Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Čo čakať od 4-ho pokračovania Prcičiek? Asi všetko možné, len nie riadne dobrú a našľapanú komédiu. A to tento film je (hoci som čakal odpad, lacné gagy, vtípky, ktoré sme už videli atď). Plusom je aj pôvodné obsadenie, a hlavne - isté dozretie celej série (úvodná scéna bola ozaj pecková, ktorá dokonale naladila na zvyšok filmu). Ak bude pokračovanie, tak nech je aspoň takto dobré. U mňa zatiaľ najlepší diel z celej série (rátam však len prvé tri diely a tento).

Sedm (1995)

Ak by som mal tento film prirovnať k niečomu inému, tak asi k Mlčaniu jahniat, ale toto je ešte viac brutálnejšie (hoci, Mlčanie bolo skôr psychologické). Po dopozeraní som cítil hnus a odpor. Bol to naozaj silný film, drsný, brutálny a prepracovaný. A B. Pitt s M. Freemanom sem pasovali ako herci, dosť dobre sa dopĺňali.

Matrix Revolutions (2003)

Ako posledný diel to na jednej strane nesklame, ale na druhej sa mi nejako nepozdávali scény v Zione (bolo to nudné a rozťahané). Je fajn, že sa príbeh uzavrie a nepokračuje sa silou-mocou v ďalších dieloch. Samotný koniec vyznie dosť neočakávane a prekvapivo.

Matrix Reloaded (2003)

Hoci som spočiatku pristupoval k celému Matrixu s obavami a dávkou irónie, tak po zhliadnutí jednotky som si hneď musel zohnať aj dvojku. A vôbec ma to nesklamalo, práve naopak - film je ešte dynamickejší, človek sa viac dozvie o Matrixe, okrem známych postáv pribudnú nové, hudba stále monumentálna a bojové scény odvážnejšie ako v jednotke.

Matrix (1999)

Nielen trikovo perfektné, ale aj myšlienkovo originálne, herecky dobre zvládnuté a hudobne premakané. Snáď ešte dodám, že spolu so Star Wars a Planétami opíc najlepšia sci-fi sága akú som doteraz videl. A nasledujúce diely sú taktiež fajn, možno v dačom ešte lepšie ako samotná jednotka.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Priznám sa, že pôvodnú verziu som zatiaľ nevidel, ale toto ma milo prekvapilo - prišlo to s celkom milým a originálnym nápadom (o pôvodnej verzii z r. 1951 som vtedy ešte nevedel). Veľmi podarené a hlavne "iné" sci-fi na aké som aspoň ja zvyknutý z podania Američanov. K. Reeves tu hrá celkom dobre (na rozdiel od filmu Constantine, ktorý keď som videl, tak som naňho dosť zanevrel).

2012 (2009) odpad!

"Rok 2012 podaný očami Američanov", alebo "Ako sa J. Cusack hrá na amerického hrdinu". Totálna pičovina, naozaj som od tohoto čakal niečo iné, zaujímavé, zmysluplné, niečo na čo sa bude dať pozerať. Takto to je len o húsenkovej dráhe naprieč zemeguľou (efekty boli ako tak dobré na konci filmu, a vlastne len koniec filmu stál za niečo, inak je to samý trapas). Naivné, hlúpe a neskutočne otravné.

Drtivý dopad (1998)

Celkom podarené počítačové zábery dopadu kométy na Zem. Nič viac, nič menej (E. Wood sa hodí naozaj len do role hobbita).

Armageddon (1998)

Na čo človek nezabudne sú piesne od Aerosmith, L. Tyler, B. Affleck a B. Willis. A k tomu vŕtanie na asteroide.

Království nebeské (2005) odpad!

Tri dôvody prečo ma film neberie: 1. križiacke výpravy a exotika ma nenadchýnajú, 2. nestačí len vizuálna stránka (veľko)filmu, 3. samotný Legolas (ten sa totiž hodí tak do LotR-a alebo do Pirátov Karibiku). A okrem toho to bolo sakramentsky dlhéééé.