Avatar: The Way of Water (2022)

Mame tu pokracovani po delsi dobe. Krasny vizual podmorskeho sveta, zajimavy pribeh, prelevani vyhod. Prislo mi to ale az prilis natazene a uz ve mne neni ten wow efekt jako u jednicky. Mel jsem celou dobu pocit, jak kdybych neco takoveho uz videl. V mych ocich se jedna o krasny film pro celou rodinu, ktery nadchne vizualem, nastve delkou. Jednicka byla veledilo a bohuzel je videt znacny rozdil. Vyloveni padoucha po takove dobe, co nedychal pod vodou, to mi prislo taky jako skoda. 77%

Lucifer (2016) (seriál)

Na zacatku jsem mel trochu problem s tim, abych pochopil koncept. Trochu me desilo to, ze behem prvnich serii temer kazdy dil byl castecne jedna vrazda nebo nejaky pripad a castecne pokracovani v luciferovo zivote. Sjednoceni techto dvou linek melo za nasledek to, ze zadna vrazda se nezkoumala nikterak dlouho, netapali, meli hned jasno a pripady byly rychle vsechny vyreseny. Musel totiz zbyt cas na Luciferuv pribeh. Je to zvlastni, ale dalo se to. Postupem casu je videt, jak uz klasicky, ze narusta budget a mohou si dovolit lepsi kulisy, hezci mista, lepsi digitalni efekty a v tu chvili to ma opravdu smrnc. Reseni detektivek se transformuje na pribeh prevazne Luciferuv a jeho rodiny a v to jsem tak nejako doufal. Pro me je to ta zajimavejsi cast. Nataceno prevazne Los Angeles, vybrali jedny z nejlepsich lokaci. Bezne bych dal 4 hvezdy, ale tady pridam, protoze se mi libi ten prerod, postupne vylepsovani, herecke vykony a hlavne to, jak prilnete k postavam. I detektivka, kterou jsem na zacatku moc nemusel, tak se stane vazenou a oblibenou postavou. Ocenuji take navrat smallvillskeho rodaka na scenu. V “LUX”u jsem byl v LA osobne a v hotelu pracuji velmi hodni lide, se kterymi si muzete popovidat a vetsina z nich i vi o serialovem ztvarneni. Nabidnou vam take skvele drinky v prijemne spolecnske mistnosti. 85%

Duna: Část druhá (2024)

Pravděpodobně nejsložitější hodnocení, které dávám dohromady (v práci dostanu hejt). Začneme klady. Dvojka má pro mě větší drive, více akce, opět skvělý vizuál a hudba. Hereckému obsazení bych asi nic nevytkl. Velmi příjemně mne opět překvapil Austin Butler, jehož výběr je znamenitý. Nejlepší scéna je osedlávání červa. Zápory budou obsáhlejší, ale především proto, protože potřebuji důkladně vysvětlit - proč to pro mě není pět hvězd a proč nejsem cílovka. V první řadě nutno zmínit, že jak jednička, tak dvojka mě nechávají absolutně emočně chladným. Jestli jsem měl po jedničce někomu fandit, tak to dvojka zlomila a obrátila (matka např.). Na nikoho tedy nejsem upnutý a přijdu si nezúčastněn. Utahanost jedničky v druhé půlce se přelévá do první poloviny dvojky a pak najednou zařadíme z dvojky pětku, pedál na podlaze. Tato nevyváženost tempa se mi nesedí. Mám velký problém se samotným výcvikem a přerodem hlavní postavy do vůdce. Očekávání bylo, že proběhne výcvik, aby se náš Timotík stal plnohodnotný fremen. Problém je, že onen výcvik nemá žádnou ucelenou kostru a je silně rozptýlen románkem se Zendayou. Po varování před zvířaty a džinem a po instrukcích, že musí přežít noc v poušti a vrátit se zpět, tak jsem předpokládal, že zrovna toto by mohla být část, která se mi bude líbit, jenomže on se místo toho válí se Zendayou ve stanu. Na to mohlo dojít v jiné fázi příběhu. Nemůžete mi předhodit stonožky a džina a pak mi to nedat !!. Dále Baron je v jedničce velmi silnou zákeřnou zápornou postavou. Sice byl jedem ochromen a už funguje pouze na dýchacích přístrojích, ale ve dvojce pro mě není nijak zajímavý, silný, nic. Celkově záporná strana mi přijde rozštěpená do slabého Barona, do slabého stařečka a do Butlera. To je vše? Butler jako jediný funguje skvěle v roli záporáka a o to více mě mrzí, že nedostal zas až tolik prostoru. Jakožto milovník přelévání výhod od klaďasů na záporáky a obráceně, tak mi tady přijde, že mají fremeni až na jedno bombardování skály (čekal jsem větší dosah onoho "scanování" skal, což tam záporáci několikrát dělali, zde mi také přijde nevyužitý potenciál) neustále navrch a to velmi značně, takže žádné zvraty se nedějí. Finální souboj uprostřed místnosti v obklopení lidí je společně s úvodním bojem fajn, ale kéž by se tímhle způsobem věnovali všem soubojům skrze celou stopáž. Souboje jsou relativně krátké, což mě mrzí, protože minimálně některé z nich mohly dostat větší prostor (např. Bautista vs Brollin). Souboj národů jsem také očekával delší, větší, epičtější a ne dvě minuty, po kterých Timotík nakráčí do místnosti, kde mu nikdo nic neudělá. Film dobrý, ale nesedl mi, nejsem cílovka. Člověk nemůže být zaslepen vizuálem a hudbou. Je zapotřebí brát film jako celek a objektivně. Na IMDB 88% a předpokládám ještě menší propad. Čistě pro mě je to tak 75%. Upřímně si myslím, že Duna těží ze své obrovské reklamy, z médií a hlavně kvůli tomu, že v poslední době nevychází příliš dobré filmy. To ovšem neznamená, že Duně, která je viditelně lepší, tak nebudeme hned všichni dávat 5/5.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Za mě nejslabší díl trilogie a to hned ze dvou důvodů. První je ten, že to má všechno až moc jednoduché a druhý je ten, že jsme mohli do stopáže přidat 10-15 minut a mohli dovysvětlit - jak se dostal k vinicím, co ho k tomu vedlo a pak na konci třeba ukázat - jak se dostal k domu padoucha a trochu to finále zkomplikovat.

