Wonder Woman 1984 (2020) odpad!

Jednu hvězdičku dávám jen z milosti. Je to jeden z nejhorších komiksových filmů, co jsem v životě viděl. Ale na rozdíl od zpackaných filmů typu Batman a Robin či The Amazing Spider-man tady provádí Patty Jenkins sebevraždu naprosto dobrovolně. Námět mohl na papíře vypadat zajímavě, ale jeho převedení do scénáře a finální podoby stvořilo absolutně nefunkční a nudný mišmaš. U dialogů mezi Gal Gadot a Chrisem Pinem jsem doslova trpěl. I posunková řeč by vydala více emocí než jejich primitivní dialogy. V rolích záporáků jsou tu skvělí herci Pedro Pascal a Kristen Wiig, ale scénář je nešetřil takovým způsobem, že mi jich začalo být až líto. V jednom však film prvenství má. Vyskytují se zde nejhorší akční scény, jaké jsem kdy v komiksovém filmu viděl (a to počítám i Supermany 3 a 4). Hloupé, trapné, nezáživné a špatně zrežírované s mizerným CGI. Patty Jenkins doslova až pohrdá možnostmi, které jí film nabízí. Cheetah se zde objeví asi na 2 minuty, nové brnění Wonder Woman dostane podobnou stopáž, navíc je ve filmu úplně zbytečné. Kdyby ho neměla, nic by se nezměnilo. Úvodní sekvence s amazonkami je tu asi také jen pro použití v traileru, protože ve filmu nemá žádné opodstatnění. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Doporučuji komentář Verbala. Výstižná recenze zde: https://www.youtube.com/watch?v=Kt-5kBwbCq4 UPDATE: Filmy od DC jsou tak neuvěřitelně špatné, že už se poslední dobou rozhoduji jen mezi odpadem a jednou hvězdičkou. Proto snižuji na odpad, protože WW84 je rozhodně nejhorší z nejhorších.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2020) (pořad) odpad!

"Jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát." Tak už aspoň víme, kteří lidé dvakrát zvolili Zemana prezidentem. Bohužel i tady v negativních komentářích je to velká bída. Zejména adorace ničemné SPD a kritika demokratické opozice, jejíž návrhy vláda Andreje Babiše vydává jako své vlastní.

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský (2020) (TV film)

"Maskovat jste se mohl, a přece nakonec vaše cizí nitro bylo odhaleno!" Skvělý dokument popisující vykonstruovaný proces s (jinak masovým vrahem) Rudolfem Slánským. Měl bych však jednu výtku. Nalezené záběry z procesu mají několik hodin. Čekal jsem kvalitní seriál jako v případě Milady Horákové. Jeden film je prostě málo. Výslechy ostatních aktérů tu úplně chybí.

Talk show Jiřího Ovčáčka (2019) (pořad) odpad!

Jediný filmový profil na ČSFD, kde celkové hodnocení uživatelů je zároveň komentářem.

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (2020) (pořad) odpad!

Jelikož stále nepatřím mezi ty šťastlivce, kteří si s Márou Prchalem poklábosili a tím změnili názor na strejdu Andreje, nelze hodnotit jinak. Projev Marka Prchala 2/10, výkon přednášejícího ruského agenta Radka Vondráčka 0/10.

Novoroční projev předsedy Senátu Parlamentu ČR (2020) (pořad) odpad!

Postavit politického dinosaura na Nový rok před kameru byl ten nejhorší nápad v truchlivé historii špatných nápadů. Chybělo tam jen zakončení: "Dr. Grant, my dear Dr. Sattler, welcome to Jurassic Park!"

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019) odpad!

