Avathar

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 20.5.2020  09:15
    Lov (2020)

Zábavná jednohubka. Žiadnu sofistikovanú satiru by som v tom ale rozhodne nevidel, na to je ten film predsa len až príliš opatrný a bezpečný. Ale bavil som sa.

• 30.4.2020  21:26
    Chata (2019)

Mrazivá (a pre mňa v závere aj prekvapivo emocionálne silná) pecka, ktorá potvrdzuje kvality režisérskeho dua Fiala/Franz. Riley Keough bez chyby. Nearer, My God, to Thee.

• 19.3.2020  22:05

Tak nám tá polodementná fanfikcia skončila. Konečne. Ale ako komédia dobré. Občas.

• 3.1.2020  23:38
    Na nože (2019)

"ALT-RIGHT TROLL!" - "LIBERAL SNOWFLAKE!" Skvelá zábava od začiatku do konca. Perfektný scenár a herci, ktorí hrajú s takou neskutočnou chuťou, že tomu človek proste musí podľahnúť. Parádna kamera a technická stránka. Sympatické podvracanie pravidiel detektívky a zároveň zachovávanie jej klasického ducha. Pecka, osobne som sa skvele bavil a v podstate nemám čo vytknúť. Dokonalý crowd-pleaser, ktorý je inteligentný, svižný a dokonale premyslený. S prehľadom najlepší Johnson. Pevne verím, že bude pokračovať vo vlastných originálnych projektoch a vykašle sa na tie infantilné Star Wars.

• 30.12.2019  19:33
    Maják (2019)

Masaker. Nádherný masaker.

• 7.12.2019  21:16
    Ad Astra (2019)

Vlastne je to v jadre celkom banálne a myšlienkovo neoriginálne, ale atmosféra je fajn, pomalé tiempo tiež a celé sa to sledovalo celkom dobre. Ale ten voice-over je fakt na päsť. 7/10

• 22.11.2019  20:50
    Eli (2019)

Dobrý nápad, ale škoda, že to nedostal do rúk odvážnejší režisér s originálnejšou víziou. Takto len slušné remeslo. Ale aj to niekedy stačí. Takže v konečnom dôsledku odporúčam.

• 24.10.2019  19:56

Čakal som niečo svieže, drzé, nekorektné a zábavné. A skoro nič z toho sa nekonalo. Namiesto toho som bol nútený sledovať väčšinou nefunkčný humor, otravné decké kvíkanie, blbé sentimentálne scény a drbnuté pesničky. Ani slušné zombie masky a božská Lupita, pre ktorú mám veľkú slabosť, to nedokázali zachrániť. Večná škoda.

• 23.10.2019  20:10
    Lví král (2019)

Mohol by som dať 1 hviezdu za tú bez preháňania nádhernú vizuálnu stránku, ale nedám ju. Nový Leví kráľ je obyčajná kópia, ktorá robí všetko horšie, prípadne rovno nefunkčne. Veď fanúšikovia majú originál v malíčku, tak načo budovať vzťahy a hodnoverné emócie? Vyslovene otravný produkt, ktorý mi je odporný a vôbec na mňa nefunguje v žiadnom ohľade. Fotorealistický prístup navyše spoľahlivo zabíja všetok humor, emócie a celý film tak v konečnom dôsledku pôsobí len ako mŕtvolná prázdna schránka. Pretože presne tým aj je. Manifest hollywoodskej lenivosti, neoriginality, sterlity a nulovej invencie. Tomuto mám tlieskať? Toto mám hodnotiť pozitívne? Tento film vôbec nepotreboval režiséra, zvládol by ho dať dokopy akýkoľvek automat. A to je to posledné, čo od dobrých filmov očakávam.

• 3.10.2019  21:40
    Yesterday (2019)

Ďalšia amorálna sračka od Richarda Curtisa, gratulujem. Už dlho som nevidel tak protivný film. A prečo to má preboha takmer dve hodiny? Inak podpisujem komentár užívateľa xxmartinxx, ktorý to vystihol celkom pekne.