Velká čínská zeď (2016)

Je až podivuhodné, jak správně režisér tenhle film natočil, poskládal a celkově dal dohromady. Z principu věci je to ovšem hrozná blbost.

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (2022)

Výrazně slabší, než Elvis nebo Queeni, ale i tak zajímavé. Neměl jsem vůbec žádné info o ní, takže mě film řádně obohatil. Natočeno hezky, super záběry, hlavní herečka to zvládla na výbornou, ale Whitney mě tolik nenadchla a spousta songů, které zazněly, tak se mi nelíbily, takže přečkat je způsobilo mírnou bolest. Solidní film na víkendovou večerní pohodu, nic navíc.

Napoleon (2023)

V tomto filmu se resi dve zasadni temata. Prvnim je Napoleonuv rodinny zivot a druhym jsou bitvy, ktere jsou prevazne famozni. Bitva u Slavkova je skvost. Vychutnaval jsem si kazdy detail. Na druhou stranu je tu absence tretiho temata a tim je politika, ktera je zde nastinena jen velmi malo a chybi nam spousta informaci ohledne stavu jednotlivych statu, stav evropy, stav ve svete a prakticky vubec nevime, proc k tem bitvam dochazi. Pokud by to bylo na ukor stopaze, tak to Ridley mozna mohl rozdelit na dva filmy, protoze vzit si tak velke sousto, jako je Napoleon a snazit se udelat za dve a pul hodiny vycuc jeho nejdulezitejsich udalosti v zivote, tak to chce odvahu a hlavne se to neda. Asi je to tu kamenem urazu. Nemyslim si, ze je s historii kazdy kamarad a vi o Bonapartem tolik veci. Stejne tak bych i rekl, ze jsou nam relativne dost malo predstaveny jednotlive postavy a vedou velmi malo dulezitych dialogu. Celkove ve mne tento snimek zanechal kladne pocity a davam trochu slabsi 4/5, protoze mi neprijde, ze by to bylo dotazene a predevsim ucelene. Rozhodne tam byla moznost a prostor k tomu, abychom dostali jeste lepsi zazitek. Zklamany ale opravdu nejsem!

Papežův vymítač (2023)

Velmi svizna podivana. Jdeme rovnou na vec bez nejakeho delsiho okecavani. Necekal jsem zadny masterpiece, ale mozna diky tomu jsem byl prijemne prekvapen. Ma pozornost zustala po celou dobu zaujata a vubec jsem se nenudil. Par lokaci, zadny velky budget, par mistnosti a podzemni komplex. Herecke obsazeni naprosto v poradku, z hlediska hororu splneno vse. Pokud mam hodnotit dle budgetu, hercu, pribehu a kamery s efekty, tak toho opravdu nemam moc co vytknout. V jednochosti je casto ta prava krasa.

365 dní (2020)

Velmi jednoducha myslenka s nesmyslnym dejem tam je, ale herecke obsazeni, sicilska vasen a svudne pohledy velmi zachranuji cely film a ikdyz bych si neco takoveho normalne bezne nepustil, tak v urcitych pripadech to minimalne do pozadi neni spatne.

Obchodníci s bolestí (2023)

Docela sympaticky film s velkymi uspechy a pady. Primy, zabavny a svizne odsypal. Co mi vadi, tak je Emily Blunt, ktera mi jako herecka neni sympaticka a druhou veci je predikce. Spoustu veci jsem tusil a asi mi chybela vetsi propletenost pribehu. Je to takove jednodussi a dobre na nedeleni odpoledne, ale zadna hitparada, ktera se vam zapise do pameti. 60%