Anaconda (2024)

Ťamani si udělali svojí verzi Anakondy. Po trikový stránce je tu sice vidět, že lidová strana do toho nasypala nějaký ty prachy na efekty, ale to je to jediný co tu stojí za zmínku plus možná i některý doslovný scény překopírovaný z Americkýho originálu kterej možná nebyl žádným skvostem, ale proč něco takovýho oživovat a recyklovat v současných podmínkách je mi záhadou...25%

Argylle: Tajný agent (2024)

Vaugh už bohužel naprosto vyčpěl přesně jak jsem se obával. Poslední Kingsman měl ještě jakž takž úroveň, ale tohle už je jenom totálně převařená nechutná voda pro plebs co si jdou do kina tak maximálně hrát s mobilem a na co, že to vlastně šli je ani tak nějak vůbec nezajímá. Já jsem tam díky bohu prozíravě nakonec nezamířil a tak můžu bejt tolerantní a dát na tenhle splašek od tvůrce kterej už je jenom těžce svým stínem aspoň 15%

Občanská válka (2024)

Tak po pravdě v bídným výhledu na letošní kinofilmy jsem tenhle snímek vůbec nezaregistroval. Když jsem se o jeho existenci dozvěděl a slušný ukázky mě na něj navnadily, tak jsem po nějaký době zase vyrazil do kina. No a ty pocity se ve mě nakonec trochu mísí. Na jednu stranu dostal jsem opravdu nekompromisní syrovou a velmi intenzivní záležitost při jejíž sledování má divák často pocit, že je v centru dění. Dále oceňuji opravdu vymazlenou kameru ať už v globální perspektivě, tak i v detailech. Co se určitě povedlo je i ozvučení scén střelby nebo výbuchů který je rovněž perfektní a v kině to opravdu vynikne plus pár docela nepříjemných scén válečnýho šílenství který pravda nejdou úplně na dřeň, ale dobrej pocit si z nich neodnesete. Na druhou stranu při relativně krátký stopáži se nemůžu zbavit dojmu, že film je poněkud zkratkovitý. To atraktivní téma šlo určitě víc rozvést, ale na to tady není čas. Film se moc nezdržuje nějakým vysvětlováním a háže nás nekompromisně rovnou do děje a pak jde zběsile kupředu. Není čas nic vysvětlovat. Není čas na nějaký emoce při umírání hlavních postav přičemž aniž bych nějak spoileroval tak můžu prozradit, že dvě ze čtyř hlavních postav to koupí, ale všechno se to bere tak nějak v tom smyslu, že tohle je válka v té umírají lidé a tak to prostě je a na nějaký truchlení není čas. Díky tomu film působí podobně nedivácky jako předchozí Garlandovi snímky, ale tady mi ten cynický styl s tím děním na plátně i celkem korespondoval. Vtipný je, že trailery prezentují postavu prezidenta jako jednu z těch hlavních, ale ve skutečnosti on je možná tak trochu spouštěčem celého dění ve filmu, ale pak už se o jeho postavě jenom mluví a mimo závěrečné minuty před konečnými titulky už není pro další vývoj děje nijak podstatný a aniž bych chtěl zase sázet nějaký broilery, tak si schválně tipněte jak to asi může dopadnout s prezidentem který nechá bombardovat svůj vlastní národ? A myslím si, že v tomto případě je úplně jedno jaký okolnosti ho k tomu dovedly. Každopádně já bych narozdíl od někoho v tomhle filmu určitě nehledal jako někdo varování před Donaldem Trumpem. Na to je ten film víceméně striktně neutrální a vesměs apolitický. Navíc do úlohy prezidenta si každý dle své nátury a politického smýšlení může dosadit libovolnou reálnou osobu. Navíc se domnívám, že i vzhledem k rozložení současné politické situace v Americe nemusí být do budoucna tenhle scénář úplně nereálný a jak tu někteří kritizují ten konec ve smyslu, že takhle by se to v Americe určitě nestalo, tak věřím, že kdyby to došlo až do situace takovýho chaosu a rozkladu jaký je tu nastíněn. Všem by bylo všechno jedno a lidský život by neměl žádnou cenu, tak věřím, že ve finále by toho prezidenta opravdu odstřelili. Ups omlouvám se tohle je opravdu MEGA SPOILER! a tak už to radši dál nečtěte pokud jste film ještě neviděli a chystáte se na něj, ale podobných vlastenců kteří uznávají jenom to co je striktně Americké jako je ten co se objeví zhruba v půlce filmu v Americe žije hodně a kdo ví jakej to tam jednou může vzít vývoj. Já mám spíš tak trochu problém s tím, že i když válečný finále ve Washingtonu je opravdu spektakulární a vtáhne do děje tak zakončení je trochu urychlený a tak jako na začátku nebylo nic před tím tak to není ani potom. Takže podobně jak už to tady někteří zmiňují v komentářích tak i já to viděl v tom stylu a to bylo jako všechno? Na druhou stranu už dlouho mi žádnej film v kině takhle svižně neutekl kdy jsem se nenudil ani na minutu jenom musíte přejít ten fakt, že na vysvětlování a nějaký emoce tu moc není čas. Každopádně z ústřední čtveřice válečných fotografů kdy by škarohlíd mohl říct k čemu je vlastně tahle profese která zachycuje jenom hrůzy. Možná, že aby se lidstvo z toho chytlo za nos a poučilo se což se stejně jak všichni víme i vzhledem k vývoji světových dějin nikdy nestane, tak z téhle ústřední čtveřice se jako největší tvrďák ukáže ta holčina která se sice po tom co má namířenou spoušť na hlavu stane se svědkem poprav a spadne do příkopu plnýho mrtvol zasypaných vápnem pozvrací a možná, že si i nadělala do kalhot, ale ve finále předvede tu největší otrlost kdy teda úplně nevíte jestli tý postavě právě skrz její vesměs cynický přístup máte fandit, ale protože se v tom filmu tak nějak vesměs chovají takhle všichni tak vám to ani tak nepřijde. Každopádně za mě určitě spokojenost i když se nemůžu zbavit dojmu, že se z toho dalo vytřískat ještě víc a je to jeden z filmů kde bych klidně ještě k té finální délce něco přidal a vůbec by to nebylo na škodu, ale je to hodně osobitá věc která vtáhne do dění a nepustí a z tohoto pohledu byly moje očekávání splněna. Řekněte mi aspoň nějaký citát. PROSÍM AŤ MĚ NEZABÍJEJÍ!. A plesk!75%