• 5.9.2019  14:41
    Ztrácení (2014)

Občas sa stane, že natrafíte na film, o ktorom ste doteraz nemali ani tušenia a dostanete poriadne silný zážitok. Mne sa to stalo práve s The Falling, ktorý v našich končinách pravdepodobne veľa ľudí nevidelo. Je to veľmi zvláštny film, ktorý si žiada pokoj, čistú myseľ a ochotu premýšľať. Viacerí diváci budú iste zmätení a nebudú vedieť, o čom mal celý film vlastne byť. Do istej miery si na túto otázku bude musieť odpovedať každý divák sám. Ide o atmosférický, herecky fantastický (Maisie Williams, Florence Pugh) kúsok, ktorý zobrazuje dospievanie z temnejšej stránky a ktorý rozhodne uviazne v pamäti. Silné.

• 5.9.2019  14:39
    Comeback (2014)

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie.

• 5.9.2019  14:36

Fascinujúci dokumentárny film Pátranie po Sugar Manovi si divák najviac užije, keď si o ňom nebude zisťovať žiadne podrobnosti. Stačí len vedieť, že rozpráva o záhadnom geniálnom hudobníkovi menom Rodriguez, ktorého albumy ale prepadli. Napokon sa ale dostali do apartheidom zmietanej Južnej Afriky a Rodriguez sa tu stal obrovskou hviezdou. No po samotnom spevákovi sa akoby zľahla zem a nikto o ňom nič nevedel. Niekoľko ľudí sa ho tak aj napriek tomu rozhodlo vypátrať. Mimoriadne silný, pozitívny a dojemný príbeh, ktorý je taký neuveriteľný, až sa človek zdráha uveriť, že sa naozaj stal. Snímka je parádne natočená, dokáže pohltiť a je plná skvelej hudby aj emócií.

• 5.9.2019  14:34

V roku 2014 spáchal 18-ročný Conrad Roy samovraždu a jeho priateľka Michelle Carter sa postavila pred súd, pričom bola obvinená z jeho zabitia. Celé mesiace ho totiž v jeho samovražedných úvahách podporovala a prostredníctvom SMS ho priam nútila, aby samovraždu spáchal. Prípad, ktorý šokoval Ameriku, sa k divákom teraz dostáva prostredníctvom tohto výborného dokumentu. Režisérka Erin Lee Carr je maximálne objektívna a v dvoch epizódach dáva priestor obžalobe aj obhajobe. Je vôbec možné niekoho prinútiť k samovražde prostredníctvom SMSiek? A je možné na tento čin nahliadať ako na vraždu? To je len niekoľko náročných otázok, ktoré režisérka v tomto komplexnom prípade rieši. Zaujíma ju tiež, akú rolu zohrali moderné technológie, duševné choroby a ako o prípade informovali médiá. Veľmi silný zážitok, pri ktorom sa vo mne vystriedala celé škála emócií – od bezmocnosti, nepochopenia, hnevu a napokon aj hlbokého smútku zo zbytočne vyhasnutého života.

• 5.9.2019  14:32
    Pod kůží (2013)

Mysteriózna sci-fi snímka Jonathana Glazera bude pre mnohých ťažkým orieškom. Dominuje jej totiž snová atmosféra, hypnoticky podmanivé scény a mrazivá hudba. Na vysvetľovanie sa tu príliš nehrá, Glazer sa uspokojuje s náznakmi a budovaním pomalého, ale dôsledného znepokojenia. Scarlett Johansson navyše podáva parádny výkon.

• 5.9.2019  14:31

Povedal som si, že aspoň čiastočne splatím svoj dlh slovenskej kinematografii a voľba padla na drámu Môj pes Killer. Príliš veľa som nečakal, ale musím povedať, že ma výsledok veľmi príjemne prekvapil. Režisérka sa iste inšpirovala vo svetových artovkách či nezávislých filmoch a je to len k prospechu veci. Môj pes Killer je totiž realistický, depresívny a neprikrášlený obraz života na slovenskej dedine/malomeste. Skúma otázky rasizmu, sociálnej vykorenenosti, ale aj ľudskej samoty a túžbe niekam patriť. Plusom je aj skvelá pochmúrna atmosféra a kvalitní herci. Iste, dlhé zábery a celkovo „mlčanlivý“ tón celej snímky môže niekoho otravovať, ale mne sadol. Takže spokojnosť.

