• Krátkometrážní

Menu (2022)

Úplne geniálna pochúťka zo Slowikovej kuchyne to síce nie je, ale šťavnatý a chutný cheesburger rozhodne áno! Má to fajn tempo, výborných hercov, originalitu, funkčný čierny humor aj štýl. Spokojnosť.

To nic, drahá (2022)

Iste, inšpiráciu to čerpalo z mnohých iných filmov a myšlienkovo to nie je nijako zvlášť originálne. Ale natočené je to parádne, Florence Pugh a Chris Pine sú skvelí (hoci Pinea mohlo byť viac) a na moje prekvapenie to slušne zmákol aj Harry Styles (akurát v jednej vyhrotenejšej scéne mi pripadalo, že to tak úplne nedáva). Podmanivá atmosféra, kamera aj hudba. Finále mohlo byť intenzívnejšie, ale aj tak spokojnosť. Režijne mi to po väčšinu času pripadalo veľmi sebavedomé (snáď aj viac ako Booksmart) a Olivia Wilde má ako režisérka určite budúcnosť.

Clerks III (2022)

Smith už na to, žiaľ, nemá. Clerks III tak ťahá takmer výhradne nostalgia, ústredné duo a trochu tých emócií. Humor je ale dosť silený a miestami vyložene trápny, z viacerých postáv sa stali otravné karikatúry (Elias, Jay a Silent Bob) a už to ani náhodou nemá ten švih a gráciu prvých dvoch dielov. Škoda.

Halloween končí (2022)

Zo slasheru sa stala fraška. Cringe fraška. A to píšem ako človek, ktorý si užil aj minulý diel. Never more.

Všechno, všude, najednou (2022)

Ničím neriedená hyperaktivita, ale pod tým všetkým vlastne veľké prázdno. A pre mňa zároveň najotravnejší film roka.

Nene (2022)

Viac ma bavili prvé dve tretiny, kde sa buduje skvelá atmosféra a neistota. Posledná časť to u mňa trochu zhodila a chýbalo mi tiež intenzívnejšie finále. Napriek tomu veľmi príjemná vec so skvelými hereckými výkonmi a sebavedomou réžiou. Predchádzajúce "peeleovky" ma však oslovili predsa len viac.

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Asi spoiler. Ak by Vecna nerobil dramatické pauzy medzi vetami, zdĺhavo nevysvetľoval svoje plány a nekráčal ako spomalený film, tak by možno nepôsobil ako totálne neschopný panák, ktorý si o to porazenie sám koleduje. O tom, že mal asi tisíc príležitostí hlavných hrdinov zabiť, už ani nehovoriac. Po skvelých troch sériách je štvrtá solídnym pádom do bahna nudy a otravnosti. Som rád, že to piatou sériou skončí...

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Už ma to proste nebaví. Čakal som, že posledné dve epizódy tomu dajú nejaký zmysel a silné vyvrcholenie, ale... slabota. Dufferovci evidentne stratili súdnosť a mysleli si, že dokážu natočiť fakt mega-epos. Ale nemajú na to. Stopáž je nenormálne a neobhájiteľne prestrelená (dva a pol hodinové finále? really?), dejové linky nezaujímavé (možno až na Dustina a jeho partiu) a už štvrtýkrát vlastne sledujeme to isté, dokonca aj s veľmi podobnými zvratmi. Trochu to zachraňujú postavy, ale už nie dosť. Niektoré navyše dosť podivne zmenili osobnosť (sarkastická Robin, ktorej nechýbal nadhľad sa zmenila na dorky pojašené dievča, z veselej Max je depresívna tínedžerka s PTSD). V podstate to celé prešľapuje na mieste a už tomu citeľne dochádza dych. Takýmto scenáristickým štýlom by sa dalo pokračovať do aleluja (otvorí sa brána, príde nový záporák a hrdinovia ho musia zneškodniť). A príde to len mne, že na to, aké haló sa okolo Vecnu robilo, tak to bol vlastne veľmi čajový záporák? No nič. Malo sa síce skončiť už treťou sériou, ale som rád, že piata už bude konečne posledná. Hawkins treba konečne nechať spať. Ďalej odkazujem na komentár Anet21, ktorá to vystihla pomerne dobre.

Jak kluk potkal holku (2014)

Záver až moc rozprávkový, ale tak v zásade prečo nie. Raz za čas to neuškodí. Príjemný zážitok a Michelle Hendley predviedla fakt skvelý výkon.

Mexická jízda (2001)

Najlepší film o dospievaní, aký bol kedy natočený. A nielen o ňom.