Kajislav89

okres Brno

4 body

<< předchozí 1 2 3 4
    • 27.4.2014  14:45

Tento snímek je přehlídkou nelogických a zmatečných dějových zvratů a hloupého a sebedestruktivního chování hlavní postavy. A nikdo mě nepřesvědčí, že to mám filmu odpustit, nebýt puntíčkář a raději sledovat psychologii hlavní postavy a úžasnou scenérii. Já toto obojí viděl (a proto dávám i ony dvě hvězdy), ale bylo to zcela zastíněno věcmi, které mě dráždily natolik, že u mě film propadl. Celou dobu ve mně vše vřelo, a protože nejsem zlomyslný, prosil jsem, ať už toho nebetyčného vola někdo zachrání, protože jinak se sám ubezduší. Co vše je tedy u tohoto díla ztraceno a promarněno? Potenciál pohrát si s úvodní zápletkou, potenciál výborného herce, potenciál výborného prostředí a koneckonců i 106 minut divákova času.

• 19.3.2013  13:04
    Ve stínu (2012)

Film, na který jsem se opravdu těšil a dost dlouho trvalo, než jsem se k němu dostal. Nadchlo mě zpracování, navození atmosféry i herecké výkony. Trochu zklamán jsem ale z děje, který je místy příliš průhledný a místy prošpikován podivnými náhodami. Každopádně ve srovnání s ostatní současnou českou produkcí je to kvalitní film, který se vyplatí vidět.

• 3.9.2012  18:02

Asi si přečtu knihu. a to zejména proto, že námět snímku mě docela zaujal. Zpracování však celý dojem dost pokazilo. Dost předvídatelné, trochu kýčovité (americká vlajka - to bylo na zabití autora), příšerně jednostranné. Chápu, že se takové věci dějí a věřím tomu, ale chtěl bych to slyšet (číst) z úst (pera) člověka, který to skutečně zažil a ne od holywoodských všeumělců, kteří si podle mého se závažným tématem neporadili správným způsobem. Takže kniha je jasná volba a po jejím přečtení možná hodnocení doplním.

• 7.7.2012  20:00
    Tajuplný ostrov (TV seriál) (1973)

Zatím jsem neshlédl celé, a tak hodnocení možná ještě upravím, ale dojmy z prvních dvou dílů jsou spíše negativní. Na jednu stranu chválím odvahu jít do takto obtížného tématu, protože filmovat Verna je opravdu oříšek. Co mi ale dojem velmi pokazilo, byl přístup filmařů k tajemství. Ostrov se jak známo jmenuje TAJUPLNÝ a proto jsem přímo nadskakoval, když už od prvních záběrů bylo vidět Nemovy potápěče, lasery a další technické vychytávky. Ostrov se tak stal tajuplným jen pro filmové postavy, ale ne pro nás u televizních či jiných obrazovek. Vím, že divák znalý knihy, už nemůže být nějak zázračně překvapen rozuzlením, ale kdyby filmaři ukázali příběh opravdu pouze z pohledu kolonistů, myslím, že by dokázali diváka udržet v mnohem větším napětí a vtáhnout ho do děje.

• 19.5.2012  11:53

Zaráží mě, jak je tenhle film neznámý a málo vysíláný, protože já musím po prvním shlédnutí hodnotit plným počtem hvězd. Děj mě naprosto strhl a postavy jsou propracovány vynikajícím způsobem. Za hlavní základ kvality filmu považuji velice dobrou psychologii postav a neustálé plíživé napětí mezi aktéry. Např. vztah mezi Cyrilem a Baltazarem, to je silné kafe. Jedinou výhradu bych měl k nezvládnutí "akčních" scén, tedy například k naprostému odbytí scény závěrečné. Jinak je to ale úžasná podívaná, při které mrazí. Jedná se o další ze snímků, pod kterým si pojem zlatá šedesátá představím spíš než pod naivními abstraktními dílky, která jsou dnes všeobecně vyzdvihována.

