• Krátkometrážní

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Napokon vlastne dosť priemerné. Najviac ma oslovili poviedky Graveyard Rats, Pickman's Model, The Viewing a The Murmuring. Zvyšok skôr nudil, prípadne vyslovene otravoval (The Outside). Del Torovo úvodné slovo sa mi páčilo (rovnako ako jeho štýlový Kabinet), ale mohlo byť pokojne dlhšie. Suma sumárum: Dalo sa to, ale čakal som predsa len trochu viac (prípadnej druhej sérii ale asi šancu dám).

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Šum křídel (2022) (epizoda)

Ale jo, nakoniec áno. Spočiatku som si hovoril, že tempo je až príliš vláčne, ale čím minúty ubiehali, tým viac si ma príbeh získaval. Melancholická a pritom mrazivá atmosféra, výborní herci. Možno to predsa len mohlo byť o niečo kratšie a údernejšie, ale aj tak palec hore.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Toto ma bavilo. Vizuálne fantastické, herecky skvelé a príjemne mrazivé. Chápem, že pre mnohých to bude príliš rozťahané, ale mne práve pozvoľnejšie tempo sadlo. Cosmatos je frajer.

Na nože: Glass Onion (2022)

Kvalitný kúsok, ale nadšenie sa u mňa tentokrát nekoná. Rozhodne to nedrží tak pohromade ako jednotka (scenár sa viac než na geniálnu Blancovu dedukciu až príliš často spolieha skôr na rôzne náhody a náhodičky, keď sa hlavné postavy ocitnú vždy v "správny čas na správnom mieste", aby začuli/videli niečo podstatné pre dej), má to tiež menej zaujímavé postavy, ale herci sú veľmi dobrí (obzvlášť Daniel Craig, Edward Norton a hlavne fantastická a nádherná Janelle Monáe) a celkovo ide o veľmi zábavnú a svižnú detektívku, ktorá je ale možno až príliš prekombinovaná a prešpekulovaná. Ale to sa tak nejako dalo čakať. Za mňa však stále vysoká spokojnosť a tretí diel si dám veľmi rád.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Pri sledovaní som sa pristihol, že by som si to radšej pozrel v plnohodnotne temnej a dospelejšej verzii. Tu sa trochu bije tá vážnosť (fašizmus, smrť, vzťahy rodičov a detí...) s "klasickou" rozprávkovosťou. Napriek tomu ale výborný kúsok s úchvatnou animáciou a podmanivou atmosférou.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

Spokojnosť. Pôvodná poviedka je postavená na jednoduchom nápade a údernej pointe, a je jasné, že na hodinu bolo materiálu predsa len trochu málo. Tvorcom sa ju ale podarilo celkom pekne a funkčne rozvinúť o ďalšie motívy. Obrazy super (nebola na jednom dokonca Shub-Niggurath?), Crispin Glover parádny a ani ostatní herci nezaostávajú. Atmosféra tiež fajn. Dobrá práca.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Mimo (2022) (epizoda)

Nulové napätie či znepokojenie, priehľadná a neobjavná pointa. Bez atmosféry. Taká trochu áčkovejšia epizóda Verte neverte. Akurát viac nudná.

Sněží, sněží... (2019)

Milé. A vďaka sympatickým hercom skoro ani príliš nevadí, že je to celé jedno veľké klišé. Skoro.