• Krátkometrážní

Řev (2022) (seriál)

Príjemne-nepríjemné drobné bizarnosti. Jemne surreálny štýl, ale jasne čitateľná pointa pri každej poviedke. Ako to už pri antológiách chodí, niektoré príbehy slabšie, ale minimálne záujem u mňa vzbudil asi každý. Fajn.

Seveřan (2022)

Vikinská cesta za pomstou s prvkami starovekých mýtov, antickej tragédie, Shakespearea a folk hororu. Pre mňa zatiaľ najdepresívnejší a najtemnejší Eggersov film. Paradoxne ale zároveň tiež zrejme najprístupnejší.

Vřískot (2022)

Séria sa imho vyčerpala a už nemá viac čo povedať. Scenáristi vždy len obmenia narážky/vtipy/meta rovinu v závislosti na tom, ako sa zmenil hororový žáner, ale inak sa ide podľa rovnakej šablóny. Čo by až tak nevadilo, ak by ma to bavilo, čo sa v tomto prípade nestalo. Starých známych som videl rád, nováčikovia nezaujali.

Pirátská vysílání (2021)

Pohlcujúce, temné a mrazivé. A brutálne nedocenené. Nečakaná pecka s atmosférou ako remeň, viacerými vrstvami a bez jednoduchých odpovedí.

Tichá noc (2021)

Áno, ten úplný záver to, žiaľ, dosť pokašľal. Keďže sa film začal nakrúcať pred pandémiou, tak to evidentne nebol zámer a hlavne sa mala, zrejme, tematizovať klimatická kríza. Ale dnes je skrátka nemožné nevnímať Silent Night v kontexte súčasnej situácie. A ten film tak naozaj pôsobí ako mimoriadne nezodpovedné poklonkovanie sa pavedeckým antivaxerským hlupákom. Veľká škoda. Herci skvelí, nápad zaujímavý.

Paroží (2021)

S prehľadom zrežírovaný creature feature s dobre navodenou pochmúrne-depresívnou atmosférou, kvalitnými hereckými výkonmi a funkčnými presahmi mimo žánrové hranice (hoci pokojne mohli byť prepracovanejšie). Plusom sú aj citlivo použité triky (našťastie sa nekoná žiadny digifest) a akurátna stopáž. Celkovo sympatický malý horor, ktorý som si solídne užil.

Duna (2021)

Pri sledovaní Duny som si tak uvedomil, ako dlho mi v kinách chýbal nejaký skutočne ambiciózny, dospelý a epický sci-fi film. Konečne žiadny blbý a infantilný humor a lacné nabiehanie masám, ale pevná a jasná vízia. Film postavený na skvelej a nezriedka poriadne temnej atmosfére, parádnych hercoch a výborne vykreslenom svete. Dokonalý audiovizuál je už pri Villeneuveovi jasná vec. Veľká spokojnosť. Film roku? Možno aj hej.

Halloween zabíjí (2021)

Slabšie než minule, ale za mňa stále dobré. Osobne nechápem, prečo to práve tento diel od všetkých tak schytáva. Úplne v pohode slasher. Je to snáď ešte viac zamerané na fanúšikov série, čo asi mnoho ľudí neocení. Ja sa k fanúšikom počítam, takže všetky odkazy na mňa fungujú, atmosféra je super, Michael má stále „říz“, vraždy sú krvavé a nenudil som sa ani chvíľu. Je pravda, že celú sériu to vlastne nikam neposúva a po scenáristickej stránke si to mohli tvorcovia postrážiť a viac učesať. Znieslo by to trochu strihačských nožníc, niektoré dejové línie a vedľajšie postavy sa mohli vyhodiť a film by tak získal na väčšej svižnosti. Rovnako tiež pokusy o nejaký spoločenský presah a psychológiu boli dosť nevierohodné a naivné. Nelogičnosti boli, ale to pri slasheroch tak nejako očakávam. 7/10 a na tretí diel budem určite zvedavý!

Temný dům (2020)

Veľmi slušná hororová práca. Výborná Rebecca Hall, sebavedomá réžia a solídna atmosféra, ktorá dokáže pohltiť. Zaujímavo napísaný scenár, pri ktorom si dosť dlho nie ste istí, či sa dívate na niečie halucinácie, alebo besnenie nadprirodzených síl. Poteší tiež fakt, že tvorcovia mali väčšie ambície, než doručiť prvoplánový „baf“ horor (hoci ľakačky sú aj tu, naštastie ale fungujú). Temný dom tak funguje jednak v žánrovej rovine, ale v druhom pláne aj ako kvalitná psychologická dráma o tajomstvách, zármutku a psychickej bolesti zo straty blízkeho. Palec hore.

Everything Sucks! (2018) (seriál)

Milý a vtipný návrat do 90. rokov. Dospievanie, prvé lásky, sebaobjavovanie a hľadanie šťastia a miesta vo svete so sympatickými postavami. Škoda, že druhú sériu Netflix stopol.