Hra s ohněm (1990)

Také obsadenie sa často nevidí. Jodie Foster sa mi síce nikdy moc nepáčila fyzicky, ale tu nosí len krátke šaty alebo negližé, zatiaľ čo hitman Dennisa Hoppera si pozerá jej fotky v podväzkoch. Mafiáni sú tiež vyskladaní výživne - Joe Pesci s dvomi pomocníkmi v podaní Johna Turturra a Tonyho Sirica zo Sopranovcov. V malých úlohách sa objavia Vincent Price a mladí Charlie Sheen či Catherine Keener. V cameu dokonca aj Bob Dylan. Celé je to cool až príliš. Dennis Hopper napríklad vo voľnom čase hrá na saxofóne, zatiaľ čo v pozadí visí obraz Hieronyma Boscha. Spomínal som, že Joe Pesci je blondiak a John Turturro nosí krikľavo červené mokasíny? A toto všetko je len začiatok. Neskôr sa staneme svedkami incelského mokrého sna, ako sa tomu teraz hovorí. Miestami proste nechcene smiešna malá gangsterka, ktorá sa snaží len prvoplánovo vyzerať dobre. A Dennis Hopper nemá žiadnu charizmu. Už vtedy mi pripadal ako feťácka troska. Podľa mňa si aj vynútil príliš veľa priestoru, na rozdiel od Modrého zamatu, kde pôsobil mrazivo napriek bizarnému chovaniu.

Tak mě někdy napadá (1971)

Nech je predmetná rodina akokoľvek tvrdohlavá, boj s prírodou je tvrdší. Ťažba dreva v horách pripomína adrenalínový šport. Ide však o obyčajnú obživu ostrých chlapov, ktorí nemajú zľutovanie voči ostatným, ale spolu držia ako prikovaní. Filmové kvality nemám dôvod spochybňovať. Stačí sa nechať unášať príbehom ako kmeň stromu po prúde rieky.

Footsteps in the Fog (1955)

Zlodej nekričí - "chyťte zlodeja". Zlodej kričí - "osloboďte vraha, chcem si ho zaviazať". Brilantná zápletka, slabšia výprava.

Šťastný nový rok (1973)

Príbeh chlapa, ktorý musel byť zlodej, aby si ukradol lásku ženy z inej spoločenskej vrstvy a intelektuálneho zázemia. Ona bola pre zmenu zlodejka sŕdc, lebo, kým naňho čakala, kradla si pre seba pozornosť iných mužov. To všetko pre naplnenie poctivého a bezúhonného vzťahu, ako sa na zlodejov patrí. K lúpeži len toľko, že hodinky s granátom si radšej mal nechať. V rozhodujúcej chvíli by sa mu náramne hodili...

Duhová Ruby (2016) (seriál)

Podobne ako Vesmírny ranger Roger aj Ruby z dúhy má každú časť koncipovanú podľa rovnakej šablóny, včítane rovnakých pesničiek. Časom to môže byť otravné, ale deťom sa opakovanie zíde. Ruby učí ako riešiť problémy, pomáhať a ďakovať. Pridaná hodnota pre rodičov alebo starších divákov je fakt, že titulné dievčatko si svoje pravidelné výlety do Dúhového mestečka zjavne iba predstavuje. To vysvetľuje aj nekonzistentnosť postavičiek, pretože obyvatelia mestečka sú vlastne jej hračky. Preto je jedna plyšová, jedna porcelánová a jedna snáď len papierová. Čo na prvý pohľad vyzerá nevkusne, je vlastne celkom dobre premyslené.

In the Night Garden (2007) (seriál)

Teletubbies na lysohlávkach. Malej sa to prekvapivo páči. Asi chodí potajme na detský Festival otrlého diváka.

Alt på et bræt (1977)

Toto radšej rodine nepustím. Ešte by si mysleli, že tak dlho bývam na WC, lebo cez susednú stenu vykrádam trezor. Keď potom zistia, že si tam len čítam, budú sklamaní. V horšom prípade už začnú utrácať dopredu, ako tunajšia hajzelbaba, ktorá lupičov konfrontovala vo výstrednom kožuchu. A vyhrala tým súťaž o najnápadnejšieho z podozrivých.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Jasné, žiadny Cameron. Ale film sa krásne pohráva s vnímaním akčného hrdinu divákom. Možno mi stačí málo, keď už mám raz za sto rokov chuť na žánrovku, no fascinovalo ma, že, zatiaľ čo v jednotke je Arnoldov terminátor jednoznačne zlý a v dvojke jednoznačne dobrý (sic!), no s odstupom samostatného filmu to nepôsobí ako žiadny mind-fuck, tak v trojke sa nám vehementne pripomína, že on je predsa iba fuckin robot! Nič nie je jednoznačné. SPOILER: Bol naprogramovaný, aby zachránil Johna Connora, pretože ho v budúcnosti zabil pri príležitosti sa k nemu dostať vďaka sentimentu z toho, že ho v minulosti chránil. Tak teraz, v budúcnosti oproti času, kedy ho chránil, ale v minulosti oproti času, kedy ho zabil, ho bude zase chrániť, kým ho T-X takmer neprehodí znovu na jeho zabitie, takže sa bude musieť reštartovať, aby ho chránil. Wow.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Scorsese prestal glorifikovať gangstrov, lebo sa prvý a hneď aj druhýkrát po dlhej dobe od Mean Streets začal sústrediť na postavy, ktoré sú v zločineckej hierarchii vertikálne menej výrazné. V Irishmanovi dal do hlavnej role hitmana a v Killers of the Flower Moon poskoka. Otázka je, či zaujmú rovnako, ako keď bol príbeh postavený na bossoch. V predošlom filme som to všetko žral aj s nostalgickým navijakom. Teraz si už hovorím, či by ma viac nezaujímalo zosnovanie všetkých udalostí, než prihliadanie z pohľadu malej ryby. Buď teda vie Marty lepšie viesť postavy vodcov, alebo zbytočne lipne na svojich dvorných hercoch, keď obsadil DiCapria tam, kde sa jeho potenciál nevyužije. Nechcem to dávať za vinu Leovi, lebo keď lietal, skrýval identitu, preklínal ostrov a vyl na Wall Street, nemal som výhrady.