• 22.8.2019  22:49

Jednoduchá hororová veselohra. Proste vypnúť mozog a baviť sa. Misia splnená. Mohlo sa to však o dosť viac odtrhnúť z reťaze. Ale utieklo to a Samara Weaving je čarovná (aj keď je celá od krvi).

• 31.7.2019  20:12
    Slunovrat (2019)

Bizarná, mrazivá, znepokojivá psycho hororová surreálna čierna komédia v štýle opery či absurdného divadla na tému rozpadu vzťahu, vnútorných tráum a zármutku? No nádhera! Je to iné, je to svieže a veľmi svojské. Film, ktorý sa ťažko k niečomu prirovnáva. Ari Aster je mimoriadny talent a neviem sa dočkať, s čím sa vytasí najbližšie. Budem však medzi prvými, čo budú stáť v rade na lístok do kina.

• 16.6.2019  20:37

"And then we'll quietly grow old, the saddest story ever told..." Milý, atmosférický a trochu zasnený coming-of-age. Tá atmosféra ma dostala.

• 8.5.2019  20:24

Absolútne skvelá feel-good pohodovka, ktorá do vás doslova namláti pozitívnu energiu. Mám rád, keď tvorcovia dokážu vykresliť prostredie, ktoré je mi absolútne cudzie (v tomto prípade wrestling) pôsobivo a príťažlivo, že má jeden po skončení okamžite začať trénovať a nechať si od Paige v ringu vymlátiť zuby. Iste, príbehovo je to opäť klasika o neznámom človiečikovi, ktorý má svoj veľký sen a chce dobyť (či skôr dobiť) svet. Avšak v tomto prípade to vôbec nevadí. Skvelé postavy a sympatickí herci (Nick Frost si to strašne dáva) na čele s dokonalou Florence Pugh. Tá ma svojím talentom a charizmou opäť položila na lopatky. Vince Vaugh a The Rock už boli potom vyslovene čerešničkou na torte. Super.

• 4.5.2019  22:49

Charlie Sheen bol vo svojej malej roličke omnoho viac cool, zaujímavý a v pohode než ten blbeček Bueller, ktorého z nejakého dôvodu všetci milovali. Takže: Túto hyper-otravnú a nudnú sračku s absolútne NEZNESITEĽNÝM hlavným hrdinom (tento druh postáv fakt nenávidím do morku kostí) že natočil autor geniálneho Breakfast Club? No, tak s týmto kultom kamoš nebudem. Utrpenie.

• 2.5.2019  16:38

Celkom fajn chujovina. McConaughey si rolu užil, atmosféra fajn, Fisher krásna a Efron pobavil. Ale možno som po Spring Breakers čakal trochu viac. Korine je však v každom prípade zaujímavý tvorca a určite sa s jeho tvorbou zoznámim bližšie.

• 25.4.2019  22:04

Absolútna psychotická dokonalosť. "YOU ARE A VICIOUS SNOWFLAKE!"

• 25.4.2019  16:17

Film je inteligentne napísaný a vynikajúco obsadený. Melissa McCarthy by mala dostávať viac podobných dramatických úloh, pretože je fantastická. O nič menej skvelý je aj Richard E. Grant. Jedinou menšou slabinou tak možno ostáva až príliš konzervatívna réžia, ktorá sa mohla predsa len trochu odviazať a dať príbehu svojský štýl (podobne ako to dokázali napr. American Animals či Ja, Tonya). Aj napriek tomu slušný nadpriemer.

• 25.4.2019  16:15
    Suspiria (2018)

Mnou očakávaný remake hororu Suspiria, o ktorý sa postaral talentovaný Luca Guadagnino, sa do slovenských kín napokon nedostal, čo je ohromná škoda. Jeho verzia totiž patrí k najzaujímavejším hororom posledného obdobia. Dakota Johnson je fantastická, Tilda Swinton si kradne film pre seba a Mia Goth opäť potvrdzuje svoj talent. Tvorcovia pridali pôvodnej jednoduchej historke na hĺbke a v ich filme tak zaznejú mnohé pozoruhodné myšlienky o zneužití moci, ženskosti, materstve a národnej vine či výčitkách svedomia. Zasadenie do rozdeleného Berlína uprostred turbulentného roka 1977 tiež iste nie je náhodné. Suspiria je skrátka film, o ktorom sa dá veľmi dlho diskutovať. Postaví sa film s odstupom času medzi najlepšie diela Kubricka či Lyncha? Neviem, ale nečudoval by som sa.

