Gertruda.W

• 7.8.2018  23:42
    Líbánky (2013)

Nevkusné.

• 7.8.2018  23:42

Prasárna. :-) A nejlepší film Salmy Hayek.

• 4.3.2018  18:13

Film si v emocionálním působení nezadá s těmi líčícími hrůzy koncentračních táborů. Nejde se utěšovat tím, že trpí ti, kteří to vše zavinili. Neexistuje kolektivní vina. Kdo jsou viníci zla? Ti, kteří ho páchají nebo ti, kteří k němu dávají příležitost? A co ti, kteří mu přihlížejí? Ach to ulehčení, že je to dávno pryč! Také se díváte na záběry z Ghuty? Co na to říkáte?

• 4.2.2018  22:05

Byla by to legrace, kdyby to nebylo tak smutný.

• 28.2.2017  22:02
    La La Land (2016)

Už nevím, kdo slavný řekl větu, s kterou jsem se okamžitě ztotožnila. „Vždy mi přijde nepatřičné, až trapné, když ve filmu začnou herci zničeho nic tančit.“ Má to své kouzlo, když se necháte unést, chytlavé melodie a pozitivní energie. Ovšem dějová linka je slabá, je to roztahané, jednoduše romantické, jazzu jako šafránu a takové nesourodé. První scéna jako by byla úplně z jiného filmu. To je možná škoda, byl by to velký spektákl. Má to atmosféru Hollywoodu a také hodně divadla s těmi kostýmy a kulisami. Jak se píše, pocta muzikálu zlaté éry. Já to jen jaksi nechápu. Celé mi to přijde takové trochu dost pro staromilce a nechce se mi věřit, že by jich najednou bylo mezi námi tolik.

• 28.2.2017  20:35
    Neon Demon (2016)

NWR je magor. A je mi jedno, že umí točit.

• 19.2.2017  18:27
    Ochránce (2015)

Film o křehkosti lásky, vztahů a křehkosti člověka v každém věku. O osamocenosti na cestě. Tíze rozhodnutí, která ovlivňují náš život i život lidí kolem nás. Velmi smutný film. Minimalisticky a přitom mistrně natočený jeden příběh dvou lidí na začátku. Kacey Mottet Klein je velký herec. Navíc tak mladý, že se těším na spoustu těch dalších filmů, kde ho opět uvidím.

• 25.1.2017  19:15
    Freistatt (2015)

Zlo je věčné. Film bez katarze. Nevěřím totiž, že svět je dnes lepší. Pak proč? Může nás film pohnout k tomu postavit se na stranu dobra? Jen tak má smysl.

• 16.10.2016  20:38

Rafinované, umělecky a filmově propracované dílo. Přesto jde o jeden z nejhorších filmů, které jsem kdy viděla. Možná právě proto. Člověk asi fakt nemusí vidět všechno.

• 16.8.2016  19:05
    Porodní bába (2015)

Kniha je vrstevnaté syrové vyprávění hlavní hrdinky. Nepopsatelné, naprosto strhující rytmem, jazykem, obrazy, dějem. Film je plytké, popisné, neuvěřitelné (ve smyslu pravdivosti) milostné drama, se špatnými herci (na vině bude nejspíš režisér; proč musí Víločka vypadat jako ošklivka Betty, hlavní padouch SS jako karikatura a milenec jako účastník super star?), s krásnými záběry severské přírody a ilustrativní druhou světovou válkou kdesi mimo „klasické“ válečné lokace. Ve výsledku jako bych viděla perníkovou chaloupku i s Jeníčkem, Mařenkou, Ježibabou i Ježidědkem ve válečném filmu. Vše pro mě podstatné z knihy ve filmu není. Budu se opakovat, ale je to kýč jako bič. Co mě nejvíce zklamalo, že se na tomto podílela jako scénáristka samotná spisovatelka Katja Kettu.

• 9.4.2016  20:01
    Hairspray (2007)

Proč?

• 29.3.2016  19:01
    Čtyřikrát (2010)

Po zhlédnutí filmu mě napadalo ledacos.Taková variace Roku na vsi. Vždyť všichni jsme vlastně ten uhlík, že. Pak jsem se zasmála, když jsem si přečetla místní recenze. Ale co bych chtěla. Není to film pro každého. Musíte se zklidnit, přistoupit na rytmus nekonečných záběrů, kde se vlastně nic neděje. Jako v životě pastýře, který celý život prožije v jednom místě a z jednoho místa sleduje denně své stádo, krajinu, ulici. Jako život zvířete, které žije ve svém stádu. Jako životy všech těch co žijí na tomto krásném osamělém kousku světa. Pořád stejně dnes, jako před sty i více lety. Statická a pomalá kamera snímá jakoby z jednoho místa krajinu, kde se odehrává život těch místních. Dlouhé detaily i překvapivé úhly pohledu. Pro nás už téměř neznámé a nepochopitelné. Podobně jako když zkusíte jít pěšky daleko a dlouho. Pokud se však ponoříte, tak třeba zažijete ten pocit, že přesně toto je život. Ten film je jako modlitba. Nekonečně dlouhá a někomu se může zdát, že úplně zbytečná.

