Kri-kri

Kri-kri

Samuel Varga

okres Brno
Jsem sběratel zapomenutých a českými TV diskriminovaných seriálů, vysílaných především na programu Premiéra TV v letech 1994-97.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 20.2.2018  19:37

V této epizodě Tripitaka se Sunem navštívili klášter s hamižným opatem, který se pro získání vzácného roucha neštítil ani vraždy. Nakonec se touha po rouchu Zlatému jezírku stala osudným a během požáru, jenž nechal sám založit zahynul, čehož využil démon Černý medvěd a roucho čmajznul. Sun tedy měl kromě záchrany Tripitaky před upálením ještě další práci, získat zpět ukradené roucho. Tentokrát se mu ale zrovna moc nedařilo, i když zkoušel různé lsti, třeba převzít podobu mrtvého opata. Nakonec musela zasáhnout bohyně milosti a démona zkrotit. Celkem zajímavá i vtipná epizoda se svižným dějem, i když na to, že jde o jeden z nejkratších dílů mi ta závěrečná scéna se zkrocením Černého medvěda přišla trochu zdlouhavá a možná i zbytečně komplikovaná. Bohyně přece mohla démona zkrotit i bez té lsti se vzácnými kuličkami a zabitím hadího démona, schopnosti na to jistě měla. Každopádně i tak je to opět jasných 5 * a 90%.

• 20.2.2018  19:36
    Extra Zigda (TV seriál) (1996)

Zřejmě nejméně vydařený a pravděpodobně i poslední francouzský sitcom natočený pod hlavičkou společností AB Productions. Azoulay ho nejspíš sepsal ve slabší chvilce a nijak velké ambice do něj určitě nevkládal, ostatně pouhých 15 dílů je toho důkazem. Nápad o chůvě z budoucnosti, co umí čarovat se pro tento typ seriálu absolutně nehodí a navíc sotva o rok dřív byl natočen podobně laděný sitcom z rodinného prostředí, akorát bez toho fantasy námětu. Ve výsledku jsou k povšimnutí pouze herci známější z předchozích sitcomů, jako např. Morgan Vasner coby Gédeon z Muže v domácnosti nebo Gérard Vivès proslavený rolí recepčního Gérarda v Dívkách od vedle. Absence Zigdy na českých TV mi nechybí, spíš z úcty ke scénáristovi dávám slabé 2 * a 30%.

• 20.2.2018  19:35
    Tajuplný ostrov (TV seriál) (1973)

Tento seriál je pro mě novinka, nikdy dřív jsem ho neviděl, takže nostalgii do hodnocení započítat nemohu. Už jsem viděl více dobrodružných seriálů o ztroskotancích, ale tento je extrémně nudný a nezajímavý. První díl je poněkud zmateční, prolínají se v něm scény z letu balónem se vzpomínkovými. Další tři díly se téměř nic neděje, mimo toho, že pár chlapů stále dokola obchází ostrov, co chvíli se některý z nich ztratí a ostatní ho hledají. Trochu akce a napětí se naskytne až v posledních dvou dílech, ovšem zde se zase vše vyřeší nějak moc narychlo. Když to porovnám třeba s Korálovým ostrovem, tak ten je minimálně o třídu lepší. Zvláštní je, že se v seriálu po celou dobu neobjeví jediná žena, což mi po pravdě taky trochu vadí. Dávám slabé 2 * a 35%.

• 20.2.2018  19:35
    Sanitka 2 (TV seriál) (2013)

Tohle pokračování Sanitky je vrcholem trapnosti a nevkusu. Doslova v každém dílu minimálně dvě téměř erotické scény, většinou na kuchyňském stole či jiném nábytku, doktoři si v pracovní době odskakují za milenkama, operátorky se též kurví s celým mužským osazenstvem záchranky (s výjimkou dosluhujícího Zedníčka a garážmistra Lábuse), nejznámější česká hvízdačka na prsty tu má roli milionářky, co nejprve odloudila manžela jiné, aby následně mohla i jemu zahýbat a přitom si hrát na světici platící předražené operace (režisér si zřejmě našel zálibu v jejich o několik desetiletí starých doktorských rolích). Zatímco v původní Sanitce se vztahy řešily kulantně a s citem, pouze hlavní hrdina se dlouho zmítal mezi dvěma ženami, v nové Sanitce chrápe každý s každým a když se náhodou neřeší zásun, tak jsou na pořadu dne prachy. Jedinou sympatickou ženskou postavu nechají v půlce seriálu nesmyslně zemřít, aby mohl Juřička následně provádět vlastní pátrání s multikulturním obohacováním. Dávám slabou 1 * a to jen proto, že to ve výsledku nebylo až tak nekoukatelné a zmršené kecama o privatizaci jako Nemocnice po dvaceti letech. 20%

• 20.2.2018  19:34
    Přítelkyně z domu smutku (TV seriál) (1992)

