Reiniš

Jan Bodnár

okres Brno

• 13.9.2011  14:49
    Thor (2011)

Líbil se mi krásný vizuál a hvězdné obsazení. Jinak je celý film překvapivě tuctový a předvídatelný. Na blockbuster málo akční a na cokoliv jiného málo osobité. Není to špatné, ale už tu byli jiní a nutno říci, že lepší než je Thor.

• 8.9.2011  10:33

Tohle jsem nečekal. Krásná ukázka Scorseseho mistrné manipulace s divákem. Sympatie k postavě(vám) se mění v soucit, soucit v nenávist, a tak pořád dokola až do nečekaného konce. L. DiCaprio s M. Ruffalem tvoří zajímavý vyšetřovací pár a po celou dobu jim zdárně sekunduje Ben Kingsley. Hlavně jeho zásluhou má film tak dechberoucí konec a jsem rád, že po tak dlouhé době ztvárnil natolik dobře napsanou postavu. Film první polovinu vypadá, že absolutně postrádá tah na branku a hlavní děj je prokládán nepochopitelně samoúčelnými vsuvkami s Michelle Williams v roli Danielsovi manželky. Mrazí mě ještě teď, když si vzpomenu, proč to tak bylo. Prokletý ostrov je hoden dalšího prozkoumání. Ty detaily, dějové odbočky, vyvrcholení...Mistrovské dílo.

• 6.9.2011  16:01

Kdyby se tvůrci vykašlaly na zbytečné hektolitry krve a předvídatelné lekačky, mohl mít vydařený první díl důstojného nástupce. Zcela nevyužitý potenciál. Part 2 prvotní příběh vůbec nerozvíjí, pouze na něm parazituje. Zavěrečné rozuzlení je opravdu to nejhloupější, co jsem v žánru za poslední dobu viděl. Zlo! A taková to mohla být hezky strašidelná série, Neile Marshalle...

• 18.8.2011  10:12
    Sucker Punch (2011)

Mě to bavilo. Sucker Punch byl pro mě jedním z nejočekávanějších amerických blockbusterů letošní sezóny. A ať už výsledek vnímáte jakkoliv, já jsem rád že má dnes v současném Hollywoodu někdo kuráž vrazit peníze do něčeho tak šíleného a svým způsobem originálního. Ten film má velmi zvláštní energii. Jednou to chci vidět znova, Myslím, že se v něm skrývá více, než jsem byl schopen na první pohled postřehnout.

• 16.8.2011  22:31

Leterrierovi se film totálně rozpadl pod rukama. Scény jakoby na sebe nenavazovaly, herci jako kdyby nehráli a o nějakém budování napětí nebo vývoji postav nemůže být řeč. Film nejenom že nepřináší nic nového, ale on hlavně neskonale nudí. Velká zbytečnost.

• 14.8.2011  10:50

Některé povídky se povedly více, jiné méně. Své favority jsem našel a zavzpomínal na známá místa. Pokud milujete Paříž jako já, ten film vás pohltí.

• 3.8.2011  19:07

Její případ vypráví spletitý příběh, který obsahuje několik působivých emotivních scén a dává neskutečné herecké příležitosti plejádě skvělých herců. Niki Caro opravdu umí své herce vést, jak dokázala již ve svém předchozím filmu s Keishou Castle-Hughes. I zde nutí své herce do příjemně civilního projevu. Film si pro sebe po právu ukradla Charlize Theron, které uvěříte každé mrknutí. V určitém místě ale začíná film působit lehce monotónně a konec jakoby sem zabloudil z nějaké průměrné americké limonády. Kvalitní filmařina, škoda jen že místy se režisérka držela zbytečně při zemi.

• 31.7.2011  22:06
    Kick-Ass (2010)

Kick-Ass není až tak originální a drsňácký, jak by být chtěl. Na to má příliš přímočarý děj, místy nehezky předvídatelný. Rozhodně má ale neuvěřitelný drive, ukrutně vtipné repliky a hlavně jedny z nejzábavnějších komiksových postav poslední dekády. Příjemné je zjištění, že Nicolas Cage může ještě vypadat neokoukaně a sympaticky. Jeho Big Daddy a Hit-Girl mají zaděláno na post kultovních postav a Chloe Moretz na nejzajímavější talent nastupující herecké generace. Matthew Vaughn je velmi stylový a vkusný režisér a já vyjímečně doufám, že bude brzy následovat díl druhý. Protože potenciál je tu skutečně veliký.