• 6.3.2016  17:31

Další Vinterbergova moralita, skvěle natočená. Obdivuhodné detaily, s kterými si dali filmaři práci. Co mi utkvělo, třeba kostýmy (modrotiskové šaty, modrotiskový živůtek, modrotisková zástěra, proužkované šaty a modrotiskový šátkový čepec, červené šaty, různě kostkované šaty, denimové šaty, béžové svatební šaty s květinovou výšivkou - vše skandinávský design, dámská kožená bundička, červená sametová uniforma, pruhovaný pánský oblek model Mafie), krajina, sklizeň, sušení sena, kopání řepy, kolektivní zpěvy (po práci legraci), bouřka, požár, odvzdušňování ovcí, koupání ovcí, šerm v lese, plavání v moři, vlhnoucí oči mužů a hlavně nezapomenutelný přímý tah ovčáka na branku. Velkým mínusem je, že v tom nehraje pan Mikkelsen, to bych dala za šest. Stále přemýšlím, proč to vlastně Thomas Vinterberg udělal? Nezbláznil se? Nebo že by v tom byly peníze či jiná mě neznámá vášeň? Možná za to může můj nedostatečný smysl pro romantiku. A není to nakonec ten, bojím se to vyslovit, kýč?

• 6.3.2016  17:26

Vynikající herci, výprava, kostýmy. V kontrastu s námětem však poněkud nudně konvenční a stereotypní. Jako bych viděla jen další film o impresionistech či Marii Curie-Sklodowské. Škoda.

• 6.3.2016  17:24
    Smyčka (2014)

Promyšleně vystavěná sci-fi. Funguje to, působí to, ale smyslu to nemá za mák. Mysteriózno je zde povýšeno nade vše.

• 13.2.2016  15:34

Zajímavý, avšak těžko uvěřitelný příběh, což snižuje mé hodnocení. Co je však vynikající, je to ostatní. Skvělá filmařina – kamera, střih, herci, atmosféra, napětí. Nikolaj L. Kaas jako problémový narkoman je bezkonkurenční. Celkově film pochmurný, chvílemi až těžko rozdýchatelný. Některé scény jsou tak syrové, že by je člověk vlastně ani nikdy nechtěl vidět. Přesto do filmu patří. To je to, co tenhle film zvedá nad ostatní thrillerové detektivky.

• 28.12.2015  00:40
    Správnej dres (TV film) (2015)

Já myslím, že to tvůrci nemysleli vážně a moc se u toho bavili. Něco, jak ty pohádky s čertama blbounama v kulisách a kostýmech od Josefa Lady. Copak si nepamatujete, co všechno dávali ve veřejnoprávní TV dřív? Je to jen taková vánoční nostalgie, prostě joke.

• 28.12.2015  00:10
    Leviatan (2014)

Realistické drama bezvýchodného boje proti nabubřelé moci bez špetky svědomí, propojení moci světské a církevní. Bohužel se dá tento příběh zasadit do jakékoliv jiné země, ovšem ty ruské reálie jsou opravdu atraktivní (zvláště to množství konzumovaného alkoholu by jinde nebylo tak uvěřitelné, i když...). Profesionální kvality filmu jsou nezpochybnitelné. Jen mám zásadní problém a tím je smysl filmu. K čemu sledovat to, co všichni víme, s čím těžko může člověk zažívající v životě totéž něco dělat? Film postrádá jakoukoliv katarzi, naději dávající sílu jít dál. Mám být ráda, že se to neděje mě? Že žiju v jiné, demokratičtější a kultivovanější společnosti? Či bylo motivací se ukázat a zabodovat na západních filmových festivalech? Nechci autorům křivdit, třeba je to naopak svým způsobem hrdinský čin, natočit něco takového v Rusku, nevím, pro mě velmi těžké hodnotit.