Medvídek Pú: Krev a med II (2024) odpad!

Tak totok úplně nechápu. Jednička byla totálně imbecilní odpad což tu naštěstí většina normálních hodnotících uznala, ale z nějakýho pro mě nepochopitelnýho důvodu to něco vydělalo a tak mohla vzniknout dvojka která sice je na první pohled dražší, ale na druhou stranu o to víc tu vynikne to totální neumětelství toho stejnýho tvůrčího týmu kterej ani vyšší budget v tomto případě nespasí. Tady se prostě někdo snaží působit hrozně vtipně a cool a zároveň neotřele jako u podobných kousků z víc požehnaných starších let, ale zoufale se to nedaří. V době mýho hodnocení dvojka naprosto nelogicky v červených číslech, ale počítám, že to časem spadne tam kam to patří a zatím to asi hodnotili lidi co ujíždí na dobrým materiálu kterej bohužel nemám k dispozici. Za mě každopádně stejnej odpad jako první díl a omlouvám se předem za komentář k týhle sračce. Chtěl jsem původně svojí dnešní triumfální komentářovou session zakončit grandiózní recenzí k Občanské válce na který jsem byl dneska po Uherským roce v kině, ale sorry zejtra je taky den a dneska už to ve svým současným rozpoložení asi nedám. Že je Medvídek Pú krev a med pěknej žumpoidní zmrd ze kterýho nevyjde ani prd tak na to vem jed.0%

Modrý blesk (1986) (TV film)

Totálně zapomenutý akčně dobrodružný Australský osmdesátkový béčko z neokoukanýho prostředí na který jsem náhodou narazil. Ano je to úplně blbý jak už bylo v tý době u podobných filmů zvykem, ale když víte co od toho zhruba očekávat, tak se žádnýho zklamání nebojte. Jak už tu někteří píší tak dabing trochu stírá tu vtipnou složku v podání rozdílu mezi Americkou a Australskou Angličtinou, ale zase je nehorázně typicky nahláškovanej jak bylo v době vzniku u nás v první polovině devadesátých let zvykem. Sam Elliot jako hlavní hrdina je pak absolutní kliďas kterýho nevyvede z míry žádná situace a tak když mu někdo strčí hada do hotelovýho pokoje tak ho s lakonickým výrazem zastřelí a vyhodí za dveře do chodby před právě procházející novomanželský pár se slovy : tohle tady někdo zapomněl. Škoda, že po hodně svižný první půlce už ta druhá nemá takový drajv a taky je evidentní, že rozpočet nebyl kdovíjaký, ale drží to i démonický záporák Roberta Culpa v dostatečně slizkým dabingovým provedením od Přeučila. Ať nežeru ač je to film pro dneska asi už hodně okrajový publikum tak já mu tu bezproblémovou béčkovou trojku bez nějakýho většího uzardění udělím.55%

Síť (1995)