Jak už tu kdosi napsal přede mnou, je docela sranda vidět herce, kteří se jen o pár let dřív hojně angažovali v normalizačních seriálech, jak zde pro změnu tak svědomitě ztvárňují role ukřivděných chartistů. Holt změnila se politická situace, tak i herci museli převléct kabáty a začít kopat za vítěznou stranu (tedy pokud nechtěli být ihned po listopadu až do své smrti zakázáni tak jako charakterní Švorcová). Rovněž je velmi vtipné srovnání zdejšího hodnocení tohoto seriálu s podle mnohých silně prokomunisticky agitačním Druhým dechem, přitom v obou se hlavní role zhostila táž herečka. Jo, dvojí metr v zemi pokrytců funguje na jedničku. Ale zpátky k Domu smutku. Nebýt to záměrně až přespříliš politizované a jednostranně podané, dal bych lepší průměr 3 *. Českých seriálů z kriminálu není mnoho, čímž se prostředí stává atraktivním. Bohužel chátra 77 to pohnojila svými politickými mindráky, proto dám pouze 2 * a i to především za role, jež ztvárnily Bohdalová s Růžičkovou. Vtipné pasáže s nimi hravě strčí do kapsy až příliš vážnou roli Chýlkové. A poznámka na závěr: pravdoláskaři mají plnou hubu keců, že před 1989 byly pomeranče k dostání pouze na Vánoce a tady je politická mučednice obdarovávána pomeranči celoročně při každé návštěvě advokáta. To autoři zrovna moc nevychytali.:) 35%

• 30.1.2018  22:23

Zajímavá inscenace, kterou jsem ještě donedávna neznal, náhodou jsem na ni natrefil na Youtube. Hlavní hrdina je vyloženě v ženském obležení - delší dobu udržuje již nefungující vztah s fanatickou obdivovatelkou vážné hudby, která ho nutí chodit na koncerty, exmanželka na něm loudí alimenty závratné sumy na téměř dospělého syna, kamarád mu do bytu tahá povolné ženštiny a k dovršení všeho se zrovna přistěhoval do domu, kde shodou okolností bydlí jeho první a vlastně jediná celoživotní láska, které se kdysi neuváženě vzdal. Po celou dobu filmu se pak Kostka rozhoduje, zda ukončí nikam nevedoucí vztah s Kolářovou a pokusí se s Hozovou navázat tam, kde před dvaceti lety skončil, načež i ona se rozmýšlí, zda s ním podruhé vstoupí do téže řeky. A to celé ještě autoři zasadili do období Vánoc. Dostat tohle do rukou Argentinci nebo Mexikáni, po menší úpravě na jejich poměry z toho rázem mají námět na nekoukatelnou telenovelu o minimálně 150 dílech. Ovšem takhle skromně po česku, v papundeklových kulisách, s dobrými herci a v normalizačním hávu je tento český "sestřihový předchůdce telenovel" docela příjemný odpočinkový film s vánočním nádechem a šťastným koncem. Alespoň mně se to celkem líbilo, proto dávám vyšší průměr 60%.

• 30.1.2018  22:22
    Česko hledá prezidenta (TV pořad) (2018)

Debata na Primě dopadla dle očekávání, Zeman totálně roznesl Drahoše na kopytech! Drahoš je neskutečný pokrytec neschopný argumentovat. V jedné větě prohlásil, že čeští občané byli při parlamentních volbách manipulováni ruskou tajnou službou, aniž by to mohl jakkoliv dokázat a následně označil Zemana, že to on dělá z voličů blbce a krmí je dezinformacemi. Pěkně se nám odkopal! Jakmile nemá za sebou svůj tým 13-ti poradců a tří přisátých pijavic Horáčka, Fischera a Hilšera, tak je totálně v prdeli. Měl se radši víc připravit a ne pořádat po republice turné s Cirkusem Drahoš a najatými cvičenými opicemi alias bandou zkorumpovaných herců a zpěváků. Ono je něco jiného zabékat si s převlékačem kabátů Svěrákem nebo se zadluženým ožralou a sprosťákem Polívkou pokrytecky notovat a kritizovat Zemana, jaký je sprosťák a ožrala a něco jiného je umět se zorientovat v politice. Nabyl jsem dojmu, že Drahoš není člověk, nýbrž robot sestavený v tom jeho výzkumném ústavu a řízený z Bruselu, načež obsluhu hlavního řídícího panelu má na starost Frau Merkel. Jak jinak si vysvětlit, že Drahoš Zemanovi odpovídá na zcela na jinou otázku, než na kterou byl tázán? Zeman začal diskutovat o imigrantech a kvótách, zatímco Drahoš na něj trapně a nemístně vyrukovat s vyjednáváním kontraktů v Rusku a Číně. Jeden o voze, druhý o koze. Dobře mu to Zeman řekl, že se naučil pár vět a ty opakuje stále dokola. A na konci ho uzemnil tou podepsanou výzvou vědců a výrokem, že přijmout 2600 migrantů není žádný problém. Drahoš už pochopil, že proti tomu argumentovat nemůže, tak se pokusil a lacinou výmluvu, že mezi těch 2600 migrantů chtěl počítat i Ukrajince a Vietnamce. Kdo by tomu poskoku Bruselu a Merkeové po tom všem ještě věřil? V této debatě měl Zeman jednoznačně navrch a bylo velmi zábavné sledovat, jak se Drahoš každým zoufalým pokusem o argument ztrapňuje. Proto dávám alespoň 2 *, jedna za Zemanovu vtipnost, druhá za Drahošovu trapnost. A buďme za tuto debatu rádi, je možné, že i díky ní Zeman obhájil prezidentskou funkci.:) Úroveň moderování nehodnotím, k ní už se vyjádřili jiní a jen bych se opakoval.

