Krvežíznivé opice (2007) odpad!

To je tak pitomý, že si to nezaslouží ani čestnou hvězdičku za Constantina.

Černé vdovy - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Fakt nevím, námět mi přišel fajn, obsazení +- taky, ikdyž je evidentní, že na množství produkovaných seriálů máme buď moc málo herců a nebo málo odvahy obsazovat neokoukané tváře. Ale zbytek je tragédie. Námět je evidentně na 8 dílů nedostatečný. A hlavní linka, která dodává humor je naprosto dokonale ultratrapná. Nevím, jestli to někde opsali nebo nedejbože vymysleli, ale držet humor na tom, že brňáci jsou idioti, co neznaj metro a na druhou stranu že pražáci jsou idioti, co neviděli nikdy brňáka, no to bylo peklo. Snad úplně první reakce sektretářky vyloudila jakýsi půlúsměv a to by tak jako stačilo, že se to potáhne zbytkem dílu, no tak to jsem fakt nečekal. Díl ještě zkusím, kam že se to bude posunovat, no bez ideálů.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

S01: Mňo, tak další věc, kterou prostě nemohu hodnotit úplně jednoznačně. Jedná se o jakýsi vhled do americké dospívající mládeže. Hannah spáchá sebevraždu, před smrtí nahraje 6.5 kazet a na každé straně kazety uvádí jeden důvod, proč to udělala. K pozitivům musím jasně zařadit, že seriál (vesměs) nenudí, je velmi dobře udělaný, skvěle obsazený a odehraný. A že jsem tu první sérii lupnul za dva dny, takže španý a podprůměrný není. Zbytek budu bohužel spíše kritizovat. Seriál má ukazovat šikanu, vnitřní deprese, kdy třináckrát nic vede až k sebevraždě. Ale "důvody" jsou asi až na jeden naprosté prkotiny. To by se musel sebevraždit každej druhej školák. Jako starší generaci mi unikají poměry na americké střední tak jakože obecně (kroutím hlavou prakticky kdykoli se to v nějakém filmu či seriálu prezentuje). Bez studu přiznám, že jsme byli na střední banda telat a vrcholem bylo, že jsme si v lese narazili bečku a sešlo se nás málokdy víc než 10. Děti se zde chovají ale velice dospěle, vedou nepubertální dialogy. Vždycky mě bere klasické klišé "ten a ten doma pořádá párty", což podle filmařů znamená, že se minimálně 100 lidí sejde u toho kohosi doma a ten kdosi je všechny nakrmí a opije (na množství lidí je to taková spíš větší svatba, takže ten kdosi zřejmě vytáhne z kapesného 2 a více tisíc dolarů a pozve domů všechny kamarády). To je na střední přece normální. Prezentace střední školy, kde vládnou sportovci a jediným cílem děvčat je roztleskávat bude asi reálná, pro nás ale většinou nepochopitelná a jestli ty sebevraždy a útoky se zbraní v amerických školách nebudou mít v tomto kastovacím systému svůj původ. Předlohu jsem nečetl, takže je klidně možné, že se tam čtenář postupně dostává Hannah do hlavy a více to chápe. Jestli se něco filmařům nepovedlo, tak právě tohle. Hannah je povětšinou v naprosté pohodě, má milující rodiče, kamarády a ve škole se jí stalo pár prkotin. Nic zajímavého. Do obrátek se to dostane až v díle se snásilněním a to je další nezvládnutá věc, protože jí sice bylo ublíženo, ale prezentovali to spíše tak, že si pro to sama došla (vím, že je násilník, vím, že znásilnil kamarádku, vím, že je to hajzl, ale já přejdu město, nepozvána vlezu na jeho párty, v prádýlku mu vlezu do vířivky a pak se jako divím, že to hovado, co vojelo půl školy chce vojet i mě a "ne" mu neřeknu, ikdyž by nejspíš nefungovalo). Poslední kazetou to pak korunuje, protože "dá životu novou šanci", vyrazí za poradcem, ale neřekne, co se vlastně stalo a pak ho na kazetě obviní, že jí sakra nepomohl. Přitom - v rámci jeho možností a pravomocí - udělal prakticky maximum. A ona si najednou druhou šanci rormyslí, obejme se s úsměvem s mámou a klidně si jde šmiknout žíly. Pomíjím, že prakticky každej, kdo by se pro něco takového chladně rozhodl a pak doma klidným hlasem vyprávěl do mikrofonu 13 promakanejch příběhů, by měl tolik času k zamyšlení, jestli není jiná cesta, že by to pak stejně nedal. Možná hodnotím cynicky, možná dnešní mladé generaci už nerozumím, chápu, co autoři chtěli, podle mě se to prostě nepovedlo. Přečetl jsem si pár komentářů k druhé sérii, určitě ji postupně dám, ale moc od toho nečekám.

