emma007

Večná idealistka

3 body

<< předchozí 1 2
    • 1.1.2014  18:31

Paroduje sa tu všetko čisto slovenské, ale tak premyslene, že by sa na to hádam ani Janko Slota neurazil :-) A tie hlášky... a pán Kroner - tomu sa povie nesmrteľný film, hoci miestami si musím zakrývať oči.

• 9.12.2013  15:56
    Les Misérables - koncert z Londýna (divadelní záznam) (2010)

Keby môžem dať 10 hviezd, tak ich dám práve tomuto muzikálu! Niečo krásne... či orcheser, či speváci, či celková priateľská a uvoľnená atmosféra medzi hercami aj v publiku, nijaká patetickosť (až na Mariusa, Cosette a občas Fantine). Už záznam ma absolútne uchvátil, takže si ani neviem predstaviť, čo by som robila, keby som mohla byť na skutočnom predstavení. Súhlasím s ostatnými, Valjean je úplne skvelý, ale mňa najviac dostali mladí revolucionári na čele s neprekonateľným Enjolrasom. Od Drink with me som plakala až do konca :)

• 9.9.2013  19:38
    Nesmrtelní (TV seriál) (2010)

Slovenská kinematografia sa prekonala, ale aj tak za celý cyklus môžem dať najviac štyri hviezdy. Nápad dobrý, no hlavná myšlienka pôvodných diel často zostáva niekde v priestore a k divákovi sa nedostane.

• 27.7.2013  17:45
    Oněgin (1999)

Opäť ma jeden skvelý film ma prinútil prečítať si knižnú predlohu. Film dokonale vystihuje atmosféru ruského vidieka aj Petrohradu, Ralph Fiennes je absolútne uhrančivý Onegin a Liv Tyler absolútne očarujúca Tatiana... ak je v hlavnej úlohe taká skvelá herecká dvojica, dala by som tomu päť hviezdičiek aj keby si to nezaslúžili.

• 9.7.2013  15:18
    Velkolepé století (TV seriál) (2011)

Keby si všetci, čo dali odpad a pritom videli viac menej než pätnásť minút z jedného dielu, vstúpili do svedomia. Ja viem, je to tureckejšie než turecký med, prvé časti sú naozaj stredovekou kópiou Tisíc a jednej noci, ale dej má slušný (aspoň v druhej sérii, prvú som nevidela, pretože som najprv tiež Sultána nemohla ani vidieť) a aspoň sa snaží obohatiť ho o historické fakty. Uznávam, že Halit Ergenc je dosť zlý, pretože jeho tvár dokáže zobraziť iba dve základné emócie -hnev, radosť a okrem nich už iba majestátnu ľahostajnosť. Ak už kvôli ničomu inému, jednu (a možno aj dve) hviezdičky si zaslúži za skvelú Meryem Uzerli, ktorá sa nesnaží za každú cenu vyzerať dobre a strúha naozaj strašidelné ksichty a takisto za herca, ktorý hrá pašu Ibrahima. A tie kostými sú nádherné...

• 27.5.2013  17:35

Tak dlho som mala predsudky voči českým filmom zo sedemdesiatych - osemdesiatych rokov, ale keď som si pozrela v jednu škaredú nedeľu s mojím tatíkom túto nádhernú komédiu, tak som skrátka onemela. Normálne som bola na konci dojatá. (Kam sa na toto hrabú Troškove komédie?) Skvelý humor, príchuť dávno stratených, civilizáciou neporušených čias, kedy decká behali cez prázdniny po "samotách u lesa" namiesto písania "přitroublých" (požičiavam si české slovo :-) statusov na facebooku, nejaké to skryté morálne ponaučenie a tie hlášky... Rozhodne najlepšia česká komédia, akú som kedy videla... 100%

• 27.3.2013  21:26
    Bídníci (TV film) (2000)