• 30.1.2018  22:22
    Duch nad zlato (TV film) (2013)

Po velmi dlouhé době jsem se odhodlal shlédnout novou českou pohádku a to jsem si zas naběhl. Největší kámen úrazu je slabý a nedomyšlený scénář plný nelogičností. Princezna má zákaz vycházet ze zámku a pak ji vidíme uprostřed noci ve vesnici, jak křížkuje domy. Po zničení křesadla se duch opět stane člověkem, přitom logicky by spíš měla být jeho duše osvobozena nebo něco v tom smyslu. Hlavní "hrdina" Vojta je takový neschopný tupec, že mu není rovno. Nechá se okrást dětmi, naletí na průhlednou léčku krčmáře, vychloubá se před dvorní rádkyní kouzly, až kvůli tomu skončí v žaláři, na loži nerozezná princeznu od staré báby a ještě tupě stojí jak solný sloup, zatímco ona mu krade křesadlo a nakonec se ještě při marném pokusu o záchranu princezny nechá chytit badnou zlodějů. Sám nedokáže zhola nic, naopak jeho musejí věčně zachraňovat postupně děti, duch a dokonce i princezna. A pak divák jen nevěřícně zírá, čím si takový hňup získal princeznino srdce a nakonec i hodnost královského rádce. Jediným vysvětlením iracionálního rozhodnutí princezny vdát se za toho poseru zřejmě bude její celoživotní izolace, zkrátka podlehla prvnímu chlapovi, který šel okolo, aniž by o ni jakkoliv zabojoval. Pohádka by se spíš měla jmenovat "Jak neschopný debil bez námahy ke štěstí příšel". Vlastně diváky utvrzuje, že stačí s nakradenými penězi machrovat v hospodě, koupit za ně děckám hadry a hned mu všichni pomáhají a zametají cestičku až k trůnu, aniž by se on musel jakkoliv snažit. Většina postav pohádky je velmi chabého rozumu, zejm. submisivní a snadno manipulovatelný král v tomto ohledu vede na plné čáře. Nejsympatičtější a zřejmě i nejchytřejší postavou je ten malý zlodějíček Zmizík, za něj dávám půl hvězdičky. Druhou půlku, že jsem to dokázal dokoukat do konce, za slušné výkony některých herců starší generace, např. Preiss jako duch nebyl špatný a kupodivu ani Bohdalka mi na rozdíl od většiny zdejších komentátorů nijak zvlášť nevadila, byli tam daleko horší dřeva a neherci. A třetí důvod, proč nedávám odpad je, že těch už jsem udělil požehnaně, zatímco po 1 * toho mám ohodnoceno poměrně málo. 20%

• 30.1.2018  22:21

Začal bych tím, že silně nenávidím feťáky a obecně lidi, kteří nemají pevnou vůli a svůj bídný život řeší drogami. A neexistuje nic, čím bych takovéto jednání dokázal obhájit. V celém dokumentu není snad jediné dítě, které by nebylo závislé na drogách, tvrdém alkoholu nebo alespoň nečichalo lepidlo. Ty malé bezdomovce (resp. již v tak útlém věku zkažené feťácké trosky) pak ani nelze litovat, když vidíte, jak vyžebrané peníze vyhodí za návykové látky. Mnozí by ani na ulici vůbec být nemuseli, z jejich výpovědí je jasné, že jistoty a střechu nad hlavou vyměnili za svobodné zmírání na ulici. Navíc jsou ti malí parchanti neskutečně drzí, zvlášť v jejich situaci. Nadávají starším bezdomovcům, napadají je a okrádají, přitom si neuvědomují, že jsou s nimi na jedné lodi. Máte mě za cynika? Ukažte mi dítě, které během života na ulici nepřivyklo drogám a já ho polituji, vyslovím mu hluboký respekt a možná i slzu dojetí a uznání uroním. Jaksi mi uniká smysl a záměr tohoto filmu. Že by opět protiruská propaganda? Vzhledem k tomu, že tvůrci jsou Poláci, kteří snad ještě více než Češi lezou do zadnice Američanům bych se ani nedivil. Přitom je to celé demagogie. Silně pochybuji, že by po pádu železné opony na nádražích v Bukurešti, Sofii, Skopje nebo Kišiněvu byla situace bezprizorních děcek výrazně příznivější, než v Moskvě a dalších ruských městech. A to ani nemluvím o dětských žebrácích v latinskoamerických zemích. A vůbec, jak tvůrci dokumentu těm malým bezďákům pomohli? Maximálně jim za rozhovor dali pár kopějek na butylku lepidla a stakan vodky a tím to hasne. Rád bych věděl, pro koho vlastně byl film natáčen a jakému publiku určen. Všechny chudé země jsou si dobře vědomy, jak na tom s bezdomovci (i těmi dětskými) jsou a mnoho s tím nenadělají. A zápaďáci, aby se neřeklo po shlédnutí filmu na chvíli ty ubohé děti politují a pak se jdou dál věnovat svým konzumním záležitostem a hromadění mamonu. Já se na rozdíl od vás, čtyř a pěti hvězdičkových pokrytců alespoň neschovávám za fasádu falešného dojetí a zcela střízlivým pohledem uděluji 1 *, což se rovná objektivní výpovědní hodnotě onoho filmu. Procentuálně nehodnotitelné.

