Avathar

Dušan Šutarík

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 1.5.2021  15:44

„Good grief!“ S týmto filmom som sa prvýkrát stretol ešte ako malý špunt niekedy v 90. rokoch, keď ho dávali v televízii so slovenským dabingom. Niektoré hlášky so mnou síce ostali dodnes, ale viac-menej som si už len spomínal, že ako decku sa mi toto Snoopyho dobrodružstvo veľmi páčilo. Ako šli roky, tak mi však film skoro úplne vyfučal z hlavy. Až ako tridsiatnikovi sa mi konečne dostali do rúk pôvodné stripy Peanuts od Charlesa M. Schulza (ktorý k tomuto filmu napísal aj scenár) a zamiloval som si ich. Hlavne pre širokú paletu emócií, ktoré vyvolávali. Humor v nich bol skôr jemný, citlivý a celé stripy na mňa často pôsobili až melancholicky. Po rokoch som si teda Snoopy, vráť sa! pustil znovu. A bolo to rozhodne príjemné znovustretnutie. V prvom rade treba povedať, že film je vhodný skôr pre ľudí, ktorí poznajú nielen Snoopyho, ale aj ďalšie svojrázne postavičky Peanuts (Charlie Brown, Peppermint Patty, Lucy van Pelt, Schroeder, atď.) a vzťahy medzi nimi. Film ich totiž nijako nepredstavuje a počíta s tým, že divák už vie „vo co go“. Snoopy, vráť sa! tiež nezaprie svoj stripový pôvod. Mnoho scénok má ich klasickú štruktúru s pointou na konci. Ako čisto filmové dielo to funguje menej, mám navyše pocit, že celovečerná stopáž Snoopymu až tak nepristane. Snímka ale veľmi dobre zachytáva čaro Schulzových stripov, nechýba jej humor, ale posmutnelosť, aj úprimné emócie a dojemné momenty. Pre fanúšikov Peanuts ide skrátka o milý bonus. Neviem ale, ako by sa k nemu stavali ľudia, ktorí svet Snoopyho nepoznajú.

• 23.1.2021  22:04
    Always Shine (2016)

Queen of Earth light. Ale ak sa oprostím od porovnávania, tak slušná žánrovka s príjemne nervóznou znepokojivou atmosférou a skvelou Mackenzie Davis.

• 6.11.2020  16:24
    Jeho dům (2020)

Ja som teda trošku sklamaný. Nápad (sociálna dráma o dvoch utečencoch + duchárčina) je skvelý, herci výborní, atmosféra tiež nie je zlá, ale... keď mne proste dosť vadí, že ústredné zlo tvorcovia ukážu na plné vráta (a robia to na môj vkus až príliš často), čím ide celý strach do hája a celý príbeh dostáva béčkovú pachuť. Prečo sa nemôžu uspokojiť s náznakom, prípadne ísť cestou "najviac sa bojíme toho, čo nevidíme"? To spoliehanie sa na ľakačky ma tiež nebralo (film to IMHO vôbec nepotreboval). Je to veľká škoda, pretože z hľadiska príbehu a postáv je to veľmi dobre zvládnuté. Takže slušný debut a nenudil som sa, ale potenciál bol väčší. Na ďalšie projekty Remiho Weekesa ale určite budem zvedavý. 3,5*

• 28.10.2020  17:36
    The Nostalgia Critic (TV seriál) (2008)

Kedysi mi to prišlo zábavné. Dnes už je to len trápne.

• 22.9.2020  18:56
    Ďábel (2020)

Výživná porcia južanskej gotiky, za ktorú by sa nehanbil ani Cormac McCarthy či Nick Cave. Temné, drsné a herecky brilantné.