• 25.4.2019  16:13
    The Little Drummer Girl (TV seriál) (2018)

Talentovanú Florence Pugh si si mohol všimnúť v brilantnej dráme Lady Macbeth či historickom epose Outlaw King. Teraz si táto mladá herečka pripísala ďalší úspech, a síce minisériu The Little Drummer Girl. V nej stvárnila ľavicovo zmýšľajúcu herečku Charlie, ktorú do svojich radov naverbuje izraelská tajná služba. Tá od nej chce, aby im pomohla s pátraním po nebezpečnom teroristovi. Seriálu nechýba poriadna porcia napätia, výborné dialógy a kvalitné aj komplexné postavy. Nie je to však len pôvabná Pugh, kto podáva fantastický výkon. Výborní sú aj Michael Shannon a Alexander Skarsgård. Okrem samotného thrillerového príbehu ti režisér Chan-wook Park dá možnosť nazrieť na komplikovaný palestínsko-izraelský konflikt, v ktorom by sme márne hľadali vyslovene dobré či vyslovene zlé postavy.

• 24.4.2019  17:02
    Wendy a Lucy (2008)

Režisérka Kelly Reichardt patrí k pozoruhodným zjavom súčasného amerického nezávislého filmu. Po tom, čo som si so záujmom pozrel jej film Stará radosť, som dal šancu aj jej ďalšiemu dielu, netradičnej dráme Wendy a Lucy. A urobil som dobre, pretože ma čakal nečakane silný a pôsobivý zážitok. Jednoduchosť celého príbehu je tu prednosťou a film je mimoriadne emocionálnym zážitkom o existenčnej tiesni, ako aj odvrátenou stránkou „absolútnej slobody“. Michelle Williams navyše v hlavnej úlohe predvádza famózny výkon.

• 24.4.2019  16:59

Režisérke Desiree Akhavan sa podarilo neľahkú tému uchopiť veľmi citlivo a účinne. Je pravdou, že nám neposkytuje tak emocionálne vypätý pohľad, ako si možno námet pýtal (je isté, že pobyt v podobných táboroch musel byť omnoho väčší teror), ale napriek tomu je snímka funkčná a má sympatické postavy. Navyše Chloë Grace Moretz predvádza veľmi silný a uveriteľný výkon. Dokonca mám dojem, že ide o najlepší výkon v jej doterajšej kariére. A hlavne ma celý čas poriadne mrazilo už len z faktu, že podobné zariadenia skutočne existovali a niekde ešte stále existujú.

• 24.4.2019  16:54

Post-apokalyptických filmov máme celkom dosť, avšak pozoruhodná dráma The Survivalist sa jednoznačne radí medzi to najlepšie, čo v tomto sub-žánri vzniklo. Je to pomalá, atmosferická a emocionálna dráma, v ktorej sa veľa nehovorí a ktorá vykresľuje post-apokalyptický svet pomerne drsne a naturalisticky. Spomenúť tiež treba špičkové herecké výkony ústrednej trojice v zložení Martin McCann, Olwen Fouéré a Mia Goth. Režisér Stephen Fingleton debutoval veľmi sebaisto, takže bude určite zaujímavé sledovať jeho ďalšie projekty.

• 24.4.2019  16:47

Biografická dráma At Eternity's Gate, ktorá rozpráva o živote slávneho maliara Vincenta van Gogha, nie je úplne tradičným životopisom (čo sa však dalo očakávať od tvorcu, akým je Julian Schnabel). Oveľa viac, než na klasicky vystavanom a konvenčnom príbehu, stavia na atmosfére, meditatívnej až lyrickej nálade a podnetnom scenári a dialógoch (osobne ma najviac zaujal rozhovor s kňazom v podaní Madsa Mikkelsena). Willem Dafoe v hlavnej úlohe podáva maximálne sústredený výkon a právom si zaň odniesol nomináciu na Oscara. At Eternity's Gate je fascinujúcim ponorom do mysle trápeného umelca, ktorý zápasí s vnútornými démonmi aj nepochopením verejnosti. Silný film.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19