• 1.5.2012  21:21
    Operace Silver A (TV film) (2007)

Co se týče filmařiny a navození atmosféry, tak to celkem ušlo. Z hereckých výkonů bych asi nejvíce vyzdvihl Kláru Issovou, Ivana Trojana a příjemně potěšil i Aleš Háma, kterého jsem těžce podcenil a neprávem jsem se obával o to, co ve snímku předvede. Ovšem trochu mi vadilo stržení dějové linie od titulních protagonistů směrem k oběma ženám. Teď co se týká Alfréda Bartoše: Protože už mám o československých paraskupinách něco načteno a shlédnuto, tak k otázce jeho sukničkářství bych si troufal tvrdit, že pravda je asi někde na půli cesty. Jistě to nebyl bezchybný člověk a o problémech, které způsobil v rodině Hladěnových, se zmiňují historická svědectví, takže bych to nepovažoval za nic vybájeného. Potíž je v tom, že snímek Bartošovy chyby až příliš nadřazuje tomu dobrému a statečnému, co pro odboj vykonal. A tuto jeho činnost nemají diváci možnost vidět a docenit právě proto, že děj je příliš orientován na hlavní ženské duo.

• 24.4.2012  10:06

Je mi smutno z toho, že v době, kdy se český film začínal probouzet, vzniklo něco takového. Ale možná je to logické. Účinek filmů jako Únos, Severní přístav a jim podobných už dávno pominul a vládnoucí se zřejmě začínali bát, že lidé za těch pár let od února poněkud zmoudřeli. A tak je "potěšili" tímto prvoplánovým propagandistickým trhákem. Mé hodnocení je odvislé zejména od hereckých výkonů (i když svázaných toporným scénářem) a celkové atmosféry (mně ta tma zase tolik nevadila, jen podporovala realitu). PS: Pokud to má být jakási volná kreace na bázi Babic, tak tam soudruhům chybí zejména aktivní Borkova účast na trestných činech a následné zatýkání a popravování těch, kteří s tím vším neměli kloudně nic společného. Historie by se neměla zapomínat.

• 29.3.2012  14:43

Když odhlédnu od průhledné agitace (zase tolik jí nebylo) a teatrálního závěru, který navíc zůstal podivně otevřený, vychází mi z toho flm, ze kterého dýchá pohodová atmosféra příjemného letního dne u vody. Herecké výkony považuji za velmi slušné. A v neposlední řadě oceňuji dokumentární hodnotu filmu. Jako milovník zaniklé historie (ne politické, ale spíše neexistujících ulic a pozměněných míst) prostě nemohu jít s hodnocením níž.

• 5.12.2011  17:15
    Stalo se (TV pořad) (1997)

Na tento projekt nelze zapomenout jako na celek. Bohužel už však pamět vymazala to nepřeberné množství skvělých vtípků. Většinou jsem se vydržel smát téměř od začátku až do konce, a rád bych si staré díly někdy znovu připomněl. Podobný pořad dnes citelně chybí, ale mně osobně přijde, že autoři skončili ve vhodném okamžiku. Posledním dílům, na které si vzpomínám, už trochu docházel dech a studnice autorských nápadů (byť pracovali s aktuálními a tedy stále se vyvíjejícími tématy) nebyla nevyčerpatelná.

• 21.11.2011  17:53
    Náhlá smrt (1995)

Katastrofa ve velkém. Sice se mi moc líbila hlavní lokace, tedy bývalá hala Pitsburghu Penguins, ale jinak to bylo opravdu příšerné. V každém béčkovém akčním filmu se většinou objeví pár nelogických efektů nebo scén, které jsou na hraně uvěřitelnosti. Tenhle snímek je jimi ale doslova přecpán, což totálně kazí jakýkoliv dojem. Navíc herecké schopnosti "muže jediné tváře" jsou katastrofální. Je to můj druhý nejneoblíbenější herec hned po Dolphu Lundgrenovi.

• 15.11.2011  20:29
    30 případů majora Zemana (TV seriál) (1974)

Je těžké brát seriál jako celek. Z velké části je to hnusná a lživá propaganda, u které má člověk chuť zvracet. Ať už vznikla na objednávku státní moci nebo ne, je "úžasné" sledovat, jak autoři očernili všechny skupiny lidí, které byly režimu nějak nepohodlné a nezapomněli opravdu na nikoho. Po této stránce je nutno brát seriál s opravdu velkou rezervou a o případy zde uvedené se dále zajímat a třeba si o nich něco přečíst....Co se však týká filmařiny, tu musím jednoznačně pochválit, protože tohle dílo je opravdu poctivě natočené. Herecké výkony jsou velmi dobré, i když si svou účastí řada dobrých herců poněkud plivla na jméno. Na závěr bych jen dodal, že v tom moři nechutné propagandy (a já tohle slovo opravdu přiřazuji jen ke snímkům, kde jsem o ní stoprocentně přesvědčen), se najdou i dobré a apolitické díly s kvalitní kriminalistickou zápletkou, takže mými favority jsou: Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Šťastný a veselý a Studna (Té se však politika úplně nevyhnula).