• 30.1.2018  22:21
    Tři bratři (2014)

Vyjádřím se asi takto: nesnáším kavárníka, pravdoláskaře a převlékače kabátů Svěráka, nesnáším muzikály, nesnáším české pohádky posledních 20-ti let. Není proto divu, že s těmito mnohaletými averzemi nemohu dát nic jiného než odpad. A v případě, kdy jde o kombinaci všeho výše uvedeného je to odpad na třetí. Že já se nikdy nepoučím a čas od času nějakou tu novou hovadinu musím z nudy shlédnout. Lábus se tu coby zlá sudička připomínající spíš jinou jeho roli (kartářku paní Edu ze scénky Ruské rulety) může sebevíc snažit, na tak málo prostoru, jaký zde dostal toho moc nezachrání. V další pohádce se mladá káča brodí mrazem a chumelenicí a do toho má ještě náladu si prozpěvovat. Měsíčci na mě působili spíš jako neurvalí bezdomovci. A ten mamlas leze třikrát do stejné chalupy s odůvodněním, že se spletl, přitom jiný barák široko daleko není. Každopádně ale první i druhý bratr nakonec zasunuli, zatímco ten poslední musel ještě bůh ví kolik let čekat, maximálně si tak mohl zpívat "Vím co s tím, vím co s tím, Karkulku si vyprstím.":) I když jak na konci po boku tulící se Karkulky zasněně prozpěvuje o pěkném probuzení, naskýtá se otázka, jestli si pro něj přece jen každou chvíli nepřijde četník skrze předčasné uloupený věneček a aby svoji nedočkavost zamaskoval, nazve ji pannou. Co mě ale udivuje, že je zde tento film i přes stovky odpadů a bezpočtu pohoršující až mravokárající kritiky sice v těsném, ale stále nadprůměru. Že by od 3 do 5 * udělovali fanatičtí podlézaví Svěrákovci bez špetky soudnosti? Takhle vy idioti s 53% stavíte tuto infantilní slátaninu na stejnou úroveň s vynikající Pohádkou o Malíčkovi! To už i ten Duch nad zlato vykazuje alespoň minimum umělecké tvorby, byť dosti chabé a stupidní, tohle však nikoliv. Nakonec uděluji slabých 5% za to, že se zde najdou scény a popěvky, jež se divákům přímo nabízejí k parodování, jinak samozřejmě odpad.

• 10.1.2018  20:59

Toto pokračování Arabely buď nemělo vůbec vzniknout a nebo když už, tak minimálně o 5 let dříve, tj. před listopadem 1989. To že jej natočili až v nově nastoleném režimu seriálu nejvíce uškodilo. Nedá se přece jeden příběh točit ve dvou různých politických režimech, zákonitě to pak ovlivní i výsledný efekt a především scénář. Zatímco v původní Arabele natočené za socialismu se autoři dokázali vyhnout všemu, co s režimem jakkoliv souviselo, v lidském světě se drželi výhradně komediální linie a v pohádkovém zase té fantasy, v tomto polistopadovém pokračování už to zdaleka tak neplatilo. Tak např. postava zazobaného podnikatele Pappa s luxusní vilou, bazénem, armádou služebnictva a pořádáním snobských večírků se do pohádkového příběhu absolutně nehodí, třebaže Labudův herecký výkon neměl chybu. Dále čarodějnice, která se přeškolila na kartářku a věštkyni, což je v kapitalismu vlastně zlegalizovaná forma zlodějny, jak okrádat důvěřivé lidi, dnes takové šarlatánky lezou na obrazovky v pokleslých pořadech EZO.TV nebo Volejte věštce. Zlatokopka a prospěchářka Roxana se sem taky moc nehodí. Nesmyslné přeobsazování rolí - Šafránková namísto Nagyové a Ševčíková místo Týblové. Příběh mi přišel zbytečně rozvláčný a překombinovaný a taky přibylo plno zbytečných postav. Svižnost děje a méně postav by si vystačily i se 13-ti díly jako předchozí seriál, tady to ovšem bylo zbytečně roztaženo na dvojnásobek. Co seriál úplně nepohřbilo a v mém hodnocení vytáhlo alespoň na lepší 2 * jsou herecké výkony, zejm. starší generace herců. Škoda že se nové Arabely nedožil Menšík, myslím, že by toho dost zachránil. 45%

• 10.1.2018  20:58
    Žena za pultem (TV seriál) (1977)

Jeden z nejlepších českých seriálů pojednávající o osudech prostých lidí dělnického stavu, jejich starostech a problémech jak v pracovním kolektivu, tak i v jejich osobním životě. Číší z něj především lidskost a každodenní rutina obyčejných lidí, což v polistopadových seriálech prakticky nenajdeme. Jednak v něm průběžně sledujeme životní příběh Anny Holubové a její rodiny a v každém dílu navíc i příběh některé z jejich kolegyň nebo kolegů z prodejny potravin. Herecké obsazení je výborné, Švorcová je přesvědčivě rázná a i ostatní se svých rolí ujali bravurně, ať už Menšík, Maciuchová, Řehoř, Motlová, Hlavatý, Medřická a další ze staré dobré herecké gardy. Nezajímají mě argumenty kritiků, že regály tenkrát nebývaly ve skutečnosti tak zaplněné jako v seriálu. Dnes sice máme supermarkety narvané až k prasknutí, ale co je to platné, když polovina z toho jsou levné potraviny pochybné kvality z Polska. Co mě poněkud nudilo byly zdlouhavé milostné dialogy Švorcové s Haničincem, občas zabraly poměrně dost prostoru a o to méně se pak děj věnoval některému z příběhu Anniných kolegů. Nejvíc pobavila výborná Hrzánova hláška na svatbě Oliny "Paní, vy fakticky neumíte nic jinýho, než se chlubit předmětama?" Seriál bych ohodnotil na lepší 3 *, ale vzhledem k tomu, kolik odpadů zde obdržel od pražských pravdoláskařských kavárníků a polistopadových amerikanistických pubertálních ovcí dostatečně zmanipulovaných agitací přemluvbáby zvyšuji na 4 *. Zvláštní, že na konkurenční FDb.cz má tento seriál dvojnásobně vyšší průměr. 70%

