• Rodinný

Dobrodruzi z vesmíru - Rana, estrádní hvězda (1986) (epizoda)

Stařena Berial odhalí Sibep svoji pravou totožnost a chystá se k transplantaci. Tu Tonsému překazí Sibep hrou na loutnu, jež uchvátí Frankenovi a následně Dimo roztříštěním elektrického biče. Sipep se shledá se svými přáteli a spolu s Dimem unikají Tonsému a Frankenovi. Podaří se jim schovat se v cirkuse, v němž krátce pobývala Sibep. Ředitel cirkusu je ukryje před jejich pronásledovateli. Rana uvažuje, že by zůstal u cirkusu, neboť se mu zalíbí představa, že je hvězdou cirkusových představení, jenže když mu ředitel sdělí, že by musel trénovat minimálně 20 let, rychle od této myšlenky upustí. Všichni se pak vypraví na Altu, Dimovu rodnou planetu. 90%

Dobrodruzi z vesmíru - Sibep v cirkuse (1986) (epizoda)

Posádka Střelce je překvapena, když se na palubě lodi objeví tajemná stařena s netvorem Frankenem a Dimem v kleci a vyžaduje přistání na planetě Klela. Nikdo netuší, že za stařenu se maskuje doktor Tonsé. Dimo využije prudkého nárůstu teploty při vletu do atmosféry a spolu se Sibep uniknou v záchranném modulu, Tonsé a Franken je pronásledují. Sibep s Dimem přistanou na Klele a brzy je k sobě přichílí ředitel cirkusu, jenž v obou vidí dobrý výdělek. Topy a ostatní se nakonec skrze Sibepinu píseň dostanou do cirkusu, kde Sibep s Dimem vystupovali, ale přijdou pozdě, oba jsou zajati Tonsém, jenž se chystá transplantovat Frankenovi Dimovu kůži. 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Děti svým rodičům nerozumí (1986) (epizoda)

Pozemšťané jsou náhle přepadeni a odvedeni svými konkurenty z Kosmos-servisu, profesorka Annu zůstane sama v džungli. Kapitán Dorian oznámí Topymu a Ranovi, že jejich agentura Universal vyhlásila bankrot a vše, co jí patřilo (lodě i zaměstnanci) nyní náleží Kosmos-servisu. Rana a Topy po rozhovoru se svými rodinami souhlasí, že budou pro Kosmos pracovat. Gérard se ale hodlá vrátit pro Annu a protože jej Dorian zadržuje coby šéfa výzkumného týmu, rozhodne se utéct. Topy a Rana mu chtějí pomoct, ale bojí se, že budou propuštěni. Dorian vše odhalí, Gérarda zadrží a propustí Topyho, ten se padákem snese přímo před profesorku Annu. 90%

Dobrodruzi z vesmíru - Krásný život (1986) (epizoda)

Topy a ostatní se přiblíží k tajemné hoře Istack. Jakmile je muž, jenž je přivezl opustí, osloví pozemšťany Nomád jménem Noris, dovede je ke svému kmeni a nabídne jim, že mohou přespat v jeho stanu. Navíc Nomádi na počest hostů uspořádají slavnost. Zatímco Gérard je nedočkavý vyrazit hledat Annu, Topymu se stýská po Brigitě a Živěnce a rád by se vrátil na Zem. Ranovi se naopak zalíbí kočovný způsob Nomádů a při představě veškerých výloh a účtů, které ho na Zemi čekají se rozhodne ve vesnici usadit natrvalo. Vzápětí však zjistí, že se málem přidal k bandě loupežníků okrádající cestovatele. Rana pomůže svým přátelům utéct před bandity a nazítří se všichni společně vydají zdolat horu Istack. 90%

Zlaté groše (1985) (seriál)

Historický seriál odehrávající se roku 1954, tudíž v období počátku osídlování Austrálie (zde konkrétně malé osady Jericho) a hledání štěstí ve zlatokopectví. Seriál je ze stejné dílny jako o trochu známější Strašidelná škola a tak si nelze nevšimnout mnohých shodných aspektů včetně podobnosti znělek. Je zde poměrně dost různorodých postav - od osadníků z Anglie přes domorodce, Číňana, francouzské cirkusáky, židovské lichváře až po bandity. Co mi trochu vadí, že v závěru se vůbec nedořešila spolupráce úskočného Lovejoye s bandity, vše mu zcela beztrestně prošlo a ani neschopný policista Danks nebyl suspendován či alespoň pokárán svým nadřízeným. Nesmím opomenout ani kvalitní český dabing (Růžek, Bruder, Pelzer, z dětských dabérů Václav Kubr). Přestože roku 1991, kdy byl seriál na ČST ovysílán unikl mé pozornosti a do hodnocení proto nemohu započítat nostalgii, uděluji nadprůměrné hodnocení 4 *, jelikož takové jednoduché, nekomerční a přitom poutavé dobrodružné seriály, které se objedou bez počítačových triků a efektů se už dnes netočí. A neodpustím si Marcelův revoluční výrok: "Je čas shodit ze sebe jho imperialismu!":) 75%

4:0 pro Táničku (1982)