• 23.7.2011  11:31
    Sedm (1995)

Konečně viděno celé. Skutečně se jedná o filmové dílo. Přesně stylizované, plné chytrých detailů a obohacené o existencionální přesah. O kvalitách svědčí i to, že film dokáže strhnout a vyděsit i v dnešní době, kdy naše obrazovky bombardují všemožné CSI seriály a různé krimi pořady. Fincher se zde skutečně vyřádil, stačí si všímat úhlů kamery nebo práce s hudbou, to jak pracuje s náznaky. A policejní duo Pitt-Freeman funguje znamenitě. Až seberu odvahu, chci to vidět znovu.

• 3.7.2011  09:52
    Machete (2010)

Zdlouhavé až nudné. Překvapivě málo akční navíc mající špatný scénář. Machete coby hlavní postava nefunguje a pokusy o jeho ,,polidštění´´ nepůsobí důvěryhodně. Nadhled, šílenost a hlavně vtip Planety teror jsou pryč. Tohle totiž není pocta špatným exploitačním béčkům. Tohle je špatné exploitační béčko.

• 23.6.2011  22:33

Film zbavený nepřehledných dějových odboček, nadbytku zbytečných vedlejších postav a motivů a mdlého scénáře. Tedy všech atributů ve kterých se utopil díl předešlý. Keiru s Blumou jsem nepostrádal. Nahradili je nováčci S. Claflin a (po Cruzové) další kráska ze Španělska A. Berges-Frisbey. Oba působí neokoukaně a svěže, stejně jako pirátský svět v rukou nového režísera. Marshall foukl Pirátům do plachet nový svěží vítr a je až obdivuhodné, že i tolik okoukané postavy jako je Sparrow s Barbossou dokázal ukázat zase v trochu jiném světle. Oddychová letní podívaná pro celou rodinu, jež má spád a vtip.

• 11.6.2011  20:34

Diane Arbus byla jedna z nejzajímavějších osobností dokumentární a portrétní fotografie, bohužel Shainbergův film jí líčí jako divnou osobu, která rozhodně neměla jen jednu obsesi. Přes všechny bizardnosti film vyznívá nuceně a některé dějové odbočky nejsou příliš věrohodné. Poněkud samoúčelně působí i neustálé metafory a odkazování na Alenku v říši divů. Nicméně Nicole Kidman má stále uhrančivé charisma a hlavně díky ní přečká divák i několik vyloženě hluchých míst. Méně je někdy více a tady mi ta neustále okatá snaha o jinakost trochu lezla na nervy. Shainberg bohužel není Lynch.

• 12.5.2011  09:24

Hana a její sestry dokáží vyvolat celou paletu emocí. Scénář je bezchybný stejně jako civilní herectví všech zůčastněných. Allen rozehrává na pozadí čtyř ročních období v New Yorku komediální vztahový více úhelník, který má často hrany ostřejší, než leckterá dramata. Spolu s Purpurovou růží z Káhiry pro mě nejlepší Woodyho film.

• 10.5.2011  10:28
    Cizinec (1946)

Napínavá noir podívaná, obohacená o typicky Wellesovské inovativní úhly kamery, působivou hru se světlem a stíny a hutnou atmosféru. Herecky vyčnívá ústřední trojice, charismatický Edward G. Robinson, mírně stylizovaná Loretta Young a hlavně démonický Orson Welles, který jakoby místy parodoval sám sebe. Klasická podívaná studia RKO, opět ovšem nesmírně kvalitní.

• 3.4.2011  21:30
    Interview (2007)

Aby vznikl výjmečný film, tak někdy stačí mít jen dobrý scénář (potažmo námět) a dva kvalitní herce. A to když do sebe Sienna Miller se Stevem Buscemim střílí rychleji než Rambo ve Vietnamu, připomíná to akční jízdu, kde zbraně a kulky nahradil břitký humor a verbální fikanost. Jenom onoho doslovného konce je zde téměř škoda.