Depardieuovi by mali zakázať hrať vo francúzskych historických seriáloch. Svojím prejavom robí z Valjeana úplne iného človeka, akým by mal byť. Knižný Valjean by nikdy nepovedal: "Ja som Bohu už odpustil." Či už hrá Jeana Valjeana, grófa Monte Christa alebo Fouchého, vždy mám pocit, akoby kládol do postáv svoju vlastnú povahu a myslenie namiesto toho, aby ich hral tak, ako boli napísané. Najslabšia verzia Bedárov - to už aj tá americká je lepšia - a vinu na tom nesie aj Depardieu, ktorého výkon nezachránili už ani Clavier a Malkovich. Celkovo sa serál tvári, že sa drží predlohy, ale možno tak navonok, vnútorná filozofia diela totiž úplne chýba. Niektoré scény boli až také strašné, že ma zdvihli z kresla (a to znesiem veľa) - hlavne keď Cosette vytrhla sluhovi zbraň a mierila na neho, aby jej dal kľúče. To bolo fakt trápne - a som rada, že to Victor Hugo nemusel vidieť. A kto vybral Máriusa, to neviem. Viem len toľko, že som sa ho v prvej chvíli zľakla... Skutočne najbiednejší bedári.

• 13.2.2013  21:27
    Hrabě Monte Cristo (TV seriál) (1998)

Keďže kniha bola výborná, myslela som si, že tento seriál sa jej aspoň priblíži. Nestalo sa. Monte Christo skrátka nie je rola pre Depardieua. Celkovo mi ako herec nesedí do historických seriálov a filmov. Najväčšou prednosťou seriálu je Ornella Muti - a spolu s výrazným Bertucciom je to asi všetko. Nechápem načo pridávali do deja postavu, ktorá sa vôbec v knihe nevyskytovala (tá blondína, ktorá spala s Monte Christom, meno som si nezapamätala) a prečo seriál zabili takým trápnym happyendom. Prečo raz niekto nespracuje Monte Christa verne predlohe, keď už nato má takmer 392 minút? Predsa je to jedna z najkrajších knižných predlôh, aké možno mať... Spolu s pánom Alexandrom Dumasom mi nezostáva nič iné, len čakať a dúfať...

• 6.2.2013  21:32

Fešák, ktorý hral Vronského v bielej uniforme na chvíľu zamotal hlavu aj mne, no netrvalo to dlhšie než prvé zhliadnutie. Kvôli takému chlapcovi by som sa pod vlak nehodila. To je môj záver z tejto odvážnej verzie, ktorá nemá nič spoločné s Tolstojom, hoci kamera je perfektná a réžia nápaditá. Jediná scéna, ktorá zaváňala Tolstojom bola tá, v ktorej Konstantin rozpráva o tom, ako on chápe lásku - a spolusediaci ho nazvú idealistom.

• 31.1.2013  08:23
    Bídníci (2012)

Toto sa pánovi Hooperovi podarilo. Ide o bezkonkurenčne najlepšiu adaptáciu Hugových Bedárov. Za 157 minút je v tomto muzikáli piesňami zachytený duch a myšlienka knihy OVEĽA lepšie, než sa podarilo francúzskym tvorcom v prázdnom seriáli s Depardieuom, ktorý bol prinajmenšom dvakrát taký dlhý. Už len samotný námet hrá na moju citlivú strunu (viem, som sentimentálna, ale každý sme nejaký - niekto vulgárny, niekto hulvát, niekto sentimentálny) - revolúcia, francúzska vlajka, dobro a zlo, láska, nádej... Po dlhom čase nový film, ktorý si môžem bez hanby pridať do top 10.

• 27.1.2013  17:50

Hoci som aj ja oproti dievčatám zo 16. storočia emancipovaná - nosím predsa nohavice - vôbec mi tento film neprišiel pohoršujúci, skôr naopak. Bavila som sa ako dlho nie na tom stredovekom stelesnení zlej ženy v podaní Liz Taylorovej. A ja by som sa vlastne celkom rada nechala skrotiť od Richarda Burtona... :-)

• 9.12.2012  17:20
    Gilda (1946)

Najväčším kladom tohoto filmu je Rita Hayworth. Je skrátka úžasná aj keď by som ju niekedy prefackala :) Ale nie... len kvôli nej, jej nesmrteľnému barovému číslu a piesni Put the blame on Mame a tomu, ako hádže s vlasmi dávam 5 hviezdičiek. Len tak mimochodom, nebyť skvelej reklamy z Vykúpenia z väznice Shawshank, asi by si to pozrel málokto.