Vy zkorumpovaní recenzenti! Jen tomu dávejte vysoká hodnocení podle notiček filmových distributorů. Pravdu ale tentokrát neumlčíte! Modrá zóna tě očekává, Star Wars. // Rian Johnson v Last Jedi naplival fanouškům Star Wars do obličeje. Vysvětlil to tak, že jeho film je v něčem nový, inovativní. Ani v jednom neměl pravdu, protože se jednalo o stejnou, ne-li ještě větší vykrádačku původních filmů a marketingově-politickou propagandu. To vše zabaleno v hávu scénáristického neumětelství. Za této situace tak bylo téměř nemožné natočit horší film. O to větší byl pro mě šok, že ono to opravdu horší JE! Předchozí film byl sice ve všech směrech špatný, ale byl tam cítit nějaký záměr režiséra, byť byl zrůdný. Tady už nezbylo vůbec nic, vlastně bych na první dobrou ani nepoznal, že to točil Jar Jar Abrams, kterého jsem ještě donedávna považoval za kvalitního režiséra. Ale to skončilo. Tvůrci se snažili tak zavděčit fanouškům, že opravdu vyhodili na stůl všechny žolíky z rukávu. Bohužel si neuvědomili, že jejich ALL IN nemá žádnou reálnou hodnotu, protože zkáza světa Star Wars už byla předchozím dílem dokonána. Scénář, jeho logika a celkové příběhové ukotvení je v tomto filmu tak hloupé a absurdní, že tentokrát to bez spoilerů nepůjde. // MRTVÝ PROMLUVIL! 😀 Kdesi v nejchladnějším místě vesmíru postavil přeživší/naklonovaný/whatever Palpatine za 20 let asi 10 000 armádu hvězdných křižníků (ty však stojí na místě a nemohou se pohnout). Základní kotva příběhu a už pořádný průser! Kdo je tam postavil? Co tam ty lidské posádky 20 let dělaly? Kam chodily do školy, kde probíhal armádní výcvik? Kam létali ti lidé na dovolenou? Kam chodili za děvkama? To tam opravdu 20 let všichni čuměli do zdi a čekali na Palpatinův povel? Přesně tohle je základní rozdíl mezi Georgem Lucasem a Darth Disneym. Těch 6 filmů prostě mělo funkční svět. Každý rychle pochopil, jak různé instituce fungují a jaký má onen svět zákony. Ale pojďme dál. Palpatine se nachází přišpendlený v nějaké chladné jeskyni. Její jediný důvod ve filmu je ten, že vypadá děsivě, takže Palpatine může tu a tam udělat na diváka bububu. Pochopili tvůrci, že Palpatine je člověk? Proč by v takové zatuchlé jeskyni přebýval? Aby mu mohla nastydnout prostata? Proč kurva nebyl normálně v nějaké obyčejné komnatě, nebo lékařském zařízení? Místo Palpatina tady tak máme Voldermorta, který už neintrikuje, ale zato více křičí a touží zničit celou galaxii. Čemu by pak vládl netuším. A ještě jedna lahůdka. Snoke byl stvořen Palpatinem, nebo to byl nepovedený klon Palpatina samotného (opět nevysvětleno). A pamatují si tvůrci, že Snoke vydal v Last Jedi jasný příkaz zabít Rey? Tak proč nyní je zase všechno naopak a Palpatine chce, aby se Rey stala jeho nástupkyní? // A teď pozor, Palpatine vyšle do galaxie vzkaz, že během několika hodin rozdrtí všechny rebely. Proč to kurva udělal? Vždyť stačilo promluvit do hlavy Kylo Renovi, aby za ním přiletěl. Proč upozornil na svůj plán celou galaxii? Aby ho mohla porazit? // Děla hvězdy smrti umístěné na všech křižnících, no to už byla úplná scénáristická bezmoc. Prostě spláchli do hajzlu veškerý origin Hvězdy smrti, cyber crystaly atd. // Pamatujete, jak se na Dagobah Lukovi utopil X-wing a když ho Yoda pracně vyzvedl, tak byl skoro nefunkční, musel ho tam ještě seřídit šroubovákem atd.? Tak u ostrova, kde v Last Jedi pobýval Luke, asi 20 let hnije na dně mořském jeho X-wing, až ho tam jistě žerou všichni červi. A po dvaceti letech, když se tam znovu vrátí Rey, tak nikoliv ona, ale DUCH LUKA!!! ten X-wing vyzvedne a on funguje jako nový. Hned do něj Rey naskočí a letí do bitvy. // Nejlepší jsou, jak napsal Aleš Borovan, ty deus ex machiny v podobě "kouzelných dědečků". Vždycky, když hrdinové někam prchají, nebo něco hledají, zjeví se kdosi a předá jim, cosi. Hrdiny pronásledují v davu vojáci impéria, náhle je někdo zatáhne do úkrytu a je to Lando Calrissian (mimochodem, úplně zbytečná postava). Na jiné planetě probíhá imperiální razie, hrdinové se odtamtud nemůžou dostat. Náhle se zjeví bývalá přítelkyně Poea a řekne, že má kód imperiálního pilota, díky kterému mohou odletět. Ona tam žije asi dvacet let jako ve vězení. Po dvaceti letech získala pracně ten kód pilota, aby odtamtud vypadla. Byla to prý její jediná naděje k odletu a ona ho místo toho dá povstalcům. Ti odletí, za pár minut planeta vybuchne. A v závěrečné bitce jim tam tato osoba najednou v rozhodující chvíli přijde