• 15.11.2011  20:16
    Žena za pultem (TV seriál) (1977)

Český národ se neumí vypořádat s termínem propaganda. Považujeme za ni všechny kinematografické počiny, které vznikly v období komunistické totality a nejsme schopni ji rozdělit. Já ji dělím na propragandu oslavující a propagandu očerňující. Seriál Žena za pultem je přesným příkladem propagandy oslavující a dle mého názoru docela neškodné. Rozhodně je méně závažný přečin komunistické kinematografie, když překrucuje fakta o ovoci a zelenině než když překrucuje fakta o procesech z 50.let (major Zeman), západních letcích (Únos), nebo exilové vládě (Sokolovo), atd. Ale teď už k samotnému hodnocení: Seriál je klasickým dílem své doby. Má rozumně vystavěný, reálný příběh a solidní herecké výkony ve všech rolích. Jen kdysi bezdůvodně dostal určitou nálepku a ta je mu neustále přisuzována. Škoda.

• 7.11.2011  10:50

Kvalitní zpracování vynikající předlohy. Tvůrci odvedli velmi dobrou práci a knihu převedli na plátno vynikajícím způsobem, i když byli nuceni vypustit některé zásadní pasáže. Zachovali ale napínavou atmosféru, postupnou gradaci a neustávající tempo navazujících obrazů. Děj není proložen ničím zbytečným a v každé scéně se něco odkryje nebo naopak zamotá. Velké plus spatřuji v dobrém skloubení napětí a reality a v zachycení týmového vyšetřování. Kalaš tu tedy není univerzální všeználek, který má patent na rozum, ale zodpovědný velitel drobné armádičky, s jejíž pomocí skládá napínavou a nebezpečnou skládačku.

• 27.10.2011  11:16
    Saturnin (1994)

Příjemná komedie z lepší společnosti podle skvělé knížky, kterou jsem už přelouskal nejednou. A jak už jsem psal v komentáři k seriálu, Saturninovi prostě sluší obě verze a obou je třeba.

• 27.10.2011  11:12
    Zodiac (2007)

Nejrealističtější americký snímek svého žánru, který jsem kdy viděl a z americké kinematografie moje vůbec nejoblíbenější dílo. Hlavně pro tu realitu, protože jsem od zaoceánského snímku o vyšetřování masových vražd očekával vše možné, jen ne tu dokonalost a preciznost, kterou film obsahuje v míře vrchovaté. Tahle míra je tu vyjádřena téměř třemi hodinami naprosto dokonalé filmařiny a celkem přesného držení se historických skutečností. A ono to jde a funguje to výborně. Není třeba vytvářet prodejné příběhy, ale příběhy, které se musí líbit samy o sobě i přes svoji naprostou přesnost. A příběh o Zodiakovi takovým je.

• 27.10.2011  10:40

Jedna z nejlepších českých pohádek, i když se od těch klasických poněkud liší. Obsahuje pěkné písničky a děj je zamotaný přesně tak, jak se na správnou pohádku sluší. A hlavně se divák může nabažit úchvatných hereckých výkonů a hlášek. Naprosto nepřekonatelná je herecká kreace dua Kemr-Vostřel a nezapomenutelná písnička Kujme pikle. Taky se mi vždy moc líbil poněkud sarkastický kat v podání Františka Dibarbory. Další z filmů, který podle mého výborným způsobem odráží optimismus a uvolnění 2.poloviny 60.let.

• 27.10.2011  10:30

Naprosto perfektní směs hlášek a gagů. Příběh je docela reálný, i když občas se tam najdou nelogičnosti a krkolomnosti. Kdo by se v nich ale zbytečně pitval, když je během celého filmu zahlcen humorem na výši. Postavy jsou propracovány skvělým způsobem a jednají v mnoha situacích naprosto přesvědčivě a reálně. Vždyť podobné typusy jako byl například soused Pařízek (Zdeněk Svěrák), kolem nás běhaly, běhají a běhat budou. A přestože to možná nebyl úplně hlavní záměr, jisté poselství o dravých a méně dravých tu je a vhodně doplňuje komický rozměr. A nejoblíbenější hláška: "Na co tady čekáte?" "Na pohlavní choroby." "Nemáme, nevedeme."

