Opferlamm

Česko

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 15.4.2018  22:42

K tomuto filmu mám trochu rozporuplný vztah. Občas působí trochu jako komedie, jindy je zas spíš smutný. K tomu taková nevlídná šedá atmosféra. Vždycky mi připadalo, že Zdeněk Svěrák svoje role nikdy moc nehrál, že zkrátka hrál přirozeně, v podstatě sám sebe, stejný pocit mám i zde. Jeho doktor Burda, kterého zde ztvárnil, je typem intelektuála, který se už dnes prakticky nevidí.

• 9.4.2018  22:16

Tohle je zbytečně podceňovaný film. Příběh dívky z děcáku je opět geniální a jednoduchý námět, z kterého vznikl poutavý a lidský příběh. Rozhodně to ale není film pro děti, jak by se mohlo zdát. Film jako celek působí totiž docela depresivně, hlavně sugestivní hudba a zvláštní obrazy, jakési flashbacky z života hlavní postavy. Někdy se to celkem vrývá pod kůži a působí smutný a znepokojivý pocit. Působivá je i lokace, zámek v rozlehlém parku, cesta, kterou Jana kráčí k děcáku a po které se opačně vzdaluje lhostejný otec. Následná konfrontace Jany s chladnou a despotickou vychovatelkou, která by klidně mohla hrát esesáckou dozorkyni.

• 2.4.2018  11:01
    Klíč (1971)

Docela silný film o komunistickém odboji. Snad to není dokonale historicky přesné a samozřejmě i vliv dobové ideologie je občas znát, ale celkově se dá příběh a zobrazené skutečnosti považovat za pravdivé. Scény, kdy kati táhnou odsouzence pod gilotinu jsou děsivé.

• 5.1.2018  17:02

Nenáročný, laskavý film pro odpočinek. Krásné záběry slovenského venkova a letní pohoda.

• 3.1.2018  22:26
    Vůně vanilky (TV film) (2001)

Podobných příběhů se tehdy na západě Čech odehrálo jistě mnoho. Vždyť která by tenkrát nechtěla nechat hroutící se zbídačený Protektorát za zády a utéct s americkým frajírkem přes oceán, nakonec z toho však většinou byla jen újma na hymenu, doma pár facek a při troše smůly o 9 měsíců míru později nějaký ten přírůstek, jemuž z poloviny koluje v žilách hrdá anglosaská krev. Ale řekl bych, že tohle se většinou stávalo mladším holkám, než jakou je Onč (B. Munzarová), ta byla vůbec celkově na svůj věk naivní a herecky trochu prkenná. Naprostý koncert předváděl Jiří Schmitzer, který by v tomhle stylu mohl hrát celovečerák, a člověka až mrzí, že po příjezdu amerických bojz na statek linka příběhu uhýbá do celkem fádního love story. Závěrem snad jen dobový citát neznámého hrdiny: "Němci byli sice hajzlové, ale aspoň nepíchali naše holky!"

• 2.1.2018  23:34
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Ačkoliv mě podobná kostýmová dramata nikdy nelákala, tato minisérie je něčím, co mě po delší době zaujalo. Pěkná Rakušanka Marie-Luise se role arcivévodkyně ujala velmi dobře, ani Kotek nezklamal. Je mi trochu divně, když si uvědomím, že životy milionů obyčejných lidí v celé Evropě tehdy mohly záviset na jediné souloži mezi arcivévodkyní a uherským grófem. Evropa dnes hrozně kvaltuje, proto není na škodu si připomenout naší minulost a vidět jí také z jiného úhlu než z učebnic a knih. Jsem vděčný, když se v TV objeví něco, nač se dá koukat, proto nad některými nedostatky mile rád přivřu oči. Snad jen zvuk se občas nepodařilo správně doladit s dabingem německy hovořících herců.

• 31.12.2017  10:56

Jednoduchý a snad proto i poutavý příběh ze života a zajímavý pohled do psychiky hlavního hrdiny. Nešťastných pár sekund, které mohou převrátit život na ruby. Po delší době pěkný film.

• 30.12.2017  11:39

Mám rád vyváženější filmy. Tohle je takové rozdrobené bez pevného příběhu. Třetí hvězdu přidávám kvůli dobře zaznamenané natmosféře 80. let, pro kterou mám slabost.

• 11.10.2017  19:55

I takové věci se stávaly a stávají, ať to vypadá jakkoliv. J. Hanzlík jako nezkažený dobrák a J. Kotrbová jako vypočítavá kurva, obojí zahrané s grácií. Dobrý film.