Black Lightning (2018) (seriál)

Vydržel jsem docela dlouho až do druhé série, částečně za to mohly náznaky, že by se BL měl účastnit arrowerse crossoverů. To se naštěstí neděje a já musím konstatovat, že už jsem měl seriál stejně jako pracovní kulisu a že už mi bylo od srdce jedno, cože se to tam vlastně děje. Co se vlastního děje týče, tak hlavní hrdina pořád někde běhá a od rukou mu srší blesky. K tomu extrémně protivná rodinka, dcery jsou na přesdržku a k dovršení všeho v sobě ještě minimálně jedna nachází taky superschopnosti, tak semtam taky běhá po nocích. Jasně, nějakej ten záporák se tam najde, ale případné dobré momenty ty dlouhé pasáže, kdy hrdina řeší co sám se sebou nebo když řeší co s rodinou a jak zvládat pubertální dcery, to spolehlivě utlučou. K tomu je seriál hodně korektní, takže lesby najdeme (to už snad dneska úplně všude a bonus je čarná lesba, ale samozřejmě lezou po vášnivé noci z postele oblečené). Až na výjimky se jedná o čistě černošský seriál, který průběžně poukazuje na rasismus, no mně spíš ten vhled do černošské komunity ukazuje, že nejsou o nic lepší a veškeré ty situace "jaktože bude novej ředitel bílej" mi tak akorát zvedaly žaludek. Čili nějaký závěr. Natočeno je to standardně. Hrdinové v kostýmech teda vypadaj dost jako šašci, ale to je věc vkusu a asi to nedokážu docenit. Podkreslení rapem, to už taky každej nesnese, to už bych radši dechovku. Je to jedna z mnoha a mnoha komixovek, kterých je za poslední roky víc a víc a nejspíš až moc, takže pro nadšence asi jo. A co je podstatné, je to většinou strašná nuda.

Reverie (2018) (seriál)

Začal jsem sledovat kvůli zajímavému námětu a samozřejmě kvůli Sarah, ale jsou prostě projekty, které nezachrání ani krásná hlavní hrdinka. Seriál začal ještě docela slušným pilotem, který sliboval solidní scifi odpočinkové béčko, možná céčko. Poměrně rychle to ale sklouzlo na nekonečná klišé, nekonečnou nudu a často na neskutečně pitomé zápletky. Sarah povětšinou někoho tahá z virtuální reality, ten někdo tam chce zůstat, většinou i poté, co obdržel informaci, že jeho tělo umírá, a že bez něj bude mít smůlu i tady. A tak se to motá a motá a pak Mara řekne nějakou oduševnělou větu, že se dotyčný studem málem propadne a ihned vyřkne to zpropadené "exitus" a z té virtuální reality vypadne. Samotná podstata té reality je neuvěřitelná pitomost, to jak se postaví dokonalý model jen ze sociálních sítí nebo jak za hodinku tým slepí novou realitu atd. Tou podstatou mi to připomnělo jeden díl black mirror, kde ale vtipně při sexuální scéně uznali, že zrovna o tomhle na sociálních sítích hrdiny nebylo ani slovo, tak že to holt nahradili defaultem z pornofilmu. To mělo alespoň vtip. Reverie se ale tváří strašně vážně a jen tím tu strašnou pitomost umocňuje. Čili 20 za Sarah, 10 za nápad a 10, no že mě občas rozesmáli, ikdyž to zrovna asi scénárista v tom místě humorně nemyslel. :-)

