Perla negra (1994) (seriál) odpad!

SKUTEČNĚ PERLA :D

Robin Hood (2010)

Děkuji Multikinu Ládví, že nám film promítli křivě na plátno, takže zatímco levá část obrazu přečnívala z plátna, tak vpravo byl prázdný bílý pruh. Marně jsem čekal jestli promítač upaží ruku a natočí promítačku, ale nestalo se.

Klíč (1971)

Hnus. Tento film musel na mnohé lidi, kteří si mysleli, že kvalita české kinematografie bude po zlatých šedesátých rapidně stoupat (a také koncem 60. stoupala - Spalovač mrtvol, Nebeští jezdci, Kladivo na čarodějnice), zapůsobit jako studená sprcha. Předem se vyjádřím k hlavnímu problému filmu a tím je děj. Filmu se zásadně nedaří a ani nás snad nechce udržovat v nějakém napětí či strachu. Důvodem není jen pan Čech, který by si měl znovu zopakovat FAMU (jestli jí teda někdy vystudoval), ale hlavně pojetí děje. Co nám tedy film nabízí? Na začátku je polapen vedoucí komunista Jan Zika (neplést se Žižkou). Následně je raněný odvezen na gestapo a film se větví do dvou rovin. V jedné sledujeme nacistické vraždění (nejlepší část snímku, ale průměrně natočena, neboť z nacistických zvěrstev šlo vytěžit víc) a hledání dveří, kam pasuje tajemný klíč. V druhé rovině sledujeme hlavního protagonistu ("výtečný" výkon Františka Viceny, poněvadž celý film jen leží, mlčí a kouká), který je podrobován výslechu (odehrává se tak, že nad jeho postelí někdo stojí a křičí: Kde?! Kdo?! Kam?!), ale každý ví, že komunisté se neudávají :-D, a proto celá tato linie postrádá jakékoliv napětí. Během doby co leží, se mu vybavují vzpomínky jak navštívil Moskvu, jak se setkal se západním odbojem (nejzrůdnější část filmu - později vysvětlím proč), a nakonec se vzpomínky protnou s realitou a skládačka se uzavře. To znamená, že celý film je již předem uzavřený kruh, takže divák nemá žádnou záminku k tomu, aby byl napjatý na to, jak to dopadne, a to je právě ta hlavní chyba filmu. Poslední kapitolkou je pojetí atentátu. Ten byl již v mnoha českých filmech líčen buď jako správný akt, nebo alepoň vyrovnaně (Atentát, Sokolovo, Vyšší princip, Opus pro Smrtihlava). Zde zásadně negativně nejen jako neprospěšný, ale i jako zrada vůči komunistickému odboji. Na konci se mi ještě docela líbila ta metafora se stromy, ale celkový dojem to nenapraví. PS: Je neuvěřitelné, že v českých zemích se na originálním DVD objeví tuzemský film v ořízlém formátu (což je v některých záběrech dost protivné). Můžete jen hádat, kdo tento film vydal a odpověď naleznete na pravé straně, napravo od položek komentáře, ve filmotéce, v bazaru, pod nápisem V kinech ČR 14.05.1971.

Praha 1945: Poslední bitva s Třetí říší (2005)

To je opravdu strašné! Totální ruská propaganda vytvořena v roce 2005, kde už se naštěstí nepropaguje komunismus, nýbrž ruští vojáci. Z dokumentu dostaneme pocit, že záchranu Prahy mají na svědomí pouze Vlasovci, ruští partyzáni a Rudá armáda. Dokonce je zde řečeno, že pražští obyvatelé neuměli bojovat. Co se týče událostí v Praze, tak vše je řečeno hrozně skratkovitě. Žádný detail, který by ukázal něco nového. Dalším zhnusením, kterého se mi z tohoto dokumentu dostalo, bylo tvrzení, že Prahu vlastně zachránili ruští partzáni, protože odpalovali železniční spoje, přičemž vidíme známe záběry partyzánů v Bělorusku (!!!). Vůbec většina záběrů vůbec nesouhlasí s místy a dobou. Další perličkou je zamlčení odsunu německé armády podle dohody s ČNR. Chtějí nám namluvit, že RA svedla tvrdý boj o Prahu a s pomocí nepravdivých záběrů se jim to i daří :-D. Posledním hřebíkem do rakve je tvrzení, že tank sestřelený na Klárově měl číslo 25 (!!!!!). To už je jen krásný důkaz amatérismu a fušerství lidí, kteří tento dokument splodili. Jediné co je trochu dojemné jsou vzpomínky ruských obyvatel a partyzánů, ale pořád to jsou ti Rusové!!!! Zpověď nějakého českého bojovníka zde nečekejte. Jen asi 2 čeští historikové, kteří vlastně nic neřeknou.Toto je přesná ukázka toho, jak se dokument nemá dělat - jednostranně.