• 27.3.2011  10:40

Oproti pozdějším Almodóvarovým filmům je příběh více vykalkulovaný a místy až překvapivě předvídatelný. Tragikomické scény však měly u mistra šmrnc vždycky, stejně jako pečlivé vedení herců. Marisa Paredes mě opět utvrdila v tom, proč ji považuji za královnu španělského herectví, Miguel Bosé ve své šílené trojroli nemá chybu a Victoria Abril se pro roli křehké Rebecy snad narodila. Mimochodem milostná scéna posledně jmenovaných je asi ta nejoriginálnější,co jsem zatím viděl. A Sakamotovu rytmickou hudbu si budu pobrukávat ještě dlouho.

• 5.3.2011  11:49
    V pasti (2005)

Rafinované.Skvělé výkony i postavy a znepokojivý příběh. Pod nenápadným zevnějškem se skrývá velký film.

• 21.2.2011  20:22

Natalie Portman je dokonalá. Jako kdyby to ani nehrála, na plátně jsem celou dobu viděl Ninu a ne Natalie. Jednoduše jsem jí to spolkl i s navijákem. Což bohužel nemůžu říci o celém filmu. Aronofsky místy až nepříjemně vykrádá sám sebe, a to co působilo u jeho předchozích filmů originálně a úderně, se mi začíná jevit jako čistokrevná manýra. Jeho styl se mi sice líbí pořád, zažitek to byl, ba co víc v dnešních multikinech působí Černá labuť jako čiré zjevení (a to i vzhledem k tomu, jak se Fontána s Wrestlerem našimi kiny jen tiše proplížili). Jenom ono tahání hrdinů až na samé dno, začíná působit jako laciný kalkul.

• 15.1.2011  10:01
    Centurion (2010)

Schématická lesní honička bez větší dávky napětí a výraznějších postav. Nevím proč, ale tentokrát jsem to Marshallovi prostě nevěřil. Jeho typická režijní osobitost se nedostavila a nebýt těch několika krvavých výstřiků, domníval bych se, že se jedná o začátek historické televizní minisérie z dílny Hallmark. Průměrné a lehce zapomenutelné.

• 9.1.2011  10:25
    Babel (2006)

Velkolepá mozaika, jejíž skládání mě přinutilo nespouštět oči z rodícího se úžasného obrazu přede mnou. Pravda, ono proplétání dějových linek, je tentokrát o něco předvídatelnější. To ale Iñárritu kompenzuje citlivým přístupem, a tak je jedno zda hlavní postavy mluví anglicky, japonsky, marocky či španělsky. Budete jim rozumět i beze slov. Za to náleží dík všem umírněným (ne)hercům v rolích hlavních i epizodních. Po dlouhé době mě mrazilo v zádech, výjmečný film.

• 30.12.2010  11:21
    Andělé v Americe (TV seriál) (2003)

Andělé v Americe jsou unikátní a velkolepé televizní dílo. Složité, kontroverzní a místy zbytečně teatrální. Přesto nabízí působivou podívanou, takřka jedinou svého druhu. Herci podávájí jedny z nejzajímavějších výkonů své kariéry. Hlavním objevem seriálu je pro mě Mary-Louise Parker v roli nepředvídatelné Harper, které se daří ukrást si většinu scén pro sebe. Dojmů je hodně a proč popisovat nepopsatelné, to se musí vidět.

• 11.12.2010  22:02

Po filmařské stránce se nedá téměř nic vytknout. Jenom rozehrání některých dějových zvratů a objasnit motivace vedlejších postav by neškodilo. Výkony německých herců a Rodena jsou velmi profesionální. Oproti tomu český kompars podává výkon, jako v prvním ročníku dramatické výchovy na Zuš. Juraj Herz mi po delším tápání opět připomněl, proč si ho vážím. Dokázal, že oproti některým svým vrstevníkům rozhodně ještě nepatří do šrotu. Profesionální řemeslo.

• 30.11.2010  14:40

Zcela průměrná báchorka o pomstě, které by nejvíce slušela televizní obrazovka. Standartně natočené, nešťastně napsané a s nevýraznými hereckými výkony. Jean Reno vlastně nemá co hrát. Jeho postava postrádá osobnost, nosný příběh a hlavně kvalitní repliky. Vystřílí se určitě víc, než dvacet dva nábojů. K čemu to ale je? Divák nemá komu fandit a přestřelky jsou natočeny hůře než v německém seriálu.