• 10.1.2018  20:56
    My všichni školou povinní (TV seriál) (1984)

Příjemný oddechový seriál, z českých ze školního prostředí jednoznačně nejlepší. Především díky tomu, že jej stačili natočit ještě za normalizace. O takových 6 nebo 7 let později už by to zřejmě bylo nekoukatelné, tak jako naprostá většina polistopadových seriálů. Kvalitní scénář Markéty Zinnerové, skvělé obsazení nejlepšími herci té doby a i ta depresivní hudba, to vše společně vytvořilo jednu českou seriálovou legendu. Když pominu osvědčenou hereckou gardu (Sovák, Galatíková, Havelková, Brabec, Obermaierová, Menšík, Augusta, Vránová a plno dalších), tak mi zde byli sympatičtí i herci tehdy mladé generace, např. Vladyka nebo Kudláčková. Vlastně je toto jediný seriál, v němž mi dokonce ani Žilková nevadí a to už je co říct. Je tu dobře propojena linie školního prostředí s osobními rodinnými starostmi žactva i učitelského sboru. S různorodým vykreslením charakterů se Zinnerová nemazlila, jsou tu postavy kladné, záporné i takové, u nichž to jednoznačně určit nelze, neboť se v průběhu děje a nastalých situací postupně vyvíjí a mění. Ze 3 * zvyšuji na 4. 75%

• 10.1.2018  20:51
    Rozsudky soudce Ooky (TV film) (1988)

Inteligentní pohádka, z níž i přes laciné studiové zpracování dýchá atmosféra orientu. Povedené barvité kostýmy a plejáda známých i méně známých brněnských herců, které známe třeba jen z dabingu. Donutila jakožto baviče moc nemusím, ale tady mu role rozvážného soudce sedla přímo na míru. Někdo by mohl namítat, že děj se straně vleče a mnohé scény jsou zbytečně rozvláčné, ale tak to má být, aby byla zachycena autenticita neuspěchaného období císařského Japonska. Jedna z nejlepších českých studiovek. 70%

• 10.1.2018  20:47
    Esmeralda (TV seriál) (1997)

Neskutečná hovadina a vymývárna mozků o jedné mexické krávě, co neustále chodila v jedněch zelených hadrech a kolem ní kroužil zjizvený felčar a cvok v ponču pobláznila celou generaci důchodců a bohužel i mnoho mladších diváků. Já se tomu davovému šílenství naštěstí ubránil. Co se mi ale líbilo byla parodie na tento seriál od Kaisera a Lábuse v podání dílu 418. Esmeralda ze seriálu Tlučhořovic rodinky, to nemělo chybu! "Aurora onemocněla!" "Co chytla?" "Někdo si z ní vystřelil!":-D

• 30.12.2017  19:54
    Hurvínek vzduchoplavcem (TV seriál) (1997)

Poslední večerníčkovský seriál Kirschnerovy éry S+H. Bohužel oproti klasikám ze 70. let je tohle poměrně slabý odvar. Pominu-li fakt, že tato série má oproti těm předešlým poloviční počet dílů a i jejich stopáž je kratší (dřívější díly měly 9 minut, tyto pouze 6), tak celkově mi tohle přijde poněkud odbyté. Jako by už docházely nápady, např. díl Hurvínek vzduchoplavcem je vyloženě novější verzí o 20 let staršího dílu Hurvínek domácí kutil, včetně přesně přepsaných Spejblových hlášek a scénkou s pumpováním. Navíc v této sérii pociťuji už jisté prvky komercializace. U některých dílů jsem se ani jednou nezasmál, což se mi u jiných Kirschnerových Hurvínků nestalo. I tak se tu ale pár vtipných hlášek našlo, nejlepší je ta Spejblova z dílu Hurvínkovo kluziště: "A hele, drcené vápno, to dáváte místo mléka?" Díly Cestovní horečka u Spejblů a Stěhování u Spejblů taky měly nádech starších klasik a sousedka Všetečková byla příjemným oživením. Bohužel na víc jak lepší průměr to tentokrát nebude. 60%

• 30.12.2017  19:53

První večerníčkovský seriál loutkové dvojice S+H, velmi vydařené především díky perfektní interpretaci Miloše Kirschnera. I když je fakt, že oproti o dva roky pozdějšímu seriálu Znovu u Spejbla a Hurvínka jsou zde jednotlivé díly o něco méně vtipné, přece jenom je tu znát absence scénáře Kirschnera nebo Gryma, jenž se podílel na scénářích nejslavnějších LP desek S+H, jako např. Hurvínkova strašidýlka nebo Hurvínek a lupiči. Přesto se ale pořád jedná o vysoce nadprůměrné dílo. Některé epizody jsou předělávkou původně rozhlasových scének vydaných na LP, jako např. Žerykovi k narozeninám, Spejblovi k narozeninám, Vysvědčení nebo Udobření, což ale vůbec nevadí, ve verzi převedené na plátno byly dialogy na mnoha místech pozměněny. Za nejvtipnější díl považuji Hurvínek zas jednou šaškuje, pohodovou sváteční atmosféru navozuje díl Příliš Štědrý večer. Trochu je škoda, že tento seriál nebyl natočen barevně, i tak ale dávám lepší 4 * a 85%.

