Reiniš

Jan Bodnár

okres Brno

• 27.12.2009  23:55
    Star Trek (2009)

Nikdy jsem nepatřil mezi fandy Star Treku, ale film mého oblíbence J. J. Abramse, dopadl na výbornou. I přes přehršel digitálních triků, snímek neztrácí kouzlo a hlavně je to pořád ta stará poctivá filmařina, jako když kdysi Lucas tvořil Hvězdné války. Co dodat, už teď se těším, až si tuhle vesmírnou jízdu pustím znova.

• 26.12.2009  22:50

Svižnější a zábavnější než díl předchozí navíc s údernějším koncem. Langdon je sice pořád se svými šílenými hypotézami a řešením problémů deux ex machina lehce k smíchu, rozhodně ale není tolik nesympatický jako u mistra Leonarda. I přes několik logických děr a natahovanou stopáž, na mě udělal Ron Howard mnohem lepší dojem než před třemi lety.

• 22.12.2009  23:55
    Psycho II (1983)

Hodně rozporuplné. Tvůrci dokázaly skvěle navázat na první díl a vymyslet (v rámci možností) originální a děsivý příběh, který rozvijí příběh původního Psycha a hlavně postavu Normana Batese. Divák do poslední chvíle netuší, kdo je vrah a závěrečná pointa je dle mého povedená. Nicméně, celou dobu mě strašně iritovalo šíleně nelogické chování vedlejších postav a prapodivné sympatizování tvůrců s postavou hlavní. Od filmu jsem nečekal nic a musím říct, že jsem se bavil slušně. A i když kvalit Hitchova Psycha nedosahuje ani náhodou, ostudu mu vyloženě nedělá.

• 19.12.2009  12:08

Krásný a dojemný film, kterému nemám téměř, co vytknout. Uchvátila mě citlivá režie, mistrovské herectví všech zúčastněných (to se týká i dětských představitelů) a jako vždy působivá hudba Jana A. P. Kaczmarka. Ty necelé dvě hodiny, jsem se bavil opravdu královsky.

• 18.12.2009  23:21
    Valkýra (2008)

Suše převyprávěný skutečný příběh, s několika dobrými tvůrčími nápady a špičkovými herci. Lepší než učebnice dějepisu, i tak se mě ale Valkýra až tolik nedotkla.

• 12.12.2009  18:36
    Město Ember (2008)

Poctivě natočená sci-fi pro mladší a pokročilé, jež dá vzpomenout na zašlý lesk Verneovských dobrodružství. Děj se trochu vleče a kulisy občas vypadají jak od Hallmarku, na druhou stranu dětští herci se hodně snaží a atmosféra podzemního města je magická. Ve výsledku stravitelná rodinná zábava, hlavně pokud vám už všudypřítomný obličej Harryho Pottera a ratolestí z Narnie leze krkem.

• 12.12.2009  11:06

Michael Bay je dnes jedním z tvůrců, který vám za vaše peníze dá přesně to, co chcete vidět. Film absolutně splnil má očekávání a dočkal jsme se všech atributů, na které jsem se těšil. Obří roboti, obří výbuchy, obří bitky, obří digitální efekty, obrovsky sexy Megan Fox...Co na tom, že příběh je jeden velký blábol parazitující na jedničce a nepřinášející nic nového, když je to taková zábava. Gigantický kolos, který vám nedá vydechnout a přesvědčí vás, že ve filmu Michaela Baye je možné opravdu cokoliv. Třeba, aby měl robot koule...

• 28.11.2009  23:35

Historické drama moderního střihu, natočené podle známého příběhu z hodin dějepisu. Vznikl napínavý film s řádkou vynikajících herců, z nichž vyčnívá především N. Portman, coby rozporuplná Anne Boleynová, která se ke konci snímku stává téměř zápornou postavou. Johanssonová je od začátku za tu hodnější a ctnostnější (i když realita byla trochu jiná) a E.Bana vypadá jako jeden velký chodící hormon. Není to ani tak jejich vina, jako spíš chyba scénáře, který jim nedopřává takový vývoj jako Portmanové. Stydět se za tenhle snímek, ale nemusí nikdo z tvůrců.

• 27.11.2009  22:17

Hodně zvláštní fantazy. Ta výprava, kostýmy a dokonalé triky odvádí pozornost od nezajímavého (nebo nezajímavě podaného?) příběhu a prkenných herců, kteří si s vyjímkou Nicole Kidman, neví se svými postavami rady. Chris Weitz vrší jednu zajímavou scénu za druhou, bohužel bez špetky napětí. Vytvořil líbivý svět, kterým vás bohužel nedokáže dostatečně provést a prodat ho. A zmiňovat se o vykrádání Pána prstenů, je myslím zbytečné.

