přenosu"... Teď mi tohle přání splnil Ron Howard vrchovatou měrou, a ani jsem si - zvlášť po různých předchozích nezdařených či přímo nejapných pokusech natočit hraný film z prostředí F1 - nedokázal představit, že by výsledek mohl být tak vynikající. Zobrazení jak prostředí, tak pilotů Jamese Hunta, Claye Regazzoniho, majitele stáje lorda Hesketha a dalších je neobyčejně věrné a přitom dle mého i dostatečně zajímavé pro nezasvěcené diváky, vše podstatné je i přes omezenou stopáž filmu dostatečně osvětleno a zdůvodněno. A Daniel Brühl? Jak už se zde objevilo, Daniel Brühl skutečně JE Niki Lauda. Prostě opravdu skvělý film a můj splněný sen. Jen ještě pro zajímavost: na projekci jsem byl v sále s technologií 4DX a tak musím pochválit i koordinaci pohybů sedadel s vlastním filmem, jejich vrkot a drkot při tůrování těch dvanáctiválců, přesné naklánění v klopených zatáčkách, záškuby při řazení kvaltů ale i třeba výraznou a dráždivou vůni tanečnic samby na brazilském okruhu Interlagos... Ano prosím, i takovéto hmatové a čichové libůstky film předkládá. Až tak, že před havárií na Nürburgringu by se u mne krve nedořezal, jak jsem se bál, co se bude se mnou v tom "kokpitu" vlastně dít. Dcera se na mne vyděšeně podívala, když jsem najednou křečovitě sevřel obě opěrky - ale víc už prozrazovat nebudu...

• 7.10.2013  22:15
    La traviata (divadelní záznam) (2005)

Skvělý zážitek... Mimořádné pěvecké (a také herecké) výkony, především sympatické ústřední dvojice, snad ani není třeba připomínat, ale co mne dále zaujalo, byl velice zdařilý překlad do češtiny v titulcích. Nedávno jsem byl s přáteli z USA v Národním divadle na Prodané nevěstě, která byla v titulcích přeložena do angličtiny a němčiny. Němčina ještě šla, ale angličtina byla vyloženě odfláknutá. Vím, že vždy je lepší překládat do mateřského jazyka (což je příklad této Traviaty), ale tak by si mohlo Národní někoho, kdo by udělal překlad na úrovni, najmout. Přátelé titulky ocenili i tak, ale přesto bych to tímto naší zlaté kapličce vytknul :-) Omlouvám se, že sem moje úvaha tak úplně nepatří, ale při té Traviatě mne to prostě tak napadlo.

• 5.10.2013  00:26
    Zabiják (1993)

Věčná škoda, že Bridget Fonda přestala hrát... Zabiják jen ukazuje, jaký rozsah rolí dokázala uhrát, přesvědčivě a s velkým šarmem. Je takovou "milou Nikitou".

• 21.9.2013  22:00
    Život pod našima nohama (TV seriál) (2005)

Bezobratlí jsou nechutní.

• 28.8.2013  00:41
    Dům (2011)

Zuzana Liová je prostě dobrá. Po Tichu se mi moc líbil i Dům. Jsou to neokázalé filmy, kde se toho jakoby moc neděje, jakoby obyčejné. Akorát že - život se tam děje! Takový, jaký opravdu je.. Kromě Judit Bárdos, která se musí líbit snad každému (chlapovi), byl perfektní i Miroslav Krobot. Projevování otcovské lásky dcerám je vyloženě jeho parketa :-)

• 22.8.2013  02:09

"Nejnovější americká produkce obsahuje 128 minut sexu, ze 130 minut." .. "A co jsou ty zbývající 2 minuty?" .. "Psychologie."

• 15.8.2013  20:51

Je to kultivovanější, než ten český název :-) A Heather Graham je krásná, jako vždy.

• 22.7.2013  01:42
    DO-RE-MI (TV pořad) (1998)

Nes(t)oudnost některých lidí ohledně svých pěveckých schopností je šokující :-) ... "Přátelé mi říkají přezdívkou.. Můžu to říct?.. Arizonská pěnice, no!"

• 18.7.2013  00:43

Asi jsem se musel minout povoláním - proč vlastně se neživím testováním videoher? ... Jinak před pár lety se tito hoši museli jevit jako pěkní prdlouši, ale dnes po Teorii velkého třesku už je to vlastně normálka... Vadil mi až nepříjemně exaltovaný záporák, naopak klobouk dolů před dvaasedmdesátiletou Shirley Jones.

• 13.7.2013  02:43

Je určitě potřeba zdůraznit, že tento kousek natočili, zahráli, nazpívali, prostě kompletně zpracovali sami biatlonisté, a to mezi závody na různých štacích světového poháru během sezóny 2012/2013. Je to crazy parodie na "dabl ou sevn" a myslím, že vzhledem k tomu, jak filmeček vznikal, a že pro zúčastněné to byl většinou první zážitek tohoto druhu, zaslouží plné absolutorium. Vedle borců v miniaturní roli Zdeňka Vítka a Jaroslava Soukupa (schválně jestli je najdete) zanechala výraznou českou stopu naše krásně zpívající hvězda Gabriela Soukalová, které tímto přeji hodně štěstí do olympijské sezóny!