Mladá absolventka pedagogického institutu Taťána Ivanovna Kolosovová nastoupí na základní školu a vyfasuje třídnictví v 5. B, na níž se kupí stížnosti učitelů. Žáci nejprve navštíví její prarodiče a pak se rozhodnou mladou učitelku otestovat. Jeden bude zlobit a vyrušovat během vyučování, jiný zjistí, jak je zapálená do literatury a další předstíráním nemoci prověří její soucit. Dětem se ovšem prověrka jejich nové třídní poněkud vymkne z rukou a málem zapřičiní, že si Taťána zažádá o zbavení třídnictví v 5. B. V průběhu těchto prověřovacích akci se do Taťány zamiluje školní lékař (a především kontrolor čistých rukou) Jurij Maximovič Dimov. Docela příjemný a zábavný sovětský rodinný film, jenž probruselská a proamerická kavárenská verbež z Kavčích hor zaručeně již nikdy z archivu nevytáhne a neuvede do vysílání, proto třebaže je film objektivně spíš na 3 *, mírně nadhodnotím na 4 * a 70%. P. S. Koktejl Botanika bych si ale dle zmíněných ingrediencí nedal, na mě by byl příliš sladký a já jsem spíš na kyselé nápoje.:)

Malý Rambo (2007)

Podle názvu to vypadalo na hodně velkou hovadinu a vymývárnu mozků. Ale jelikož jde o evropskou tvorbu, dal jsem tomu šanci. Zpočátku na mě film působil poněkud zmateně a chvíli trvá, než divák pochopí souvislosti. Pak když se ti dva kluci více spřátelí to začne být zajímavější, ale jen na chvíli, neboť je (podle mě nadmíru zbytečně) do filmu vsunuta zápletka s nesympatickým francouzským výrostkem. Chápu, že byl do filmu zakomponován, aby se ti dva hlavní hrdinové rozhádali, ale to by šlo vyřešit rozvitější zápletkou s tou sektou, nemuseli tam tvůrci cpát ještě jiné aspekty. Dramatičnost vrcholí 20 minut před koncem a samotný závěr je pak slušný doják. Mimo toho francouzského načepýřeného kohouta a jeho houfu slepic mi tu vadila inspirace americkou béčkovou akční sračkou. Kdo jako já takovýto žánr nesnáší nemůže jásat ani z této parodie. Na odpad to sice není, neboť mimo hlavního tématu, tj. přátelství těch dvou kluků mě zaujal i vedlejší děj okolo sekty, ale to je asi tak všechno. 40%.

Hrad Strašidlák (2016)

Docela mě udivuje, že je to produkt skopčáků, na jejichž filmy se téměř nikdy nedá koukat. Mně to stylem připomíná dětské filmy, jaké před lety točili Holanďané a Francouzi. Kupodivu jsem neměl problém film shlédnout do konce a neshledal jsem na něm nic, co by mě vyloženě iritovalo nebo pohoršovalo (žádný feminismus, multikulturalismus či podobné zhovadilosti moderní doby). Co bývá velkým nešvarem dětských filmů posledních let je přehnaná karikaturovost autoritativních postav. Zde dokonce ani role ředitelky dívčí školy nebyla příliš hnána do extrému. Ředitel chlapeckého internátu vcelku pohodář, i když ani on ne zcela bez autority. Film není komedií ve smyslu, že by se divák musel chlámat od začátku až do konce, spíš je to odpočinkový rodinný film o dvou partách z chlapecké a dívčí školy, které si vzájemně provádějí různé naschvály, během nichž se postupně spřátelí. Ve výsledku nemám problém udělit průměrné hodnocení, na druhou stranu ani nemám potřebu si dát reprízu. Slabé 3 * a 50%.

Dobrodruzi z vesmíru - Démon hory (1986) (epizoda)

Topy, Rana, Gérard a Sibep šplhají na horu Istack hledat profesorku Annu. Jakmile dosáhnou vrcholu, napadne je smečka ještěrů. Podplují vodní jeskyní a vzápětí jsou zajati Alotou, vládcem království, které bylo založeno odštěpením od kmene Mugů. Topy a ostatní Alotovi zamlčí, že přišli pro Annu. Alota si prostuduje jejich myšlenky a kupodivu jsou mu jejich charaktery velmi sympatické. Prozradí jim, že všichni čestní, spravedliví a s pevnou vůli, kteří vyšplhali na vrchol hory museli zemřít a zmíní i Annu, že byla odsouzena ke svržení do žhavé lávy. Topy a ostatní Alotu opijí a Gérard na poslední chvíli Annu zachrání. Alota se probere a chystá se všechny vhodit do lávy, když vtom ohňostroj, který měla Anna v batohu vyvolá sopečný výbuch. Jako na vodním tobogánu pohodlně sjedou z hory a Alota je nechá odejít. 90%

Candy Candy - Schůzka v půli cesty (1978) (epizoda)

Candy, Annie a Patty zjistí, že paní Marta přes den pracuje jako uklízečka v nemocnici, večer v restauraci a v noci na stavbě. Jelikož je aristokratka, nedělá to pro peníze, ale je ráda, že může poprvé v životě pracovat. Marta se dozví, že Candy má v New Yorku přítele a rozhodne se, že jim pomůže se sejít. Protože to mají oba daleko, schůzka by měla proběhnout v Pittsburghu, což je na půli cesty mezi Chicagem a New Yorkem. Vyšle tedy jako předvoj za Terrym do New Yorku Patty, aby se její vnučka konečně osamostatnila. Jenže ještě týž večer paní Marta zkolabuje z fyzické námahy ze tří zaměstnání a tak Candy telegramem zavolá Patty nazpět. Babička Marta se uzdraví a Patty ujistí Candy, že v Pittsburghu Terryho přece jen našla, bohužel pouze plakát na Romea a Julii, na němž jsou Susan a Terry v objetí. 90%