• 8.10.2017  11:33
    Smrt pedofila (TV film) (2003)

Potenciál námětu je určitě větší. Výsledek mě moc neuhranul, i když Robert Jašków v roli teplého učitele byl velmi autentický a skvělý. Vojtěch Kotek jako čtrnáctiletý vypočítavý buzík už podstatně slabší, nemluvě o známém dřevákovi Janu Hrušínském v roli vyšetřovatele. Naopak zajímavý byl pohled do věznice, kde tzv. prcačkář zažívá od sebranky pravé peklo, i když býval venku nesrovnatelně kvalitnějším člověkem než oni.

• 10.9.2017  14:51
    Masaryk (2016)

Překvapivě velmi vydařený životopis Jana Masaryka s důrazem na děsné období Mnichova. Vše je vyvedeno velmi věrně a přestože film postrádá výpravnost Dnů zrady, rozhodně není chudý na emoce a po shlédnutí zanechává těžkou hlavu. Žádná snaha vykreslit Francouze a Brity jakkoliv smířlivěji, jak by se dnes v rámci politické korektnosti dalo očekávat, ale naopak zcela reálný pohled na jejich tehdejší zbabělost a sviňskost. Chamberlain svou výpravou do Mnichova skutečně vstoupil do dějin, jak mu vznešení lordi na schodech paláce prorokovali. Jen ne jako mírotvůrce, ale jako sráč a symbol zrady.

• 9.9.2017  01:11

Nicolas Cage a jeho hodně divná role. Buď exuje půl flašky vodky, nebo se klepe jak osika. Jeho postava mě docela štvala, ale jinak musím uznat, že je to velmi zajímavé zobrazení upřímného vztahu šlapky a ochlasty.

• 31.8.2017  20:26

Nepříjemná podívaná při které čelist padá. Dlouho jsem takové svinstvo neviděl. Pervitinem a samohonkou nabuzení Němci při ústupu běloruskými vesnicemi. Hra se zvukem a naturalistické obrazy jsou občas na hranici snesitelnosti. Vyvražděná vesnice, bzučení much, hromady mrtvol a nad celou tou apokalypsou zlověstně krouží Focke-Wulf jak hladový havran. Triumf smrti jak od Breughela. Když tak člověk sleduje ty hořící chatrče, dotírá přitom těžko popsatelný pocit - jo, takhle to tenkrát vypadalo, takhle to tehdy na východě skutečně bylo. ... Občas jsem si vzpomněl na středověké kronikáře a jejich vyprávění o vymřelé krajině, kterou prošla vlna moru.

• 29.8.2017  11:10

Pěkný a silný lidský příběh několika obyčejných ruských holek, ze kterých se rázem staly bojovnice uprostřed nekonečných lesů a hrdinky v pravém slova smyslu. Nejvíce mě zklamala smrt Lízy, která se utopila v močálu a která mi byla nejvíc sympatická. Ovšem scénář (a snad i realita války) píše příběhy zcela bez ohledů na lidská přání. Až na několik přestřelek s německými paragány nejde o žádné drama. Spíš vidíme, jak krutě dokázala válka zasáhnout do života obyčejných ruských lidí.

• 5.8.2017  01:05
    Sloužil jsem ve wehrmachtu (TV film) (2008)

Mnozí ani netuší, že v německé armádě sloužily a umíraly tisíce lidí české řeči a svým osudem ve válce se nijak nelišili od ostatních německých vojáků. Za komunistů se o tom mluvit nesmělo a zdá se, že je to tabu i dneska. Vidíme staré dědky, kteří po 50 letech na sklonku života mohli poprvé otevřeně promluvit o svých válečných útrapách. Uvítal bych více prostoru pro jejich vyprávění, bylo to takové nesouvislé.

• 19.7.2017  21:35

Tenhle druh humoru mě moc neoslovuje, pro mě naprosto nezáživná uhozená blbost. Podobné filmy jsou důvodem, proč mě současné kino vůbec netáhne.

• 12.7.2017  15:06
    Plechová kavalérie (TV seriál) (1979)

Pěkný a příjemný seriál s špičkovým hereckým obsazením. Politické vsuvky tam jistě jsou, stejně tak i naivita, co z nich občas vyplývá, ale já je umím rozeznat, chápu historické souvislost a dokážu se nad to povznést. Ta doba patří do naší historie a tenhle seriál ji zobrazuje, ať se to komu líbí nebo ne. Člověk porevoluční generace si tak může udělat určitou představu o tehdejším chodu venkova. Přes tragické souvislosti kolektivizace (v seriálu znázorněné smutnou postavou dědy Knížka), se člověk neubrání dojmu, že život na tehdejší vesnici byl daleko živější a smysluplnější než dnes, kdy se vesnice omezila na poloopuštěný vejminek starých lidí a útočistě městkých lufťáků bez vztahu k danému místu. Ani tady nechybí přirozený a příjemný děj, zkrátka tvorba, na kterou se dá i po 40 letech dívat a která dnes zoufale chybí. Nemluvě o špičkovém herectví Vladimíra Menšíka, Františka Filipovského a dalších.