• 22.6.2013  23:00
    Zlatá hokejka 2013 (TV pořad) (2013)

Pořad bez jakéhokoliv nápadu, obsahující recyklované "gagy" z minulých let, které ale nebyly vtipné ani napoprvé. Hvězdička navíc je za Ivu Kubelkovou, moderátorku na úrovni.

• 16.6.2013  22:38

Bridget je tu přitažlivá asi tak, že být Markem Darcym, raději bych si vzal tu lesbu...

• 15.6.2013  11:06
    Kdy to bylo (TV pořad) (2013)

Máme to ale v naší veřejnoprávní televizi krásné moderátorky :-)

• 5.6.2013  00:54

Tušil jsem, že to bude síla - a byla. Úžasně mnohovrstevnatý film, po kterém se člověku honí hlavou spousta věcí a ne úplně dobře se usíná. K tomu dokonalé herecké výkony všech tří hlavních herců. Někdy ještě napíši víc, protože ten film mne fakt oslovil, a to tak, že hodně. Jen se ještě přiznám k mojí lehké úchylce, která mi film myslím hodně přiblížila - rád předčítám...

• 23.5.2013  18:40

Moje pravděpodobně první návštěva kina, alespoň pokud si vzpomínám. Bylo to s dědou a babičkou v dnes už neexistujícím kině Eden v Braníku. Pamatuji si jen tolik, že jsem měl následně hrůzostrašné sny, které se mi vracely dost dlouho a zdálo se mi, že na mne něco padá z oblohy a já tomu nemohu utéct. Zvláštní asociace.

• 23.5.2013  18:33
    Hezké sny (2007)

Nepřišel mi ten film jako něco extra, ale zajímavé je, že v noci po něm jsem měl velice zvláštní sny, jež byly jednoznačně filmem ovlivněné. Tak asi na něm přece jen něco je.

• 16.5.2013  18:41

Ouro Preto je nádherné město rozložené v kopcích a krásné přírodní scenérii. Připomínalo mi naše barokní města, nebo třeba také horní/hornickou Banskou Štiavnici. A množství kostelů je na tak (dnes) nevelké město přímo šokující. Prostě krása. A velmi zajímavá a příjemná je třeba i Marianna. A Brazilci jsou pohodoví lidé, prostě v Brazílii je příjemně (pokud se člověk velikým obloukem vyhýbá favelám ve velkých městech). Jak píše "lubospoti", Brazílie je skutečně jedna z nejzajímavějších zemí na světě.

• 12.5.2013  22:30
    Ruth to vidí jinak (TV film) (2004)

Sex ve městě (Liberci). Je to natolik holčičí, že se v tom ne každý (chlap) dost dobře vyzná :-) Ale ne, špatný film to rozhodně není. Vizuální stránka (hlavně ta červená) se mi docela líbila.

• 11.5.2013  22:47
    Bony a klid (1987)

Nesympatická doba, nesympatické téma, avšak vyjímečný film. Dnes mne jako první v souvislosti s tímto filmem napadne hudba od Frankie Goes To Hollywood. Životní role Jana Potměšila a Romana Skamene.

• 11.5.2013  15:38

Výborná crazy komedie z netradičního prostředí, které s sebou přináší spoustu neotřelých gagů. Motiv hledání dětí je zase velice dojemný. A Lena Farugia? Její reflexy v krizových situacích jsou neodolatelné. Škoda, že nehrála ve více filmech.

• 9.5.2013  01:20

Sice se zde vyjímečně nespouští po provazovém žebříku z helikoptéry, ale jinak je v tomto filmu Belmondo ve vrcholné formě. Hýří dokonalými převleky, v jednom z nich je téměř dokonalým panem Tau, včetně deštníku.

• 26.4.2013  01:02

Příběh je výborný, ale jeho filmové zpracování mi není blízké.

• 24.4.2013  23:53
    Atlet roku 2012 (TV pořad) (2012)

Oceňuji neotřelá amatérská "pěvecká čísla". Například Rychlý holky si zaslouží ocenění za odvahu.

• 22.4.2013  21:26

Ahoj spolužáku Otto. Vzpomínám, jak jsi při hodinách Základů stavebnictví neustále kreslil svoji ruku. A jak jsi i v zimě nosil jedině krátké kalhoty. Mohlo mne napadnout, že Tvůj život nebude tuctový :-) Držím palce, ať se Ti daří!

• 19.4.2013  23:50

Nevím, čekal jsem tedy víc. Příběh mi přijde jako stokrát omleté klišé a ani různé pseudosurrealistické triky s tajemnými pytli, znovu a znovu se objevujícími vrchními apod. mi nijak nepomohly. Carole Bouquet je však mimořádně krásná.

• 19.4.2013  18:42

Vyzdvihl bych kameru (detailní záběry, perfektní využití širokého formátu pro dialogy) a co hlavně - práci s barvami (především na pozadí těch detailních záběrů). Tolik krásných odstínů zelené v jejich vzájemné kombinaci se žlutou jsem ještě asi neviděl.