• 7.12.2012  16:57
    Emma (1996)

Veľmi pekná práca. Krásne kostýmy a hudba. Skvelá Emma (aj keď Romola Garai bola lepšia) a najlepší pán Knightley. Nič viac a nič menej.

• 7.12.2012  16:54
    Casablanca (1942)

Dej je spočiatku možno trochu rozvláčny, ale postupne sa sľubne rozvíja a od scény s Marseillaisou prestávam rátať minúty. A všetko smeruje k najkrajšiemu koncu, aký americký film kedy stvoril. Za scénu nacisti vs. Marseillaisa a prekapivé rozuzlenie zamotaného deja musím dať 5 hviezdičiek. Skrátka to musíte vidieť... :)

• 6.12.2012  21:08
    Quo Vadis (1951)

Nero je dokonale šialený a dokonale recituje nad horiacim Rímom (jeho verše by človeka fakt rozplakali), Lygia je dokonale nevinná, Marcus je najskôr dokonale namyslený a potom dokonale statočný, Petronius a Euniké ma dojali, hoci sa filmári ani nesnažili naznačiť im rozrezané žily. Keď kresťania začnú v aréne spievať, mám zimomriavky a tlačia sa mi do očí slzy. Len škoda, že vo filme nedali väčší priestor Chilónovi. Tento filmový epos je skrátka ukážkou toho, ako sa kedysi robili historické veľkofilmy.

• 26.11.2012  12:08
    Slečna Emma (TV seriál) (2009)

Už opäť BBC verzia prekonala britsko - americkú verziu. Môj najobľúbenejší román Austrenovej, ktorá v tomto prípade s Emminou domýšľavosťou a márnivosťou, v ktorej sa sama občas vidím, predbehla dobu.Rovnako príjemné a ešte vtipnejšie ako Pýcha a predsudok, akurát opäť trochu inak. A Romola Garai je lepšia Emma než Gwyneth Paltrow a hotovo. Napriek jej "rozjarenosti" a prudkým pohybom pôsobí oveľa bledšie, najedenejšie a empírovejšie než jej staršia kolegyňa. Skvele vystihnutá atmosféra anglického vidieka - ja, o ktorej každý žartom hovorí ako o anglickej paničke, som si prišla na svoje.

• 26.11.2012  12:02
    Odložené případy (TV seriál) (2003)

Podľa mojej mienky najlepší krimi serál súčastnosti, ktorý sa na nič nehrá - je skrátka sám sebou, lebo vlastne nemá nápaditosťou konkurenciu. Na sympaticky zdržanlivú dvojicu, ktorá sa do seba vďakabohu ani po toľkých sériách nezaľúbila - detektívov Lilly Rushovú a Scottyho Valensa - nemá medzi detektívnymi pármi nikto a ja sa aj vďaka nim na tento dramatický a občas príjemne mysteriózny seriál vždy rada pozriem. Len tak na záver a na okraj - jediný nehistorický seriál v mojej top 10.

• 26.11.2012  11:51
    Pýcha a předsudek (TV seriál) (1995)

Toto by sa určite páčilo aj slečne Austenovej! Dokonalá adaptácia dokonalého románu. A medzi nami dievčatami - kam sa na Jennifer Ehle hrabe Keira Knightley?

• 26.11.2012  11:48
    Osudová láska Jany Eyrové (TV seriál) (2006)

Konečne Jana Eyrová, s ktorou som spokojná. Mia Wasikowska bola síce výborná, no bola na Janu až príliš pekná a to, čo urobili v minuloročnom filme nakoniec vyzeralo ako všetko iné, len nie víťazstvo morálnych hodnôt nad citmi. Táto verzia je taká, aký je aj román - miestami pochmúrna, ba až gotická, s poctivým vykreslením charakterov a pohnútok všetkých postáv. Zase raz BBC verzia prekonala vysokorozpočtovú britsko - americkú verziu. Už ani neviem koľkokrát sa o stalo, ale väčšinu takýchto prípadov mám medzi svojimi obľúbenými seriálmi :-)

• 26.11.2012  11:30
    Vojna a mír (1956)

