Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krimi

Recenze (1 047)

Červená pustina (1964)

Rozporuplné dojmy sú asi spôsobené tým, že k talianskej žoviálnej náture sa moc nehodí melancholický art. Veselé vedľajšie postavy totiž atmosféru trochu kazili. Inak dobrý nápad spojiť filozofovanie s depresiou, lebo zatiaľ čo v lepšom rozpoložení hlavná postava hľadá zmysel života, v horších stavoch hľadá samotný život. Je to ťažšie, ale podobné. Nevie, ako žiť, nerozumie realite. Spočiatku si divák myslí, že je znudená, no neskôr ju pochopí.

plakát

Podfuk za všechny prachy (2020)

Niektoré vtipy sú tu prvoplánové a neoriginálne. Ale mne úplne stačilo, že keď príbeh ponúkol situácie, aby sa Robert De Niro, Morgan Freeman a Tommy Lee Jones spolu rozprávali o filmoch, splní sa to vrchovate. Hlavne slovné prestrelky prvých dvoch menovaných sú toho dôkazom. Čiže priemer strieda splnený sen cinefila. Ani Zach Braff a Emile Hirsch nezaostávali. Prvý svojou dôverčivosťou, druhý aroganciou, predstavovali zrýchlenú dobu novej generácie. Ak sa teraz dozviem, že ide o vykrádačku Once Upon a Time in Hollywood, poviem si, v takomto prevedení dobrý nápad. Keď už som pri Tarantinovi, De Nirov Barber mal podobne impulzívne sklony ako v Jackie Brown a Duke Montana sa celý život v podstate honil za svojou Pam Grier.

plakát

Městečko Twin Peaks - Série 2 (1990) (série)

Po častiach 6 a 7 som si hovoril, že by nimi celý príbeh mohol teoreticky skončiť. Audrey je zachránená, Maddy s tvárou mŕtvej Laury sa symbolicky rozlúčila. Prišiel na scénu Lynch, ale len na otočku, takže ďalšie lúčenie. Laurina dvojnícka sesternica Maddy sa následne rozlúčila druhýkrát... Vieme, kto je dobrý, kto zlý a kto skutočný. Deviata časť napokon poskytla úplné rozuzlenie. Zlo síce bude putovať ďalej, ale všetko, čo je v tejto chvíli podstatné, vieme. Nasledujúce časti prirodzene rozvíjajú existujúci dej, no bez problémov by mohli byť oddelené do samostatnej série. A to nehovorím len zo zvyku, keďže S01 bola kratšia. V S02E11 sa napríklad predstavilo hneď 5 nových postáv.  Toto už sú pre mňa bonusové diely. Ďalšie časti to len potvrdzujú. Riešia sa v nich najmä menej záživné intrigy, ktoré súvisia s podnikaním mestečka a Cooperovou minulosťou. Ani fakt, že sa Lynch vrátil, nijak nepopiera jeho predošlé lúčenie, pretože teraz zasahuje už do iného príbehu. Skončilo to síce pôsobivo, ale podobne ako v prípade prvej série, to žiadny koniec vlastne nebol.

plakát

Audience u královny (2021) (divadelní záznam)

Vidno, že je za tým Peter Morgan z The Crown. Miestami boli dialógy prakticky totožné, takže recyklácia materiálu trochu zamrzela. Jasné, ide o skutočné udalosti, ale Alžbeta s každým premiérom zažila aj stovky podobných stretnutí, čo znamená, že výber stále tých istých je recyklácia a hotovo. Na druhej strane Audience ukázala, že dej sa dá obmedziť na jednu miestnosť s dvomi postavami. Pravidelné rozhovory medzi kráľovnou a premiérom sú chvíľami, kedy sa preberajú všetky dôležité informácie, čiže zvyšok je v Netflixovej verzii častokrát vata. Divadlo sa teda zameralo na to najzásadnejšie. Ďalším zlepšovákom je potom samotné české prevedenie a komunikácia kráľovnej s jej detským ja. Plus pasáže blížiace sa súčasnosti, ku ktorým sa seriál ešte nedostal. No kvôli nim máme tým pádom malý spoiler k pokračovaniu Koruny.

Noční můra (2015)

Ďalší prírastok do hypnotéky sympatických podivností. Lynch a Cronenberg majú určite aspoň jedného takého týpka doma. A chladnička je dlhodobo bašta všemožných tvorov. Svoje o tom vedia nielen bežné baktérie, ale aj Ghostbusters.

Capone (2020)

Inšpiroval ma jeden odpadový komentár, ktorý sa tučným písmom blahosklonne snaží kritizovať vlastnosť filmu, ktorá je v konečnom dôsledku veľkou výhodou - zo všetkých gangsteriek, ktoré som zatiaľ videl, Capone glorifikuje mafiána zďaleka najmenej. Nuž ale nejedno dieťa, ktoré pred telkou čakalo s hračkárskou pištoľkou, je teraz sklamané. Keď chcete Hardyho ako mafiána vo forme, pustite si The Take alebo Legend, kde sa vám testosterónu dostane požehnane. Vždy lepšie ako vyplakávať pri psychologickom filme, že nie je akčný.

The Father (2020)

Jedna podobná scéna bola v Hanekeho Láske, ale tam išlo len o sen zdravšieho z dvojice. A potom sa dej vrátil k tradičnej depke, ktorá stále nebola natoľko smutná, ako keby sme ju videli z pohľadu chorého. Zeller nás však vezme do útrob alzheimera tak hlboko, že sám hrá rolu nespoľahlivého rozprávača za kamerou. A my preciťujeme zmätok dosluhujúcej pamäte spolu s Hopkinsom. The Father je medzi filmami o starobe to, čo je medzi filmami z koncentráku Saulov syn. Akurát, že pôsobí menej zložito a viac sa tak dá kochať príbehom a hereckými výkonmi.

Srdce v Atlantidě (2001)

Dokonalá nostalgia, originálna bromance, vkusne sentimentálna romantická linka, no aj tak chýba dotiahnutejší príbeh. Napríklad vysvetlenie, prečo v dobe, keď má Bobby ešte len cca 50, obidvaja jeho kamaráti z detstva sú už mŕtvi, by neškodilo. Ich vek sa dá vďaka 11. narodeninám pred premietaním filmu Village of the Damned (1960) celkom ľahko vypočítať. David Morse, ktorý hlavného hrdinu stvárnil v dospelosti, mal reálne ešte o niečo menej.

plakát

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Jedna časť s Kennedym sa nevyrovná celej sérii s Churchillom.

Vice (2018)

Nie je to životopis od Formana, ale úctyhodný pokus o niečo podobné (dokonca mnohými tak ospevované titulky uprostred filmu boli predsa aj v Mužovi na mesiaci). Rôzne tieto vsuvky objasňujúce divákom určitú problematiku dokážu byť vtipné a zaujímavé, ale je ich moc, čo sa podľa mňa dialo už v The Big Short. McKaya tak môžeme začať podozrievať, či si tým neuľahčuje prácu so scenárom. A hlavne nadobudnúť dojem, že nám film nie je premietaný, ale vysvetľovaný. Na druhej strane, kto okrem Adama sa môže pochváliť tým, že natočil vyslovene zábavný politický počin?