• Rodinný

Čtyři děti a jeden otec (2005)

Jelikož mám za sebou lobotomickou sedmidílnou filmovou sérii Sestřiny děti, do této opět dánské filmové série jsem se pouštěl poněkud skepticky. Musím ale uznat, že oproti výše zmíněnému je to o poznání lepší. Předně oceňuji originální nápad - otec samoživitel čtyř dětí (feministky a matky manipulující své děti proti otcům tento typ filmů nejspíš budou proklínat a zodpadňovat). Dále je dobře, že tento otec, ač je trochu švihlý, rozhodně není absolutním blbem jako strýc těch smradů v "Sestřiných dětech". Konečně po dlouhé době vidím rodinné filmy natočené po roce 2000, kde se nikdo nepitvoří, v jednom kuse neječí nebo není znázorňován jako šablonovitá karikatura. Zkrátka film v evropském stylu, nesnažící se kopírovat americké komerční braky. Jediné, co mi trochu přišlo jako vykrádačka je zápletka, v níž se otec přestrojí za ženu, aby získal zpět práci, scénárista se zřejmě inspiroval německým seriálem Pusinka. Co se týče českého dabingu, kupodivu mi ani nevadil Terš v hlavní roli. I když slabý, přesto dávám průměr 3 * a 50%.

Děti mé sestry v Egyptě (2004)

Shlédl jsem všech sedm filmů této série a jelikož všechny jsou na jedno brdo, bude stačit, když napíšu komentář pouze k jednomu z nich. S velkým sebezapřením jsem je všechny poctivě dokoukal až do konce, ale znovu vidět nemusím. Jeden jako druhý přes kopírák - banda smradů, která neustále někoho podvádí, lže a krade jezdí po světě se strýcem, jehož mají pořádně na háku. Takový trouba, co si dá leccos nakecat si říká dětský psycholog? Snad jedině kdyby dělal doktorát v Plzni bych to chápal. V každém z filmů narážejí na nějaké extrémně tupé lupiče, strýc odolává svodům všudypřítomné sousedky a nesmí chybět ani blonďatý manekýn, do něhož se vždy zakouká ta puberťačka a sedm filmů je na světě. Tomuto jedinému dávám 2 * (jinak všem ostatním pouze po jedné), neboť se přece jen trochu vymyká zajetému standardu těch ostatních. Zejména díky absenci strýce (tentokrát ty smrady měla na starost jejich ne příliš oblíbená sousedka), čímž odpadá hlavní zápletka filmu ve stylu "dělejme ze strýčka blbce". Zde bylo o něco méně klišé a trapnosti než obvykle a zaujalo i prostředí pouště a pyramid. Jinak ale také vcelku předvídatelné, i když trochu invence a komediálního prvku by se tu našlo. Každopádně už ani dánské rodinné komedie natočené po roce 2000 nedosahují kvalit let dřívějších. 35%

Covington Cross - Slavnost (1992) (epizoda)

Po několika dramatických dílech následuje jeden poněkud oddechový a vtipný. Děti Sira Thomase ve vesnici natrefí na malou zlodějku Hope a vezmou ji na Covington Cross. Zpočátku netuší, že Hope je malá Lady, která byla svěřena do opatrovnictví dvěma vychcancům, kteří z jejího jmění těží. Hope je mnohem radši s Mossem, starým dřevorubcem žijícím v lese, jenže je tu králův zákon hovořící v neprospěch Hope a Mosse, proto Greyovi musí zasáhnout. Vtipné je, jak se snaží udělat z Mosse lorda a ty jeho přeřeky: "Brej večír, Bukvice, jsem rád, že jste tu." "Párek chce Dán.":) 90%

Covington Cross - Zbojník (1992) (epizoda)

V této epizodě konečně dojde na trochu té romantiky. Eleanor se zamiluje do zbojníka a zdatného manipulátora ženských srdcí Daniela O'Shea a z mladické nerozvážnosti, touze po spravedlnosti a trochu i dobrodružství jej osvobodí a krátký čas se s ním toulá krajem. Brzy ale zjistí, že Daniel není takový, jakého si jej vybájila a v rytířském turnaji jej porazí. Za Cedricem přijede biskup, aby zjistil hloubku jeho odhodlání dát se do služeb církve. Docela pohodová epizoda s notnou dávkou romantiky i humoru. "Synu, než příště praštíš s Mullensem o stůl řekni z dovolením.":) 90%

Covington Cross - Armus se vrací (1992) (epizoda)

William odjede na křížové výpravy, ale místo něj se na Covington Cross vrací nejstarší syn a polní kuchař Armus. Podle mě dobrý tvůrčí tah, William mi připadal poněkud nevýrazný, Armus je daleko víc charismatický. Epizoda nepostrádá napětí, neboť celá rodina Greyových i další hosté vévody jsou zadržováni bandity. Dokonce i ve chvílích ohrožení života si svůdník Cedric najde chvilku k laškování s Mullensovou dcerou Alexandrou.:) "Víš co bys mohl, mnichu? Zmínit se nějak šikovně o těch zatracených daních!":) Z původních 4 * zvyšuji na 5, přece jen tento díl patří k těm zajímavějším. 90%