Jeden z prekrásnych filmov, ktoré vznikali len v USA a len v 50. a 60. rokoch. Samozrejme, nemá na Bondarčukovu dychvyrážajúcu epopeju, no napriek tomu je (aspoň pre mňa) oveľa krajším, živším pôvabnejším snímkom ako ťažkopádna ruská verzia. Spomeniem iba svoje najobľúbenejšie scény, ktoré ma prinútili si tento film zamilovať. Tak po prvé - tanec Nataši s Andrejom za zvukov romantickej Rotovej hudby. Potom ma dostala scéna útoku francúzskej kavalérie so všetkým, čo by taká scéna mala obsahovať - od bojovnej hudby až po pády kaskadérov z koňov. Len v tejto jednej vojenskej scéne podľa mňa Vidor prekonal Bondarčuka. Musím ešte spomenúť sugestívny pochod ruských zajatcov vrátane Pierra spolu s popravami tých, ktorí už nevládali ďalej. Potešila ma aj scéna, kedy Napoleon nasadne na sane a tečú mu slzy - konečne ho aspoň historickou nenávisťou nezaťažení Amíci zobrazili ako človeka, lebo v talianskej aj ruskej verzii pôsobil ako sám diabol. Pochváliť musím ako vždy Audrey Hepburn a tentokrát aj Henryho Fondu, Oskara Homolku (najlepší Kutuzov zo všetkých Vojen a mierov) a Herberta Loma (nalepší Napoleon zo všetkých Vojen a mierov). Krásny film, ktorý možno úplne nevystihuje ruskú dušu, ale zato vykresľuje charaktery hlavných postáv a vzťahy medzi nimi.

• 26.11.2012  11:12

Po prvom pozretí som mala chuť dať nižšie hodnotenie, lebo som sa na tento film pozerala len ako na film, v neskorých večerných hodinách a aby som bola úprimná, zaspala som pri ňom. Keď som si ho pozrela druhýkrát za bieleho dňa, konečne som pochopila... A keď niekto natočil takýto film, je jasné, že nie som na tomto svete jediná stratená duša v modernom svete, ktorý sa tak veľmi snaží presvedčiť nás o svojej veľkosti. A pritom je taký chorý, lacný a neustále niečo hľadajúci, hoci všeko dôležité už ľudstvo získalo pred 2000 rokmi. V necelých 140 minútach nám ukazuje Malick krásu a vznešenosť skutočne dôležitých vecí na tomto svete - Boha, lásky, viery, nádeje. Po dlhej dobe konečne film, ktorý mal hĺbku a asi prvý film s Bradom Pittom, ktorý ma oslovil. Nemám chuť sa rozpisovať - skrátka pozrite si ho a utvorte si názor. V každom prípade, scény so Smetanovou Vltavou v pozadí sú tým najkrajším a nadojímavejším, čo som za posledné obdobie videla a počula. Ďakujem.

• 26.11.2012  09:26
    Zoufalé manželky (TV seriál) (2004)

Kedysi môj obľúbený seriál. Prvá séria - výborná, druhá takisto. V tretej sérii trochu tvorcom dochádza dych a štvrtú sériu ani poriadne nedokončia. Piata séria sa už vlečie len vďaka skvelej pätici (rátam tam aj Nicolette Sheridan) a keď Edie zomiera, mám chuť prestať serál pozerať. Napokon z nostalgie za starými zlatými časmi prvej a druhej série dopozerám Zúfalé manželky až do posledného dielu ôsmej série a s dávkou sklamania si Zúfalky vymažem zo zoznamu obľúbených serálov. Za vtipné, živé a nápadité prvé dve série nechávam plný počet a tvárim sa, že som poslednú sériu, ktorá hraničila s hororom, vôbec nevidela.

• 26.11.2012  09:18
    Vanity Fair (TV seriál) (1998)

Skvelá adaptácia môjho obľúbeného Thackerayovho románu, ktorej nesiaha hollywoodska verzia ani po členky. Natasha Little je dokonalá Becky Sharpová, má všetko, čo by mala mať - inteligenciu, charizmu aj dávku irónie. Bolo by zdĺhavé vymenúvať všetkých ostatných skvelých hercov, ale nedá mi nevyzdvihnúť predstaviteľov Josepha Sedleyoho a lorda Steyna. Dialógy Becky s Josephom skrátka boli čerešničkou na torte spolu so záverom verným knižnej predlohe.