• 4.9.2020  22:10

Tuhá káva. Čo to vlastne bolo? Surreálna, snová, filozoficko-existencialistická hororová poetická esej, ktorá prostredníctvom podivného vzťahu zobrazuje márnosť ľudského snaženia, života a neodvrátiteľnosť plynutia času a príchodu smrti? Alebo je to o tom, že si myslíme, že žijeme vlastný život, hoci je to len akási vykonštruovaná umelá fantázia, prebratá z rôznych iných myšlienok, kníh a filmov? O tom, že si nahovárame, že každý z nás je originálny a jedinečný, ale v skutočnosti sme zameniteľní, neúprimní a nič vlastne neznamenáme? O tom, že šťastie dokážeme (možno) nájsť len vo svojej fantázii, ale tým nič na svojom osude nezmeníme? Že sa napokon musíme zmieriť s nevyhnuteľným? Že vlastne ani tú fantáziu nemáme pod kontrolou a rozpadá sa nám pod rukami? Že ľudský život je vlastne fraškou a tragédiou? Ešte si to nechám prejsť hlavou. O I'm Thinking of Ending Things by sa dalo veľmi, veľmi dlho diskutovať A to mám rád. Dostalo ma to. Pohltilo. Parádne mrazivá atmosféra a sebavedomá réžia autora s jasnou víziou. Jessie Buckley je fantastická (a ostatní tiež nezaostávali).

• 25.8.2020  23:00
    Tenet (2020)

Dva a pol hodinová Nolanova onania nad vlastnou sofistikovanosťou a domnelou genialitou. Bude to stačiť? Niekomu iste. Postavy nula (a herci nemajú čo hrať). Sú to len figúrky na režisérovej šachovnici a nemajú v sebe ani iskru života, ich motivácie sú nevierohodné a plytké. Atmosféra nula. Dialógy nula (z 99 % čisto vysvetľovacie). Emócie nula. Nie som tiež taký frajer, aby som si nepriznal, že som nepochopil pravidlá fikčného sveta. To by ale bol najmenší problém. Omnoho väčší je ten, že Nolan mi ani nedal ŽIADNE podnety na to, aby som sa o to pochopenie snažil, resp. aby ma to zaujímalo. Veď ako sa skoro ukáže, môže sa tu stať prakticky čokoľvek. A postavy priamo povedia, že "to aj tak nedáva zmysel". Tak prečo ma to má trápiť? Všetky postavy mi boli ukradnuté a žiadna osudovosť sa nekonala. Nolan je síce famózny režisér, ale vskutku mizerný scenárista (absencia brata Jonathana je sakra cítiť). Technicky je to samozrejme bez najmenšej chybičky, ale pod tým hlasným rachotom je totálne prázdno. "Don't try to understand it. Feel it." Lenže cítiť tu nie je čo. Nolan sa vykráda a miestami už balansuje na hrane sebaparódie. Ale aby sme si rozumeli: hardcore fanúšikovia režiséra budú pravdepodobne veľmi spokojní. Stále je to špičkovo natočené a po tejto stránke tomu nemožno nič vytknúť. Pre mňa sa ale Nolan už asi definitívne vybral do sfér, ktoré ma proste nezaujímajú a rozpráva o nich štýlom, ktorý ma neoslovuje. A to absolútne ničím. Pripúšťam, že chyba je možno vo mne. To ale na mojom hodnotení nič nemení. Obrovské sklamanie. Dve hviezdičky sú možno pre takýto film, ktorý má mnoho nespochybniteľných kladov, príliš prísne hodnotenie, ale v kontexte toho, že Dunkirku či Interstellaru som dal 3* a zaujali ma podstatne viac, tak nemôžem inak. A mrzí ma to.