• 30.12.2017  19:52
    Čáryfuk (TV seriál) (1970)

I když se jedná o další z retro seriálů dávných časů původního Studia Kamarád, ani v dětství mě Čáryfuk příliš neoslovil. Zkusil jsem ho po letech shlédnout znovu, ale ani na druhý pokus nic moc, vydržel jsem tři díly a pak jsem to vzdal. Střet dvou různorodých světů v podání věčně vyplašeného, neustále prchajícího a před někým schovávajícího se čaroděje z raného středověku přeneseného do současnosti mě nějak nebere, i když jinak středověkou tématiku mám rád. Jediné co musím pochválit je kvalitní český dabing a to především hlavní role Čáryfuka ve skvělém podání Ferdinanda Krůty, jenž mi ale celé ty roky stejně víc utkvěl v paměti coby dabér starce Jeremiáše ve Strašidelné škole. 1 * za seriál, půl z nostalgie a půl za dabing, víc z toho asi nedostanu. A přiznávám, že tak trochu i kvůli zášti, neboť tento seriál je mnohem starší, než Opičí král a přesto v tomto případě pravdoláskařské svině, co si hrají na veřejnoprávní dabing z archivu nesmazaly a ještě v ČR vyšel komplet na DVD. Nepochybně proto, že jej natočili zápaďáci, zatímco Opičího krále komunistická Čína. 35%

• 30.12.2017  19:50
    Počítání oveček (TV film) (1981)

Jeden z nejlepších českých filmů zlatých osmdesátek, dnes by něco podobného nikdo natočit nedokázal. Třebaže film vznikl v plném proudu normalizace je zcela apolitický (na rozdíl od braků polistopadových filmařů, kteří politiku a nejčastěji tu antikomunistickou cpou i do rodinných filmů a seriálů). Žaneta Fuchsová v nejlepší životní roli, přestože divácky jedné z nejméně oceňovaných, ale podle mě tady byla zkrátka nejlepší. Zazářili tu i ostatní dobří herci, především Brodský jako primář "dědek", Galatíková v roli uklízečky Anežky, Konvalinková jako laskavá sestra "Sluníčko" nebo Divíšková v roli naopak přísné staniční sestry Plačkové. Vtipný a s životním nadhledem byl i instalatér Rumcajs. A ať mi nikdo netvrdí, že film a jeho postavy byly příliš zidealizované. Jakožto někdo, kdo podstatnou část dětství strávil po špitálech vím své, personál nemocnic v 80. letech býval přesně jako v tom filmu - některé sestry hodné a přátelské, jiné odměřené. 80%

• 30.12.2017  19:48

Epizoda bohužel spadající mezi ty, které ten arbitrážní hajzl Železný už nekoupil.:( Přitom mohl vysílání Rozmarů lásky v češtině zakončit alespoň tímto dílem, v němž se mnohé vyřešilo a jedna dějová linie se uzavřela. Helena, která o pár dílů zpátky přiletěla z Austrálie se usmířila s Mikulášem a i díky písni, kterou Mikuláš složil a Helena k ní napsala text si v lásce dali další šanci. A ve stejný den i Lole došlo, že s Bertrandem to byl omyl a vrátila se k Sebastiánovi. A v následujícím dílu je Manu propuštěn z vězení. Vyloženě zidealizovaná, možná snad i poněkud kýčovitá epizoda plná šťastných zakončení,ale už proto, že se na CZ obrazovky nedostala a načatý příběh tak zůstal nedotažený jí uděluji plný počet 5 * a 100%.

• 25.12.2017  12:15

V tomto dílu se důvěřivý Tripitaka dostane do spárů démona Ohniváčka, malého parchanta ovládajícího nejen různé proměny, ale především plivání ohně, že si s ním dokonce ani Sun neporadí a málem v jeho žáru zemře. Epizoda má svižný děj s rychlým spádem, ovšem pár nejasností by se tu našlo. Nabízí se otázka, když Sun nedokázal Ohniváčka porazit a přimět jej vydat Trtipitaku, proč nezašel za jeho otcem Silným buvolem? Sice by tentokrát bylo po problémech, ale to by se s Buvolem a jeho manželkou zas neutkal v boji o vějíř u Ohňové hory. Poslední scéna, v níž bohyně Milosti Ohniváčka zkrotila mi přišla zbytečně natahovaná, přičemž tento díl patří k těm nejkratším. Kdyby jej filmaři roztáhli na hodinu jako okolní díly 13 a 15, možná by tam vecpali ještě jeden kratší příběh (tak jak to provedli v 19. dílu), třeba ten o hadí upírce. Takhle mi ta krátká stopáž přišla zbytečně nevyužitá. I tak ale dílu s Ohniváčkem uděluji 90%.