• 25.11.2012  19:27
    My Fair Lady (1964)

Náladotvorný muzikál so skvelými piesňami, ktoré už poznám naspamäť. Ako vždy úžasná Audrey, ktorá je krásna aj ako zašmúľaná Eliza Doolittleová. Rex Harrison ako nenapraviteľne cynický a napriek rokom šarmantný Henry Higgins. Všetko má svoje miesto, od posledného kvietku na Lízinom klobúku až po šmuhy na tvári Alfieho P. Doolittlea. Najlepší muzikál, ktorý nikto neprekoná z jednoduchého dôvodu - lebo už nebudú mať Audrey.

• 25.11.2012  19:19

Nádherný film. Nesmierne povznášajúci a napriek otrepanému väzenskému prostrediu poetický. Krásny príklad toho, že neexistujú situácie, kedy je lepšie vzdať sa. Pretože po noci príde ráno a po búrke slnko. Skvelí herci, skvelá réžia, skvelý scenár. Skrátka zaslúžene najlepší film.

• 25.11.2012  19:13

Ja viem, že to nie je historicky presné. Viem, že Wilberforce nebol až taký veľký hrdina a k dokonalosti mal ďaleko - ako každý človek. A predsa mám tento film rada, pretože nič nemám radšej ako filmy, kde sa bojuje za veľké veci. A čo je viac ako sloboda? Teda, okrem viery, nádeje a lásky? Amazing Grace, how sweet the sound, that saved a wretch like me... I once was lost, but now am found... was blind, but now I see...

• 25.11.2012  19:05
    Desirée (1954)

Hoci dnes už snímok pôsobí trochu historicky, neuberá mu to nič na kráse - skôr naopak. Vďaka tomuto filmu sa mi pred rokmi zapáčila Marseillaisa (dokonca som sa ju aj naučila spievať :-) a takisto Marlon Brando, ktorý stvárňuje Napoleona bez démonickosti a zároveň s pátosom. Skvelá Jean Simmons, či skôr madame Bernadotová je dokonalou rozprávačkou a musím povedať, že keď sa s Napoleonom nachádza v tmavej záhrade za tónov Marseillaisy alebo sa s ním objíma v daždi, tak trochu jej závidím a chytá ma nostalgia za časmi dávno minulými, kedy sa ľudia oháňali liberté, égalité, fraternité a po našej zemi chodili šarmantní, čestní a odvážni muži v uniformách. Na konci filmu pri Napoleonovom odovzdávaní šable Désirée slzičky v očiach :-) A korunovačná scéna - tá mi zobrala dych. Príjemný, oddychový, nostalgický a romantický výpravný film, vzhľadom k Napoleonovmu koncu bez happyendu, no predsa ho už roky používam ako náladotvorný prostriedok, keď som chorá alebo skrátka nemám náladu.

• 25.11.2012  18:50
    Vojna a mír (TV seriál) (2007)

Potom, čo som videla Bondarčukovu epopeju zo šeťdesiatych rokov aj romantickú americkú verziu s Audrey Hepburn, musím povedať, že táto verzia bola rozhodne najslabšia. Keď som si pustila prvú časť, celkom ma potešila príjemná úvodná znelka, no len čo sa na scéne objavila Clémence Poésy alias Nataša, bolo mi jasné, že nejdem sledovať veľkofilm, ale nasladlú televíznu minisériu. Clemence je podľa mňa krásna a veľmi sa snažila, no nemá na Audrey, a už vôbec nie na Ljudmilu Saveljevu. Knieža Andrej bol podľa môjho názoru najlepšie stvárnenou postavou v celom filme. Nemôžem sa opäť vyhnúť porovnávaniu s predchádzajucimi Andrejmi – Alessio Boni rozhodne prevyšuje Mela Ferrera a dokonca tesne šliape na päty Tichonovovi. Ostatné postavy mi prídu primerane priemerné na televíznu produkciu, až na Malcolma McDowella. Čo mi vyrazilo dych bola scéna, kedy Nataša sedí na koni obkročmo. Za to by ju v Rusku v 19. storočí asi ukameňovali (v knihe bolo sedliakom čudné, že žena vôbec sedí na koni bokom, nieto eše aby sedela obkročmo). Potom tu bola tá Helénina „záhadná“ choroba. Okrem toho, moje obľúbené postavy – Napoleon a Kutuzov – boli mierne nezvládnuté. Kutuzov neustále spal a Napoleon sa celý čas tváril abolútne rovnako – ako stelesnený Antikrist. Čo musím vyzdvihnúť je rozhodne hudba. Možno trochu príliš hrala na city, ale ja to mám vlastne rada. Práve dojímavá hudba pri niekoľkých scénach spôsobila, že som mala slzy na krajíčku. Vďaka nej som dokonca plánovala dať 5 hviezdičiek, no napokon som si to vďaka záverečnému hlbokému rozprávačskému výroku „koniec dobrý, všetko dobré,“ rozmyslela. V každom prípade nesmierne dobre pozerateľné. Vďaka scéne, kde zranený Andrej podáva ruku umierajúcemu Anatolovi, však napokon pridávam piatu hviezdičku. Naozaj je to oproti Tolstému plytčina ako hrom, ale Alessio Boni v tej uniforme vyzerá úžasne :)

