Anna Karenina (2012)

Fešák, ktorý hral Vronského v bielej uniforme na chvíľu zamotal hlavu aj mne, no netrvalo to dlhšie než prvé zhliadnutie. Kvôli takému chlapcovi by som sa pod vlak nehodila. To je môj záver z tejto odvážnej verzie, ktorá nemá nič spoločné s Tolstojom, hoci kamera je perfektná a réžia nápaditá. Jediná scéna, ktorá zaváňala Tolstojom bola tá, v ktorej Konstantin rozpráva o tom, ako on chápe lásku - a spolusediaci ho nazvú idealistom.

Bídníci (2012)

Toto sa pánovi Hooperovi podarilo. Ide o bezkonkurenčne najlepšiu adaptáciu Hugových Bedárov. Za 157 minút je v tomto muzikáli piesňami zachytený duch a myšlienka knihy OVEĽA lepšie, než sa podarilo francúzskym tvorcom v prázdnom seriáli s Depardieuom, ktorý bol prinajmenšom dvakrát taký dlhý. Už len samotný námet hrá na moju citlivú strunu (viem, som sentimentálna, ale každý sme nejaký - niekto vulgárny, niekto hulvát, niekto sentimentálny) - revolúcia, francúzska vlajka, dobro a zlo, láska, nádej... Po dlhom čase nový film, ktorý si môžem bez hanby pridať do top 10.

Bídníci (2000) (seriál)

Depardieuovi by mali zakázať hrať vo francúzskych historických seriáloch. Svojím prejavom robí z Valjeana úplne iného človeka, akým by mal byť. Knižný Valjean by nikdy nepovedal: "Ja som Bohu už odpustil." Či už hrá Jeana Valjeana, grófa Monte Christa alebo Fouchého, vždy mám pocit, akoby kládol do postáv svoju vlastnú povahu a myslenie namiesto toho, aby ich hral tak, ako boli napísané. Najslabšia verzia Bedárov - to už aj tá americká je lepšia - a vinu na tom nesie aj Depardieu, ktorého výkon nezachránili už ani Clavier a Malkovich. Celkovo sa serál tvári, že sa drží predlohy, ale možno tak navonok, vnútorná filozofia diela totiž úplne chýba. Niektoré scény boli až také strašné, že ma zdvihli z kresla (a to znesiem veľa) - hlavne keď Cosette vytrhla sluhovi zbraň a mierila na neho, aby jej dal kľúče. To bolo fakt trápne - a som rada, že to Victor Hugo nemusel vidieť. A kto vybral Máriusa, to neviem. Viem len toľko, že som sa ho v prvej chvíli zľakla... Skutočne najbiednejší bedári.

Casablanca (1942)

Dej je spočiatku možno trochu rozvláčny, ale postupne sa sľubne rozvíja a od scény s Marseillaisou prestávam rátať minúty. A všetko smeruje k najkrajšiemu koncu, aký americký film kedy stvoril. Za scénu nacisti vs. Marseillaisa a prekapivé rozuzlenie zamotaného deja musím dať 5 hviezdičiek. Skrátka to musíte vidieť... :)

Desirée (1954)

Hoci dnes už snímok pôsobí trochu historicky, neuberá mu to nič na kráse - skôr naopak. Vďaka tomuto filmu sa mi pred rokmi zapáčila Marseillaisa (dokonca som sa ju aj naučila spievať :-) a takisto Marlon Brando, ktorý stvárňuje Napoleona bez démonickosti a zároveň s pátosom. Skvelá Jean Simmons, či skôr madame Bernadotová je dokonalou rozprávačkou a musím povedať, že keď sa s Napoleonom nachádza v tmavej záhrade za tónov Marseillaisy alebo sa s ním objíma v daždi, tak trochu jej závidím a chytá ma nostalgia za časmi dávno minulými, kedy sa ľudia oháňali liberté, égalité, fraternité a po našej zemi chodili šarmantní, čestní a odvážni muži v uniformách. Na konci filmu pri Napoleonovom odovzdávaní šable Désirée slzičky v očiach :-) A korunovačná scéna - tá mi zobrala dych. Príjemný, oddychový, nostalgický a romantický výpravný film, vzhľadom k Napoleonovmu koncu bez happyendu, no predsa ho už roky používam ako náladotvorný prostriedok, keď som chorá alebo skrátka nemám náladu.