• 25.12.2017  12:12
    Pohádky bratří Grimmů (TV seriál) (1987)

Anime seriál rozporuplné kvality. Některé pohádky jsou vcelku originální, poutavé, skoro až hororové (Jasoň a Jasanka, Modrovous, Zlý duch a jeho babička, Náhrobní kámen, Víla od Mlýnského rybníka, Kmotra Smrt), mnohé jiné jsou ale strašně nudné a nezajímavé, zvlášť ty notoricky známé a nebo kde jako hlavní hrdinové vystupují zvířata. Pohádka o Sněhurce je zbytečně roztahaná na čtyři díly, když už se nevešla do jednoho, měli to stejně jako např. Popelku vtlačit alespoň do dvou. Český dabing vyrobený ještě TV Premiérou se zrovna moc nepovedl, ostatně jako u většiny Anime zakoupených touto stanicí, ale na druhou stranu je nutné ocenit, že Premiéra jako jediná TV stanice v ČR o Anime seriály 80. let alespoň projevila zájem. Na VHS mám téměř celý seriál v CZ dabingu. Dávám lepší průměr 3 *. 60%

• 25.12.2017  12:10
    Komisař Rex (TV seriál) (1994)

Pominu-li fakt, že seriály se zvířaty a tím méně s čokly v hlavní roli nemusím a že jde o dílo nechvalně proslulých skopčáků, tak má tento detektivní krimi seriál jedno obrovské a neodpustitelné mínus a to je vyzrazení pachatele hned v prvních minutách dílu. Na copak má potom divák zbylých 40 minut čučet a jaké napětí má očekávat? Jak pár chlapů z vídeňské kriminálky v čele s jejich čoklem žerou housky se salámem a dlouho pátrají po pachateli, jehož identitu včetně motivu a do detailu provedeného činu již shlédl? Navíc je téměř v každém dílu trapné klišé, jak Rex kromě zadržení pachatele ještě stačí zachránit další potenciální oběť sotva pár vteřin před vraždou. Slabé 2 * dávám jenom proto, že jsem na to kdysi pravidelně koukal, tedy alespoň na první řady s Moserem a Brandtnerem, pak mě to s těmi novými policisty přestalo bavit úplně. A za pár dílů, jež byly čestnou výjimkou v tom, že pachatel nebyl divákům naservírován hned na začátku. 35%

• 25.12.2017  12:06
    Přátelé Zeleného údolí (TV seriál) (1980)

Tento seriál spadá mezi ty, u nichž nevím, kam je zařadit a jaké k nim mám zaujmout stanovisko. Nepatří totiž mezi ty, o nichž bych mohl říct, že se mi líbí ani mezi ty, co se mi vyloženě nelíbí nebo mě něčím pohoršují. Nakonec z toho vyjde dost obtížně identifikovatelná kombinace obojího. Na straně jedné nemám rád přírodopisné seriály a tento navíc působí až příliš výchovně ekologicky, často skoro až s fanaticky grínpísáckým pojetím. Jednotlivé díly mi přišly nudné a nezajímavé. Na druhou stranu si uvědomuji, že ten problém je spíš u mě, neboť seriály se zvířaty mě nikdy moc nebraly a že tento určité kvality má. Zvlášť v porovnání s těmi sračkami, co se od listopadu 89 točí a kde se pravdoláskaři snaží mermomocí zavděčit zápaďákům a trumfnout je v jejich zdegenerované pseudokultuře. Ve výsledku tedy Zelenému údolí uděluji slabý průměr 2 * a 45%.

• 25.12.2017  12:05
    Rychlá rota (TV seriál) (1989)

Z disneyovských seriálů z ČT mi tento přijde asi nejslabší, tedy až po Medvídkovi Pú. V 90. letech mě Rychlá rota docela dost bavila a když tenkrát běžela v TV, nahrával jsem, ale postupem doby můj zájem o tento seriál čím dál víc chladl. Dnes už si Rychlou rotu pustím tak jednou za 5 let a spíš z nostalgie. Z hlavních postav mi byl nejsympatičtější přemýšlivý Chip, asi že z nich byl nejméně groteskní a nebyla to postava primárně určená pro humorné scény, naopak infantilní Dale (třebaže výborně dabován Kaiserem) a hyperaktivní Gedžitka na mě často působili jako rušivý element. Za špatný seriál to ani po těch letech nepovažuji, ale mezi mé nejoblíbenější už nějakou dobu nepatří, v tomto případě už zub času zapracoval. Stále ale slušný průměr 3 *. 55%

• 20.12.2017  21:40
    Sto divů světa (TV seriál) (2014)

Nápad na takto zpracovaný cestopisný dokument je sice zajímavý a originální, ovšem výsledné provedení mě velice zklamalo. Největším úskalím cyklu je, že se tvůrci zaměřili na asi jen 10 vybraných destinací (Mexiko, USA + latinskoamerické země, z Evropy se střídá Francie s Itálií, z Afriky Egypt a Marko, z Asie Indie a Thajsko), zatímco mnohé jiné jsou odbyty buď pouze jednou nebo se na ně nedostalo vůbec. Zcela vynechány jsou veškeré země bývalého SSSR (přitom paláce a mešity v Samarkandu, Buchaře a Chivě by dozajista stály za zmínku) a vlastně i ostatní země Východního bloku, stejně tak i celá Skandinávie, střední Evropa a Balkán. Namísto toho se filmaři stále točí v kruhu několika málo zemí, které kdysi Francouzi kolonizovali. Tvůrci zapomněli i na slavný bhútánský klášter Taktsang (Tygří hnízdo) tyčící se vysoko ve skalách poblíž města Paro. Ale hlavně že si vyloženě do každého dílu protlačili nějaký zámek na Loiře a protekční Mexiko, jen toto by vystačilo na samostatný seriál. Od Francouzů, kteří obvykle mívají dobré cestopisy bych čekal větší preciznost. Takhle ale pro naprosto neprofesionální neobjektivitu a velmi omezený výběr lokalit nemohu dát lepší hodnocení než slabé 2 *. 35%