• 27.10.2011  10:20
    Pohádky z mechu a kapradí (TV seriál) (1968)

Krásné a příjemné. Jak Jiřinu Bohdalovou nemusím, tak tady mi sedí. A jsou tam i hlášky, které měly za účel pobavit dospělé a já si jich taky všiml až v pozdějším věku, jako třeba: "Šlápli jsme do ho...do housliček."

• 26.10.2011  17:04

Abstrakce a nuda. Když se za umění stylizovat považuje neschopnost vytvořit zajímavou věc, tak nevím. Mně to přišlo zdlouhavé a utahané. Ovšem pokud to shůry sledoval Jurij Gagarin, tak to pro něj muselo být docela k popukání. A co se týče záměru bořit mýty? Pro většinu bořičů je charakteristické, že sami nic nedokázali. Dvě hvězdy za atmosféru a scenérii.

• 26.10.2011  16:51
    Němý Bobeš aneb Český Tarzan (divadelní záznam) (1997)

"Tatínek je blbec!" Tato slova by z úst Jana Svěráka nebo Filipa Smoljaka byla určitě rouháním, protože němý Bobeš je další mistrovské dílo geniální autorské dvojice. Klasická konstrukce her DJC (přednáška, hra) tu byla rozbořena, aby byl humor podáván v trochu jiném balení, založeném na úžasném handrkování mezi Prahou a Vídní a dohledávání chybějícího textu, podle míst čitelných pod zátěžemi. Výsledek je skvostný a my můžeme být jen rádi, že jistá Růžena Málková neuměla plovat, protože jinak by asi tahle hra nevznikla.

• 26.10.2011  16:23

Realita DJC podchycená s typickým humorem jeho vlastních divadelních kusů. Když jsem viděl záznam Záskoku, hraného v Národním divadle, skoro ihned se mi vybavila vzpomínka na tenhle film. Je naším národním štěstím, že ono zavrhované divadlo, kterému mocní házeli klacky pod nohy, to dotáhlo až do Zlaté kapličky a to nejen v reálu, ale i symbolicky. Ale abych se vrátil...Nejistá sezóna je mořná trochu popisný film a z velké části autoři těží ze své dramatické tvorby, ale do celkového konceptu příběhu to nutně zapadá a jako celek u diváka funguje. Některé herecké výkony (paní Marková) jsou dost slabé, ale celkový dojem to nekazí. A úplně nejlepší je přečíst si ukázky z dobové kritiky. Ta měla ve zvyku tvorbu S+S většinou ztrhat a vytknout jim, že tam není současný humor a současné problémy. Ale kritika Nejisté sezóny byla najednou jaksi zdrženlivá, protože se páni kritici báli, že se sami napasují do rolí lidí, kterým se diváci v tomto filmu smějí.

• 26.10.2011  16:10

Můj nejoblíbenější český (československý) film spolu s Atentátem (1964). Téma, o které se zajímám od útlého dětství, je tu zpracováno stylem, který je mi bližší než třeba u Tmavomodrého světa. Knížku jsem přečetl snad stokrát a mám ji vyřazenou z normální knihovny, aby byla po ruce, kdykoliv na ni dostanu chuť, což je dost často. A film není o nic horší než předloha. Zrovna tohle je snímek, díky kterému se stal Jiří Hrzán mým nejoblíbenějším českým hercem. Jeho podání Prcka je sice hodně odlišné od knihy, ale tohle je Prcek-čech, který musí mít nutně úplně jiný rozměr než Prcek-angličan, který by měl podle mého vypadat asi nějak jako Pepek námořník a Wayne Rooney dohromady. Zpracování a triky už asi neodpovídají současným požadavkům, třeba kvůli častému přebírání záběrů z jiných filmů a válečných dokumentů, ale výsledný dojem je vynikající. A přestavba Lisunova Li-2 na Wellington? Ta tedy filmařům docela vyšla a je to dost unikátní počin v naší kinematografii.