na pomoc. Takže 20 let čekala na to, až ukradne kód pilota, pak se ho zbaví, a to, co nezvládla za 20 let, najednou zvládne (neznámo jak) během několika hodin. // Pokračujeme v nesmyslech se Sílou, kterým tak pracně položil základ Rian Johnson. Mezihvězdný Skype mezi Rey a Kylo Renem přešel na novou verzi, takže nyní už lze i podle libosti teleportovat předměty. Zejména přemístěný světelný meč (jako asi padesátá deux se machina) mi doslova vyrazil dech. Koukal jsem nevěřícně na plátno a pak se začal hlasitě smát, protože to už se nedalo. Pak tady máme léčení. Uvědomují si scénáristé, že touto schopností vlastně znegovali celou původní sérii? Kdyby Jediové uměli léčit, tak se Anakin nikdy neobrátil k temné straně, protože mohl být v klidu. Kdyby Padmé po porodu umírala, tak by jí prostě Silou vyléčil. Blesky uměli vyslat jen ti nejmocnější Sithové. Tady ho Rey vyšle jen tak náhodou, aniž by věnovala byť jen minutu studiu Sithů nebo jejich holocronů. // Tvůrci měli našlápnuto udělat ze smrti Chewieho první emotivní moment ve filmu, ale poté, co přežil, už jsem zlomil hůl nad strachem o postavy, protože mi bylo jasné, že pokud ani takováhle scéna neskončí smrtí, tak už žádná z kladných postav nezemře (a trefil jsem se). // Kdo to je? To jsou rytíři z Renu! Ti tam byli proto, aby mohli na imperiální důstojníky udělat bububu a vytvořit série hraček. Tím jejich role ve filmu skončila. // Huxna byl v prvním filmu nejfanatičnější stoupenec Prvního řádu, novodobý Hitler. V Last Jedi z něj udělali trapnou postavičku a nyní zrádce. To jen pro nastínění, jak se v této trilogii pracuje s postavami. // Na konci filmu se dostaví jedna z vykrádaček Avengers: Endgame. Zatímco v předchozím díle nevyslyšel volání Odboje nikdo, nyní ho vyslyšeli VŠICHNI! A samozřejmě přiletí na poslední chvíli. Koho tohle překvapilo, musí mít IQ houpacího koně. // Palpatine svými blesky odrovná celou flotilu asi 100 tisíc povstaleckých lodí. Proč vlastně tvořil klonové jednotky, když umí ničit celé armády? Proč se tak babral s Yodou, když je silnější než jakýkoliv Jedi? // Dlouho jsem si lámal hlavu, co to je ta "diáda" (nebo tak nějak). Co to do nás tvůrci cpou? A pak mi to došlo. Jediný důvod tohoto výblitku byl, aby chřadnoucí Palpatine mohl na konci omládnout a pustit se do epické bitvy. Takhle se tvoří promyšlený scénář! // "MARTHA" opět na scéně! Pane Chrisi Teriio, vy si nedáte říct a vy to tam perete pořád! 😀 Leia náhle prohlásí, že se jde vysrat a vytlačí ze sebe to nejlepší. Pak si sedne na postel a řekne jediským Skypem Kylo Renovi jedno slovo "Bene!" Tím se obrátí na světlou stranu síly. Pamatujete si, jak ho Han Solo srdceryvně přemlouval v sedmičce a ani to s ním nehnulo? Tady stačí říct jedno slovo od mámy a je hotovo. // Někdo tady výstižně napsal, že umírání má v posledním filmu stejnou vážnost jako chřipka. Objevil se dokonce i Han Solo a promluvil k Benovi. To jsem si opět ťukal na hlavu. Jen nejmocnější Jediové za všech se dokázali po smrti stát duchy. Qui-gon, Obi-wan, Yoda a Anakin. Jejich řady nyní rozšířil Han Solo, který si v životě pomocí Síly ani neuprdnul. // Luke dokáže jako duch manipulovat s věcmi a používat Sílu. Neměl by tedy správný název filmu znít Star Wars: Poltergeist? // "Ten navigační maják je na támhle tom křižníku (jednom z 10 000). Jak to víš? (Finn se na chvilku zamyslí) Řekla mi to Síla! 😀 // Ten závěr byl tak patetický, že jsem musel odvracet zrak od plátna. Hlavně, jak se tam objevili ti duchové Luka a Lei. // Příšerný, doslova prkenný herecký výkon Daisy Ridley. Ta uměla zahrát jen nevinnou vystrašenou dívku objevující nový svět v Síle se probouzí. Ale její hluboké dýchání ve scénách, kdy se měla bát, nebo kdy ukázala temnou stránku, nemá s herectvím nic společného. U souboje se svým temným já jsem se smíchy málem zakuckal. // Co to nevidí, oko mé modravé. Na konci filmu se políbily dvě ženy. Ok, mohou si ve studiu Disney odškrtnout poslední nesplněnou kolonku z minulých dílů. // Celkově je asi nejsmutnější ta absolutní apatie a nezájem o postavy a jejich osudy. Rey je zkrátka Mary Sue, která z vlastních rozhodnutí chyby nedělá a nikdy zlu nepodlehne. Vzpomeňte si třeba na Luka, jak rozhodnutím letět do Oblačného města bez tréninku málem ohrozil budoucnost rebelů. Nebo jak v záchvatu hněvu málem zabil vlastního otce. Nic z toho tady není. Rey je čistá jak lilie a když udělá chybu, tak vždycky jen nešťastnou náhodou.