• 17.11.2009  14:07

Už chápu, kde vzali Wachowski Brothers tolik inspirace pro Matrix. Úchvatná manga, která položila základ cyberpunku, je možná citově rezervovaná, rozhodně ale nepostrádá nápaditý děj a povedené akční scény. Matrix o čtyři roky později dotáhl intelektuální myšlenky skloubené s akcí do dokonalosti, Ghost in the Shell mu ale prvně ukázal cestu.

• 16.11.2009  15:07

Originální vztahové drama odehrávající se v malebných pařížských kulisách, vypovídající o stále aktuálním tématu adopce gay páry (či singles). Nechybí mu klasická francouzská elegance a šarm. Lambert Wilson, kterého si pamatuju jen jako afektovaného záporáka z Matrixu nebo Catwoman, mi byl poprvé sympatický a skvěle mu přihrává i půvabná Španělka Pilar López de Ayala. Nadprůměrná podívaná pro deštivé sobotní dopoledne.

• 16.11.2009  10:55
    Psycho (1960)

Netřeba sáhodlouze komentovat. Děsivý, inteligentní, zábavný, kultovní a nestárnoucí horor. Jediné, co mě mrzí je, že jsem jako první viděl verzi od Gus Van Santa, která mě připravila o překvapení.

• 12.11.2009  21:52
    Klid noci (1982)

Povedený atmosférický thriller se solidně hrajícím Royem Scheiderem a svůdnou famme fatale Meryl Streep. Pointa sice na diváka pomrkává už od poloviny a konec by si zasloužil lepší gradaci, i tak jsem byl mile překvapen. Důkaz toho, že thrillery s tajemnou blondýnou se točili i dávno před Základním instinktem.

• 6.11.2009  22:32

Teskná a nostalgicky vyhlížející komedie vás provede nejdůležitějšími okamžiky Německa od roku 1989. Good bye, Lenin představuje dvě hodiny brilantní filmařiny a citlivý příběh o kráse lidských vztahů na pozadí šílené doby. K tomuto filmu jsem si dlouho hledal cestu, nakonec mě ale velmi mile překvapil. Jeden z nejlepších (a nejvýraznějších) počinů německé filmografie posledních let.

• 24.10.2009  00:43

Zpočátku strašidelný a zábavný horor, kterému kdesi v polovině dochází dech. Ke konci už se Craven totálně vykašlal na nějakou atmosféru a udělal ze snímku stupidní béčkovou šílenost, která téměř postrádá smysl. Originální a zábavné je to určitě, přesto měl film nakročeno na víc.

• 18.10.2009  10:41
    Predátor II (1990)

Změna prostředí příběhu prospěla a Danny Glover je po Arnoldovi přinejmenším svěží náhrada. Občas sice snímek brnká na béčkovou strunu, já mám ale tyhle klasicky ,,devadesátkové" sci-fi rád. Neprávem opovrhované pokračování, Stephen Hopkins odvedl dobrou práci.

• 27.9.2009  18:24
    Ultraviolet (2006)

Ultra šílená podívaná, plná chaosu, tupých proslovů, křečovitých herců, křiklavých barev...A takhle bych mohl jmenovat do nekonečna. Wimmerovi se snímek totálně rozpadl pod rukama. Nedokázal jsem to ani dokoukat, což se mi nestává tak často.

• 24.9.2009  21:36

Woody mi připoměl jaké to je si u filmu trochu zasnít. Vykašlat se na zajeté konvence a naivní příběh a nechat se unášet skvěle šílenou atmosférou snímku. Uchvátila mě křehká Mia Farrow, zábavný Jeff Daniels a hlavně Woody Allen, coby režisér upřímně nerealistické pohádky, kde se svět snaží, alespoň na chvíli, vypadat jako vzrušující a skrytými fantaziemi oživlé místo.

• 20.9.2009  21:35

Nadprůměrný dokument o úžasné ženě. Spousta známých tváří, příběhů a jeden fascinující život osobité Annie Leibovitz. Mohlo to být delší, obsáhlejší, víc do hloubky, pro mě i tak nádhera.

• 16.9.2009  21:56
    Renesance (2006)

Revoluční futuristická noir detektivka si mě podmanila hlavně svojí dech beroucí vizuální stránkou. Příběh nepřináší nic moc nového (zlá korporace versus málomluvný detektiv) a na to, že je tak přímočarý jsem v něm měl občas docela hokej. Nicméně atmosféra věčně setmělého města byla skvělá a celá ta hra se světlem a stínem inspirovaná Rembrantem se vskutku povedla. Netradiční filmová podívaná, především pro fajnšmekry.