• 12.3.2017  13:24
    Nebezpečné vztahy (TV pořad) (2016)

Kvalitní a úchvatné od A do Z! Honza Musil je znovuobjeven jako tajný trumf. Je morální autoritou, je bohem. Ne nepodoben velkým antickým myslitelům, je poslem pravdy ve žlutých obálkách, kterými neúprosně odhalí každého lháře a rozsekne srdceryvné příběhy hostů, i jejich bytosti ve dví. Životy náhle jako blesk protne tlustá čára - před Musilem a po Musilovi. Je lékařem, je knězem, je žalobcem i soudcem. Jeho slovo je teplé. Někdy i mrazivé, vždycky však vychází od srdce, stejně jako nemilosrdný, zato spravedlivý hlas přítomného lidu.

• 7.3.2017  22:13
    Horká kaše (1988)

Film z velmi nevlídného prostředí Jižáku konce 80. let ukazuje, že s dospívajícími lumpy to za Husáka nebylo o moc lepší než dneska. Party nudících se šmejdů, co přepadávají důchodce, ničí auta, zapalujou kontejnery a chlastají jsou stejně odpudiví a zanedbaní jako prostředí, ve kterém vyrůstají... snad jen k fetu se tehdy tak snadno nedostali. Herectví průměrné, zaujal mě spíš námět a reálie.

• 3.2.2017  23:03
    Noční host (1961)

Téma filmu mohlo být v době vzniku celkem aktuální. Patnáct let po válce byly vzpomínky stále živé a některé i mimořádně traumatizující. Proto možná někomu stačilo potkat arogantního turistu z NSR a staré časy jako by se znovu ozvaly. Bezesporu zajímavý námět, ze kterého mohl vzniknout mnohem lepší film. Atmosféra pustého motorestu byla sice docela zajímavá a nebýt nápisu Jednota nad vchodem, byl by z toho možná i trochu cítit Hitchcock. Rudolf Hrušínský v roli němčoura byl ovšem dost slabý, vůbec mi tam nesedl. Šlo vlastně o karikaturu zlého, necitlivého Němce, postfašisty, kapitalisty a vůbec celkově prohnilého zápaďáka. Když opomenu dost nešťastnou a místy komickou snahu mluvit česky s německým přízvukem, celá ta jeho postava byla dost neuvěřitelná a nereálná, čímž vlastně padá celý film. Dobře zahrál Martin Růžek, za pozornost stojí i mladý Vladimír Brabec, opět v roli esenbáka.

• 2.2.2017  22:57

Fascinuje mě postava majora Königa. Jen tak si vstane z křesla od plápolajícího krbu, opustí své šlechtické sídlo kdesi uprostřed bavorských lesů a odjede ke Stalingradu vybaven krabičkou cigár se zlatými náústky a ostřelovacím kvérem, aby tam zúročil své letité zkušenosti z lovu jelenů. Vyobrazení rozmláceného Stalingradu, železné ruiny fabrik, hromady mrtvol mezi sutinami, hlučné štuky ostřelující čluny na Volze, všechno vypadá tak autenticky a člověka to naprosto vtáhne. Jako i v jiných filmech o východní frontě, také zde je pozoruhodně vyobrazen život sovětských vojáků i civilistů. Ostřelovač Zajcev si od oběda odskočí zastřelit pár německých oficírů a večer se jde veselit se soudruhy a soudružkami, z nichž většina druhý den už nebude mezi živými. Při pohledu na tu bídu se až nechce věřit, že právě zde se rozhodlo nejen o dalším vývoji celé války, ale také o budoucím uspořádání světa.

• 1.2.2017  01:09

Chválím vyvedené válečné scény. Moc mi k tomu nepasují přeslazené pasáže. Hlavní hrdina, zázračný zdravotník Doss je možná vykreslen hodně heroicky, ale říkám si, že jestli byl skutečný Doss takový jako ten filmový, nedá se proti tomu moc protestovat.