• 28.12.2015  00:06
    Birdman (2014)

Velmi vysilující a únavný (způsob podání). Tyhle ukecané filmy z New Yorku pro mě prostě nejsou. Jisté kouzlo se filmu upřít nedá a bez diskusí jsou oceněné herecké výkony. OK. Ale jestli tohle je divadlo a herectví, tak jsem šťastná, že do toho nedělám.

• 27.12.2015  19:02
    Bajkonur (2011)

Zajímavá kombinace ruského vesmírného programu a tradičního života na kazašské stepi. Takový spíše pohádkový příběh (vzpomněla jsem si nevím proč na Majku z Gurunu) zasazený do exotické lokace. Nevím, nakolik jsou reálie skutečné, občas jsem opravdu pochybovala. Poselství je celkem jasné a sympatické, ovšem obávám se, že poněkud naivní a vykonstruované. Jako pohádka dobré.

• 27.12.2015  18:34
    Korunní princ (TV film) (2015)

Povedená pohádka plná výborného humoru, skvělých hereckých výkonů a originálních pánských účesů. Jsem ráda, že králové přirozeně dozráli z princovských let a Kryštof Hádek je prostě boží. Dobrý den!

• 26.12.2015  21:53
    Johančino tajemství (TV film) (2015)

Kuš, už všichni mlčte! Opravdu nevidíte, že láska je v životě nejdůležitější? Prostě pohádka jak má být.

• 26.12.2015  10:45
    Svatojánský věneček (TV film) (2015)

Strašné – scénář, hudba, obsazení i převážná část hereckých výkonů (zvláště princezna). Humor, vtip, moudrost? Spíš hloupé, trapné a zbytečné. Pohádkový Kameňák. Epstein a Strach? To snad ani není možné. Původně zamýšlený odpad jsem nedala až kvůli samotnému závěru a Ivanovi Trojanovi.

• 15.12.2015  20:59

Nejsem nijak velký milovník koní. Nemám žádný osobní vztah k Islandu. Připadne mi příliš vzdálený. Myslím, že se tam nikdy nepodívám. Po zhlédnutí filmu O koních a lidech jsem ovšem přesvědčená, že mám velmi blízký vztah ke koním, k Islandu, kamení a zimě a hlavně k lidem, kteří zde žijí, ale i k těm, kteří Island navštíví, těm, kteří zde točí filmy, k turistkám z Německa, turistům ze Španělska či Mexika anebo Chile, farmářům, traktoristům, osamělým ženám, mužům a vlastně i ke kosmonautům a mimozemšťanům. Mám pocit, že jsme všichni jedno stvoření a máme stejný cíl. Pokud soudíte, že jsem se zbláznila, tak ne, jsem na tom pořád stejně. Ale i toto může udělat jeden podařený film.

• 31.10.2015  22:02
    Melancholia (2011)

Komentář je subjektivní a může obsahovat spoilery. Od prvního záběru jsem byla uhranutá. Celý prolog je sen, noční můra, jakou jsem ve filmu ještě neviděla. (Ale znám to.) Zpomalení obrazů spolu s hudbou mi nepůsobí ani tak estetický, jako přímo fyzický zážitek. Jsou to ty nejděsivější vize, sny, předpovědi, věštby. Část Justine by mohl být samostatným filmem ve Vinterbergově stylu, zábavné konverzační drama o jedné nepovedené svatbě. Kromě hlavní hrdinky, nevěsty Justine a milujícího ženicha, její sestry Claire, manžela Claire a jejího syna, potkáváme další postavy: matka a otec nevěsty, nevěstin šéf, nový zaměstnanec firmy, komorník, svatební agent. Nejdříve bezstarostná, veselá nevěsta se postupem času mění v uzavřenou a nepochopitelně jednající osobu. Nevíme z čeho osoby ve svém chování vycházejí. Děj je vytržený z kontextu minulosti, o které se můžeme jen dohadovat, nevíme co jsou postavy zač, těžko rozlišujeme, zda jsou kladné či záporné. Naše běžné uvažování nefunguje, divák je stále překvapován tím, že nic není tak, jak si myslel. Jako občas v životě (znám to!). Následuje část Claire. Jde o komorní příběh dvou sester, z nichž jedna je stižena atakem deprese, z které se postupně probírá. Honosné sídlo zalidněné v první části se najednou vyprázdní. Zůstává jen Claire, její muž, syn a Justine. A jedno velké blížící se neznámo v podobě hvězdy Melancholia. Pocit prázdna umocňuje uzavřenost sídla, samota, opuštěnost, izolace od vnějšího světa. (Každý je vlastně nakonec vždycky sám.) Zpodobnění průběhu deprese je mistrné. Depresivní stavy Justine se zlepšují, současně se naopak zhoršuje úzkost Claire. Není na co se spolehnout, pevná půda se hroutí pod nohama. Ale je tady naděje! Síla naděje je to, co je podstatné. Nikdy nevíme dne ani hodiny. Jsou věci, které nezměníme, s kterými nic nemůžeme udělat. Nedostatek lásky, nevěra, zrada, opuštění, nemoc, osudový okamžik. Je to marná snaha. Ale naděje stále existuje. Neuvěřitelný film, plný všeho nad čím rozum zůstává stát. Nemůžeme všechno pochopit. Můžeme se domýšlet, vykládat ho podle svých schopností a zkušeností, každý jinak. Stejně jako tento svět. Znám to! Musím říct, že LVT mi udělal obrovskou radost (až na kost). Asi to všechno taky zná a hlavně umí z toho udělat film!