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Kdyby scénárista při psaní nehulil a nesplácal nesmyslně (ale opravdu nesmyslně) 2 knížky do jednoho seriálu, tak to mohl být třeba i dobrej seriál, ikdyž casting některých hlavních postav se také ne zrovna povedl.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Jak píše většina ostatních, tak hodnotit jako celek se nedá nebo velmi přísně. Takže jednotlivě. Seriál jsem v době slávy neviděl a od sledování mě dlouho odrazovaly právě ty komentáře na téma sestupná kvalita. SO1 75%: opravdový útěk z vězení, Michael se nechá zavřít, aby z basy vytáhl svého bráchu Lincolna. Má brutálně propracovanej plán a jde do toho. Uznávám, že seriál má spád a často napětí. Na druhou stranu, pokud divák nevypnul úplně mozek, je vidět celá řada šťastných náhod, bez kterých by prostě zůstali s celým slavným plánem hned na začátku. Jen to, že se dostane do stejné basy (kterou náhodou projektoval) a samozřejmě do té správné cely, pak mě bralo, jak si odsouzenec z cely smrti trajdá, kde jen to jde. Tetování samozřejmě, no nevím, nevím, jestli by to takhle šlo zamaskovat, ale zrovna tohle jsem odpustil jako autorskou licenci. A dalo by se jmenovat dál, ale jako celek to docela funguje, ikdyž je to logicky děravý jak řešeto. Začátek zbytečně natahovaný, správný spád to má až někde v druhé půlce, takže dílů mohlo být i méně. Spíše se mi to líbilo, ikdyž bych se mezi ultrafandy rozhodně nezařadil. S02 50%: takový útěk od vězení. Konspirace na vysoké úrovni, komplikovaný agent Mahony, který je fanaticky pronásleduje, několik linek různých prchajících a pronásledujících skupinek, sem tam vraždička. K tomu trochu náznak té nenaplněné lásky. Není to špatně udělané, děj se rozhodně nevleče a celkově to pěkně šlape. Ovšem v globálu je děj vyskládaný stylem "teď něco chceme udělat, skoro se to povede, těsně nám to někdo překazí, ale my tak akorát těsně utečeme a jdem to vymyslet jinak". Na všechno hromada času, policejní sbory jsou banda neschopnejch pitomců (nechytnou je ani v rojnici s hromadou psů, hned na začátku se celkem na pohodu uprchlíci rozprsknou po státech, přitom konec první série ukazuje hromadu policajtů a uprchlíky nedaleko). Samozřejmě, že když je někdo uvidí a práskne v nějaké vesnici, tak se tam nesjede milion policajtů a pánové těsně odjíždí zase dál. Agent Mahony je prakticky geniální, nejenže prokoukne systém kérek (možná by ho brali v Blindspotu ;) ), ale tak rychle, že kluci několikrát utečou jen o vlásek, několikrát je i viděj utíkat a semtam i vystřelí, ale stačí zaběhnout za roh a už je to dobrý. A když už jsou v totální pasti, tak je najednou někdo z nepřátel pustí a případně i někam popoveze. Ale bylo to svižné, napínavé a uteklo to jako voda. S03 60%: Podle ostatních komentářů jsem čekal větší průser. Partička je v Panamě a prchá tam z vězení. Konspirace a tajemná "Společnost" popkračuje. A samozřejmě všechna klišé žánru pěkně na plno. Prchá se z vězení, ze kterého ještě nikdo neutekl, ale plán útěku je překvapivě snadný a to ve více variantách, existence tunelu mě dostala. Ikdyž je na útěk času málo, tak se všechno v klidu zvládá, když zaběhnem pár metrů před pronásledovateli do lesa, tak když z něj vyběhnem, tak můžeme docela dlouho filozofovat, než se vydáme dál, atd. Ale série je krátká a děj nemá výraznější vyloženě slabá místa, což to celé zachraňuje, takže na další kouknu určitě. S04 20%: vygradovaná kravina. Najednou jsou všichni zas na svobodě. Lehce pod nátlakem se z nich stane elitní tým, který hledá jakousi krabičku. Žádné vloupání není nemožné, žádný trezor není dostatečně odolný. Obětovat život za ostatní také není nemožné. Ještě v polovině série se z toho dalo celkem v poklidu vybruslit happyendem, ale to oni ne, na scénu vstupuje matka, několikrát se zpřehází, kdo s kým je kamarád, kdo je nepřítel, kdo s kým je a kdo není příbuzný a celé je to jako obří výsměch původnímu seriálu. A graduje to v neskutečně naivní kravinu. Opravdu názorná ukázka snahy vymačkat z dobré značky maximum za každou cenu. Final Break: Tak to byl špatný vtip, nějakou dobu jsem nemohl uvěřit tomu, že to, co jsem už viděl jako 2 poslední díly čtvrté série je tady beze změny spojeno jako film. Ta věta o gradaci v neskutečně naivní kravinu tedy patří i sem. S05 60%: Po hodně zlé čtvrté sérii jsem měl hodně problém se do toho pustit, ale množství dílů mě přesvědčilo, je to naštěstí jen jednohubka. A plus mínus se tato série nechá. Docela slibný začátek, ikdyž si jeden říká, proč zrovna Jemen. Tamní útěk z vězení a následný útěk od vězení, který komplikuje blížící se islámský stát, se maličko zvrhne ve frašku, asi málokdo uvěří tomu, že by ta parta nevěřících psů z ameriky dokázala v tomto prostředí přežít víc než nějakou tu desítku minut. Takže částečně je to každopádně propaganda. Děj se ve finále přesouvá do civilizace, kde dospěje ke kýženému šťastnému konci. Jako celek je to dobře řemeslně natočené, hlavní dvojka ja mi sympatická a myslím, že to opravdu rozbalila až v Legendách. Celej seriál jsem se nějak nesmířil se Sárou, ta herečka je taková strašně nijaká a bez výrazu. Ostatní členové bandy se povedli, nikdo mi už nevadil. Nadprůměrné hodnocení je hlavně z úcty k začátku a původnímu nápadu.

Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Britové se nebojí a klidně si knihy od královny detektivek recyklují pořád dokola v různých formátech a ono to pořád baví a ono to pořád funguje. Upřímně mi předloha přišla docela slabá, přecejen tam nebyl ani Poirot, ani Marplová a posledních pár řádků knihy bylo skoro na pěst. Jedná se o jednu z mála knih, kde autorka nepoužila nikoho ze své hlavní detektivní dvojice. V seriálu o slečně Marplové to britům nevadilo a stařenku tam bez problémů narvali. V této verzi je to "správně", ale prozměnu zas provedli jiné změny a podle mě jen k lepšímu. Pana doktora vymalovali jako totálního cvoka, on se Treadaway na jiné role ani nehodí, teda celou dobu jsem si ho úspěšně pletl s panem bratrem, až posléze jsem zjistil, že se jedná o dvojče. A ujetej konec se nekonal. Co se naopak konalo, tak byl klasický propletenec paní Agathy, kdy postupně dojdeme k tomu, že zločin mohl udělat a měl k němu motiv prakticky každý, jen ho nerozplétá stařenka Marplová, ale rozplétá se taknějak sám, dokonce se tam (byť je tam sem tam mrtvola) ani nemotá žádný komisař v baloňáku nebo alespoň hloubavý konstábl, prostě tokové situační, skoro by to šlo hrát na divadle. Trochu jsem se bál, že tři díly jsou moc, ale scénáristicky to bylo uchopeno velmi citlivě a k vygradování konce to bylo tak akorát. Naštěstí jsem sledoval jako odpolední chuťovku najednou a protože se britové nebojí a ještě ke všemu prostě umějí, tak já jsem si tenhle detektivní propletenec vyloženě užil. To že to bylo kvalitně natočené, super odehrané a že byla tradičně geniálně zachycena atmosféra té doby, tak to už snad nemá smysl ani psát, už mě to snad ani psát nebaví, ale prostě to za kanálem tak je. Nezklame nikoho, kdo rád detektivní seriály podle paní Agathy.

Ztraceni ve vesmíru (2018) (seriál)

Dlouho jsem dobrou scifku neviděl, tak jsem se na tohle docela těšil, přecejen netflix atd. Pak jsem zjistil, že cílovka ne 7+ a bohužel to podle toho vypadá. Jedná se o klasický rodinný seriál (ale hodně dobře provedený), u kterého děti jásají, rodiče popíjejí alkohol a maminka občas uroní nějakou tu slzičku - což má jistou úměru s množstvím vína, které u toho maminka stihla znuděně vyzunknout. Dějově je to naprostá klasika. Rodina Robinsonů si vyjede na dovolenou v karavanu do přírody a je už svým příjmením předurčena k tomu, aby se karavan porouchal a oni zůstali bez signálu v divočině. Rodiče si alespoň můžou ujasnit, jestli se ještě mají rádi a děti mají možnost rodiče znovu zaláskovat, no kolikrát už jsem na tohle téma narazil. Naštěstí podobný osud potkal i pár jiných rodin. Malý protivný synek Robinson do toho adoptuje velkého a od pohledu zlého pejska, který je ale hodný, sestru vytáhne z bažiny a synka poslouchá na slovo. Děti jsou sice protivné, ale na svůj věk nadprůměrně šikovné, až by se chtělo říct geniální. No a tak dále až do konce, který je samozřejmě šťastný a nikdo důležitý v lese neumře, protože to děti u telky nerozdejchaj. Tak trochu jsem to možná přehnal, ikdyž rámcově to při nahrazení pejska robotem a karavanu kosmickou lodí funguje. Dějově se od toho o moc víc čekat nedá. Ale vizuálně, to je jiná. Tady se nešetřilo a ten visuál je fakt paráda a jestli pro něco, tak pro tohle to má smysl sledovat a dosledovat. Nic víc od toho nelze očekávat.

Dívka z budoucnosti (2011)

K filmu jsem přišel náhodou, poradila mi ho teta wiki, že je to ze stejné autorské dílny jako geniální seriál OA. Když jsem zjistil, že struktura je částečně podobná a že hlavní vypravěčka je stejně jako v seriálu skvělá Brit Marling tak šla objektivita stranou. Film je každopádně skvělá žánrovka a je jen škoda, že má krátkou stopáž a téma se nedalo prohloubit nebo v ději ještě chvilku pokračovat. Ale i tak tu máme záhadnou sektu, kterou vede dívka asi z budoucnosti, která je tajemná, slibuje své skupině cestu kamsi. A jeden pár, který se do sekty vetřel s úmyslem ji odhalit. Jenže všechno končí moc brzy, takže prakticky žádná otázka není zodpovězena a proto jsem váhal jestli tu čtvrtou hvězdu dát nebo ne, ale Brit je prostě skvělá, takže ty čtyři jsou zasloužené.