• 8.7.2020  18:36
    Trhlina (2019)

Čím viac nad tým filmom uvažujem, tým pevnejšie som presvedčený, že tomuto scenáru by viac slušal kabát found footage. Takto ma trochu škrelo, že tvorcovia vlastne neponúkli ani len náznak toho, čo sa v Tribeči vlastne deje (nepotreboval som, aby mi to bolo povedané na plnú hubu, ale niečo sa naznačiť mohlo). Táto výtka by ale práve v tom found footage nebola taká markantná. Inak atmosféricky je to fajn, niekoľko scén je vyslovene parádnych (neznámy chlapec v lese), ale... je to príšerne dlhé (filmy s podobným scenárom fakt nemôžu mať takmer dve hodiny). Eskapády zo psychiatrickej liečebne mali byť radikálne skrátené, línia so spisovateľom je solídne zbytočná a nikam poriadne nesmeruje. Dialógy nie sú úplne prirodzené, ale herci sa s tým IMHO celkom popasovali (najlepšie to zvládol Maštalír). Celkovo teda žiadna tragédia, ale ak by sa to trochu učesalo a pridal sa nejaký intenzívnejší koniec, mohlo to byť výrazne lepšie.

• 20.5.2020  09:15
    Lov (2020)

Zábavná jednohubka. Žiadnu sofistikovanú satiru by som v tom ale rozhodne nevidel, na to je ten film predsa len až príliš opatrný a bezpečný. Ale bavil som sa.

• 30.4.2020  21:26
    Chata (2019)

Mrazivá (a pre mňa v závere aj prekvapivo emocionálne silná) pecka, ktorá potvrdzuje kvality režisérskeho dua Fiala/Franz. Riley Keough (opäť) bez chyby. Nearer, My God, to Thee.

• 19.3.2020  22:05

Tak nám tá polodementná fanfikcia skončila. Konečne. Ale ako komédia dobré. Občas.

• 3.1.2020  23:38
    Na nože (2019)

"ALT-RIGHT TROLL!" - "LIBERAL SNOWFLAKE!" Skvelá zábava od začiatku do konca. Perfektný scenár a herci, ktorí hrajú s takou neskutočnou chuťou, že tomu človek proste musí podľahnúť. Parádna kamera a technická stránka. Sympatické podvracanie pravidiel detektívky a zároveň zachovávanie jej klasického ducha. Pecka, osobne som sa skvele bavil a v podstate nemám čo vytknúť. Dokonalý crowd-pleaser, ktorý je inteligentný, svižný a dokonale premyslený. S prehľadom najlepší Johnson. Pevne verím, že bude pokračovať vo vlastných originálnych projektoch a vykašle sa na tie infantilné Star Wars.

• 30.12.2019  19:33
    Maják (2019)

Masaker. Nádherný masaker.

• 7.12.2019  21:16
    Ad Astra (2019)

Vlastne je to v jadre celkom banálne a myšlienkovo neoriginálne, ale atmosféra je fajn, pomalé tiempo tiež a celé sa to sledovalo celkom dobre. Ale ten voice-over je fakt na päsť. 7/10

• 22.11.2019  20:50
    Eli (2019)

Dobrý nápad, ale škoda, že to nedostal do rúk odvážnejší režisér s originálnejšou víziou. Takto len slušné remeslo. Ale aj to niekedy stačí. Takže v konečnom dôsledku odporúčam.

• 24.10.2019  19:56

Čakal som niečo svieže, drzé, nekorektné a zábavné. A skoro nič z toho sa nekonalo. Namiesto toho som bol nútený sledovať väčšinou nefunkčný humor, otravné decké kvíkanie, blbé sentimentálne scény a drbnuté pesničky. Ani slušné zombie masky a božská Lupita, pre ktorú mám veľkú slabosť, to nedokázali zachrániť. Večná škoda.

• 23.10.2019  20:10
    Lví král (2019)

Mohol by som dať 1 hviezdu za tú bez preháňania nádhernú vizuálnu stránku, ale nedám ju. Nový Leví kráľ je obyčajná kópia, ktorá robí všetko horšie, prípadne rovno nefunkčne. Veď fanúšikovia majú originál v malíčku, tak načo budovať vzťahy a hodnoverné emócie? Vyslovene otravný produkt, ktorý mi je odporný a vôbec na mňa nefunguje v žiadnom ohľade. Fotorealistický prístup navyše spoľahlivo zabíja všetok humor, emócie a celý film tak v konečnom dôsledku pôsobí len ako mŕtvolná prázdna schránka. Pretože presne tým aj je. Manifest hollywoodskej lenivosti, neoriginality, sterlity a nulovej invencie. Tomuto mám tlieskať? Toto mám hodnotiť pozitívne? Tento film vôbec nepotreboval režiséra, zvládol by ho dať dokopy akýkoľvek automat. A to je to posledné, čo od dobrých filmov očakávam.