Helena a její chlapci - Pokažená zkouška (1992) (epizoda)

Lola jde nakupovat výbavičku pro dítě a Sebastiána potřebuje k nošení tašek. Benedikta se rozhodne vymalovat kuchyň a José trvá na tom, že u toho chce být. Do třetice zkoušku odřekne i Kryštof, Adéla má svátek a on jí chce jít koupit dárek. S výběrem mu pomůže Benedikta, která pokradmu zmizí a nechá Josého samotného doma s barvami. Natálie využije příležitosti a snaží se o rozkol mezi Adélou a Kryštofem. Navykládá Adéle, že si Kryštof s Benediktou u zlatníka zkoušejí prstýnky. Zkroušenou Adélu utěší Mikuláš, Kryštof jí věnuje prsten. V tomto dílu pobaví Sebastián ověnčený taškami a když Lola vybafne na Natálii: "No vida, ta ale odprejskla. A příště ji straumatizuju úplně!":) Sebastián: "Chtěl bych vědět, který cvok vynalezl kredit karty." Lola: "Asi někdo, kdo znal dobře ženy".:) Benedikta: "Namaluju ti obrázky po celém těle, abys mi odpustil." José: "Fakt po celém?":) 95%

Helena a její chlapci - Víkend ve dvou (1992) (epizoda)

Johana šílí štěstím, Kristián ji pozval na víkend do Normandie, z čehož usoudila, že ji chce požádat o ruku. Kristián má ale v plánu se s Johanou rozejít. Seznámil se s popovou zpěvačkou Lolou Marsonovou a bláznivě se do ní zamiloval. Johana se ve svém přesvědčení utvrdí, když kluci v kavárně sdělí dívkám, že Kristián nemohl přijít. Je si jista, že jí šel koupit zásnubní prsten a tak spěchá koupit mu pečetní prsten. Kristián se po rande s Lolou vrací podezřele brzy, je nervózní a má černé brýle. K překvapení všech je nic netušící Johana po víkendu s Kristiánem šťastná. Kristián totiž lezl do zelí dvoumetrové mlátičce, za což schytal monokl. "Tak jsi pochopil, prcku? Až zase budeš slintat kolem Loly Marson, vyrazím ti druhý oko! Lola Marson je moje, jasný?!":) 100%

Helena a její chlapci - Hádka (1992) (epizoda)

Helena se pohádala s Johanou, neboť Johana chtěla přestavět koupelnu na saunu a Mikuláše s Helenou přirovnala ke Kenovi a Barbie. Lola ji nakonec uklidní. Johana si jde vylít srdíčko na schůzku s Kristiánem. Obě dívky se usmíří, ale když jejich hádku probírají kluci, každý začne bránit tu svoji a dojde k další roztržce. Mikuláš připomene Johaninu nevěru s Johnem Wanderem, načež mu Kristián dá pěstí a oba se rozhodnou odejít z kapely. Helena s Johanou použijí taktiku vydírání, že když opustí kapelu, opouštějí i je, což zabere. Velmi vtipná je scéna s ubrečenou Johanou v kavárně. Než ze sebe vysouká svůj problém, Kristiána několikrát nazve idiotem.:) "Helena si chce vyměnit pokoj." "To je skvělý, alespoň tam bude postel pro mě. Každý večer vlezu oknem za tebou a za Lolou. Můj sen, bruneta a blondýnka.":) 100%

Rozmary lásky - Pašování (1995) (epizoda)

Všichni připravují oslavu k návratu Mikuláše z nemocnice poté, co byl postřelen zloději. Lola a Benedikta se usmířily se Sebastiánem a Josém, ale ještě je čekalo ukončení hry s Mathieu a Sebastiánem. Do zkušebny nečekaně vlítne Manu s tím, že se potřebuje schovat. Aby se z Ameriky dostal zpátky do Paříže, kývl jednomu chlapovi za letenku na převoz tašky plné drog. Během letištní kontroly se mu podařilo utéct. Nakonec po poradě s ostatními se jde sám udat na policii. V tomto dílu mi přišlo poněkud zabržděné Lindino chápání, když se jak blbá zeptala, proč na policii šel s Manuelem i Mikuláš. Opět epizoda na vážnější téma s minimem humoru. 95%

Rozmary lásky - Řešení (1995) (epizoda)

José se hned po ránu vzteká na Mikuláše, že předchozí večer vyhodil z domu Isabelu a Virginii. Nelíbí se mu, že rozhoduje za ně a dá mu to jasně najevo. Po hádce se José rozhodne odejít z kapely a odstěhovat se. Sebastián a Lola se vzájemně omluví, Lola uvažuje, že se vrátí k Sebastiánovi, ale nechce si připadat, že neustále mění názor. Mezitím si José doma balí věci. Mikuláš se snaží ho přemluvit, ale opět se pohádají. Vtom je překvapí zloději, kteří předpokládali, že dům bude prázdný a postřelí Mikuláše do ramene. V nemocnici u Mikulášova lůžka se oba rozhádané páry usmíří a Mikuláš prohlásí, že snad těm zlodějům pošle děkovný dopis.:) 95%