• 26.10.2011  15:58

Film je podle skutečné události, ale kdyby se autoři více drželi reality, mohlo by to být velmi dobré. Takhle jsem zklamán, přestože výprava byla podle mě slušná a efekty se držely na slušné úrovni. Odpustil bych si ale totálně patetický závěr, který byl předvídatelný už od začátku filmu a zdál se mi dost prvoplánový. Také, jak už zde zaznělo, mně dost vadil pohled z druhé strany, tedy scény zachycující tajné přípravy mezi iráckými rebely. Pro správné vystižení napětí, které musí vojáci v takových misích zažívat, by bylo potřeba podchytit ten pocit, že nevíte, ze které strany to přijde, ale v tomto snímku to víte bohužel dost dobře a do reálných osudů italských karabiníků vás to nevtáhne.

• 26.10.2011  15:50

"Nenechám se přece zmrzačit," křičí na vás zedník Lorenc z invalidního vozíku a vy najednou chápete, že spojení humorně-posmutnělý, se dá realizovat s vynikajícím výsledkem. Scéna, kdy jde děda Komárek s dětmi a kozou kanálií večer na pastvu, do toho zapadá slunce a vypráví se pohádka, to je filmový moment, který opravdu dokáže pohladit na duši a vzít za srdce. (Ono to zapadající slunce máte v každém druhém americkém filmu, ale nedokáže to s vámi nikdy udělat to, co v téhle jedinečné kompozici).

• 26.10.2011  15:38

Za prvé jsem se nesmál snad ani jednou, za druhé mi tam neseděl Elijah Wood a za třetí mě film nějak subjektivně nechytil, protože nedokázal zachytit vážnost tématu způsobem, který bych očekával. Malé plus za celkem příjemnou letní atmosféru, české lokace a Trabanta, který je snad tím jediným, co mě rozesmálo. Ale to asi tvůrci nechtěli. Ovšem odhalit, co opravdu chtěli, to je oříšek. Já jsem si z tohoto povrchně zpracovaného díla nic neodnesl.

• 26.10.2011  15:30

Skvělá detektivka. Má to slabší místa, ale zápletka je rozumná a lokace překrásné. Nad tím vším ční mistr Pacínek (Bohumil Šmída), který sice nemá ucelené klasické vzdělání ("No prosím, hypotéza s měkkým i."), ale to nijak nesráží jeho geniální herecký výkon, pozvedající celou detektivku o něco výš. Závěrečná sekvence je sice trochu teatrální, ale výsledný dojem to nekazí.

• 26.10.2011  15:24
    My všichni školou povinní (TV seriál) (1984)

Tenhle seriál jsem poprvé viděl v období deváté třídy ZŠ a přijímaček na gymnázium, takže to pro mě mělo aktuální nádech. A nenudilo mě to ani při dalších sledováních. Docela se mi líbil přirozený příběh i herecké výkony a hlavně propracované postavy, ať už nováček Miroslav Vladyka "Karfiól" nebo naopak velezkušený Jiří Sovák a jeho manželka Blanka Bohdanová, která svérázným způsobem brání rodinný krb a nebo třeba pletichářské duo Augusta-Obermaierová. Je to jednoduše velmi dobrý seriál, který zachycuje každodenní realitu tak, že diváka zaujme.

• 26.10.2011  15:14

Trochu laciné, nedotažené a povrchní. Ale jako celek to díky výborným hercům docela funguje. Navíc to Jorze Kotrbové v uniformě letušky ČSA vysloveně sluší. A ještě nezbývá než pochválit pěknou hudbu a pár dobrých vítpků.

• 26.10.2011  15:11

Jedinečné. Výborně vystavěný příběh a já se během toho ani nedokázal moc smát, protože od začátku do konce mi běhal mráz po zádech. A i přes tu monstrstopáž jsem se ani na okamžik nenudil. K tomu nádherná hudba a naprosto perfektní ta rozmazaná kamera, která nahání strach skoro jako v nějakém hororu. Scéna s opravou oficírského auta a podáváním klíče "nummer vierzehn" je dechberoucí. A role Jiřího Pechy s velkým morálním poselstvím, to je taky silný kafe.

• 26.10.2011  15:02

Snímek má skvělou atmosféru a vtáhl mě do děje. Umožnil mi ztotožnit se hlavním hrdinou a vše prožívat s ním. Takové snímky mám rád. I když knižní předloha má taky něco do sebe, tady přispěchala filmu na pomoc i nádherná scenérie (jak ta průmyslová část, tak i samotné Labe a domek Břéťových rodičů) a v neposlední řadě překrásná hudba.

<< předchozí 1 2 3 4