• 31.10.2015  21:34
    Ghoul (2015)

Odpad to určitě není. Filmově zvládnuto na světové úrovni. Povedla se hlavně výborná „východní“ atmosféra. Ano, přiznávám, je to hloupé až hrůza. Ovšem v rámci žánru lze hodnotit vysoko. Doma si trochu ťukali na čelo, na co to zase koukám. Přiznávám svou nepochopitelnou slabost pro některé béčkové formáty. Je přeci Halloween!

• 8.8.2015  00:23

„Viděl jsem tisíce zombie filmů, ale toto je sakra něco jinýho...“ Tahle Dead Snow dvojka je opravdu velmi nekorektní film. Několikrát jsem se přitom neubránila myšlence na jednoho fakt známýho norskýho vraha. No, ale to jen na okraj. Pak jsem vypla kritické myšlení a výborný! Jedničku jsem neviděla, takže jsem nevěděla do čeho jdu a čekala horor. Ale už po prvních replikách mi došlo, že to je severský film! A začal se mi na tváři šířit přiblblý úsměv. A nezmizel do konce, včetně hlasitých projevů smíchu (což při klasickém hororu nehrozí) a zvládla jsem to i bez zvracení (což je tak trochu nadlidský výkon). Teď se, přiznávám, za to hodnocení dost stydím, ale výborná komedie, fakt, fuck.

• 19.7.2015  23:02
    Kodaň (2014)

Nedaří se mi vžít do role Američana pátrajícího po svém dědečkovi v krásné a pohostinné Kodani. Dokážu se vžít do jeho traumat z dětství. Ale tenhle kluk, co některé věci prostě nemusí řešit, co nemá problém se domluvit, protože jeho mateřštinou je angličtina, co nemá problém v Kodani bydlet v hotelu, chodit do restaurací, barů a klubů, cestovat (pravda občas na kole), prostě neřešit tyhle existenční problémy a může se tak plně soustředit na „ponoření“ do komplikovaných vztahů s chybějícím otcem, nikdy nepoznaným dědou, spolu se soukmenovci stejně omeznými v jejich rozhledu, to nedávám. Je to mimo mě. Spíš se mi zvedá adrenalin (nebo žaludek?), nad rozmazleností této generace z tohoto „západního“ světa. A ten soundtrack? Ještě že vím, že existuje jiná hudba, než tenhle skuhrající, ufňukaný sound.

• 19.7.2015  14:07
    Kalvárie (2014)

Vůbec nejde o pátrání po potenciálním vrahovi a už vůbec ne o pochybnosti o smyslu víry, jak se píše v obsahu filmu. Ve filmu Kalvárie jen sledujeme týdenní putování životem jednoho spravedlivého, na kterého jeho bližní nakládají hříchy své a celého světa a jeho cesta nevyhnutelně směřuje k vrcholu křížové cesty. Je jen otázkou, zda v sobě tato oběť skrývá spásu, která je smyslem pravé kalvárie.

• 21.6.2015  14:16
    Další rok (2010)

Mike Leigh natočil „tvrdou třídní kritiku“ a naši diváci to tak nevidí. Místo toho usuzují, že se jedná o „příjemný“ film „o životě, jaký je“, „poklidný film ze života“, „o obyčejných věcech, které se stávají obyčejným lidem“ atd. Jenže on to není problém diváka, ale společnosti, ve které žijeme. Pokud by náš divák žil více na západ a na sever, nejspíš by film chápal jinak. Srovnejme si bídu střední třídy u nás a tam, a pak se nedivme, vždyť my vlastně nevíme, co je to třídní kritika ani v životě, ani ve filmu.

<< předchozí 1 2 3 4 5