Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krimi

Recenze (1 043)

Noční můra (2015)

Ďalší prírastok do hypnotéky sympatických podivností. Lynch a Cronenberg majú určite aspoň jedného takého týpka doma. A chladnička je dlhodobo bašta všemožných tvorov. Svoje o tom vedia nielen bežné baktérie, ale aj Ghostbusters.

Capone (2020)

Inšpiroval ma jeden odpadový komentár, ktorý sa tučným písmom blahosklonne snaží kritizovať vlastnosť filmu, ktorá je v konečnom dôsledku veľkou výhodou - zo všetkých gangsteriek, ktoré som zatiaľ videl, Capone glorifikuje mafiána zďaleka najmenej. Nuž ale nejedno dieťa, ktoré pred telkou čakalo s hračkárskou pištoľkou, je teraz sklamané. Keď chcete Hardyho ako mafiána vo forme, pustite si The Take alebo Legend, kde sa vám testosterónu dostane požehnane. Vždy lepšie ako vyplakávať pri psychologickom filme, že nie je akčný.

The Father (2020)

Jedna podobná scéna bola v Hanekeho Láske, ale tam išlo len o sen zdravšieho z dvojice. A potom sa dej vrátil k tradičnej depke, ktorá stále nebola natoľko smutná, ako keby sme ju videli z pohľadu chorého. Zeller nás však vezme do útrob alzheimera tak hlboko, že sám hrá rolu nespoľahlivého rozprávača za kamerou. A my preciťujeme zmätok dosluhujúcej pamäte spolu s Hopkinsom. The Father je medzi filmami o starobe to, čo je medzi filmami z koncentráku Saulov syn. Akurát, že pôsobí menej zložito a viac sa tak dá kochať príbehom a hereckými výkonmi.

Srdce v Atlantidě (2001)

Dokonalá nostalgia, originálna bromance, vkusne sentimentálna romantická linka, no aj tak chýba dotiahnutejší príbeh. Napríklad vysvetlenie, prečo v dobe, keď má Bobby ešte len cca 50, obidvaja jeho kamaráti z detstva sú už mŕtvi, by neškodilo. Ich vek sa dá vďaka 11. narodeninám pred premietaním filmu Village of the Damned (1960) celkom ľahko vypočítať. David Morse, ktorý hlavného hrdinu stvárnil v dospelosti, mal reálne ešte o niečo menej.

plakát

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Jedna časť s Kennedym sa nevyrovná celej sérii s Churchillom.

Vice (2018)

Nie je to životopis od Formana, ale úctyhodný pokus o niečo podobné (dokonca mnohými tak ospevované titulky uprostred filmu boli predsa aj v Mužovi na mesiaci). Rôzne tieto vsuvky objasňujúce divákom určitú problematiku dokážu byť vtipné a zaujímavé, ale je ich moc, čo sa podľa mňa dialo už v The Big Short. McKaya tak môžeme začať podozrievať, či si tým neuľahčuje prácu so scenárom. A hlavne nadobudnúť dojem, že nám film nie je premietaný, ale vysvetľovaný. Na druhej strane, kto okrem Adama sa môže pochváliť tým, že natočil vyslovene zábavný politický počin?

Hamilton (2020)

"Excuse me, miss, I know it's not funny, but your perfume smells like your daddy's got money"♫ Neskutočne svieže spracovanie historického príbehu, ktoré zároveň neuberá z poučnosti. Ostatne nemá tých 160 minút nadarmo. A miesto veľkej výpravy, dômyselná scénografia. Dokonca sa menej vyťažení herci vracajú ako iné postavy. A veríme im obidve. Len postupom času som trochu menej fandil Hamiltonovi a jeho veršom. "What if this bullet is my legacy? Legacy. What is a legacy? It's planting seeds in a garden, you never get to see." Inak povedané, až zoči-voči smrti si našiel čas na sebareflexiu. Chúďatá ženy, ktoré žili v dobe, kedy už ich muži a synovia boli dosť sofistikovaní na vysokú politiku, no stále ešte riešili spory súbojom. Neuškodilo by zahrnúť pár slov na túto tému do jej záverečnej piesne. Niečo ako: Our son died on your advice, now you too, well, that's nice...

plakát

Živí mrtví (2010) (TV seriál)

Minulý rok som mal rozpísaný podrobný komentár k deviatej sérii, o tom, ako v nej prišlo k zlepšeniu kvality, ale nedáva v rámci vytvoreného univerza úplne zmysel, že keď Gabriel dostal z nosenia zombie bordelu na tele za účelom kamufláže infekciu, ako tu mohla vzniknúť celá skupina "šepkačov", ktorá ho nosí priamo na tvári. Momentálne sme vo fáze nadstavby 10. série v podobe častí číslo 17 až 22. Vyššie uvedené sa doteraz nevysvetlilo, ale faktom ostáva, že minuloročný maratón, kedy som videl všetko okrem posledných pár častí naraz, sa mi zaryl hlboko pod kožu. Vytvoril som si teda k postavám a miestam, kde sa usadili, natoľko silný vzťah, že ma to núti podobné prehrešky odpustiť.

plakát

Ptáčník z Alcatrazu (1962)

Správca väznice: "Pýtam sa vás ako odborníka, má tá jeho kniha aj vedeckú hodnotu, alebo sú to len kecy?" Doktor: "Je v nej vidieť presne 3584 hodín práce a odriekania. Nie je to len kniha, je to ojedinelé dielo v histórii literatúry. Ten chlap je najväčší génius na svete." Dialóg zhruba v tomto znení ma trochu sklamal. Téma je silná sama o sebe, netreba byť za každú cenu patetický.

V pasti (2018)

Z dnešného pohľadu bola na celom filme najlepšia paralela s antirúškarmi. Keď sa z hlupáka stane hrozba, je rovnako nebezpečný ako zlý človek, ktorý to robí pri plnom vedomí. A možno to autor predlohy čiastočne aj zamýšľal. Antivaxeri a hlavne konšpirátori či užitoční idioti boli prítomní aj dávno pred koronou.