• 13.9.2009  15:45
    Invaze (2007)

Překvapivě se mi to líbilo a až na mírné klopýtnutí v závěru nemám co vytýkat. Nicole Kidman skvělá a s Danielem Craigem tvoří dokonale sehraný pár. Napínavé od začátku do konce, nenudil jsem se ani minutu.

• 11.9.2009  23:06

Takové nijaké. Podle Stonea se zřejmě 11. září hlavně hodně plkalo. Ze samotného útoku neuvidí divák téměř nic a koukat se dvě hodiny na chlapy uvězněné v suti (sorry, ale tady se o nějakém herectví mluvit nedá) a na jejich plačící ženušky (sorry, ale vůbec jsem jim to nevěřil), přestane bavit po čtvrt hodině. Snímku absolutně chybí napětí, co mu naopak nechybí je spousta patetických keců a logických lapsů (takhle pomalu by se policisté během evakuace WTC pohybovat nemohli). Teda, že zrovna Stone může natočit o tak zásadní události, jako je 11. září takovou nudnou a kýčovitou srajdu mohla čekat snad jedině Al-Kajda.

• 5.9.2009  18:10

Slabší scénář zachraňují hlavně krásné exteriéry a Emmanuelle Béart. Pointa na diváka pomrkává už od poloviny a samotnému konci chybí údernost. Lehce nadprůměrné drama se skvělými hereckými výkony a líbivou kamerou.

• 29.8.2009  22:07
    Můj báječný rozvod (divadelní záznam) (2008)

Můj báječný divadelní zážitek. Velké sólo pro Elišku Balzerovou, která bez jediného zaváhání nebo škobrtnutí předvádí vyrovnaný výkon. Ačkoliv hra brnká i na vážnější strunu, neuvěřitelně mi zvedla náladu. Dokonalá one-woman show, kterou chci zhlédnout naživo.

• 26.8.2009  11:51
    Lov na Gluma (2009)

Některé záběry vypadají, jako by je před pár lety ze slavné trilogie vystřihl sám Peter Jackson, některé jsou nechtěně směšné. Na amatérský film, ale překvapivě povedené a z nostalgie hvězdu přihodím.

• 26.8.2009  09:48
    Tobruk (2008)

Spolu s Karamazovými jeden z nejlepších českých filmů za několik posledních let. Uchvátila mě profesionální vizuální stránka filmu a hlavně povedené triky. Příběh sice občas trochu kolísá a s hlavní hrdiny se kvůli jejich plochosti asi moc neztotožníte, i tak je ale Tobruk velké a hodně kvalitní překvapení.

• 24.8.2009  19:53

Líbilo se mi to, ale překvapivě ne tolik, jak jsem si myslel. Neřekl bych, že Pixaru dochází dech, jen se podle mě začíná trochu opakovat. Děj je místy až nepříjemně předvídatelný a tvůrci příliš okatě hrají na divákovi city. Nejvíce jsem ale postrádal klasický Pixarovský humor. Vyloženě vtipných míst je kupodivu málo (a většinu z nich zabyl český dabing, sorry Pavle Liško). Připadá mi, že si tvůrci nedostatečně vyhrály s tajemnou džunglí (kromě otravného ptactva a mluvících psů jako by tam nic nebylo) a do detailně vymazlených světů Příšerek, Úžasňákových nebo Nema má Up bohužel daleko. Ve světě animovaných snímků se pořád jedná o špičku a film dokáže zabavit všechny bez rozdílu věku. Mému srdci jsou ale přeci jen již jmenované Pixarovské kousky o něco blíž.

• 21.8.2009  23:52
    Pianista (2002)

Životní výkon Adriena Brodyho i Romana Polanského. Film více méně sází na jistotu a vychází mu to. Nemám sice pocit, že by mi Pianista přichystal něco, co jsem neviděl už dříve, zážitek je to ovšem hodně silný.

• 13.8.2009  23:21

Film plný pohádkových motivů a jemného satirického humoru s kouzelným panem Werichem a spoustou hereckých hvězd ještě za mlada. Jeden z nejlepších českých filmů 60. let, po právu oceněný na festivalu v Cannes.

• 10.8.2009  10:02

Poutavé drama s vynikajícím Danielem Day - Lewisem o jednom neskutečném případu, připomínajícím hon na čarodějnice. Film má hodně silných a nezapomenutelných scén. Jenom ta věznice, kde se odehrává poslední třetina filmu, mi přišla až moc zidealizovaná. Respektive, kdybych já měl jít do vězení, tak chci jedině tam. Gerry Conlon a jeho rodina byli opravdoví hrdinové a jsem rád, že Jim Sheridan měl odvahu to natočit. Pro anglický právní systém to není moc lichotivá vizitka.