• 17.10.2010  10:42

Na svoji dobu je to snímek velmi netradiční, a to nejen po úžasné vizuální stránce. Film je sice vtipně sebeparodický, ale poselství o tom, že sny nelze zotročit a nikomu nejde diktovat vnitřní názor či mu sny programovat, je na svoji dobu poměrně odvážný. Schoberová, Višný a Effa opravdu vypadají jako, kdyby vyskočili ze stránek komiksů. Nebýt ale Káji Saudka, který stojí za všemi ilustracemi a stylizací celého filmu, postrádal by zřejmě celou svou osobitost. Olga Schoberová je navíc ve své roli, tak sexy, že si řikám, kdo by nechtěl zabít Jessii?

• 1.10.2010  22:27

Hezké, ale nudné. Loutky jsou sice dokonalé, ale chybí jim zajímavější příběh a většině z nich i pořadný prostor se divákovi představit. Ale, proč nosit růžový plyš do lesa, když už to tu bylo řečeno tolikrát. Jen dodám, že jsem byl na dětské projekci a většina dětí začala po pár minutách zívat, odcházet na záchod (někteří se již nevrátili) a mnohem zajímavější jim připadaly obyvatelé žijící v dutinách jejich nosů, než ty lesní na plátně. Kuky prostě není až zase takový frajer, jak se nás snažila marketingová masáž přesvědčit.

• 4.9.2010  20:40

Dobová atmosféra je povedená a herci se snaží, vyčnívá především sympatický Ivan Martinka a Michal Zebrowski v roli zrádného Turjaga. Filmu ale chybí šťáva a většina scén je podivně sestříhaná, jakoby na sebe ani nenavazovaly, což je při tak dlouhé stopáži téměř smrtící kombinace. Těžko říci zda je to vina špatného scénáře, dlouho se táhnoucího natáčení nebo nepovedeného obsazení hlavní role, každopádně Jánošík zůstal kdesi v půli cesty a jediné (a nejvíce profláknuté) co si divák zapamatuje je závěrečné zavěšení za žebra.

• 31.8.2010  10:38

Legendární film a jedna z prvních dokonalých transformací Meryl Streep. Zajímavé je i zjištění, že Peter MacNicol a Kevin Kline kdysi hráli i seriózní role. Pomalé, intenzivní a nezapomenutelné.

• 18.8.2010  10:52

Každý režisér má film, který ho charakterizuje nejlépe. U Almodóvara je to podle mě právě Vše o mé matce. Všechno, co známe z jeho minulých i budoucích snímku je zde. Vypravěčské mistrovství, řádně spletitý příběh ovšem naprosto přehledný a hlavně postavy, které budete milovat, litovat, fandit jim a většinu času je i nenávidět. Pedro dělá z mužů ženy, z žen štětky, z krasavic feťačky, z ošklivek sexy idoly a z diváků součást filmu, kde je jen na vás, jestli se necháte přetáhnout do jeho barvitého světa. Ty příběhy za to totiž stojí.

• 17.8.2010  11:28

Milostný film, který víc než na příběh a dramatické výstupy, sází na kouzelnou atmosféru nočních měst a setmělých kaváren či barů. Překvapivě nejzajímavěji vypadají scény, ve kterých se moc nemluví a divák si jen může domýšlet, co zrovna ta daná postava prožívá, což díky skvělému herectví všech zůčastněných nebude problém. Největším překvapením je ale samozřejmě křehká Norah Jones, která se před kamerou pohybuje s takovou jistotou a přirozeností, jako by měla za sebou stovku filmových rolí.

• 12.8.2010  21:10

Česká romantická komedie? Ano. Příběh je romantický, komediální pasáže jsou skutečně vtipné a celý film je (alespoň v rámci žánru) uvěřitelný. Vejdělek opět režíruje s jistotou sobě vlastní a dokonale zvládá přepnout z odlehčeného tónu na ten vážnější. Herci hrají, jak nejlépe umí a Eliška Balzerová má Českého lva jistého. Občas to trochu šustí papírem, scénář se poněkud nevyváženě věnuje postavám a product placement je jako vždy otravný. Film je to ale stejně zábavný a pohodový, jak pro slabší polovičky, tak pro jejich mužský doprovod.