Nemůžu si pomoct, ale i díky tomuhle filmu se Sandra stala mou platonickou pubertální hereckou láskou a navíc i když se tu v komentářích hodně setkávám s názorem, že ten film působí dneska už trochu technicky zastarale až naivně, ale já s tím tak úplně nesouhlasím. Ano nostalgie je svině a nepustí, ale dal jsem si například srovnání s tématicky podobným Okem dravce což je film který vzniknul o hezkých pár let později tak byť je tohle film který už i vzhledem k době svého vzniku už dneska vizuálně krapet zestárnul, ale zase i právě proto kdy byl natočen působí tak trochu nadčasovým a vizionářským dojmem. Pro mě v tý době kdy jsem to poprvé viděl byly počítače Španělskou vesnicí a tak to téma bylo z mýho pohledu dostatečně nezmapovaný a atraktivní. Prostě ukrást takhle přes systém a počítače někomu celou jeho identitu a existenci a prakticky jí vymazat to je něco nad čím by se v dnešní době nikdo nepozastavoval, ale tenkrát jsem na to čuměl docela s otevřenou hubou. No viděno dnešním pohledem už to hodně průměrný thrillerový finále ten film trochu shazuje a byť hlavní záporák čistič Northam se mi docela líbil tak na konci se začne chovat trochu jako amatér a celý to zakončení je poněkud urychlený a odbytý a hlavní hrdinka to dostane celý tak trochu zadarmo, ale jinak marná sláva dobrej a solidně zpracovanej námět tu je k tomu navíc ta nostalgie plynoucí z toho, že jsem to poprvé viděl v tom žádoucím věku a ani na repete jsem tenhle názor nezměnil. No a navíc je tu ta Sandra která tou dobou byla z mýho pohledu fakt sympatická kočka. Takže pryč s předsudky ty čtyři hvězdice si tenhle film ode mě pořád vyslouží.70%

Oko dravce (2008)

Ok moje původní hodnocení bylo možná až moc přísný, ale na víc než na ten těžkej průměr to ani na opakovaný shlédnutí nebude. No a za to ten film vděčí hlavně svižným a řemeslně solidně natočeným akčním scénám. Jinak to jak to v druhý půlce přepne příběhově tak trochu do levelu Terminátor mi přišlo zbytečný. Byť ta první půlhodina a ty sračky co se dějou hlavnímu hrdinovi mi přišly zajímavý, ale když zjistíte proč se to děje a co za tím vlastně je tak to vyzní hodně naivně a prvoplánovitě. Škoda potenciál tu byl, ale už nebyl bohužel zcela dobře využit.50%

Land of Bad (2024)

Bohužel navzdory tomu jakou reklamu tady někteří tomu filmu dělají tak za mě mohl a měl být lepší. Crowe mě poslední dobou už moc nebaví a u Hemsworthů platí, že nejvíc snesu toho kterej tu není takže asi tak. Celej ten koncept pak ze začátku působí dojmem, že nějak jakž takž funguje, ale pak se to celý rozpadne a stane se to otravným a stereotypním. Víc už nějak ani psát nechci. Slabý dvě hvězdy a navždy od toho pryč.25%

Noc rozhodnutí (1993) (TV film)

Strhaný a nemocný Hrušínský ve své poslední roli kdy už na tom od pohledu nebyl dobře, ale zhostil se toho tak jak byl vždycky zvyklý tedy jako prvotřídní profesionál. Vedle něj se pak představí i další herecká esa. Munzar jako fašista dá částečně vzpomenout na svou úlohu z majora Zemana. Humanista a vlastenecký doktor v podání Abrháma i Němec jako ministr který si nechce přidělávat starosti a je to ochotný hrát na všechny strany. Ti všichni dokreslují to co musí prožívat hlavní postava. Jedni do ní hustí podepiš druzí zase aby nepodepsal za žádnou cenu. Ať už to dopadne jak chce tak pro Český národ to příštích šest let nebude dobrý a jak už dneska všichni víme tak Hácha byl spíš než ztělesněním zla tragickým hrdinou dějin jedné velmi pohnuté doby. Každopádně trochu smutné, ale velmi důstojné rozloučení naší alespoň dle mého skromného názoru největší herecké legendy. Nenechte se odradit tím formátem televizní inscenace a jděte do toho. Rozhodně to za vidění stojí obzvlášť pokud máte rádi historii nezaujatým pohledem a ne jenom přes výklad ať už z té nebo oné strany.80%

Kruté moře (1953)

Celkem solidní dobový válečný film. Po leteckým prostředí jsem si tentokrát doplnil i něco z toho námořního. Pravda občas je ten film trochu zdlouhavý a poměrně dost nedivácký, ale po stránce zpracování historických událostí na mě působil velmi realisticky. Samozřejmě, že po stránce triků to dost zastaralo a velká část snímku je poměrně komorní. To píšu jenom pro toho kdo by se těšil na nějaké velkolepé epické námořní bitvy od začátku do konce, ale zase je tu heroismus a uvěřitelné hrdinství ať už ze stran důstojníků nebo i řadových válečných pěšáků. Pro mě bezproblémová lehce nadprůměrná záležitost a další doplněný film z pro mě poněkud neprobádaného kolbiště.60%