• 3.10.2019  21:40
    Yesterday (2019)

Ďalšia amorálna sračka od Richarda Curtisa, gratulujem. Už dlho som nevidel tak protivný film. A prečo to má preboha takmer dve hodiny? Inak podpisujem komentár užívateľa xxmartinxx, ktorý to vystihol celkom pekne.

• 5.9.2019  14:41
    Ztrácení (2014)

Občas sa stane, že natrafíte na film, o ktorom ste doteraz nemali ani tušenia a dostanete poriadne silný zážitok. Mne sa to stalo práve s The Falling, ktorý v našich končinách pravdepodobne veľa ľudí nevidelo. Je to veľmi zvláštny film, ktorý si žiada pokoj, čistú myseľ a ochotu premýšľať. Viacerí diváci budú iste zmätení a nebudú vedieť, o čom mal celý film vlastne byť. Do istej miery si na túto otázku bude musieť odpovedať každý divák sám. Ide o atmosférický, herecky fantastický (Maisie Williams, Florence Pugh) kúsok, ktorý zobrazuje dospievanie z temnejšej stránky a ktorý rozhodne uviazne v pamäti. Silné.

• 5.9.2019  14:39
    Comeback (2014)

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie.

• 5.9.2019  14:36

Fascinujúci dokumentárny film Pátranie po Sugar Manovi si divák najviac užije, keď si o ňom nebude zisťovať žiadne podrobnosti. Stačí len vedieť, že rozpráva o záhadnom geniálnom hudobníkovi menom Rodriguez, ktorého albumy ale prepadli. Napokon sa ale dostali do apartheidom zmietanej Južnej Afriky a Rodriguez sa tu stal obrovskou hviezdou. No po samotnom spevákovi sa akoby zľahla zem a nikto o ňom nič nevedel. Niekoľko ľudí sa ho tak aj napriek tomu rozhodlo vypátrať. Mimoriadne silný, pozitívny a dojemný príbeh, ktorý je taký neuveriteľný, až sa človek zdráha uveriť, že sa naozaj stal. Snímka je parádne natočená, dokáže pohltiť a je plná skvelej hudby aj emócií.

• 5.9.2019  14:34

V roku 2014 spáchal 18-ročný Conrad Roy samovraždu a jeho priateľka Michelle Carter sa postavila pred súd, pričom bola obvinená z jeho zabitia. Celé mesiace ho totiž v jeho samovražedných úvahách podporovala a prostredníctvom SMS ho priam nútila, aby samovraždu spáchal. Prípad, ktorý šokoval Ameriku, sa k divákom teraz dostáva prostredníctvom tohto výborného dokumentu. Režisérka Erin Lee Carr je maximálne objektívna a v dvoch epizódach dáva priestor obžalobe aj obhajobe. Je vôbec možné niekoho prinútiť k samovražde prostredníctvom SMSiek? A je možné na tento čin nahliadať ako na vraždu? To je len niekoľko náročných otázok, ktoré režisérka v tomto komplexnom prípade rieši. Zaujíma ju tiež, akú rolu zohrali moderné technológie, duševné choroby a ako o prípade informovali médiá. Veľmi silný zážitok, pri ktorom sa vo mne vystriedala celé škála emócií – od bezmocnosti, nepochopenia, hnevu a napokon aj hlbokého smútku zo zbytočne vyhasnutého života.