• 20.12.2017  21:38
    Viking Vic (TV seriál) (2013)

No to byl zas idiotský nápad, po Včelce Máje předělat další původní klasiku ze 70. let do nového hábitu. Už jen úvodní znělka je nezajímavá, bez náboje, zato vyznívající dost moderně, k době raně středověkých vikingů se absolutně nehodí. Animace příšerná, postavičky vypadají jak vymodelované z plastelíny, dokonce i to moře, na kterém se jejich loď plaví. Příběhy jsou krátké, v porovnání s původním seriálem s poloviční stopáží, takže velmi jednoduché a o ničem. Nejhorší je český dabing, hotová amatérština. Vikyho dabuje už dávno odmutovaný puberťák bez špetky snaživosti a charismatu v hlase, to i v InterDominu odvedli na dabingu prvních 14-ti dílů starého seriálu daleko lepší práci, natož pak původní ČST dabing Vikyho s Inkou Šecovou, jenž si ČT už 25 let syslí v archivu a nechá na něj sedat silné vrstvy prachu. Než aby oprášili původní seriál, české veřejnoprávní hovada radši nasadí do vysílání tenhle nový paskvil, zatímco vysmátí Rakušáci si co chvíli můžou na ORF užívat původní seriál, tomu tedy říkám jít do Evropy!:-/ Viděl jsem prvních 5 dílů a bohatě stačilo. Nakonec dávám 1 * a to jen za zachování všech původních postav z původního seriálu včetně jejich vizáže, i když moderní plastelínová animace udělala své. 15%

• 20.12.2017  21:35

Tento dokumentární film od společnosti Filmexport Home Video u nás vyšel v 90. letech na VHS. Obecně mám dokumenty o astronomii rád, ale tento mě zrovna neuchvátil. Nic převratného jsem se nedozvěděl, akorát Američané se co chvíli chvástali a nafukovali, jak oni vypouštěli první družice, jak byli první na Měsíci, jak byli první v tom či oním výzkumu. Nezajímavé představování astronautů a dalších členů výzkumného týmu a podobně nezáživné informace. Je tu sice k vidění pár zajímavých záběrů z Měsíce, Marsu a největších měsíců plynných planet, ale to je asi tak vše. Kvalit filmu Cestování vesmírem to ani zdaleka nedosahuje, proto víc jak slabé 2 * dát nemohu. 35%

• 20.12.2017  21:33
    Vězněm v cizině (TV seriál) (2007)

Mohl to být docela zajímavý dokumentární cyklus o poměrech v kriminálech rozvojových a exotických zemí, ovšem nebýt toho, že 80% všech případů se týkalo zpovědí pašeráků drog a feťáků, zkrátka nejhoršího odpadu společnosti, jenž nelze za žádných okolností litovat a soucítit s nimi. Tam kam se dostali je nahnala jejich vlastní blbost a touha po snadném zbohatnutí. Na druhou stranu se našly i případy, kdy byl dotyčný uvězněn protiprávně nebo na základě zkonstruovaného obvinění, např. příběh Australana, který si odseděl 9 let na Bali jen proto, že jeho "kamarád" na něj narafičil hašiš ukrytý ve starožitných sochách. Bohužel takovýchto případů bylo v celém seriálu velmi málo, téměř všechny se věnovaly pašerákům drog, kteří na rozdíl onoho Australana i přes svůj vědomý přečin měli paradoxně daleko větší štěstí a mnohdy se vězení vyhnuli úplně (třeba ta mladá feťačka, co přeplavala hranici z Argentiny do Brazílie) nebo v něm skončili jen na velmi krátkou dobu a přitom po celou dobu dokumentu ukřivděně fňukají, jakým peklem si prošli. Pravda, neviděl jsem zdaleka všechny díly, ale pouze ty, co jsou na Youtube, ale na mém hodnocení to nic nemění. Nemíním se prodírat dalšími padesáti díly, abych mezi nimi našel jeden nebo dva, v nichž nefigurují drogoví dealeři, pašeráci a jim podobná chamraď. Za ten nevyužitý potenciál dávám pouhých 40%.

• 20.12.2017  21:31
    Já, Kajínek (TV seriál) (2017)

Národ pokryteckých kriminálníků a zlodějů obdivující jednoho z nich, který se stal mediální hvězdou a dokonce by se dalo říct národním mučedníkem. Novodobá legenda podsvětí, že by mu co do počtu útěků záviděl i Babinský. Filmy a seriály o něm už natočili, tak ještě pár hrdinských písní, potisky na trička s jeho podobiznou, dát mu moderovat nějaký pokleslý TV pořad pro tupé masy (ideálně na primitivní Primě, když už mu dala prostor pro seriál) a v příštím kole prezidentských voleb ho dosadit rovnou na hrad. Ostatně, nebyl by to první kriminálník, co by se do této funkce po listopadu dostal. Zlatí komunističtí StBáci, ti by se s ním nepárali, ale bezcharakterní pravdoláskaři a přemluvbáby si své kriminálnické zlodějské kumpány musí patřičně hýčkat. I ten odpad je v tomto případě ještě čestná pozice.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8