Gottwald (1986) (seriál) odpad!

Nejpřesnější film o tom, jak to tenkát NEbylo. Navíc Štěpnička je podobný Gottwaldovi asi tak, jako Ptakopysk Perry Freddymu Kruegerovi. 1.DÍL: Jsme v roce 1929, Kléma začíná řádit. Trochu my to připomínalo film Hitler: vzestup zla, jenže zde je Kléma hrdina, který chce napravit komunistickou stranu, které vládne soudruh Jílek, kterej není schopnej jediného smysluplného projevu. Zato Gottwald je řečník 1. třídy. Dále pak tu máme tu nechvalně proslulou Stb, ehm pardon, Českou policii, která řádí jak ďas. Kam se na ní hrabe Gestapo. Zatykání, výprask, nebo žalář bez udání důvodu jsou na denním pořádku. Opravdová perlička jsou pak naši levicoví spisovatelé, kteří zradí Klému, ale co je úplně nejlepší, je závěrečná scéna s Vančurou. "Podepsal jsem to, ale nechtěl jsem." -řekne Vančura asi minutu po dobrovolném podepsání. 2. DÍL: Komunisti se v parlamentu chovaj jako divá zvěř. Pískot, výkřiky, urážky ministrů i poslanců atd. Kam se na ně hrabe Paroubek a Rath. V zemi už začínají řádit Henleinovci, kterým policie dovolí ničit výlohy, ale když projde ulicí hlouček komunistů, jsou policií obklíčení a surově zbiti a pobodáni!!! Ke konci už se konečně dostáváme k Mnichovu. Postava, která mě celý seriál dokonale uspávala je Beneš. Ten herec fakt hraje hrozně a jeho dlouhé monology jsou fakt útokem na naši bdělost. Pak už nastupuje to, co jsme viděli ve Dnech zrady. Skoro mi to přišlo, jako by ze Dnů zrady vybrali jen to lživé/hodící se a mrskli to sem. Prakticky furt se zde řeší SSSR. 3.DÍL: Úmorný díl, který navíc obsahuje tu nejnepovedeněji natočenou přestřelku všech dob. Beneš má víc prostoru než je zdrávo, v okupované Praze se v hospodách uráží nacismus a opěvuje Stalin (!!!), div se nezpívá Internacionála. Komunisté už dávno nejsou divokou politickou zvěří. Tuto úlohu přebrala londýnská vláda, kde se řeší akorát to, jak se dostat po válce ke korytům. Vrcholem je návrat Gottwalda do Prahy a výrok Martina Růžka. 4.DÍL: Nuda! 5.DÍL: "Naše činy nikdy nebudou zapomenuty."

Playgirls (1995) odpad!

Panu Olmerovi se povedlo něco, co se snad nikomu jinému ještě nepovedlo. Donutit mě vypnout televizi asi po deseti minutách. Dívat se na sex s Miroslavem Moravcem bylo až moc pro můj žaludek.

Piloti (1988)

Typická Fu(c)kovina. Totálně nezajímavá a nenápaditá režie, nezvládnuté bojové scény, příběh o ničem a nezáživné postavy. Alespoň že to je bez nějaké velké propagandy.

Za přední linií (1997)

Typický příklad filmů, které nemám rád. Totálně o ničem a hlavně zdlouhavé. Mě osobně zdlouhavé filmy nevadí, pokud jsou vyplněny kvalitními dialogy. Zde jsem však u dialogů usínal.