• Pohádka

Ten nejlepší (2000)

Tohle opravdu ne. Filmy o utlačování černošských hrdinů a jejich vítězství nad svými trýzniteli možná patří do amerického programu začlenění Afroameričanů do společnosti, ale rozhodně ne do filmů, na které bych se dokázal dívat s obdivem, jak "dobro" vítězí nad zlem. Propagandistický kousek s jasným záměrem pohladit ego části obyvatel, ke které Amerika cítí dluh...pozdě.

Věk draků (2011)

Prapodivná adaptace Melvillova románu Bílá velryba, kde skupina lovců pronásleduje na místo mořského savce, bílého draka. Přestože film obsahuje některé zajímavé nápady, není to nic, co by mne nadchlo. I když mám rád dobrou fantasy a jsem obdivovatelem trikových scén, s tímto typem filmů si nějak nerozumím. Stejně tak nemůžu přijít na chuť rádoby ženským bojovnicím, které ve mně budí spíše pohrdavé pousmání než sexuální obdivování hrdinky. Nicméně pro nudný večer možná koukatelná podivnost.

Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970)

Opět jedinečný film Věry Šimkové - Plívové s báječnou hudbou božského Zdeňka Lišky. Tento skvělý filmový počin jasně dokazuje její mimořádný cit pro výběr mladých herců a jak důsledně a tvrdě děti vedla, někdy až na hranici kaskadérských výkonů. Bohužel v dnešní české tvorbě nemá paní režisérka žádného kvalitního nástupce, takže nám příznivcům dětské poetiky zůstává jen vzpomínání u těchto filmových klenotů.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Krásné, výpravné a opět s úžasnými scenériemi. Herecké obsazení, hudba a vizuální stránka budou v budoucnu pěkně zapadat do příběhu Pán prstenů a vytvoří tak báječnou epopej. Přesto, že jsem se bál, film mě překvapil svým pozvolným neukvapeným tempem. Na přehnaný počet tří částí by si Jackson opravdu s knihou Hobit nevystačil a proto vsazuje do příběhu pasáže, které ovšem nejsou od věci, vysvětlují pozadí celého putování a připravují diváka na pochopení dříve natočené trilogie. Když spolknu některé klasické Jacksonovské blbiny musím dát plný počet, i když rozválet Hobita na avizované tři díly je šílenství. PS: Dabing Sarumana v rozšířené verzi je planý a změkčelý, proč nezůstali u Pavla Rímského jako v kinoverzi?

Sněhurka a lovec (2012)

Podivně polepený příběh s jakoby probleskujícími scénami Pána prstenů, mě zkrátka něčím nesedí a nenalézám v něm nic silného a opravdu poutavého. A proč čtyři hvězdy? Úžasné scenérie, skvělé efekty a vizuálně perfektně vydařené dílko. Už jen za poetiku místa zvané Útočiště musím dát jednu celou hvězdu. Báječní trpaslíci a charizmatická královna Charlize Theron, která je ve filmu opravdu nejkrásnější, zakrývají ostatní nevýrazné herecké výkony. S lítostí také musím říci, že Sněhurka přes svou hezkou nevinnost je bohužel skutečně jen milá holka ze sousedství.

Finist, jasný sokol (1975)

Jedna z nejkrásnějších sovětských pohádek s kouzlem jedinečného východního provedení. Poetika a láska k vlasti protkává bohatýrský příběh s humorem i důstojností. Nemůžu opomenout báječné písně této skvělé muzikálové zkazky. Škoda, že tento pěkný film není už na našich obrazovkách k zahlédnutí, mohl by důstojně stát vedle Mrazíka a jiných výtečných kousků.

Holka na zabití (1975)

Pohodový detektivní film pro klidný večer s velmi příjemnou ústřední písní. Veš-krnová hraje (nehraje) skvěle v roli infantilní milé blbky, která jí vždy seděla. Opět perfektní Karel Augusta a Ilja Prachař báječně doplňují jednoduchý, přesto hezký příběh. Žádná propracovaná detektivka, ale spíše klasická pocitovka Juraje Herze, který to prostě umí.

Dobrodružství na Zlaté zátoce (1955)

Další kousek dětské poezie, jemně laděný a příjemný, podbarven krásnými zákoutími kouzelné řeky. Sebestředný chlapeček sice trochu otravuje, ale jeho prozření je hezkým vyvrcholením tohoto milého příběhu. Velmi se mi líbí postava Mařenky symbolizující ženskou obětavost a starostlivost, jež vykvétá v ranném rozpuku dívčího věku. Boj se štikou odkrývá statečná a spravedlivá srdce a pečetí přátelství do té doby znesvářených chlapců. Přesto, že je film trošičku naivní, v tomto případě naivita hezký doplňuje svět dětských snů a dobrodružství.

Výměna manželek (2005) (pořad) odpad!

Nezničitelná stálice naší obrazovky se, jako monument důkazu dekadence, stále tyčí a obtěžuje televizní diváky. V jakém stavu je společnost bavící se touto pokleslou reality show stavící na konfliktech, rozvratu a hysterii? Člověk se zamýšlí jestli to jsou skutečné osudy několika chorobomyslných rodin, co ze sebe dělají za pár korun blbce před celým národem nebo je to dovedná hra úchylných tvůrců a jejich amatérských herců.