Emma (1996)

Veľmi pekná práca. Krásne kostýmy a hudba. Skvelá Emma (aj keď Romola Garai bola lepšia) a najlepší pán Knightley. Nič viac a nič menej.

Gilda (1946)

Najväčším kladom tohoto filmu je Rita Hayworth. Je skrátka úžasná aj keď by som ju niekedy prefackala :) Ale nie... len kvôli nej, jej nesmrteľnému barovému číslu a piesni Put the blame on Mame a tomu, ako hádže s vlasmi dávam 5 hviezdičiek. Len tak mimochodom, nebyť skvelej reklamy z Vykúpenia z väznice Shawshank, asi by si to pozrel málokto.

Hrabě Monte Cristo (1998) (seriál)

Keďže kniha bola výborná, myslela som si, že tento seriál sa jej aspoň priblíži. Nestalo sa. Monte Christo skrátka nie je rola pre Depardieua. Celkovo mi ako herec nesedí do historických seriálov a filmov. Najväčšou prednosťou seriálu je Ornella Muti - a spolu s výrazným Bertucciom je to asi všetko. Nechápem načo pridávali do deja postavu, ktorá sa vôbec v knihe nevyskytovala (tá blondína, ktorá spala s Monte Christom, meno som si nezapamätala) a prečo seriál zabili takým trápnym happyendom. Prečo raz niekto nespracuje Monte Christa verne predlohe, keď už nato má takmer 392 minút? Predsa je to jedna z najkrajších knižných predlôh, aké možno mať... Spolu s pánom Alexandrom Dumasom mi nezostáva nič iné, len čakať a dúfať...

Jih proti Severu (1939)

Miestami patetické, inde presladené. Miestami drsné, inde veľkolepé. Tento príbeh obsahuje všetky prvky, ktoré správny veľkofilm potrebuje. Od komplikovaného milostného štvoruholníka až po pád zo schodov. Skvelé kostýmy, skvelé herečky. Píšem herečky, lebo ani jeden z hercov ma nenadchol. Clark sa snažil, Leslie takisto – no obaja sa príliš spoliehali na svoj šarm. Čo sa žien týka, ťažko povedať, ktorá sa snažila najviac – či Vivian Leigh, Olivia de Havilland alebo Hattie McDaniel. Povedala by som, že všetky rovnako. Koniec dokonalý – nielen čo sa týka Vivianinho herectva, ale aj úžasnej, hoci dnes trochu pateticky pôsobiacej hudby. Jasné posolstvo celého filmu znie: „Tomorow is another day!“ Ono to znie jednoducho, hoci jednoduché to v praxi vôbec nie je. Pre niekoho gýč, pre mňa dokonalá freska o páde spoločnosti, ktorú odvial vietor.

Les Misérables - koncert z Londýna (2010) (divadelní záznam)

Keby môžem dať 10 hviezd, tak ich dám práve tomuto muzikálu! Niečo krásne... či orcheser, či speváci, či celková priateľská a uvoľnená atmosféra medzi hercami aj v publiku, nijaká patetickosť (až na Mariusa, Cosette a občas Fantine). Už záznam ma absolútne uchvátil, takže si ani neviem predstaviť, čo by som robila, keby som mohla byť na skutočnom predstavení. Súhlasím s ostatnými, Valjean je úplne skvelý, ale mňa najviac dostali mladí revolucionári na čele s neprekonateľným Enjolrasom. Od Drink with me som plakala až do konca :)