• 31.1.2017  14:52

Líbilo se mi to. Dnes se toho o koncentrácích spousta nakecá, ale nic se nevyrovná osobnímu svědectví. Najednou ty obecně známé počty zplynovaných a utýraných lidí přestávají být chladnou a těžko uvěřitelnou statistikou. Celé to neštěstí se člověku dostane pod kůži. Vyprávění A. Lustiga se na první pohled zdá jako ležérní, že v něm vlastně o nic nejde. Žádný patos, žádné fňukání, naopak relativně veselé historky, ve kterých pan Lustig s úsměvem vzpomíná, jak před nosem spícího esesáka ukradl fašírku. Pán se usmívá, ale člověk cítí tu tragédii v pozadí. Trochu kriticky hodnotím jeho výroky o Němcích jako národu, ale je třeba mít stále na paměti, co ten člověk prožil. Líbil se mi naopak jeho realistický náhled na památník Auschwitz: jedni sem chodí z piety, druzí z fascinace.

• 30.1.2017  14:33
    Mariňák (2005)

Kdo čeká dramatickou válečnou akci, ten bude asi trochu zklamán. Tady se toho moc neděje, je to hlavně syrový obraz vojenského života, tedy daleko od rodiny, obklopen bandou frustrovaných a nadržených kamarádů a více či méně dementních velitelů. Velmi působivé byly Sadámovy hořící ropné vrty a nástěnka s fotkami kurev ve stanovém městečku.

• 17.1.2017  15:16
    Nádraží (TV seriál) (2017)

Určitá nostalgie po tele-tele a docela snesitelný humor.

• 17.1.2017  15:09
    Bohéma (TV seriál) (2017)

Jako většině českých počinů, i zde chybí nějaká větší dynamika, která by se u historického dramatu hodila. Neskutečně se to vleče! Plno zbytečných scén, kde se mluví o hovnu nebo se tam nemluví vůbec a koukáme na holý chlupatý zadek. Ocenit se dá snad jen snaha vykreslit tehdejší chování pražských herců objektivně. Trochu jsem se bál,, že herci zde budou bezvýjimečně vykresleni jako pravé svědomí národa, ne-li přímo odbojáři, ale scénář se drží poměrně známé reality. Represe židovských herců, snaha vyjít s Němci za každou cenu, úpis ďáblu vypočítavého Miloše Havla nebo Vlasty Buriana.

• 17.1.2017  14:56
    Trpaslík (TV seriál) (2016)

Velmi příjemné překvapení. Po prvním dílu je sice brzy hodnotit, ale už teď vím, že na další se budu docela těšit. Tento seriál je bláznivý, ale nepůsobí pošucky. Místy je humor velmi jednoduchý, okořeněný vulgarismy, ale dohromady to krásně funguje. Super oddychovka pro zasmání a uvidíme, co se z toho dál vyvrbí.

• 9.12.2016  18:29

Nenáročná, místy vtipná a docela hezká oddechovka.

• 19.11.2016  18:00
    Já, Mattoni (TV seriál) (2016)

Přehlídka lidí v dobových kostýmech v pěkných kulisách. Dojem sráží všudypřítomnost notoricky známých a protěžovaných herců - až na pár výjimek. Děj je většinou pomalý, celkem prázdný a někdy vyloženě k ukousání nudný. Víc než o Mattoniho kšeftech se neustále plácáme v jeho soukromí. Když se celý seriál nepodřizuje Mattoniho ženě nebo milenkám, celé se to zase točí kolem jeho dcer. Zkrátka chybí mi tam víc věcnosti a historie. Snad jen tam, kde se jedná o povolení ke stavbě železnice je trochu zachycena nálada doby - narůstající nacionalismus, šovinismus i celková frustrace rakouského a německého císařství, zkrátka to, co nesmiřitelně vedlo k peklu první světové války.

• 29.8.2016  10:06
    Ponorka (1981)

Být zavřený celé týdny v plechové škatuli hluboko pod vodou a společně s hromadou dalších zarostlých a polozmagořelých chlapů přitom čekat na utopení/uhoření, muselo být opravdu něco hrozného. Škoda, že váleční vůdcové a generálové uprdelení v pohodlí svých orlích hnízd a generálních štábů nepoznali na vlastní kůži realitu svých plánů. Tváří tvář válečným útrapám se veškerá ideologie omezuje jen na honbu za přežitím. Zvlášť působivě na mě působily scény, kdy osádka ponorky vyleze na můstek uprostřed rozbouřeného moře. Ty ohromné dunivé masy vody, kde není slyšet vlastního slova, zuřivé běsnění vln velkých jak hory - já bych se tam regulérně posral.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7