• 5.9.2019  14:32
    Pod kůží (2013)

Mysteriózna sci-fi snímka Jonathana Glazera bude pre mnohých ťažkým orieškom. Dominuje jej totiž snová atmosféra, hypnoticky podmanivé scény a mrazivá hudba. Na vysvetľovanie sa tu príliš nehrá, Glazer sa uspokojuje s náznakmi a budovaním pomalého, ale dôsledného znepokojenia. Scarlett Johansson navyše podáva parádny výkon.

• 5.9.2019  14:31

Povedal som si, že aspoň čiastočne splatím svoj dlh slovenskej kinematografii a voľba padla na drámu Môj pes Killer. Príliš veľa som nečakal, ale musím povedať, že ma výsledok veľmi príjemne prekvapil. Režisérka sa iste inšpirovala vo svetových artovkách či nezávislých filmoch a je to len k prospechu veci. Môj pes Killer je totiž realistický, depresívny a neprikrášlený obraz života na slovenskej dedine/malomeste. Skúma otázky rasizmu, sociálnej vykorenenosti, ale aj ľudskej samoty a túžbe niekam patriť. Plusom je aj skvelá pochmúrna atmosféra a kvalitní herci. Iste, dlhé zábery a celkovo „mlčanlivý“ tón celej snímky môže niekoho otravovať, ale mne sadol. Takže spokojnosť.

• 22.8.2019  22:49

Jednoduchá hororová veselohra. Proste vypnúť mozog a baviť sa. Misia splnená. Mohlo sa to však o dosť viac odtrhnúť z reťaze. Ale utieklo to a Samara Weaving je čarovná (aj keď je celá od krvi).

• 31.7.2019  20:12
    Slunovrat (2019)

Bizarná, mrazivá, znepokojivá psycho hororová surreálna čierna komédia v štýle opery či absurdného divadla na tému rozpadu vzťahu, vnútorných tráum a zármutku? No nádhera! Je to iné, je to svieže a veľmi svojské. Film, ktorý sa ťažko k niečomu prirovnáva. Ari Aster je mimoriadny talent a neviem sa dočkať, s čím sa vytasí najbližšie. Budem však medzi prvými, čo budú stáť v rade na lístok do kina.

• 16.6.2019  20:37

"And then we'll quietly grow old, the saddest story ever told..." Milý, atmosférický a trochu zasnený coming-of-age. Tá atmosféra ma dostala.

• 8.5.2019  20:24

Absolútne skvelá feel-good pohodovka, ktorá do vás doslova namláti pozitívnu energiu. Mám rád, keď tvorcovia dokážu vykresliť prostredie, ktoré je mi absolútne cudzie (v tomto prípade wrestling) pôsobivo a príťažlivo, že má jeden po skončení okamžite začať trénovať a nechať si od Paige v ringu vymlátiť zuby. Iste, príbehovo je to opäť klasika o neznámom človiečikovi, ktorý má svoj veľký sen a chce dobyť (či skôr dobiť) svet. Avšak v tomto prípade to vôbec nevadí. Skvelé postavy a sympatickí herci (Nick Frost si to strašne dáva) na čele s dokonalou Florence Pugh. Tá ma svojím talentom a charizmou opäť položila na lopatky. Vince Vaugh a The Rock už boli potom vyslovene čerešničkou na torte. Super.

• 4.5.2019  22:49

Charlie Sheen bol vo svojej malej roličke omnoho viac cool, zaujímavý a v pohode než ten blbeček Bueller, ktorého z nejakého dôvodu všetci milovali. Takže: Túto hyper-otravnú a nudnú sračku s absolútne NEZNESITEĽNÝM hlavným hrdinom (tento druh postáv fakt nenávidím do morku kostí) že natočil autor geniálneho Breakfast Club? No, tak s týmto kultom kamoš nebudem. Utrpenie.

• 2.5.2019  16:38

Celkom fajn chujovina. McConaughey si rolu užil, atmosféra fajn, Fisher krásna a Efron pobavil. Ale možno som po Spring Breakers čakal trochu viac. Korine je však v každom prípade zaujímavý tvorca a určite sa s jeho tvorbou zoznámim bližšie.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19