• Krátkometrážní

Vzkaz v láhvi (2016)

Pořádná severská jízda........Frčelo to vysokou rychlostí. Pět hvězd za akčnost a napětí, výborné herecké výkony - Nikolaj se snad už ani více škvířit fakt nemohl, za pěkné exteriéry a kameru, za severský humor (konečně), který je kořením thrillerů Olsena. Jeho knihy by si kvůli různým detailům zasloužily seriálové zpracování, tak alespoň tři díly. Tady ten maniak dával v předloze více zabrat i manželce a Carlovy složité vztahy taky nejsou k zahození. Mně se toto zpracování líbilo o kapku více než ty předchozí filmy.

Philomena (2013)

Výborná Judi a dojemný příběh. Místy zdlouhavé, opakující se scény, ale nádherná Desplatova hudba. Stejně jako Martin bych jim nikdy neodpustila. Také jsem již kdysi viděla drsnější Padlé ženy a různé dokumenty na podobné téma. A právě kvůli takovýmto hrozným křivdám a zločinům, které byly a mnohde ještě jsou zakrývány dogmatem, pokrytectvím a intrikami (viz Spotlight) nikdy nemohu mít ráda náboženství a církev. Stejně jako vrcholnou politiku.

Stále spolu (2014)

.....aneb Mlčoch Family. Některé scény mě velmi pobavily, u některých jsem byla rozpačitá a u dalších vzteklá. Když to shrnu, děti jsou velmi fyzicky zdatné, ovšem projevují se u nich značné logopedické vady a problémy v sociální komunikaci. Nemyslím si, že to budou mít ve společnosti v dalším životě lehké nebo společnost s nimi. Otec je totální patriarcha, je vidět, že ani nenechá pořádně ty děti vyjádřit svůj názor, alespoň ne před kamerou, vždycky si odpoví sám, a matce se jenom divím. Dokument byl na zajímavé téma, ale trochu zdlouhavý a stále hlavně o otci. Dodatek: Včera jsem ty dva nejstarší syny viděla muzicírovat na Náplavce. Jenom by mě zajímalo, jestli z těch vydělaných peněz taky něco dostanou.

Zkouška dospělosti (2016)

Tatík opravdu hodně tlačil na pilu. Řešil ve filmu spoustu věcí až se v tom začal ztrácet a topit. Problémové osobní a rodinné vztahy, vlastní profese, obavy o dceru a korupce. Ruka ruku myje, ale nemusí to dopadnout tak, jak si tatík představuje. Film jsem viděla již v pozdějších hodinách, takže jsem měla uprostřed trochu výpadek, ale zase jsem se docela probrala. Každopádně se děj trochu táhl, 20 min. bych klidně ubrala, např. scény s Romeem, jak stále někde venku pobíhá a někoho hledá. Na východě od západu zkrátka klientelismus nabývá na síle. V tom se východ moc nezměnil. Viděno v rámci ozvěn 51. MFFKV. 75%

Dům těch druhých (2016)

Film není až tak o ději, jako o psychologii postav. Obavy z neznámého, z budoucnosti, ze sousedů. Trýznivé vzpomínky, samota, všudypřítomná šmelina, zaminované oblasti. Paní režisérka kladla důraz na to, jak celou poválečnou situaci vnímají děti, chlapec, který se přistěhoval, a dospívající dívka od sousedů. Po filmu byla diskuze, kdy jsme si potvrdili, že spousta rodin, které ze svého bytu či domu utekly před válkou, svůj opravdový domov třeba už nikdy nenašla. Přesně tehdy jsem si opět uvědomila, jak jsem ráda, že žiju ve střední Evropě. A jenom musím doufat, že mi to vydrží. Film si cenu určitě zaslouží.

Pořád spolu (2016)

Docela zvláštní film, kde se dvě hlavní mužské postavy ocitají ve velké krizi a vyrovnávají se s nimi různými způsoby. Absolutně rozdílné povahy, které se během svých nočních eskapád neuvěřitelně sblíží. Spojuje je snaha o narovnání rodinných vztahů. Chris neprůbojný, Bobby až manipulativní a dokázal člověku pěkně lézt na nervy. Působil trochu děsivě, jako smutný klaun. Pěkné záběry nočního města. Film plný emocí, který rozhodně stojí za vidění.

Rodinné štěstí (2016)

Neuvěřitelné, jak se dá v jednom bytě natočit film vtipný, nenudící a celkově na pohodu i přes vážné situace. Celá "tlupa" tvůrců si ocenění na MFFKV určitě zaslouží a pan Hajdu i za nejlepšího herce :-) Tenhle film ještě ráda znovu uvidím.

Satisfakce 1720 (2016)

Nečekala jsem, že to bude nějaká velká pecka, ale stejně docela zklamání. Že film bude rychlá jízda hýření jsem tušila, ale chybělo mi více vtipnosti. Jako například ve filmu Nerada ruším. Těšila jsem se na závěr MFFKV především na více černého severského humoru a místo toho jsme se dočkala spíše občasných pubertálních vtípků. Myslím si, že pan režisér má více talentu pro vykreslování psychologie postav a napínavého vyprávění, jak již dokázal např. u skvělého seriálu Zločin. Proto se mi asi nejvíce líbilo ztvárnění možného konce národního hrdiny ve dvou variantách na začátku a v závěru filmu. Opravdu pěkné a překvapivé.

Rada a souhlas (1962)

Viděno na MFFKV. Nečekala jsem, že mě bude film o politice, dokonce takto dlouhý, natolik bavit. Mistrovsky natočeno, skoro detektivka. Psychologie postav, vtipné či chytré dialogy i monology, lidská dramata, pěkná kamera i hudba. A samozřejmě má oblíbená černobílá 60. léta, tentokrát v USA, kde už se schylovalo k většímu zásahu ve Vietnamu, což bylo na dění ve filmovém senátu znát i bez toho, aby se probíral konkrétně. Na začátku trochu pomalejší, potom to stojí za to. Opět jsem si potvrdila, že bych politiku nikdy nemohla dělat. Samé překrucování pravdy, podrazy od kariéristů, až příliš mnoho kompromisů. Ale stejně bych 20 min. ubrala :-)