• 25.11.2012  18:49

Už úvodná scéna filmu s citlivou hudbou mi sľubovala poctivý kultúrny zážitok, hoci som bola vopred voči snímke v negatívnom zmysle slova zaujatá kvôli o desať rokov staršiemu britskému veľdielu s Colinom Firthom a Jennifer Ehle. Oproti staršej seriálovej verzii mi film prišiel menej statický a viac moderný, čo sa týka dialógov a kostýmov. Práve to však nie vždy bolo pre Wrightovu verziu plusom. Elizabeth bola takmer dokonalá, až na niektoré Keirine nepríčetné úsmevy. Darcy mi na pol hodinu zobral a zlomil srdce. Ostatné sestry Benetové boli na tom v priemere veľmi dobre. Priemer však zachraňovala čarokrásna Rosamund Pike, teda pardon, slečna Jane Bentová. Bingley trochu príliš „ztřeštěný“, jeho zlomyseľná sestra trochu príliš odhalená (mám na mysli ples v Netherfielde, kde má Caroline šaty na ramienka – to by začiatkom a vlastne ani koncom 19. storočia bez ujmy na počestnosti neprežila). Za zmienku stoja určite aj manželia Benetovci, ktorý sa tu aj napriek nedostatku času dokonale dopĺňajú. Slušná adaptácia môjho najobľúbnenejšieho románu, ale na seriál z rokov deväťdesiatych napriek nadľudskému úsiliu režiséra aj hercov predsa len nemá. Čo si však zaslúži pochvalu je hudba. Podľa môjho názoru má táto Pýcha a predsudok najkrajší soundtrack zo všetkých adaptácii diel Jane Austenovej.

• 25.11.2012  18:48
    V temnotě (2011)

Chápem, prečo sa podobné filmy natáčajú, no niekto by mohol dohliadať na ich cenzúru. Ak totiž chcete ukázať napríklad žiakom v škole nejaký slušný film, ktorý by dokumenoval nacistické zverstvá, nemáte veľmi široký výber, pretože v každom filme z druhej svetovej sú pre maloletých nevhodné scény. Aj mne samej, hoci už maloletá nie som, pokazili filmový zážitok nadbytočné, naturalistické ba až nechutné sexuálne scény. Myslím, že nebyť tých, dala by som filmu možno aj plný počet. Príbeh bol totiž dychberúci. A miestami som naozaj nedýchala. Priam drsná Poldekova ľudskosť a odvaha za každú cenu chrániť životy ľudí, ktorých považoval za nevďačných a hlavne nádherne povznášajúca scéna („moji Židia“), kedy Židia po skončení vojny vyliezli z úkrytov, sa mi ešte niekoľko hodín po návrate z kina neprestala premietať v hlave. Koniec – teda skôr titulky nakoniec - ma naozaj zasiahli, hoci som tušila, že podobný príbeh sa happyendom skončiť nemôže. Film, ktorý vás prinúti zamyslieť sa a zaprisahať sa, že to, čo sa dialo cez druhú svetovú vojnu, sa už nikdy nesmie opakovať.

<< předchozí 1 2