Terminátor: Temný osud (2019)

Tenhle film je zhmotněním všeho, co na současném Hollywoodu nenávidím. Stokrát zrecyklovaný generický příběh bez hloubky či vyššího smyslu, který by každý průměrný scénárista spíchnul snad za pár hodin. Postavy se snaží pronášet rádoby hluboké proklamace, které ale ve finále svou prázdnotou odhalují jednoduchost a zbytečnost filmu. Zapomeňte na filosofické dialogy z Já, Robot, nebo trilogie Matrix. Ničeho takového se od Arnieho nedočkáte. Jeho vývoj je naprosto promarněným potenciálem filmu. Tragédií jsou i jednotlivé vztahy hlavních postav. Ústřední dívčina, kterou honí terminátor, zná své ochránce jen pár hodin a už jsou nejlepší kamarádi, za které by položila život (srovnejte si to s vývojem vztahu Sáry ke Kyleovi z jedničky). Dalším hřebíkem do rakve je doslova smršť plot holes, až jsem zavzpomínal na nejlepší léta Riana Johnsona. Jeden příklad za všechny. Ze Sáry Connor je lovkyně terminátorů, kterou úkoluje kdosi na dálku, kde se terminátoři vynoří. A teď: Kdo ty terminátory posílá, když Skynet je zničen? Pokud je posílá někdo jiný, tak asi by měli být silnější než staré modely T-800 (pokud tedy nový software není blbější než Skynet, což se potvrdit nedá, protože se o něm nedozvíme nic). A pokud tam teda prší terminátoři, jak je Sára dokáže likvidovat, když sama nemá žádnou pořádnou výzbroj (kdyby ano, vytáhne jí hned na začátku)? Takovýhle otázek je nespočet a nabalují se na příběh jak sněhová koule. V polovině filmu se navíc vynoří jakási deux es machina v podobě černého velitele, který nejenže přiveze zbraň ke zničení terminátora, ale cestuje s našimi hlavními hrdiny a ti si tím podmaní veškerý obranný systém USA. Letí letadlem a prakticky jen stačí, aby do vysílačky ohlásil, že v něm cestuje on, ať si dá letectvo pohov. Do toho tam přiletí odjinud další letadlo se zlým terminátorem a nikoho to netrápí. Prostě jakýsi velitel vydal rozkaz, na palubě jsou neidentifikované osoby, za nimi letí neidentifikované letadlo, ale je to ok, necháme to jako armáda být. A takovýhle nesmyslů je ta spousty. Pak tu máme samotnou akci, která je také symbolem současného hollywoodského úpadku. Digitální koktejl, kde se o hrdiny nemusíte bát, protože přežijí všechno. Několikrát jsem při těchto akčních scénách s velmi podprůměrnými digitálními efekty zívnul. Digitálním efektům padl za oběť i hlavní padouch, který vůbec nemůže projevit své charisma, protože z něj udělali rychlého a skákavého digitálního panáka. Dílo zkázy dokonává feminismus prostoupený celým filmem. Kdybych se nekoukal na plátno a pouze poslouchal vyprávění Grace o povstání v temné budoucnosti, tak bych si myslel, že mluví o povstání proti mužům, nikoliv proti strojům. Ale kdo ví, třeba to má symbolizovat právě tohle. Ačkoliv Mackenzie Davis patří herecky k tomu lepšímu ve filmu, její postava je dokonale asexuální a chladná, že když ve filmu kdosi z vysílačky ohlásí, že zajali tři ženy a jednoho muže, počítají Grace právě mezi muže. Za normálních okolností bych film hodnotil odpadem, jednu hvězdičku ale přece jen dávám aspoň Arniemu, který by už ale měl raději zachraňovat klima a nedělat loutku zoufalým hollywoodským producentům.